Jump to content



SOUND BLASTER X-FI XTREME GAMER FATAL1TY PRO


gbak

Recommended Posts

Θα βαλεις παλι τους οδηγους του cd και αφου σε βρει την καρτα(εχεις ηχο)

θα μπεις στην creative και θα κανεις auto update και θα εγκαταστησεις οτι σε πει

το auto update.Μιας και ειχες μπει οπως προανεφερες

ποιο πριν δεν σε ειπε για τον καινουργιο οδηγο? Αν δεν σε ειπε και το κατεβασες μονος

εχεις κατεβασει λαθος και για αυτο δεν λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Το έκανα εξ αρχής το Auto Update αλλά ναι μεν έβρισκε την καινούργια έκδοση, την κατέβαζε και ενώ έδειχνε κανονικά ότι κάνω την εγκατάσταση, με την επανεκκίνηση ο οδηγός παρέμενε ο παλιός και το Auto Update ξανά έβρισκε την καινούργια κτλ. Δηλαδή δεν έκανε τίποτα. Ξέρω γω τι να πω. Εσείς έτσι εγκαταστήσατε τους καινούργιους οδηγούς;

Edit: Εν τέλει, την Console Launcher την πάτησα από πάνω και έκανε την αναβάθμιση. Έβαλα και το τελευταίο Alchemy. Πάντως το boost που πηρέ το Bioshock τρομακτικά καλό, μπρρρρ!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμάσει να τους περάσεις απο πάνω? Και εγώ αρχίκα είχα περάσει το CD αλλά μέτα στο update πέρασε κανονικά τους καινούριους και ολα καλα.... Μηπως έχεις κάτεβάσει λάθος version?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το λοιπον ειχα μια μικροαναβαθμιση στον ηχο μου..ευχαριστω πολυ τον astacus για το support...

και εν τελη το γυρισα σε ποιοτικο δικαναλο ενισχυτη σε αναλογικη συνδεση μεσω της X-FI...απο ενισχυτη πηρα εναν NAD C352 και απο ηχεια αποχωριστικα τα μικρα μου B&W s3 για να παρουν την θεση τους η καινουργια σειρα τα 685...οπως βλεπεται παραμενω αγγλος στην συνθεση...μιας και εχουν εμπειρια τα ατομα στον χωρο..το ακουστικο αποτελεσμα ειναι ιδιαιτερα καλο...ειδικα σε ηλεκτρονικη αλλα και ροκ μουσικη που ακουω..

το συμπερασμα...εαν ειστε της μουσικης ο δικαναλος ειναι μονοδρομος..

2005104449131664884_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικα σωστη επιλογη τα ηχεια σε σχεση με αυτα που συζητουσαμε...

Επειδη το setup αυτο λογικα ενδιαφερει αρκετους, γραψε και μια γνωμη για τις αλλαγες που παρατηρησες στον ηχο. (κυριως για την προσθηκη του δικαναλου σε σχεση με πριν).

Σε χαμηλες εντασεις, η ποιοτητα του ηχου εχει διαφορα με πριν? Στην ουσια το ερωτημα ειναι αν η x-fi ειχε κατι παραπανω να δωσει σε συνδιασμο με τα νεα συνοδα.

Link to comment
Share on other sites

Αstakus, πες μου μια γνώμη. Μεταξύ ενός setup παρόμοιου με του qbak και ενός με 5.1 σετάκι του στυλ Bose Acoustimass / Klipsch Reference / κτλ, ποιο θα πρότεινες για μουσική? Εννοείται να συνοδεύονται από μια κάρτα ήχου με dts connect και dd live για ταινίες και παιχνίδια όπου εκεί στάνταρ θα μετράνε. Με νοιάζει η μουσική περισσότερο και μετά τα υπόλοιπα.

Απλά το θέμα είναι αυτό - θα υπάρχουν και τα "υπόλοιπα". Και ταινίες και παιχνίδια θα παίζουν με το setup.

Οπότε η όποια διαφορά μπορεί να υπάρχει μεταξύ δικάναλου και πολυκάναλου στη μουσική, θα είναι σε τέτοιο επίπεδο ηχείων αμελητέα ή θα είναι σημαντική? Ψηνόμουν σοβαρά κάποια στιγμή να τα σκάσω για ένα εκ των δύο παραπάνω σετ + ενισχυτή για το PC, εξ ου και οι απορίες :D

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ενα setup 2 ηχειων, μπορει να αποδωσει πολυ καλυτερα σε οτιδηποτε υλικο του δωθει. Αυτο δεν οφειλεται μονο στο διαμερισμο του budget σε λιγοτερα κομματια αρα και πιο ποιοτικα, αλλα και στο οτι το καλο αποτελεσμα εξαρταται κατα μεγαλο βαθμο απο το χωρο. Ειναι πολυ ευκολοτερο να ρυθμισει κανεις 2 πηγες ηχου μεσα σε ενα χωρο παρα 6 ή 8 κλπ.

Το αν θα αποδιδει ενα συστημα 2 ηχειων καλα στα ''υπολοιπα'' ειναι αυτονοητο. Το δυσκολο ειναι να παιζει ενα συστημα σωστα μουσικη. Αν κανει αυτο, κανει και ολα τα υπολοιπα. Η διαφορα που εχει ενα καλορυθμισμενο δικαναλο συστημα απο ενα πολυκαναλο ειναι τοσο μεγαλη υπερ του πρωτου, που κατα τη γνωμη μου δεν μπορουν καν να συγκριθουν.

Απο κει και περα υπαρχουν διαφοροι τροποι υλοποιησης ενος τετοιου συστηματος.

Μια απο αυτες ειναι το setup τoυ gbak. Απο τον η/υ που μπορει να εξαγει αρκετα καλο σημα, ο ηχος παει σε ενα ενισχυτη και απο εκει με καλωδια στα ηχεια.

Αλλη παραλαγη ειναι απο τον η/υ το σημα να πηγαινει σε ενεργα ηχεια, οπου ο ενισχυτης ειναι μεσα στο σωμα του ηχειου με σκοπο να περιοριζονται οι απωλειες.

Αλλη ειναι τα ακουστικα, οπου στην ουσια πεταμε τον χωρο εξω απο τη παραμετροποιηση του συστηματος.

Οτι και να επιλεξει κανεις, μπορει να φτασει σε καλο αποτελεσμα αρκει να το ψαξει. Γενικα οπως ολα τα πραγματα, ετσι και αυτο θελει tweakng. Προβληματακια προκυπτουν ακομα και στα παρα πολυ ακριβα συστηματα οποτε χρειαζονται καποιες εμπειρικες ή τεχνικες γνωσεις για να ξεπερνιουνται.

Για καποιον που θελει να αρχισει να ασχολειται με το αθλημα, νομιζω οτι μια λυση καλων ενεργων ηχειων, ειναι μια αρχη για να φτασει ευκολα χωρις πολλα πολλα σε αριστο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [Χθες, στις 20:23]

Καλοριζικα σωστη επιλογη τα ηχεια σε σχεση με αυτα που συζητουσαμε...

Επειδη το setup αυτο λογικα ενδιαφερει αρκετους, γραψε και μια γνωμη για τις αλλαγες που παρατηρησες στον ηχο. (κυριως για την προσθηκη του δικαναλου σε σχεση με πριν).

Σε χαμηλες εντασεις, η ποιοτητα του ηχου εχει διαφορα με πριν? Στην ουσια το ερωτημα ειναι αν η x-fi ειχε κατι παραπανω να δωσει σε συνδιασμο με τα νεα συνοδα.

απλα καμια σχεση τωρα μιλαμε σε θεμα μουσικης μονο..σε ολα τα αλλα που εμπλεκεται και το x-fi ειναι ακριβως τα ιδια...αλλα σε αναλογικο ηχο σε συνδυασμο με καλο format ηχου τυπου lossless...απλα μερα με την νυχτα...θα πω καλυτερα συμπερασματα αυριο με την auzen prelude...βασικα θελει λιγο προσοχη ο ενισχυτης κατα ποσο συνεργαζεται σωστα με τα ηχεια....

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά Astacus γράφεις ρε μαν... Οταν αποφασιστεί και εδω μια ριζική αλλαγή στο σεταπ μου (γιατι τώρα υπάρχουν άλλες προτεραιότητες) στανταράκι θέλω μια άποψη... Κυρίως για μουσική εγώ (το λέει και το avatar μου βέβαια), τα πολυκάναλα είτε τα χω είτε οχι...άχρηστα πάνε οπότε 2.1 και σε budget μέχρι 1.5Κ-2Κ max

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Χθες, στις 14:51]

Για άλλη μια φορά Astacus γράφεις ρε μαν... Οταν αποφασιστεί και εδω μια ριζική αλλαγή στο σεταπ μου (γιατι τώρα υπάρχουν άλλες προτεραιότητες) στανταράκι θέλω μια άποψη... Κυρίως για μουσική εγώ (το λέει και το avatar μου βέβαια), τα πολυκάναλα είτε τα χω είτε οχι...άχρηστα πάνε οπότε 2.1 και σε budget μέχρι 1.5Κ-2Κ max

Σε συνέχεια του παραπάνω post.... Astacus εχεις PM.... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.