Jump to content



Με εξοδα του δημοσιου η νοσηλεια χριστοδουλου


ea6gka

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από zyx

το οτι το κρατος περνει το 40% απο το παγκαρη ομως να φανταστω δεν παιζει κανενα ρολο ετσι?

@ea6gka δλδ η εκκλησια δεν προσφερει εργο? δεν εχει σωσει ποσους τελειωμενους? (εγω ξερω πολλους)

ο αθλητισμος τη προσφερει ειπαμε? φανατιζμο-χουλιγκανιζμο, αλητιες κλεψιες? αν θελουμε να βρουμε μονο τα ασχημα εχει απο ολες τις πλευρες αρκετα πραγματα.

δεν ξερω αν παιρνει 40%, προσωπικα πολυ αμφιβαλω, αλλα αν σκεφτεις οτι πληρωνει το κρατος ιερεις, δεν φορολογει την εκκλησια για χιλια δυο κτλ νομιζω ειναι πολυ μικρο ποσοστο

αλλωστε ποιος παει εκκλησια σημερα για να αφησει και λεφτα? ρωτησα πανω απο 30 γνωστους μου στην ηλικια των 21 ετων και μονο 3-4 πηγαινουν εκκλησια και αυτο το πασχα....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

η Εκλησια Α.Ε. εχει τρελο χρημα,θα μπορουσε ανετα να καλυψει τα εξοδα του χριστοδουλου.ΓΙΑΤΙ ομως πληρωνουμε παλι εμεις?δεν το ανεχομαι.

ΔΕΝ το ανεχομαι γιατι δεν μπορει να πεθανει ο μικρος Παναγιωτης επειδει λογω γραφειοκρατιας της Εθνικης τραπεζας,δεν πηγε αμερικη να σωθει και ο χοντρελας,να παει μαιαμι με εξοδα δικα μας χωρις να ρωτησει κανενα.

ξερει κανεις αν ειναι αληθεια οτι σε μια εκλησια,ο χριστοδουλος εχει κανει μια αγιογραφια που παρουσιαζεται ως αγιος??αν το εχει κανει αυτο ειναι ελεεινος...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι απλο και χωρις να θελω να παρεξηγηθω.Ποση απο σας ασχοληθηκατε με την εκκλησια?επιτροποι-απλοι προσκυνητες που βοηθανε χωρις χρηματικη αμοιβη,σας παρακαλω πολυ γιατι βλεπω οτι μιλατε απο αυτα που λενε τα Μ.Μ.Ε,εγω σαν Λευτερης

ξερω πολλους ιερεις που δινουνε χρηματα σε φτωχες οικογενειες απο την τζεπη τους,κανουν ιεραποστολες μαλιστα του χρονου θα παω Βενεζουλα σε εναν ιερεα που γνωρισα εδω Ελλαδα και μου αναφερε οτι γινεται πολυ μεγαλο εργο σε ολον τον κοσμο,αυτα τα εργα δεν εχουν εξοδα?(χτισημο εκκλησιων,τροφημα,ρουχισμο,φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης-φαγοσημα)κανεις μα κανεις δεν αντιλεγει οτι υπαρχει και το κομματι αυτο της εκκλησιας οπου ειναι κακο,πειτε μου εσεις για εδω στην Ελλαδα,που να αναφερθω?ΠΟΛΙΤΙΚΗ?ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ,ΠΡΟΝΕΙΑ?και ποσα αλλα που δεν τα ΑΡΠΑΖΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

λευτερη αστο καλυτερα να χαρεις , μην επιμενεις.

ρε Γιωργη συζητηση κανουμε,δεν μαλωνουμε,επειδη με ενδιαφερει η γνωμη των παιδιων

για αυτο συζηταμε,ανθρωποι ειμαστε και η Πιστη εχει σωσει πολλους,εγω ουτε μπορω να σας πεισω να πιστεψετε.:)

Link to comment
Share on other sites

οχι συζητηση δεν κανουμε οταν μας λες να το "βουλωσουμε" σε γενικες γραμμες διοτι και οι αλλοι ετσι ειναι .

τελικα μαλλον εγω ενδιαφερομαι πιο πολυ για την εκκλησια απο οτι οι "αλλοι".

τεσπα σε αφηνω στις αποψεις σου , ουτε εγω ενδιαφερομαι να πεισω εσενα και οποιονδηποτε αλλο για το οτιδηποτε. Οταν θα κατεβασουν απο τα μοναστηρια τις εικονες του αγιου αρτεμιου που ειναι προστατης της Αστυνομιας (και των ορχεων - αραγε τυχαια? ) τοτε ισως να αρχισω να πω κατι θετικο

Link to comment
Share on other sites

Ο ’γιος Αρτέμιος τι δουλειά έχει τωρα με αυτο;

Και είναι και προστάτης των όρχεων κιόλας... μά'στα... δηλαδή η επίσημη εκκλησία τον βάφτισε

προστάτη των όρχεων... του αριστερού ή του δεξιού για να ξέρω;

Και προφανώς επειδη ειναι προστάτης και της Αστυνομίας και των όρχεων τοτε Αστυνομία=Όρχεις. ****in' yeah!

Ωραίο. Και θα αρχίσεις να λες κατι θετικό μόλις κατεβει η εικόνα του συγκεκριμένου Αγίου. Πολύ ωραίο. Λογικότατο.

Βρήκαμε τον υπαίτιο. Ο ’γιος Αρτέμιος... παρακαλώ να γίνει ειδική μνεία στην αρχιεπισκοπή

για να τιμωρηθεί παρ'αυτα.

Δεν είπε κανείς οτι η εκκλησία είναι άμεμπτη, αλλα μην γίνεστε και μηδενιστές.

Μια χαρά τα λέει ο Λευτέρης, μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 16:21]

επιτροποι-απλοι προσκυνητες που βοηθανε χωρις χρηματικη αμοιβη,σας παρακαλω πολυ γιατι βλεπω οτι μιλατε απο αυτα που λενε τα Μ.Μ.Ε,εγω σαν Λευτερης

ξερω πολλους ιερεις που δινουνε χρηματα σε φτωχες οικογενειες απο την τζεπη τους,κανουν ιεραποστολες

κοιτα τι εχεις γραψει, λευτερη. η μειοψηφια δεν κανει τον κανονα. εγω ξερω "ιερεις", που μια ζωη σε δουλειες του ποδαριου, τωρα δηλωνουν "ευτυχως ησυχασα". ουτε και αυτοι ειναι ο κανονας.

το κακο ειναι οτι οι δικοι σου ειναι η φωτεινη εξαιρεση, αλλα δε θα επρεπε να ειναι η εξαιρεση αλλα ο κανονας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

κοιτα τι εχεις γραψει, λευτερη. η μειοψηφια δεν κανει τον κανονα. εγω ξερω "ιερεις", που μια ζωη σε δουλειες του ποδαριου, τωρα δηλωνουν "ευτυχως ησυχασα". ουτε και αυτοι ειναι ο κανονας.

το κακο ειναι οτι οι δικοι σου ειναι η φωτεινη εξαιρεση, αλλα δε θα επρεπε να ειναι η εξαιρεση αλλα ο κανονας.

συμφωνα σε ολα οσα λες,δυστηχως το χρημα κυβερναει τους ανθρωπους και ακομα και ιερεις παρασυρονται,αλλα εγω σαν κορυφη της εκκλησιας δεν εχω τον Χριστοσουλα αλλα τον ΧΡΙΣΤΟ,και μιλησα καθαρα απο την ανθρωπινη πλευρα,και μακαρι ολοι αυτοι οι ανθρωποι που ειναι φτωχοι και δεν εχουν το προτερημα να ειναι Χριστοδουλοι,να μπορουσαν και αυτοι να γινουν καλα.Εγω ειπα οτι ανθρωπος ειναι και αυτος και ΕΣΤΩ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ,γιατι κακα τα ψεματα ουτε στον εχθρο μας να μην ευχομαστε παιδια να πεσει στο κρεβατι:)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν αφορά τον εναγκαλισμό κράτους εκκλησίας, ούτε την εκκλησιαστική περιούσια, προβλήματα δισεπίλυτα.

Η εκκλησιαστική περιούσια πράγματι είναι τεράστια, αλά παραμένει ανεκμετάλλευτη.

Ο διαχωρισμός κράτους εκκλησίας , θα δημιουργήσει έναν ανεξέλεγκτο οικονομικό γίγαντα, που κανέναν πολιτικό δεν συμφέρει , και για αυτό δεν γίνετε. Βέβαια και οι παπάδες θα χάσουνε, όχι χρήματα όμως.

Το θέμα νομίζω αφορά τα 250 χιλιάρικα, και αν άξιζε ( γιατί νόμιμο είναι) ο παπάς να τα πάρει, για να προσπαθήσει να σωθεί.

Πετάμε δισεκατομμύρια σε όπλα που χρησιμοποιούν άλλοι , δεν νομίζω να είναι σπουδαίο να πάρει ο παπάς τα φράγκα για το λαχείο που του έκατσε.

’λλωστε ακόμα και αν δεν τον γουστάρεις είναι άνανδρο να τον χτυπάς τώρα που γονάτισε

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μην συγχαίουμε τον αθλητισμό με τον πρωταθλητισμό.

Είναι δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα που δεν έχουν καμία σχέση με την θρησκεία.

Όσο για το παγκάρι όντως ένα ποσοστό ανήκει στο ελληνικό δημόσιο, αλλά, και εδώ μπαίνει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ το ποσοστό είναι σύμφωνο με αυτό που δηλώνουν οι κατά τόπους δεσπότες αφού πρώτα βγούν τα έξοδα (ο νωόν νοείτο).

Ο διαχωρισμός είναι η μόνη λύση.

’λλωστε αυτή είναι και η "ευρωπαϊκή" απάντηση στο ερώτημα του τι πρέπει να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ

Μα τι είναι αυτά που γράφεις;

Πεθαίνει από καρκίνο, δεν μπορεί να σκεφτεί τίποτα .

σωπα ρε που δε σκεφτεται, και αλλους εχουμε δει με χειροτερα και ηταν μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

@ zyx : το 40% που αναφέρεις στην πραγματικότητα ήταν 35% και ''ήταν''... καταργήθηκε αν ενθυμούμαι καλώς προ 2ετίας.

@.38-.45 : περί επίσημης θρησκέιας: να σου θυμίσω ότι το πρώτο συνταγμα της Επιδαυρου εν έτει 1832 αν ενθυμούμαι σωστα το πρώτο άρθρο ορίζει την ιθαγένεια μας έτσι '' 'Ελλην είναι πας αυτόχθον πιστεύων είς Χριστόν'' Όπως καταλαβαίνεις το παραμύθι δεν θα μπορούσε να μην συνεχιστεί μέχρι τις μέρες μάς.... Σκέψου ότι ο τότε νομοθέτης δεν μπόρεσε να βρεί άλλο κοινό στοιχείο για να ενώσει αυτό το ανομοιογρνές πλήθος που κατοικούσε τότε στον χώρο που βρίσκεται η σημερινή Ελλάδα. Και για να βρίσκεται αυτό το άρθρο περί ''επίσημης θρησκείας'' (το οποίο αποτελεί παγκόσμια πρωτοτυπία) ακόμα και σήμερα στο σύνταγμά μας, και βλέποντας τι γίνεται τη σήμερων ημέρα γύρω μας πιστεύω ότι έχει λόγο ύπαρξης. Έκτός αν αρχίσουν να λέγονται αλήθειες και τα βιβλία ιστορίας να μην γράφονται απο ''επιτροπές''

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.