Jump to content



Samsung 245B, η πρώτη 24" οθόνη με ΤΝ


NIB

Recommended Posts

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
  • 5 months later...

ετσι απο περιεργεια υπαρχει καπιος που εχει τη samsung να μας πει εντυπωσεις.

Παντω βλεπω οτι αρκετοι εχετε πολυ αρνητικη αποψη για το συγκεκριμενο monitor λογω του οτι εχει TN πανελ.

Μηπως λεω μηπως θα επρεπε να δουμε και το value for money ? ? και το ζηταει ο καθενας μας απο ενα monitor ,τη χρηση δλδ που του κανει ?

(Προσωπικα εχω τη Samsung 226BW και ειμαι πολυ ευχαριστημενος)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πήρα γιατί με έπερναν τα λεφτά της και γιατί λόγω κάνω πολλές δουλειές ταυτόχρονα στο pc. ΤΔεν είχα ποτέ high end tfts. Πάντα έπερνα τις πιο φτηνές από τότε που στις 21αρες eizo kai sony trinitron που είχα στο παρελθόν είχα φάει ήττες. Επίσης απέναντι από το γραφείο μου έχω ένα κρεββάτι - την γυρνάω και βλέπω hdtv moviες και τηλεόραση.

Στο οffice είναι πραγματική απόλαυση δουλεύεις 2 σελίδες ταυτόχρονα.

Επίσης σε ένα review της είδα ότι για να πετύχεις τα nits του λευκού πρέπει να κατεβάσεις τα brightness από την default εργοστασιακή τιμή της. Το έκανα και μπορώ να πώ ότι είναι πολύ πιο ξεκούραστη.

Σαφώς είναι μια value for money οθόνη με κυριότερο μειονεκτημά της ότι για να τρέξεις game se native ανάλυση πρέπει να μπείς μέσα στην κάρτα γραφικών και να rendareis.

Όταν την πήρα (465) είχα επιλογή 26αρας samsung με 1100 και eizo 24αρας με 1300.

Link to comment
Share on other sites

Samsung 245B εδω...

Απλα πράγματα, για τα λεφτά που ζητάει δεν υπάρχει κατι καλύτερο.

Τωρα σε συγκριση με άλλες τι να σας πω ρε παιδια... ειναι πολυ ατιμο και υποκειμενικό ζήτημα αυτο με τις οθόνες... Το ματι βλέπεις ειναι περίεργο όργανο...

Σαν guideline, με κατι Acer και LG 22άρες που είχα δεί, προσωπικη αποψη πάντα υπενθυμίζω, ειναι μεγάλη η διαφορά. Αλλα μου εχει δώσει την εντύπωση οθόνης που πρέπει να την ρυθμίσεις σωστά, και άπαξ και το καταφέρεις θα σε αποζημιώσει με το παραπάνω. Πολυ καλή φωτεινότητα γενικώς, πολυ καλό κοντραστ (μιλαμε παντα στα πλαίσια του ΤΝ) και επίσης εντυπωσιακό μαύρο χωρίς μεγάλες αποκλίσεις στις γωνίες...

Αν έχετε καποια πιο συγγεκριμένη απορία πειτε το και θα προσπαθήσω να απαντήσω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nezos

παιδια χαιρομαι γιατι καπια στιγμη δεν φτανει να λεμε το πιο ειναι απλα καλυτερη οθονη αλλα να συγκρινυμε κα τις τιμες.

Δεν γινεται να συγκρινεις Ferrari με Yugo .

Τη Ferrari και το Yugo τα φερνω σαν παραδειγμα , συχωρεστε με αν εχει καπιοσ ακομα Yugo

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nezos [Σήμερα, στις 18:58]

Τη Ferrari και το Yugo τα φερνω σαν παραδειγμα , συχωρεστε με αν εχει καπιοσ ακομα Yugo

Ας πούμε ότι κάποιου του χαρίζουν μια ferrari και ένα yugo. Και έχει γυναίκα και 2 παιδιά και θέλει να τα πάει βόλτα. Στο yugo κουτσά στραβά θα χωρέσουν, στη ferrari όμως τι θα γίνει - τα δυό πιτσιρίκια στο μπροστινό κάθισμα και τη γυναίκα δεμένη με σκοινί και να κερδίσεις ένα άλογο παραπάνω.

Τι θέλω να πώ. Ότι απλά στις οθόνες παίζει ρόλο η δουλειά που κάνεις και η ανάλυση - χώρος που θές. Πολλοί χρήστες αντί να πάρουν μια 22άρα στα 450ευρώ πέρνουν μια 24αρα στα ίδια λεφτά με αντίκτυπο στην ποιότητα της ενδεχομένως.

Εμένα στην 24αρα είναι απόλαυση να δουλέυω word με εξισώσεις σε 2 σελίδες ταυτόχρονα ή σε μια σελίδα και να έχω ταυτόχρονα μια άλλη εφαρμοφή και το παράθυρο του tv tuner.

Επίσης σε επιστημονικά προγράμματα βοηθά πολύ η ανάλυση της 24αρας.

ps. Δεν με πείραξε αυτό που είπες για το yugo γιατί έχω ferrari :zzz:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από koukounis

Ας πούμε ότι κάποιου του χαρίζουν μια ferrari και ένα yugo. Και έχει γυναίκα και 2 παιδιά και θέλει να τα πάει βόλτα. Στο yugo κουτσά στραβά θα χωρέσουν, στη ferrari όμως τι θα γίνει - τα δυό πιτσιρίκια στο μπροστινό κάθισμα και τη γυναίκα δεμένη με σκοινί και να κερδίσεις ένα άλογο παραπάνω.

Τι θέλω να πώ. Ότι απλά στις οθόνες παίζει ρόλο η δουλειά που κάνεις και η ανάλυση - χώρος που θές. Πολλοί χρήστες αντί να πάρουν μια 22άρα στα 450ευρώ πέρνουν μια 24αρα στα ίδια λεφτά με αντίκτυπο στην ποιότητα της ενδεχομένως.

Εμένα στην 24αρα είναι απόλαυση να δουλέυω word με εξισώσεις σε 2 σελίδες ταυτόχρονα ή σε μια σελίδα και να έχω ταυτόχρονα μια άλλη εφαρμοφή και το παράθυρο του tv tuner.

Επίσης σε επιστημονικά προγράμματα βοηθά πολύ η ανάλυση της 24αρας.

ps. Δεν με πείραξε αυτό που είπες για το yugo γιατί έχω ferrari :zzz:

ναι φιλε μου το ιδιο πραγμα μου λες.

χαιρομαι που εχεις Ferrari γιατι εχω και εγω :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ηello!Απο σήμερα δηλώνω ευτυχής κάτοχος της εν λογω οθόνης, η οποία απάξια αντικαθιστα την 226BW. Η οθόνη για τα λεφτά της (Υ.Γ. 368 από multirama) πραγματικά τα σπάει! :D No stuck/dead pixel!!! :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ηello!Απο σήμερα δηλώνω ευτυχής κάτοχος της εν λογω οθόνης, η οποία απάξια αντικαθιστα την 226BW. Η οθόνη για τα λεφτά της (Υ.Γ. 368 από multirama) πραγματικά τα σπάει! :D No stuck/dead pixel!!! :D:D:D:D:D

368?

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=TFT1821&cp_id=135093

439 έχει!!!!!

Εννοείς με αυτή την προσφορά που κόβουν το ΦΠΑ?

Ισχύει για όλες τις μέρες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με την προσφορά,και ήταν μόνο για σήμερα. Τελικά racer δεν πήρα την 26άρα γιατί είχε εξαντληθεί :( Aλλά και πάλι, είναι άριστη αγορά! Στα 1920Χ1200 είναι άλλη εντελώς αίσθηση. Τώρα μόνο μια καλύτερη vga μάλλον θα χρειαστώ γιατί ίσως κολώσει λίγο η gt...

Link to comment
Share on other sites

Ηello!Απο σήμερα δηλώνω ευτυχής κάτοχος της εν λογω οθόνης, η οποία απάξια αντικαθιστα την 226BW. Η οθόνη για τα λεφτά της (Υ.Γ. 368 από multirama) πραγματικά τα σπάει! :D No stuck/dead pixel!!! :D:D:D:D:D

μην ανησυχείς την 2693 δεν πρέπει να την είχαν ενόψει της προσφοράς

σε σχέση με την 226 ποιες οι διαφορές?(έχω 226 και κοιτάω για αλλαγή)

επίσης αυτή που πήρες έχει glossy πλαστικό?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.