Jump to content



Κάηκε η P5K (κυριολεκτικά)


gdp77

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Ο C2D που φορούσε ήταν κλοκαρισμένος στα 3GHz (9x333 χαλαρό oc) με default ρεύματα. To firewire δεν το χρησιμοποιούσε καν, οπότε πραγματικά αδικαιολόγητο το μπαμ. Τώρα, η αγορά έχει γίνει από Πλαίσιο, αλλά δε γνωρίζω κατά πόσο θα μπορέσει να γίνει RMA το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτο φοβαμαι οτι ειναι εμφανης..στο παρελθον ειχα ανατιναξει μια p4c800-e αλλα για καλη μου τυχη δεν φαινοταν πολυ...και το rma δουλεψε αψογα..

αμα ειναι εμφανης η ζημια θα σου κανουν ναζια παντως..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 19:58]

Ναι καλά...

Πήρα Asrock,έσκασε το mosfet στις 2 πρώτες ώρες λειτουργείας,δεν είχε καεί το mobo όπως του παιδιού,

"Η μητρική πέρασε από οπτικό έλεγχο και δεν το καλύπτει η εγγύηση επειδή η ζημιά είναι εμφανής":confused: :confused: :confused: :confused:

Είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο ή όχι?

Βέβαια το ζήτησα γραπτώς αυτό και εκεί άλλαξε, "Καλά θα στείλουμε φωτογραφία στην asrock και θα περιμένουμε απάντηση"

Η μητρική βέβαια δεν είχε υποστεί τπτ,τι να προλάβω να κάνω μέσα σε 2 ώρες λειτουργίας...μπλέ οθόνη και καμπούμ :p.

Ax...είπα τον πόνο μου :p

Ναι καλά.... πες ότι εσύ την χάλασες..... και άστα ψόφια :D :D :D :D

Εντάξει όλοι έχουμε εμπειρίες είτε απο τέτοια σκηνικά είτε απο λανθασμένα specifications κτλ όπως μου έτυχε με τις προηγούμενες OCZ μνήμες μου... το θέμα είναι και λίγο τύχης αλλα σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι είναι λόγος να λέμε για την ASUS, Αβιτ, Gigabyte κτλ ότι βγάζει σκάρτα προιόντα...

Εξάλλου είναι και πως θα μας κάτσει... και εμένα πχ ότι Samsung προιόν έχω πάρει μου βγάζει πρόβλημα (6 διαφορετικά) αλλά απλά κατάλαβα ότι η χημεία μας δεν ταιρίαζει... και πήρα διαζύγιο με την συγκεκριμένη εταιρεία...

Σε έναν φίλο μου όμως που πήγα στο καινούργιο του σπίτι αυτός τα είχε ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ Samsung και του λειτουργούσανε ΑΨΟΓΑ μήνες... εγώ βέβαια ήμουνα με υπογλώσσια οπως καταλάβατε... :p

EDIT:

Με ενα email στην ASUS μπορούμε να μάθουμε περισσότερα... μπορεί η παρτίδα να βγήκε ελλατωματική πάντως και να το γνωρίζουν ήδη... οποτε το PLAISIO να μην μπορεί να κάνει και διαφορετικά και να θέλει....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 20:01]

Ο C2D που φορούσε ήταν κλοκαρισμένος στα 3GHz (9x333 χαλαρό oc) με default ρεύματα. To firewire δεν το χρησιμοποιούσε καν, οπότε πραγματικά αδικαιολόγητο το μπαμ. Τώρα, η αγορά έχει γίνει από Πλαίσιο, αλλά δε γνωρίζω κατά πόσο θα μπορέσει να γίνει RMA το κομμάτι.

To παιδι παντως Που ο ιδιος εκανε μ@λ@κι@ (στο σκηνικο που σου ανεφερα) ειχε παρει τα πραγματα απο το Plaisio... Του ειπαν εκει πως ειχε κανει αυτος λαθος συνδεσμολογια αλλα του αλλαξαν και mobo και τροφοδοτικό ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Όσο για το commando.

Όταν βγήκε απλά δεν υπήρχε και δεν υπάρχει άλλο 965 board που να είναι καλύτερο ;)

Δεν υπήρχε, τώρα υπάρχει το DFI για τους "τρελούς" :D

Για το συμβάν τώρα, θεωρώ πως θα το αλλάξουν, καθότι ένας λογικός και νοήμων τεχνικός όταν δει τη φύση της βλάβης θα καταλάβει ότι δεν ευθύνεται ο χρήστης (του κερατά με φλογοβόλα παίζει? :p)

Όσο για την αιτία που συνέβη, ΔΕΝ εννοώ τον VIA Controller, την ASUS εννοώ, είναι απαράδεκτοι έτσι? Αν όντως φταίει ο controller, δεν τον έβαλε η μητέρα φύση ούτε οι Ελ, η ASUS τον έβαλε. Αν ήξερε κιόλας ότι είναι ελατωμματικός, αυτό δυσχερένει ακόμα πιο πολύ τη θιέση της.

Γενικά μπορεί να προτιμώ ASUS αλλά ποτέ δεν θα τις χαρακτήριζα "τις" μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Δεν υπήρχε, τώρα υπάρχει το DFI για τους "τρελούς" :D

Για το συμβάν τώρα, θεωρώ πως θα το αλλάξουν, καθότι ένας λογικός και νοήμων τεχνικός όταν δει τη φύση της βλάβης θα καταλάβει ότι δεν ευθύνεται ο χρήστης (του κερατά με φλογοβόλα παίζει? :p)

Όσο για την αιτία που συνέβη, ΔΕΝ εννοώ τον VIA Controller, την ASUS εννοώ, είναι απαράδεκτοι έτσι? Αν όντως φταίει ο controller, δεν τον έβαλε η μητέρα φύση ούτε οι Ελ, η ASUS τον έβαλε. Αν ήξερε κιόλας ότι είναι ελατωμματικός, αυτό δυσχερένει ακόμα πιο πολύ τη θιέση της.

Γενικά μπορεί να προτιμώ ASUS αλλά ποτέ δεν θα τις χαρακτήριζα "τις" μητρικές.

Το DFI είναι "γυμνό" όμως και το μόνο που αξίζει είναι το 1066 στραπ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 20:48]

Καλα μήπως ήταν όμως πιο παλιά αυτό το σκηνικό? Γιατί στο ΠΛΑΙΣΙΟ τώρα τελευταία έχουν αλλάξει λίγο τα πράγματα...δεν είναι τόσο χαλαρά όσο στο παρελθόν... ;)

Παει περίπου 1 χρονος !Θυμαμαι παντως επειδη ήμουν παρών, οτι ειχαν μια λογομαχία εκει στο service(καταστημα Λ.Βουλιαγμενης).. To παιδι δεν παραδεχοταν οτι εφταιγε η συνδεσμολογια ο αλλος απ το service του ελεγε οτι εφταιγε και παει λέγοντας! Στο τελος του τα αλλαξε!!

Και μιλαμε οτι τα κομματια τα Ειχε παρει ωρες πριν!! Τέσπα τέλος καλά ολα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Το DFI είναι "γυμνό" όμως και το μόνο που αξίζει είναι το 1066 στραπ ;)

Ναι αλλά εσύ είσαι "τρελός"!!!!! :D

Εννοείται ότι το Commando έχει αιώνες καλύτερο πακέτο, η ASUS γενικά φροντίζει με καλούδια τους πελάτες της (και άφθονα Ghost Recon :rofl: )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 10:04]

Εννοείται ότι το Commando έχει αιώνες καλύτερο πακέτο, η ASUS γενικά φροντίζει με καλούδια τους πελάτες της (και άφθονα Ghost Recon :rofl: )

Γι αυτο και τις πληρωνεις Εξαλλου!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 10:04]

Ναι αλλά εσύ είσαι "τρελός"!!!!! :D

Εννοείται ότι το Commando έχει αιώνες καλύτερο πακέτο, η ASUS γενικά φροντίζει με καλούδια τους πελάτες της (και άφθονα Ghost Recon :rofl: )

Μετα απο τοσα εγκεφαλικα που περασα με την commando νομιζεις οτι με παρηγορησαν τα "καλουδια" που ειχε μεσα ??? :hehe:

Μετα απο τοσα GB χαμενα επιδει "εσπαγε" το raid ..... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 14:40]

Το παρακάνετε λίγο με τα Asus μου φαίνεται?Tί να πούμε τότε για τα Gigabyte???

νομιζω οτι θυμαστε την περιπτωση μου με τα 965 της γιγα.......και οτι δεν ξαναπαιρνω γιγα μητρικη......

κρατα ενα στατιστικο.........

στο μαγαζι που δουλευω ενω εχουν πουληθει περισσοτερες γιγα απο οτι ασους εχουν επιστρεψει περισσοτερες ασους....μιλαω παντα για π35 περιπτωσεις.

γνωμη μου ειναι οτι πλεον οι εταιριες ειναι μια απο τα ιδια και οτι πρεπει να παιζουμε τζοκερ.

Link to comment
Share on other sites

Obi εγώ έχω πάρει giga p35 και μπορώ να σου πω ότι oc πολύ καλά και ποτέ δεν χρειάζεται cmos σε αντίθεση με τη dfi 965 που αν οι ρυθμίσεις σου είναι λάθος δεν ανοίγει χωρίς cmos με τίποτα. Και εγώ ήμουν πολύ κατά τις giga αλλά πιστεύω ότι στο p35 έχουν κάνει καλή δουλειά. Από όσες 775 μητρικές έχω αλλάξει μόνο αυτή κράτησε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.