Jump to content



SOUND BLASTER X-FI XTREME GAMER FATAL1TY PRO


gbak

Recommended Posts

To link το εδωσα για τον lm4562 που κανει μεγαλη διαφορα στην καρτα σου.

Η prelude πρεπει να κυκλοφορησε εξω αλλα μεχρι να ερθει εδω θα παρει κανα μηνα.

Για ρυθμισεις ριξε μια ματια στο ποστ του GruntGr σε αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Βρε συ astacus... δεν λεω...ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες για τον LM4562 που αναφέρεις εκει... αλλα μηπως υπερεκτιμάς λιγο τις γνώσεις μου πάνω σε αυτό το θέμα? Αμα κανω οτι λετε το πιο πιθανό ειναι να καταστρέψω το hardware που εχω...

Με τιμας παντως που μου προτείνεις να ασχοληθω αλλα το βρίσκω δύσκολο να κανω ολα αυτα που συζητάτε εκει... Δεν λέω γνωρίζω καποια πράγματα για πυκνωτές, ρευματα και ηλεκτρονικά αλλα οχι σε αυτο το επιπεδο .... Κολλησεις και πειράματα σε ηλεκτρονικά μερη κασετοφώνων, πικαπ, ραδιοφωνων και τηλεοράσεων ναι μεν εχω κανει οπως πολλα παιδια αλλα θεωρώ οτι πια δεν χρειάζεται να εχεις και εξειδικευμένες γνώσεις?? Ειναι πιο advanced τα πραγματα τωρα, κανω λάθος?

Αυτα μάλλον ειναι για σένα και για τα υπολοιπα παιδια που το κατέχετε πληρως το θέμα....

Εδω εμεις ρωτάγαμε πως ειναι καλύτερα να συνδέσουμε μια κάρτα ήχου σε έναν απλο ενισχυτη και εσυ περιμένεις να παρω και να βάλω μονος μου πυκνωτες σε κάρτα ήχου?

Εχω κανει μοντες και μοντες αλλα νομιζω οτι αυτο ειναι εκτός των δυνατοτήτων μου

Ναι σαι καλα ρε φιλε μου....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, αν δεν εχεις την αυτοπεποιθηση οτι θα καταφερεις να το κολησεις, καλυτερα αφησε το ετσι. Αλλωστε ο ηχος της ειναι μια χαρα. Αν εισαι εξοικιωμενος με το κολητηρι μην φανταστεις οτι ειναι τπτ τρομερο. Βγαζεις τον jelly bean και κολλας τον national δεν θελει μετατροπη το κυκλωμα. Αυτο θα σου κανει τον ηχο πιο καθαρο. Κατα την γνωμη μου ο ηχος της x-fi ειναι αρκετα μουντος με τον opamp που ερχεται απο την μανα της. Οπως και να χει σημασια εχει να απολαμβανουμε τη μουσικη. Πολλες φορες οσοι ασχολουνται με το σπορ ''κολανε'' στις μετρισεις και ξεχνανε τον ουσιαστικο λογο που γινονται οι μοντες.

Link to comment
Share on other sites

Μωρε δεν ειναι ακριβως θέμα αυτοπεποιθησης...

Επειδη δεν εχω ασχοληθεί με το modding σε κάρτες ήχου, το καλοσκέφτομαι και λεω μην κάνω καμια ορχιδέα εν τέλει... Με το κολλητήρι μια χαρα τα πάω.... τα εχουμε βρει μεταξύ μας... :p

Αυτο που σκέφτηκα ειναι να πειραματιστω αρχικά να επεμβω σε μια παλια SB Live! που εχω, και αν δω οτι εχει κάτι παει να γίνει, θα το τολμήσω σε αυτή.... Νομιζω αυτό ειναι ένα καλό βήμα και βλέποντας και κάνοντας...

Link to comment
Share on other sites

Σωστο και αυτο. Οτι δεν χρησιμοποιειται πια ειναι οτι πρεπει για πειραματα.

Και μια συμβουλη. Αντι να ξεκολλησεις τον παλιο opamp με το κολλητηρι, κοψε τα ποδαρακια του με ενα μικρο ψαλιδι ετσι ωστε να παραμεινει μια ''μυτη'' που θα κανει καλη επαφη με τις γραμμες της πλακετας. Πανω σε αυτες τις μυτες κολλα τον καινουργιο. Ο lm4562 κανει και για την live 24bit, το εχω δοκιμασει, για την παλια live δεν ξερω. Δεν χρειαζεται να τους αλλαξεις ολους φυσικα, απλα αυτον που ειναι πισω απο το speaker out.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [Σήμερα, στις 12:29]

Σωστο και αυτο. Οτι δεν χρησιμοποιειται πια ειναι οτι πρεπει για πειραματα.

Ναι ρε αμα δεν βαλεις "ωρες" πανω στο αντικειμενο, οτι και να λεμε ειναι θεωρία...

Και μια συμβουλη. Αντι να ξεκολλησεις τον παλιο opamp με το κολλητηρι, κοψε τα ποδαρακια του με ενα μικρο ψαλιδι ετσι ωστε να παραμεινει μια ''μυτη'' που θα κανει καλη επαφη με τις γραμμες της πλακετας. Πανω σε αυτες τις μυτες κολλα τον καινουργιο. Ο lm4562 κανει και για την live 24bit, το εχω δοκιμασει, για την παλια live δεν ξερω. Δεν χρειαζεται να τους αλλαξεις ολους φυσικα, απλα αυτον που ειναι πισω απο το speaker out.

Ναι αυτο το έχω εχω κατα νου.... αν και με τοσα πράγματα που εχω να τελειώσω (υδροψυξη, modifications) μεχρι να φυγω με αδεια την 1η βδομαδα του Σεπτεμβρη... με βλεπω να ξεκινάω τον πειραματισμο στην παλια απο Νοεμβριο μεριά... Κεραμιδαριο εχει γινει το δωμάτιο.... hehe:

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 12:52]

ρεεε μην κανετε πειραματα με καλο hardware και ειδικα σε σημεια και με τροπους που δεν προκειται να πας για rma τιποτα....εκτος και αν το κατεχεις...

Ακριβώς ;) ... αυτό εννοούσα και εγώ προηγουμενως... η ιδέα ωραία ειναι αλλα μεχρι να να βάλω χερι σε καινουργιο και καλο hardware, θέλει και σκεψη και εμπειρία .. εξαλλου 130 ευρα ειχε η ρημάδα... μην την στειλω πριν την ώρα της... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες την ψάχνω απεγνωσμένα να την αγοράσω και από Πλαίσιο και e-Shop έχει εξαντληθεί και ούτε γνωρίζουν αν θα την ξανά φέρουν. Ούτε προμηθευτές λέει δεν υπάρχουν. Που αλλού μπορώ να την βρω εκτός από αγορά δια μέσω διαδικτύου;

Link to comment
Share on other sites

Αδελφέ σε ευχαριστώ πολύ αλλά μένω Θεσσαλονίκη και προείπα εκτός αγορά μέσω διαδικτύου. Δεν έχω ιδέα από αυτά. Θέλω να μπω σε ένα μαγαζί να την πάρω και να φύγω. :cry:

Έλεγξα ούτε Multirama υπάρχει. Ωραία όλοι Gamers γίναμε, πάρτε και καμιά Xtreme Music, Xtreme Audio γαμω να μείνει τίποτα και για εμάς. :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα 31 ευρώ παραπάνω και πηρά την Fatality Platinum. Ολόιδια κάρτα αλλά η Platinum έχει και I/O driver και τηλεχειριστήριο. Αμφιβάλω αν θα τα χρειαστώ διότι δεν ξέρω και τι ακριβώς κάνουν αλλά εν πάση περιπτώσει. Την εγκαθιστώ να δούμε τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φίλε NikMark δεν χάνεις τίποτα να στείλεις ενα email στην Creative για να δεις τι γινεται με την διαθεσιμότητα στην Ελλάδα... εντάξει θα ξανάρθει don't worry....

Αν και καθαρά προσωπικό θέμα... μην φοβάσαι τόσο πολύ τις online αγορές... btw την κάρτα μπορείς να την χτυπήσεις και απο το site της ιδιας της Creative... και εκει και αν δεν πρέπει να ανησυχείς για θέματα ασφάλειας συναλλαγών, περίπτωση RMA κτλ... Just a note...

Τωρα παρατήρησα και αυτό... ;)

2004428685794643186_rs.jpg

EDIT:

Τώρα ειδα οτι χτύπησες την Platinum... Καλορίζικη.... το πανελάκι βοηθάει πολύ θές να συνδέσεις και κάνα μουσικό όργανο....

Link to comment
Share on other sites

Αδελφέ το θέμα είναι ότι δεν έχω πιστωτική και ούτε πρόκειται να εκδώσω ποτέ. Ότι μπορώ το παίρνω τοις μετρητοίς, ειδάλλως κάθομαι στα αβγά μου.

Fatality Platinum και πάμε για z-5500 Logitech τώρα.

Edit: Μουσικό όργανο; Αυτό αποκλείεται. Κάτι άλλο που θα με βοηθήσει;

Το Bioshock μόλις το παίζω, ακόμα αρχή είμαι. ’ντε να δω διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτό με τις online αγορές και τις πιστωτικές ειναι πως νιώθει και πως εχει συνηθίσει ο καθένας οπότε το αφήνουμε...

Τώρα οσον αφορά το μπροστινο πανελάκι κοίτα αυτό για το τι μπορείς να συνδέσεις... Και εγώ στην αρχή σκεφτομουν να το χτυπήσω σαν ADD-ON της Gamer καρτας μου, αλλα δεν χρησιμοποιώ τίποτα από αυτά... τα ακουστικά μου ειναι USB και για τα υπόλοιπα προτιμώ τις πίσω συνδέσεις για να μην φαίνονται τα καλώδια...

2001092786667053898_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ πολύ παίδες. Συμπέρασμα; Δεν υπάρχει περίπτωση να παιδευτώ να το περάσω γιατί κι εγώ δεν το χρειάζομαι.

Ακόμη και στο Creative Software AutoUpdate μου την αναγνώρισε την κάρτα ως Fatality Xtreme Gamer Pro. Συνεπώς ολόιδιες. Παρακάτω

Έπειτα από εκτενή, πολύωρη αναζήτηση πληροφοριών περί καρτών χθες, έβγαλα μερικά συμπεράσματα που ίσως βοηθήσουν κάποιον άλλο αρχάριο που σκέπτεται να την αγοράσει.

Η κάρτα απλά πετάει στα Win XP. Στα Vista ( τα οποία έχω ) έχει αρκετά προβλήματα ασυμβατότητας λόγω το ότι το λειτουργικό δεν υποστηρίζει πλέον Direct3DSound. Η Creative με κάποια λογισμικά όπως το Alchemy και το Console Launcher ( και OpenAL ) πάει να διορθώσει κάπως την κατάσταση. Μόλις κάνω τις αναβαθμίσεις και θα δούμε τι θα βγει. Πάντως πολύ δυσανασχέτηση είδα από πλευρά χρηστών-πελατών για πάμπολλα αναπάντητα θέματα από πλευράς Creative.

To Chip των Fatality είναι όντως X-Fi ενώ κάποιων άλλων καρτών όπως της X-Fi Xtreme Audio, είναι πατάτα.

Τα 64mb X-Ram από ότι κατάλαβα είναι πατάτα επίσης ( χωρίς σιγουριά ). Σύμφωνα με αυτά που διάβασα, δεν κάνει και τόση δουλειά σε σημείο να είναι ορατή η διαφορά.

Ακόμη, σε κάποια φάση σου λέει, αν θες να δεις DVD με DTS, κατέβασε το PowerDVD και αν θες και την ολοκληρωμένη έκδοση αυτού, σκάσε ακόμη ένα ευπρεπή ποσό ή πήγαινε σε Torrent μεριά ( περί Torrent δε στο λέει :whistling ). Έτσι μου έρχεται να γυρίσω σε XP και να βάλω ξανά Vista το Β΄ εξάμηνο του 2044 όταν θα έχουν λυθεί όλα.

Αυτά τα ολίγα από μένα, δίχως να είμαι ειδικός. Ότι βλέπω λέω.

Υ.Γ. Εάν λαθεύω κάπου, ζητώ συγνώμη και ας με διορθώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κοίτα και εγώ ουτε τα μισα δεν πιστεύω απο οτι γράφει στο site και διαφημίζει η ίδια η Creative... μια above average ποιοτική κάρτα ήχου ήθελα και νομίζω οτι τα πάει μια χαρα και στα games και στην μουσική... για αυτό που την πήρα δηλαδή... για τα λεφτά της μια χαρά ειναι....τώρα για τους drivers ολα του γάμου δύσκολα, το θέμα με τα vista ειναι πια κλασσικο...

Τωρα για τα υπόλοιπα ο Astacus ειναι ο ειδικος σε αυτά αλλα νομιζω οτι τα έχει πει σε αυτό και σε άλλα threads....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι ο driver στα vista και ο ηχος ειναι αρκετα καλυτερος απο τα xp. To direct sound για τα παιχνιδια, μας τελειωσε, αλλα ειναι θεμα χρονου να αναπτυχθει το Alchemy. Αν δεν εχεις την υπομονη, μπορεις να γυρισεις σε xp, αλλα θεωρειτε πισωγυρισμα σε θεματα ποιοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, την κάρτα μου την κάνει εγκατάσταση μόνο από το γνήσιο CD το οποίο έχει παλιούς οδηγούς. Κατέβασα τους νεότερους και ενώ εχω καθαρίσει οτιδήποτε από Creative, πάω να κάνω εγκατάσταση τους 2.15.0002 αλλά τρώω στη μάπα The Audio Device supported by this application is not detected. The application will now exit με αποτέλεσμα να μην έχω καθόλου ήχο. Ξέρει κανείς τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.