Jump to content


Μπλοκ αλουμινιου και χαλκου στο ίδιο κύκλωμα


nickthegreek

Recommended Posts

Βασικά δεν διάβασα όλο το τελευταίο πόστ γιατί ήταν λίγο μεγάλο και νυστάζω :)

αλλά μέχρι εκεί που διάβασα πιστεύω οτι δεν κινδυνεύουμε απο διάβρωση στα αλουμινένια τμήματα του κυκλώματος της υδρόψηξης μας.

Και αυτό γιατί το υγρό που χρησημοποιούμε δεν είναι αγώγιμο.

Εκτός και αν κάποιος χρησημοποιεί νεράκι της βρύσης.

Συγνώμη αν βιάστηκα και δεν μελέτησα καλά....

Link to comment
Share on other sites

...... από Ignatios [Σήμερα, στις 22:44]

........μέχρι εκεί που διάβασα πιστεύω οτι δεν κινδυνεύουμε απο διάβρωση στα αλουμινένια τμήματα του κυκλώματος της υδρόψηξης μας. Και αυτό γιατί το υγρό που χρησημοποιούμε δεν είναι αγώγιμο....

Το γράφω απλώς και μόνο ενημερωτικά, για καλύτερη προστασία όλων μας :

Το καθαρό νερό έχει σχεδόν μηδενική αγωγιμότητα αλλά το υγρό της Zalman (που θα χρησιμοποιηθεί στην υδρόψυξη) περιέχει Propylene Glycol, χημικό παράγωγο της βενζίνης το οποίο χρησιμεύει ως συστατικό στα έτοιμα τρόφιμα (κέικ, έτοιμες σαλάτες, παγωτά κλπ ) έως την παρασκευή φυτοφαρμάκων και αντιψυκτικών ! Τα αντιψυκτικά υγρά είναι σχεδόν πάντα (έτσι κατασκευάζονται) και αντιθερμικά και αντισκωριακά. Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να είναι τουλάχιστον στοιχειωδώς αγώγιμα.

Ο ergotelis λίγο παραπάνω έγραψε ότι «ακούγεται» για το υγρό της ΤΤ ότι είναι λίγο περίεργο και καλύτερα να αποφεύγεται. Μάλλον έχει δίκιο, αφού και κατά το παρελθόν πολλά αντιψυκτικά υγρά, κατηγορήθηκαν και απαγορεύτηκε η κυκλοφορία τους. Εξάλλου η βασική λειτουργία του αντιψυκτικού δεν είναι η αντιδιαβρωτική του δράση.

Μόνο το πολύ-πολύ καθαρό νεράκι έχει σχεδόν μηδενική αγωγιμότητα. Κανένα άλλο αντιψυκτικό παρασκεύασμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman

Μόνο το πολύ-πολύ καθαρό νεράκι έχει σχεδόν μηδενική αγωγιμότητα.

Νερό καθαρό με την έννοια που το λες είναι πανάκριβο. Και πάλι όμως η αγωγιμότητα είναι αρκετή για να προκαλέσει ζημιά. Λεπτομέρειες δε ξέρω πολλές, καθότι δε με ενδιέφερε ποτέ να ψάξω αυτό το θέμα, φρόντιζα να έχω πάντα κύκλωμα χαλκού εξ'ολοκλήρου.

Link to comment
Share on other sites

....... από ergotelis [Σήμερα, στις 03:02]

Νερό καθαρό με την έννοια που το λες είναι πανάκριβο.

Η τιμή του δεν είναι απαγορευτική. Περίπου 1.25 ευρώ το λίτρο στο Φαρμακείο. Εάν το θεωρήσουμε (και είναι) βασικό κομμάτι της wc, μάλλον είναι και από τα φτηνότερα μέρη της, μιας και δεν χρειάζεται πάνω από 2-3 λίτρα. Μόνο που χρειάζεται ...επιμονή και καλή συννενόηση στο Φαρμακείο, για να παραγγείλει ο φαρμακοποιός από την αποθήκη, ακριβώς αυτό που θέλεις.

......... φρόντιζα να έχω πάντα κύκλωμα χαλκού εξ'ολοκλήρου.

Έχω διαβάσει ότι αυτή είναι με διαφορά η καλύτερη λύση για την προστασία κατά της διάβρωσης. Χρήση ενός μετάλλου.

Link to comment
Share on other sites

Το υγρό της Thermaltake χρησημοποιώ 1,5 χρόνο.

Κανένα πρόβλημα στο κύκλωμα.

Τώρα το οτι είναι τοξικό λίγο - πολύ το γράφει κιόλας.

Δεν χρειάζεται να είσαι μάγος.

’πλά δεν το πίνεις ποτέ :)

Link to comment
Share on other sites

...... από Ignatios [Σήμερα, στις 09:49]

Το υγρό της Thermaltake χρησημοποιώ 1,5 χρόνο. Κανένα πρόβλημα στο κύκλωμα.

Ignatios : Επειδή η πληροφορία αυτή που δίνεις είναι πολύ σοβαρή, για να καταλάβω καλά και να μην κάνω παρανόηση, εννοείς ότι στο κύκλωμά σου έχεις και αλουμίνιο και χαλκό, οπότε με το υγρό της Thermaltake όλα εντάξει 1,5 χρόνο ;

Link to comment
Share on other sites

Χαλκό έχω σίγουρα στα 2 μπλοκ.

Αν τα ψυγεία της ΤΤ είναι αλουμινένια τότε έχω και αλουμίνιο.

Να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος....

Συμπτωματικά όλα τα μέρη στη κύκλωμά μου είναι της ΤΤ και δεν είχα πρόβλημα.

Μόνο σε κάποια φάση που άργησα να αλλάξω το υγρό μου μάξεψε λίγο πράσινη "λάσπη"

και αυτό σε κάτι γωνίες του τανκ μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ignatios [Σήμερα, στις 15:02]

Χαλκό έχω σίγουρα στα 2 μπλοκ. Αν τα ψυγεία της ΤΤ είναι αλουμινένια τότε έχω και αλουμίνιο. Να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος....

Συμπτωματικά όλα τα μέρη στη κύκλωμά μου είναι της ΤΤ και δεν είχα πρόβλημα.

Μόνο σε κάποια φάση που άργησα να αλλάξω το υγρό μου μάξεψε λίγο πράσινη "λάσπη"

και αυτό σε κάτι γωνίες του τανκ μόνο.

Συνήθως τα ψυγεία της ΤΤ είναι όλα από αλουμίνιο ενώ τα block της από χαλκό.

Πολύ ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.