Jump to content



First Person Shooters FTW!


neuromancer

Recommended Posts

HD pack ?? τι είναι τούτο?

Επίσης, το link 2 posts πάνω δεν δουλεύει.

Αρχική απάντηση από gznp

Αν τώρα όμως πραγματικά έχεις κέφια? Deus Ex, Deus Ex 2 Invisible War, Thief 3 Deadly Shadows. Ειδικά το 1ο και το 3ο είναι...:D

Τα Deus Ex δείχνουν ενδιαφέροντα πλην όμως πρέπει να είναι χρονοβόρα καθώς δεν είναι καθαρά FPS (όχι ότι είναι κακό αυτό). Αν ήμοθν 20 χρόνια μικρότερος (ή μεγαλύτερος!) κάτι θα γινόταν...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από MADKiller7 [Χθες, στις 22:20]

Το fakefactory cinematic mod εχει τεραστια διαφορα στα γραφικα σε σχεση με τα κανονικα του HL2 ακομα και στα 1024*768,οσο για μνημη μου φαινεται λιγο φουσκωμενες οι απαιτησεις,το ειχα βαλει οταν ειχα 9800ΧΤ 128ΜΒ,με ολα High στα γραφικα και ημουν πανω απο 35fps το λιγοτερο.

ΥΓ.To link για το HD pack HL1 βρες οπωσδηποτε.........αντε ακομα........

Τωρα παιζω το fake factory 1.03 για HL2 EP1, ΚΟΛΑΣΗ ! σχετικα με τις απαιτησεις το peak memory usage συμφωνα με τον task manager εφτασε τα 1.6gb !!

http://halflife2.filefront.com/file/FakeFactorys_Cinematic_Mod;73297

οσο για το HD pack, επιτελους το ξαναβρηκα

http://www.hl-improvement.com/forums/index.php?topic=6625.0

ετοιμαζεται και ενα αλλο ακομα πιο ποιοτικο μιας και δουλευουν πανω σε αυτο περισσοτερα ατομα αλλα κανεις δεν εχει ιδεα ποτε θα ειναι ετοιμο

http://www.hl-improvement.com/forums/index.php?topic=2310.0

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

Τα Deus Ex δείχνουν ενδιαφέροντα πλην όμως πρέπει να είναι χρονοβόρα καθώς δεν είναι καθαρά FPS (όχι ότι είναι κακό αυτό). Αν ήμοθν 20 χρόνια μικρότερος (ή μεγαλύτερος!) κάτι θα γινόταν...

Κοίτα, το Deus Ex 1 τουλάχιστον παίξε, θα βρεις αρκετές ομοιότητες ως προς το gameplay με το STALKER και imo το καλύτερο σενάριο ever σε FPS. Είναι παιχνίδι που σήμερα αναρωτιούνται πως κατάφεραν και το βγαλαν το 1999 - απίστευτο.

Ένας άλλος τίτλος παρόμοιος με αυτά τα δύο στο gameplay είναι το εξαιρετικό σε σύλληψη Boiling Point - δυστυχώς όμως έχει περισσότερα bugs από τη ζούγκλα του Αμαζονίου.... :(

Κρίμα γιατί το Concept ήταν εξαιρετικό...θα μιλούσαμε για το best game ever...

Και από ότι κατάλαβα μάλλον το Far Cry 2 πάει να τελειοποιήσει αυτό το concept οπότε είμαι :D

Πάντως αξίζει να παίξεις τα Half-Life. Κρίμα, μεγάλο κρίμα που δεν έχει βγει ακόμα το BlacK Mesa Source - όλο το Half-Life 1 σε πλήρες remake με τα γραφικά του Half-Life 2...Τρομερή δουλειά αλλά ακόμα δεν έχει τελειώσει.

Κάτι παρόμοιο βέβαια γίνεται και για το Deus Ex στη μηχανή του Unreal 2. Δεν ξέρω πόσο έχει προχωρήσει όμως...

Link to comment
Share on other sites

Deus Ex με τη μηχανή U2? OMG! Μακάρι, να το ευχαριστηθώ, είναι παιχνιδάρα!

Όπως και το System Shock κινείται στο ίδια βήματα περίπου, αλλά η ιστορία του Deus Ex απλά δεν παίζεται.

Το thread έχει πάει περίπατο, ας κάνουμε ένα splitάκι ε;

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες man, είχαμε αφήσει το STALKER πίσω να κλαίει μόνο του :D :D

Σου άρεσε το System Shock 2? Εγώ το λάτρεψα. Έλα λοιπόν μαζί μου να βρίσουμε όπως και χιλιάδες άλλοι την ΕΑ.

Ο λόγος? Όταν το SS2 βγήκε ήταν Publisher η Electronic Arts. Όταν βγήκε το Doom 3 αμέσως πολλοί χρήστες το πρώτο πράγμα που σκέφτηκαν (ειδικά μόλις είδαν το PDA) ήταν: Wow...εδώ πρέπει να γίνει το SS2 Conversion...

Το ξεκίνησαν λοιπόν, δημοσίευσαν screenshots και ο κόσμος παραμιλούσε. Εκεί χώθηκε η ΕΑ και μας τα έκανε...Ούτε λίγο ούτε πολύ λέει πως ο τίτλος της ανήκει και πως απαγορεύει τη χρήση της από τους modders. Οι τελευταίοι σκέφτηκαν να αλλάξουν τίτλο αλλά δυστυχώς το project μάλλον πήγε περίπατο...:( :(

Η ΕΑ όταν θέλει πραγματικά με εκνευρίζει :rant:

Αγόρασε και ~ το 27% της Ubisoft ε...

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση θα ήταν να γίνει, αλλά αν η ΕΑ δεν αφήνει, δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα...

Και το System Shock 2 ήταν πολύ καλό, αλλά το κόλλημα που είχα με το Deus Ex δεν συγκρίνεται. FPS με τόσα tools, Illuminati και δεν συμμαζεύεται.

Α! και μια και μιλάμε για FPS που πρέπει να παίξετε, τα 2 games που μου έχουν μείνει ως τα πιο διασκεδαστικά είναι τα Serious Sam 1 & 2. Μιλάμε για πολυυυύ σφαίρα. :D

Link to comment
Share on other sites

Τελεια!!! Οταν ειχα παιξει το πρωτο ειχα ξεπατωθει στα γελια

με τις ατακες που πετουσε ο Sam ωρες ωρες :laughing:

Ενα απο τα αγαπημενα μου οπλα το sniper.Ε ρε σε εκεινη την κλεισουρα στα χιονια

κατι headshot που πεφτανε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

System Shock 2 ? ιδεα δεν εχω...πως μου διεφυγε? καλο ε..

Ιερόσυλε θα σε αφορίσω :p

Ίσως το τρομακτικότερο παιχνίδι της εποχής του με τη συνοδεία ενός απλά καταπληκτικού σεναρίου (πώς-θα-έπρεπε-να-είναι-το-Event-Horizon) ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα φωνάξω τον Παπα-Philips να σε εξορκίσει!!!!!

Τι λες τώρα, το SS2 είναι παιχνίδι του 98 :p :P

Το Condemned πάντως...τρομακτικό...δε λέω ότι δεν ήταν, μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο σε ορισμένες στιγμές αλλά...

Θεωρώ ότι στο STALKER π.χ. τρόμαξα περισσότερο στα υπόγεια τις πρώτες φορές...

Μη μιλήσω δηλαδή για το Cradle του Thief 3 που απλά μου πέσαν τα μαλλιά-έχασα 10 χρόνια από τη ζωή μου...:D

Το Condemned να σου πω πώς θα το χαρακτήριζα? Το πιο βίαιο παιχνίδι όλων των εποχών. Στεγνά όμως. Θα μου πεις ότι τα GTA π.χ. έχουν περισσότερη βία. Όχι. Αυτό έχει. Γιατί βία καρτουνίστικη δεν είναι βία. Βία είναι να παίζω 3-4 ώρες και με το που σηκώνομαι να κοιτάω παράξενα τους σωλήνες των καλοριφέρ, τα καδρόνια, τα σφυριά...κτλ κτλ.

Το Condemned σε ωθεί να βιαιοπραγήσεις - το πιστεύω αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Θα φωνάξω τον Παπα-Philips να σε εξορκίσει!!!!!

:hehe:

οντως στα υπογεια ηταν το πιο τρομαχτικο σημειο..στο stalker...επισης και με το doom 3 στην αρχη την ειχα ακουσει λιγο...μετα χαλαρωσα και τους τσακισαα..:cool:

αλλα να σου πω περιμενα συνεχεια απο το Condemned....και οντως ηταν το πιο καφρικο και βιαιο παιχνιδι που χω παιξει...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τα Serious Sam είναι ότι καλύτερο έχω γουστάρει σε FPS μετά το Duke3D. Έχω save την πίστα πριν φτάσεις στον cathedral, που είσαι μέσα σε ένα κάστρο με διαδοχικές ευθείες. ΠΟΛΥ ΣΦΑΙΡΑ λέμε.... το τρέχω με cheat για unlimited ammo και ..κοκκινίζουν οι κάνες από το εξάκανο! BTW, βγάζω το καπέλο στους κροάτες για το engine που έκαναν. Ανοιχτές πίστες με 300 οχτρούς να τρέχουν πέρα-δώθε και ούτε κιχ σε AMD2000+ με Ti4200. Το SS2 παρα ήταν "καρτουνίστικο" και δεν το γούσταρα τόσο. Είχε όμως αρκετή παλαβομάρα και αυτό.

Το FEAR από την άλλη μου φάνηκε πολύ μονότονο... Βέβαια, ως 1ο game στο PC της υπογραφής το ευχαριστήθηκα μπορώ να πω.

Το σκηνικό με την EA που λέτε έγινε και με την 3DRealms. Πήγανε να βγάλουνε σε open source DukeNukem ως mod στο Doom3 και τους ψάρωσε η 3DRealms. BTW, έχει βγει hi-res pack για το Duke3D με αρκετές βελτιώσεις (μεγάλες αναλύσεις) και προσαρμογή του engine σε Win XP.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GFFermari

To FEAR το ξεχασατε....?...

Δεν το θεωρω ισαξιο των STALKER και Condemned αλλα ηταν τρομαχτικο.

Ο ηχος ηταν υπευθυνος για ολη τη βρωμοδουλεια...

:)

τι ειπες τωρα φιλε...το FEAR για μενα ηταν ανωτερο και απο το Stalker και απο το Condemned...απλα το θεωρουμε πλεον σαν δεδομενο γι αυτο δεν το αναφεραμε...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο ηταν αλλα το Stalker ειχε την ατμοσφαιρα που ολοι ψαχναμε σε FPS εδω κ καιρο (εκτος των HL) και το Condemned την πρωτοτυπια στο χειρισμο.

Για να μη δημιουργησω συγχηση δεν το θεωρω κακο η πολυ χειροτερο των αλλων δυο απλα ηταν μισο κλικ κατω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GFFermari

Εξαιρετικο ηταν αλλα το Stalker ειχε την ατμοσφαιρα που ολοι ψαχναμε σε FPS εδω κ καιρο (εκτος των HL) και το Condemned την πρωτοτυπια στο χειρισμο.

Για να μη δημιουργησω συγχηση δεν το θεωρω κακο η πολυ χειροτερο των αλλων δυο απλα ηταν μισο κλικ κατω.

:)

ναι αλλα μιλαμε για πολυ action σου λεω....συν οτι ειχε και γ@μω τα οπλα...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το κατέχετε το άθλημα , ποιο FPS είναι το βαμιστερότερο για χαμηλών προδιαγραφών υπολογιστή?

Ο ένας είναι μονός οπτερόνης με 6800 και ο άλλος σεμπρόνης και 6200........!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aς πούμε το serious sam?

Tο Condemned?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 18:24]

@schumifer: FarCry :D

Μπα, οταν ειδα x850 XT PE και 6800ultra να μασανε σε 1024 * 768 4x aa 8x AF και maxed detail τραβαγα τα μαλλια μου, επρεπε να παω καποια settings απο very high σε high και καποια αλλα σε medium για να εχω παντα πανω απο 50fps ( σημαντικο σε realistic difficulty οπου το τελευταιο πραμα που θες ειναι ενα laggy mouse ) το παιχνιδι με διασκεδαζε ακομα και οταν το επαιζα με gf3 και ολα στον πατο παντως

θα προτεινα condemned και fear σε medium settings, half-life 2 και hl2 episode one ( το τελειωσα χθες με το fake factory mod και επαθα πλακα ) υπαρχει πακετο στο πλαισιο μαλιστα με αυτα τα 2 + το half-life source μονο 15 ευρω, α μην ξεχασω να προτεινω και το painkiller :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.