Jump to content



First Person Shooters FTW!


neuromancer

Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω πως βάζετε στην ίδια πρόταση 4xAA, 8xAF, "άνετα". Έλεος δλδ, το παιχνίδι παραμένει να έχει γραφικάρες και χωρίς τα φίλτρα.

Να σας πω και κάτι; Πάντα στο off τα έχω, ακόμα και 3ετίας παιχνίδι να παίζω.

Αν δεν ξέρει κανείς να ρυθμίζει τα games, ας πάρει κονσόλα να τελειώνουμε.

Edit: για να μην παρεξηγηθώ, δεν το λέω για σένα Grunt, απλά παρατηρώ ότι λέτε συνέχεια ότι τα παιχνίδια δεν παίζουν καλά. Και όταν το λέτε, μιλάτε πάντα για full AA + AF.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

To ίδιο πιστεύω και εγώ. Θεωρώ πώς το ΑΑ είναι μια χαρά στο 2x και ότι ακόμα και off είναι αξιοπρεπέστατα τα παιχνίδια σε υψηλή ανάλυση. Σε 1024*768, ένα 2x είναι μια χαρά.

Όσο για το AF, αυτουνού είμαι Fan :D Βελτιώνει πολύ την εικόνα και το χρησιμοποιώ παντού σε 8x-16x. Αλλά και off να είναι, μια χαρά φαίνονται αρκετοί τίτλοι ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 19:10]

Δεν μπορώ να καταλάβω πως βάζετε στην ίδια πρόταση 4xAA, 8xAF, "άνετα". Έλεος δλδ, το παιχνίδι παραμένει να έχει γραφικάρες και χωρίς τα φίλτρα.

Να σας πω και κάτι; Πάντα στο off τα έχω, ακόμα και 3ετίας παιχνίδι να παίζω.

Αν δεν ξέρει κανείς να ρυθμίζει τα games, ας πάρει κονσόλα να τελειώνουμε.

Το να ρθμιζω τα games ξερω και πολυ καλα μαλιστα, μην αρχισω να μιλαω για τα slowdown που εχω δει σε console games γιατι δεν θα τελειωνω ουτε αυριο, το θεμα ειναι πως σε 19αρα CRT σε 1024 το jaggie-iliki στα σημερινα games ειναι ανυποφορο οποτε ενα τετραπλο ΑΑ ειναι απαραιτητο, οσο για το AF απλα να δηλωσω πως δεν ειναι ενεργοποιημενο σε ΚΑΝΕΝΑ game στο 360 και πως δεν ειναι και τοσο hardware intensive τεχνικη, στις καρτες που ανεφερα (ειδικα στην 6800 που το AF της ειναι αισχος ) δεν κοστιζει και τοσο πολυ σε επιδοσεις, ποσο μαλλον στις σημερινες

Απλα μου την εσπασε το γεγονος οτι το συγκεκριμενο παιχνιδι για να τρεξει σωστα (με τα δικα μου κριτηρια ) θελει 7800gt και athlon 64/opteron σε καποια σεβαστη συχνοτητα ενω βγηκε οταν υπηρχαν οι 5900/9800, ξαναλεω πως ακομα και με μειωμενη ποιοτητα στα γραφικα το παιχνιδι ειναι απολαυστικο, κατι που δεν μπορω να πω για το hl2 που λιγο το ελεινο AI λιγο το ολο setting εκτος της black mesa λιγο το ενα λιγο το αλλο ειχα ξενερωσει και ταυτοχρονα φαινοτανε χαλια οποτε δεν υπηρχε λογος να το συνεχυσω μεχρι να κανω upgrade, και για την περιπτωση του fake factory, και 2ο upgrade :p (και αμα μπορουσα θα εκανα και 3ο τοσο hardware intesive που ειναι το mod αλλα τεσπα )

edit : συνηθως δεν κανουν τα 4x AA 8x AF την ζημια, ειδικα στην αναλυση που συνηθως παιζω, (σε 1600*1200 ενα 4πλο ΑΑ ή 8πλο που βαζουν μερικοι καπιταλες με 8800 εννοειται πως ζοριζει πολυ την κατασταση ) τα αλλα ingame settings την κανουνε ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 19:19]

To ίδιο πιστεύω και εγώ. Θεωρώ πώς το ΑΑ είναι μια χαρά στο 2x και ότι ακόμα και off είναι αξιοπρεπέστατα τα παιχνίδια σε υψηλή ανάλυση. Σε 1024*768, ένα 2x είναι μια χαρά.

Όσο για το AF, αυτουνού είμαι Fan :D Βελτιώνει πολύ την εικόνα και το χρησιμοποιώ παντού σε 8x-16x. Αλλά και off να είναι, μια χαρά φαίνονται αρκετοί τίτλοι ;)

Ξανατερματισα το mafia προσφατα και δεν αντεξα, πηγα απτο ATT και εκανα enforce 8x AF, επισης μου την σπαει που στο bf2 ingame μπορεις να χωσεις μονο μεχρι 4x AF αλλα εκει δεν τα προσεχεις πολυ αυτα εκτος αν παιζεις με 3 ατομα στον server ξερω γω :p

Link to comment
Share on other sites

Για παλιό μηχάνημα θεωρώ must τα 2 πρώτα Serious Sam. Τέτοιο πανικό από οχτρούς σε AMD2000+ με Ti4200 64BM δεν μπορούσα να φανταστώ.

Επίσης θεωρώ κoρυφαία τα Carmaggedon 1 & 2 (δεν είναι FPS βέβαια, αλλά είχε φάση να στουκάρεις μετωπικές με 200 και να απογειώνεσαι στις ράμπες - να μη σχολιάσω τα κορυφαία μυνήματα τύπου "extra style bonus for artistic impression" όταν πατούσες τους πεζούς με εντυπωσιακό τρόπο)

’σχετο: έχει παίξει κανείς κάποιο από τα παρακάτω να μας πει εντυπώσεις:

1. Aurora Watching

2. Area 51

3. Quake 4

4. The Stalin Subway

Link to comment
Share on other sites

Quake 4...πολυ ωραιο...αρκετη φασαρια....ρηχο σεναριο (εκπλησσει βεβαια σε ενα σημειο)...γραφικαρες και ηχο...απουσια εντελως στοιχειωδων physics....gameplay σαν Quake.

Tα αλλα δεν τα εχω παιξει...

Για το Stalin Subway ακουσα καλα λογια αλλα δεν εχω αποψη...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μία ακόμη βοήθεια. ΤΟ παιχνίδι προορίζεται για τον αδερφό μου ο οποίος μόλις δει κάπου να δυσκολεύεται θα το γράψει το παιχνίδι και είναι κρίμα.

Υπάρχει κάπου κάποιο απλό how to για αρχάριους? Δεν πρόκειται να ασχοληθεί με σέρβερς και τέτοια.

ένας κατά το δυνατόν απλός οδηγός και αν γίνεται και ελληνικά ... πετάει η ομάδα

ΤΟ cs source θα κρατήσει το ενδιαφέρον ψηλά?

Link to comment
Share on other sites

ααααχ...half life...τι παιχνιδάρα..ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ...απ τα λίγα που έχω παίξει τόσες φορές και ακόμα και τώρα νοσταλγώ τις στιγμές άγχους αλλά και κ@βλας...-βλέπε όταν ανεβαίνεις το ασανσερ και ακούς πρώτη φορά τους κομαντος να ρχονται, βαράνε και τα μπιτάκια...τζιτζι-

υπέρτατο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Σήμερα, στις 00:52]

Ρε παιδιά μία ακόμη βοήθεια. ΤΟ παιχνίδι προορίζεται για τον αδερφό μου ο οποίος μόλις δει κάπου να δυσκολεύεται θα το γράψει το παιχνίδι και είναι κρίμα.

Υπάρχει κάπου κάποιο απλό how to για αρχάριους? Δεν πρόκειται να ασχοληθεί με σέρβερς και τέτοια.

ένας κατά το δυνατόν απλός οδηγός και αν γίνεται και ελληνικά ... πετάει η ομάδα

ΤΟ cs source θα κρατήσει το ενδιαφέρον ψηλά?

Το CSS σε ατομα σαν τον αδελφο σου απευθυνεται :hehe: , περα απτην πλακα αμα ειναι αρχαριος καλα θα κανει να ασχοληθει μονο με single player FPS προς το παρων, το serious sam 2 στο easy ειναι μια καλη αρχη

Link to comment
Share on other sites

Τα γραφικά του css όμως μου άρεσαν περισσότερο από την άποψη ότι φαίνεται λίγο πιο human και δε συμπεριλαμβάνουν τέρατα.

EDIT

μόλις είδα βιντεάκι από serious sam 2 . Ε εντάξει ούτε εγώ δεν θα το έπαιζα αυτό και ας έχω τερματίσει το quake 4.

Θα δοκιμάσω να τσεκάρω μία το css να δω αν μπορώ να το καταλάβω ....

ΕΔΙΤ 2 ΟΚ τώρα κατάλαβα ότι το css είναι μόνο μέσω νετ. Κάτι που να μπορώ να παίξω χωρίς να πρέπει κάθε φορά να συνδέομαι σε σέρβερ? Δηλαδή όσοι ξεκινήσατε να παίζετε για πρώτη φορά το παιχνίδι κατευθείαν στα βαθιά πέσατε?

Link to comment
Share on other sites

Το Serious Sam 1 και το Serious Sam 1 Second Encounter είναι μακράν καλύτερα του SS2. Όσο για τα τέρατα... ε δεν είναι και Doom, έχουν μια funny αισθητική. Οι δε πίστες είναι αν μη τι άλλο εντυπωσιακές και υπάρχει και μεγάλη ποικιλία (Αίγυπτος, Βαβυλωνία, Μεσαίωνας, Ν. Αμερική, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Σήμερα, στις 09:45]

Τα γραφικά του css όμως μου άρεσαν περισσότερο από την άποψη ότι φαίνεται λίγο πιο human και δε συμπεριλαμβάνουν τέρατα.

EDIT

μόλις είδα βιντεάκι από serious sam 2 . Ε εντάξει ούτε εγώ δεν θα το έπαιζα αυτό και ας έχω τερματίσει το quake 4.

Θα δοκιμάσω να τσεκάρω μία το css να δω αν μπορώ να το καταλάβω ....

ΕΔΙΤ 2 ΟΚ τώρα κατάλαβα ότι το css είναι μόνο μέσω νετ. Κάτι που να μπορώ να παίξω χωρίς να πρέπει κάθε φορά να συνδέομαι σε σέρβερ? Δηλαδή όσοι ξεκινήσατε να παίζετε για πρώτη φορά το παιχνίδι κατευθείαν στα βαθιά πέσατε?

τι το κακο εχει το serious sam 2 ? και ωραια γραφικα εχει, και χαβαλε, και τραγικα nub friendly στο easy difficulty, και challenging στο serious mode, οσο για το CSS απλα πριν βγει παιζαμε το κανονικο cs ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βρήκα το Serious Sam 2 πολύ κατρουνίστικο και child-ish. Ίσως φταίει το ότι το έπαιξα βιαστικά (δεν υπήρχε πολύς χρόνος) και δεν μου έμεινε κάτι. Δεν μετάνιωσα βέβαια - είχε αρκετά καλά στοιχεία και (κλασικά για SS) πλάκα. Τα δύο πρώτα όμως τα έχω ακόμη installed και που και που κάνω κανένα τζέρτζελο.

Για μένα αυτό είναι το κριτήριο για το αν το παιχνίδι ήταν καλό. Να θέλω να το ξαναπαίξω. Είμαι πλέον περιστασιακός gamer αλλά υπάρχουν κάποιοι τίτλοι που δεν τους βαρέθηκα ποτέ: Master of Orion I & II, Duke Nukem 3D, Serious Sam I, Rail Road Taycoon και STALKER από τα πρόσφατα. Να τονίσω ότι δεν έχω παίξει τα HL και FarCry - φαντάζομαι θα έβαζα και αυτά στη λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εντάξει δε λέω μπορεί ένα παιχνίδι να έχει τρομερό gameplay γραφικά και τα πάντα, αλλά -πείτε με περίεργο- μου φαίνεται πιο ελκυστικό κι ενδιαφέρον να μου θυμίζει έστω και λίγη πραγματικότητα...ότι θα μπορούσε να γινει βρε αδερφέ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.