Jump to content



αγορα m/b cpu ram vga


kom

Recommended Posts

1oν.

Κάθε καρτα γραφικών όπως και καθε προιον συγκρινεται με κάποιο άλλο αντιστοιχης τιμής. Η κάρτα που σου προτειναν τα παιδια είναι η κορυφαια καρτα γραφικών αυτή τη στιγμή στο κόσμο και έχει την ΔΙΠΛΑΣΙΑ τιμή απο αυτή της ΑΤΙ την 2900ΧΤ. Είναι καλυτερη της 2900ΧΤ.

Σου προτειναν τα καλυτερα προιοντα ανα κατηγορία γιατι το όριο τιμής που έθεσες είναι πολυ μεγάλο για αυτα που ζητησες και αρα μπορουσαν να το κανουν.

2ον. Ναι υποστηριζει DDR2 (η Formula )

Να κάνω και εγω μια ερώτηση

Τα άλλα μερη του pc ποια θα είναι?

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 22:03]

Και προτιμάμε nVIDIA γιατί απλά η 8800GTX και η Ultra δεν πιάνονται από τις αντίστοιχες ΑΤι σε επιδόσεις ;)

E καλά τωρα, μην τα παραλεμε, αφου δεν υπάρχουν αντιστοιχες της ΑΤΙ σε αυτή την κατηγορια τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με DDR3 θα έχεις καλύτερο μέλλον, όταν μετά από κάποιους μήνες πέσουν οι τιμές και ανέβει ο χρονισμός τους, στα 1600 από 1333 που είναι τώρα.

Αλλά το παρόν και για λίγους μήνες ακόμα, είναι σαφώς υπέρ του DDR2.

Επί πλέον οι μητρικές με p35 έχουν σχεδιαστεί για DDR3, οπότε πιστεύω ότι θα έχεις λιγότερες ασυμβατότητες και προβλήματα.

Η σπατάλη χρημάτων για DDR3 είναι της τάξης των 200 που ίσως και να δικαιολογείται με το παραπάνω σκεπτικό.

Κατά τη γνώμη μου διάλεξες τη χειρότερη περίοδο για αναβάθμιση με τόσο μεγάλο ποσό.

Αυτή τη στιγμή μπορείς να φτιάξεις πολύ δυνατό μηχάνημα με πολύ λιγότερα χρήματα, που να στηρίζεται όμως στην απερχόμενη τεχνολογία.

Για DDR2 μνήμη λοιπόν θα πρότεινα τη σύνθεση που έχω στην υπογραφή μου.

Δηλαδή μητρική με Nvidia 690ι SLI chipset και 8800gtx (470), αλλά με 4πύρηνο επεξεργαστή

Οι μνήμες που διάλεξες, είναι ήδη ίδιες με τις δικές μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Βασικά με DDR3 θα έχεις καλύτερο μέλλον, όταν μετά από κάποιους μήνες πέσουν οι τιμές και ανέβει ο χρονισμός τους, στα 1600 από 1333 που είναι τώρα.

1600άρες DDR3 υπάρχουν ήδη, κάνουν κανά 600άρι τα 2GB.

Αρχική απάντηση από mariosalice

Επί πλέον οι μητρικές με p35 έχουν σχεδιαστεί για DDR3, οπότε πιστεύω ότι θα έχεις λιγότερες ασυμβατότητες και προβλήματα.

Μα μόνο το Ρ35 δέχεται DDR3...όποιες ασυμβατότητες υπάρχουν, αν υπάρχουν, στο Ρ35 υπάρχουν.

Η γνώμη μου είναι πως οι DDR3 για κάποιον που έχει να τα δώσει, είναι μεγάλος πειρασμός. Με 7άρια πιάνουν 2000+ τα 1600άρια και αν είσαι τυχερός ακόμα και τα 1333άρια. Το ζήτημα είναι πως σε 1 χρόνο θα έχει ωριμάσει πολύ περισσότερο η πλατφόρμα και εν τέλει, ίσως τα χρήματα που θα δώσει κάποιος τώρα, να είναι σύντομα πεταμένα λεφτά.

DDR2 προς το παρόν, φτηνές και καλές. Η γνώμη μου είναι να δώσει κανα 1000άρικο, άντε 1200 και να πάρει ένα συστηματάκι αξιοπρεπές για κανα χρόνο μέχρι να αναβαθμίσει σε DDR3 και τα συναφή.

Link to comment
Share on other sites

Υπέθεσα ότι ίσως υπάρχουν κάποιες ασυμβατότητες αν συνδυάσουμε p35 μητρική με DDR2 μνήμες, τη στιγμή που το p35 σχεδιάστηκε για DDR3 μνήμες.

Η παραπάνω υπόθεση όμως δεν στηρίζεται σε κάποιες αντικειμενικές μετρήσεις ή εμπειρίες.

Με λίγα λόγια δεν θα προτιμούσα να συνδυάσω μητρική με p35 και DDR2 μνήμες.

Για μένα δύο είναι οι επιλογές.

- DDR2 μνήμες με Nvidia 690ι SLI με Nvidia κάρτα γραφικών (μία ή δύο σε SLI) ή

- DDR3 μνήμες με Intel p35 με ATI κάρτα γραφικών (μία HD 2900XT ή δύο σε crossfire).

H πρώτη είναι ταχύτερη και φθηνότερη, ενώ η δεύτερη είναι πλέον σύγχρονη με καλύτερες προοπτικές αναβάθμισης και αντοχή στο χρόνο.

Μπορεί η δεύτερη λύση να φαίνεται ασύμφορη αυτή τη στιγμή, αλλά δεν είναι, για πολλούς λόγους, που μπορώ να αναφέρω αν θέλετε.

Και οι δύο λύσεις είναι αποδεκτές για μένα.

EDIT

Βασικό στοιχείο σε ένα υπολογιστή είναι η μητρική.

Όλα τα αλλάζουμε και τα αναβαθμίζουμε εύκολα, αλλά όχι τη μητρική, ούτε το τροφοδοτικό, γιατί θέλουν αρκετή φασαρία.

Επί πλέον, με δεδομένη μητρική, τις αναβαθμίσεις μπορούμε να τις κάνουμε όποτε έχουμε την οικονομική δυνατότητα, σταδιακά και ανάλογα με τις απαιτήσεις μας, ενώ αν αλλάξουμε μητρική, πρέπει να τα αλλάξουμε όλα με τη μία.

Με βάση αυτό το σκεπτικό, μια πρόχειρη εκτίμηση μου είναι ότι του χρόνου τέτοιο καιρό ...

- Οι Penryn θα είναι πολύ φθηνοί και μια p35 μητρική με DDR3 μνήμη θα τους υποστηρίζει καλύτερα.

- Οι μνήμες DDR3 θα είναι πολύ φθηνές, οπότε μια απλή και οικονομική αναβάθμιση θα δώσει επιδόσεις που δεν θα τις φτάνει κανένας υπολογιστής με DDR2 μνήμη.

- Θα επικρατήσουν τα Vista που θα έχουν καλύτερη υποστήριξη πολλών GPU (crossfire - SLI) από ότι σήμερα.

Με προσθήκη μιας δεύτερης HD 2900XT σε crossfire οι επιδόσεις θα είναι εντυπωσιακότατες.

- Τα περισσότερα παιχνίδια θα βγαίνουν σε DX10 για Vista

Oι HD 2900XT θα έχουν καλύτερες επιδόσεις από ότι σήμερα στα DX9 παιχνίδια.

- Πολύς κόσμος θα έχει HD DVD και HDCP οθόνες, που θα παίζουν χωρίς προβλήματα ήχου με τις HD 2900XT.

Το μέλλον όμως είναι αβέβαιο και θα ήταν πιο συνετό να ψωνίζουμε σύμφωνα με το παρόν.

Αρκεί να επιλέγουμε την κατάλληλη χρονική στιγμή για μια ριζική αναβάθμιση.

Νομίζω ότι σήμερα δεν είναι η κατάλληλη χρονική στιγμή για κάτι τέτοιο.

Σήμερα η εποχή είναι καλή για αναβαθμίσεις υπαρχόντων υπολογιστών, με καλύτερους επεξεργαστές, μνήμες και ίσως κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

και αυτο μες στο προγραμμα ειναι κατα τις 15 φευγω για Τοκυο

μη νομιζετε οτι μου τρεχουν απο τις τσεπες απλα κερδισα στο ΚΙΝΟ 15.000ευρω και φυσικα καποια απο αυτα τα λεφτα θα τα σπαταλισω για αγορα pc καποια αλλα αλλου και παει λεγοντας γιαυτο ολη αυτη η ιστορια

Link to comment
Share on other sites

Α εντάξει μια χαρά είσαι τότε φίλε... jet.... Καλοφάγωτα λοιπόν....

Να προσθέσω και εγώ σε αυτά που σου πρότειναν και οι υπόλοιποι να μην πας ΤΩΡΑ σε DDR3....

Απο την στιγμή που ουσιαστικά ένα δωράκι στον ευατό σου θα κάνεις χτύπα το κορυφαίο σε κάθε κατηγορία αλλά προσωπικά ΔΕΝ θα εδινα ΤΩΡΑ 700 για την 8800 ultra ακόμα και στην φάση σου καθώς σε 3 μήνες βγαίνει νεό τσιπάκι οπότε προβλεπεται και τρελή μείωση τιμών... Αλλά και πάλι 3 μήνες για σένα μάλλον είναι μεγάλο διάστημα... :p

Πριν πας Τοκυο μην ξεχάσεις να δεις την ταινία "The Fast And The Furious : Tokyo Drift":banging:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 09:48]

- Τα περισσότερα παιχνίδια θα βγαίνουν σε DX10 για Vista

Oι HD 2900XT θα έχουν καλύτερες επιδόσεις από ότι σήμερα στα DX9 παιχνίδια.

Είδομεν..... Αβυσσος η ψυχή του DX10.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξαναπέστο.

Δεν ξέρουμε πια τι να πιστέψουμε.

@ kom

Δεν φεύγεις καλύτερα για Τόκυο?

Όταν γυρίσεις πάλι εδώ είμαστε και σίγουρα κάποιες τιμές θα έχουν πέσει κι άλλο, οπότε το ξανασυζητάμε.

Μια και θα πας στο Τόκυο, δεν κοιτάς και τις τιμές από DDR3 πώς είναι εκεί?

Εννοείται και για επεξεργαστή, αφού και μικρά είναι και μπορούν να ταξιδέψουν εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.