Jump to content



Intel E4300 overclocking. Μεχρι ποσο;


kert

Recommended Posts

..... από billy23 [Χθες, στις 11:46]

.... Το μονο που θα προσπαθησω ειναι να αυξησω την συχνοτητα των μνημων (Teamgroup Extreme 2x1 800 4-4-4-10) που τωρα στα 3,8 ( μάλλον 2.8 εννοείς) λειτουργουν στα 750 με 4-4-4-8 1T. Δεν μπορω να τις παω πιο πανω με τιποτα ( το orthos με priority 5 στο blend test σταματαει μετα απο 2-3λεπτα ) , αν και η μητρικη p5k υποστηριζει speedmem στα 1066.

Φύγε λίγο από το 1Τ. Για δοκίμασε τις μνήμες και στα 780@2T (με τους ίδιους χρονισμούς) και δες αν ανεβαίνουν (δώσε λίγο ρεύμα παραπάνω στο Vdimm) μέχρι τα 936 MHz πάλι 2Τ. Κάνε μερικά test (Latency, bandwidth, κλπ), νομίζω θα διαπιστώσεις ότι έχει πολύ ενδιαφέρον και το 2Τ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Το εχω δοκιμασει και αυτο αλλα τιποτα. Επισημως ανακοινωννω το τελος του o/c για το συστημα μου ( μεχρι τουλαχιστον να πεσουν οι θερμοκρασιες) . Εξαλλου εχω νεες αποριες - μετακομιζω σε αλλη κατηγορια του forum.

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε δοκιμαζεις κιαλλο ;

Με το setup που εχεις τωρα σε small FFts priority 9 sto orthos ποσο temp πιανεις μετα απο 10λεπτα;

Βρηκες σταθεροτητα τωρα ;

Εγω με τον 6400 ειχα δωσει μεχρι 1,85V για τα 4ghz+ αλλα το χειμωνα..

Οσο αφορα το PCIe βοηθαει και για benchmarks αλλα και αν το ανεβασεις λιγο ισως βοηθησει οταν το PCIe πηγαινει x1 και οχι χ16

Μιας και βλεπω οτι ψαχνεις για ψυκτρα , ανεμενε τοτε για την αγορα και ανεβαζεις κιαλλο;)

Link to comment
Share on other sites

Οι βασικοι λογοι που προχωρησα σε αναβαθμιση ηταν α) η κωδικοποιηση ταινιων με υποτιλους επαιρνε ωρες , και β) ο ανεμιστηρας του επξεργαστη το τελευταιο καιρο εκανε σαν τρακτερ , οποτε δεν μπορουσα να αφησω τον υπολογιστη ανοικτο το βραδυ.

Πλεον , στα 2800 , η ταινια ολοκληρωνεται σε 15-20 λεπτα ( επιτελους μπορω να βλεπω το prison break την ιδια μερα που το κατεβαζω ) , ενω παραλληλα η θερμοκρασια ειναι σε αποδεκτα επιπεδα (δεν δοκιμασα το ortos , αλλα με το convertxtodvd η θερμοκρασια δεν ανεβαινει πανω απο 49βαθμους). Αρα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος , για την ωρα τουλαχιστον ...

Αν με την αυξηση του PCIe το οφελος αφορα μονο την καρτα γραφικων , τοτε δεν με ενδιαφερει καθολου.

Αρχιζω να ψαχνω για ψυχτρα γιατι ενω ο ανεμιστηρας δουλευε αθορυβα στις 1140rpm , το βραδυ αρχιζε να κανει θορυβο. Παρατηρησα οτι οι στροφες ειχαν ανεβει στις 4500rpm (παρολο που εχω ενεργοποιημενο το asus q-fan sto silend mode). Σκεφτομαι να ενεργοποιησω το speedstep και το C1E , και να δω τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι καλυτερα να εχω ενεργοποιημενο ετσι ωστε ο πολλαπλασιαστης να μειωνεται οταν δεν υπαρχει φορτος εργασιας ( και ετσι να πεφτουν οι στροφες του ανεμιστηρα ) , το C1E η' to speedstep ? Υπαρχουν και μειονεκτηματα ;

Link to comment
Share on other sites

συμβουλη μου ειναι να μη τρεχεις προγραμματα απο windows αλλα να τα χειριζεσαι απο το bios....

αναφερομαι σε αυτο που λες "παρολο που εχω ενεργοποιημενο το asus q-fan sto silend mode"

Ποτε δε μαρεσε να τα πειραζω αυτα και να φτιαχνω profiles klp...Ολα απο το bios

Το pcie μη το πας στα 120 μονιμα , ισως φερει προβλημα στην καρτα.

το C1E δεν κανει τιποτα αλλο παρα μονο να ριχνει το multi σε idle..δλδ χ6.Δεν ειμαι σιγουρος αν ριχνει και το ρευμα.

Μειονεκτημα οχι δεν υπαρχει..

Θα σου λεγα να παρεις μια ψυκτρα με εναν 12αρη στις 1200 που θα ναι οκ...Πχ την scythe infinity..35E εχει i think..

Link to comment
Share on other sites

Το asus q-fan ειναι επιλογη στο bios. Συμφωνω και εγω σε αυτο που λες για τα profiles στα windows.

Απο οτι βλεπω στο cpu-z , το ρευμα εχει πεσει αισθητα ( απο 1.296 σε 1.144v ) και οι στροφες του ανεμιστηρα κρατουνται χαμηλα. Αν συνεχισει ετσι δεν θα χρειαστω ψυχτρα.

Τελικα αυτο το PCIe μονο για την καρτα γραφικων ειναι ;

Thanks anyway.

Link to comment
Share on other sites

Μην εμπιστευεσαι το cpu-z για τα ρευματα.

Δοκιμασε αλλα προγραμματακια...οπως το speedfan , everest κλπ..

Ναι αφορα μονο την καρτα.Τα Mhz του PCIe ειναι η ταχυτητα του δυαλου pci-express..

το default ειναι 100..Αν το πας 120 θα αυξησεις το bandwidth με τον δυαλο..Οποτε αυτο βοηθαει σε benchmarks για υψηλοτερα scores..(θα το δεις στο aqumark πολυ)

απλως δεν προτεινεται να το εχεις υψηλα γιατι μπορει να δημιουργησει prob στην καρτα..

Link to comment
Share on other sites

I]Επισημως ανακοινωννω το τελος του o/c για το συστημα μου ( μεχρι τουλαχιστον να πεσουν οι θερμοκρασιες)

Εγω το ειπα αυτο ?

Λεω να προσπαθησω λιγο ακομη. Ποια ειναι η καλυτερη μεθοδος για να διαπιστωσω αν το συστημα μου ειναι σταθερο μετα απο o/c ? π.χ. με τις μνημες στα 800, ολοκληρωνεται το pi στα 8Μ , τα windows δειχνουν σταθερα , αλλα το orthos ( blend test , priority 5 ) βγαζει λαθος μετα απο 3-4 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες για μνημες....τρεχεις s&m η το memtest απο dos...Και απο windows κανει δουλεια..

αν θες για επεξεργαστη....τρεχεις ορθος SMALL FFTS priority 9 και το αφηνεις...για πρωτη ενδειξη το 2-3ωρο ειναι οκ....

Ολα ειναι πολυωρα τεστς..Μνημες δλδ..πρεπει να τις αφησεις κανα βραδυ..κανα 10ωρο..

Link to comment
Share on other sites

<a  href=%7Boption%7Dhttp://img262.imageshack.us/img262/281/19605225qd6.th.png' alt='19605225qd6.th.png'>

Αυτο σημαινει οτι οι μνημες μου , 2x1 TeamGroup Xtreem 800 , ειναι εργοστασιακα ρυθμισμενες να τρεχουν στα 1066 με timings 5-5-5-15 ; Το λεω αυτο γιατι η μητρικη υποστηριζει 1066.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο το σαββατοκυριακο βρηκα λιγο χρονο να ασχοληθω με τις μνημες. Στα 780 μπουταρει κανονικα , φαινεται σταθερο αλλα το orthos εχει αντιθετη αποψη. Φαινεται οτι δεν παει ουτε ενα MHz παραπανω. Δοκιμασα να δωσω εως 2.3V στο vdram χωρις αποτελεσμα. Οχι πως τωρα το συστημα ειναι αργο , απλα με προκαλει αυτη η ενδειξη 1066 στο cpu-z.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billy23 [Σήμερα, στις 06:20]

Τελικα αυτο το σαββατοκυριακο βρηκα λιγο χρονο να ασχοληθω με τις μνημες. Στα 780 μπουταρει κανονικα , φαινεται σταθερο αλλα το orthos εχει αντιθετη αποψη. Φαινεται οτι δεν παει ουτε ενα MHz παραπανω. Δοκιμασα να δωσω εως 2.3V στο vdram χωρις αποτελεσμα. Οχι πως τωρα το συστημα ειναι αργο , απλα με προκαλει αυτη η ενδειξη 1066 στο cpu-z.

Η ενδειξη 1066 σημαινει πως μπορεις να τρεξεις τις μνημες στα 533 με memory timings που

σε δειχνη το cpu-z, το orthos σε βγαζει λαθη απο τον επεξεργαστή , οποτε:θα χαμηλωσεις

τα MHz ή θα ανεβασεις το Vcore , 2.3V στο vdram ειναι πολλα!! χαμηλωσε λιγο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετα απο 2ωρες προσπαθειας, τωρα ειμαι στα 2800 ( 8x350 ) με μνημες στα 840 με χρονισμο 4-4-4-12 2Τ. Το orthos ειναι σταθερο , το pi32M ολοκληρωνεται και οι θερμοκρασιες σχετικα αμεταβλητες ( τα ρευματα συνεχιζω να τα εχω στο auto ).

Επειδη ομως καθε απαντηση γεννα νεες ερωτησεις (και οι ερωτησεις κουραζουν αλλα τι να κανω; ) εχω καποιες για εσας.

α) Εχει καμμια διαφορα αν ειμαι στα 2800 με 9x312 η' με 8x350 ; Θελω να πω πως κερδιζω τιποτα με την αυξηση του bus ;

β) To CPU TM Function τι ειναι ; To Disable Bit ειναι καλυτερο να το εχω ενεργοποιημενο ;

Thanks again.

Link to comment
Share on other sites

με χαμηλότερο μούλτι κερδίζεις το κάτι τις σου λόγο μεγαλυτερου bandwidth

για το δεύτερο που ρωτάς αατά έιναι για να ρίχνουν το πολλαπλασιαστεί όταν ο cpu σου είναι σε idle σε overcloking κατάσταση οι πιο πολλοί τα έχουμε disable + χάνεις πολύ από Pi αν τα έχεις enabled

Link to comment
Share on other sites

............ από billy23 [Σήμερα, στις 08:06]

α) Εχει καμμια διαφορα αν ειμαι στα 2800 με 9x312 η' με 8x350 ; Θελω να πω πως κερδιζω τιποτα με την αυξηση του bus ;

β) To CPU TM Function τι ειναι ; To Disable Bit ειναι καλυτερο να το εχω ενεργοποιημενο ;

Thanks again.

α) Δες εδώ.

β) Δεν κάνει διαφορά στο overclocking. Αστο enabled (και google it για να δεις τι είναι).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , ηρθε η ωρα να προσφερω και εγω κατι.

Οι οδηγιες αφορουν ρυθμισεις για o/c ( σαν ενα πρωτο βημα βεβαια , για πιο extreme καταστασεις υπαρχουν τα πιο εμπειρα μελη ) σε μητρικη asus p5k , μνημες 800Μhz και intel E4300.

Για οσες επιλογες του bios δεν αναφερω , η ρυθμιση ειναι στο auto. Επισης χρησιμοποιειται η εργοστασιακη ψυχτρα ( στο silent mode ). Οι θερμοκρασιες παραμενουν σχετικα χαμηλες ( το χειμωνα φανταζομαι ακομη χαμηλοτερα ) , ενω το συστημα ειναι σταθερο , δοκιμασμενο με τα περισσοτερα stress tests.

Overclocking : manual

CPU ratio : 8

FSB : 350

PCIe : 100

DRAM : 840, 4-4-4-8 , 1T

DRAM Static Control Read : Enabled

Transaction Boost : Auto

DRAM Voltage : 2.20V

CPU Spread Spectrum : Disabled

PCIe Spread Spectrum : Disabled

CPU Voltage Dumper : Enabled

C1E Support : Enabled

Max CPUID Value Limit : Disabled

CPU TM Function : Enabled

Execute Disable Bit : Disabled

Memory Remap Feature : Disabled

Και λιγα σχολια :

α) το C1E Support , το εχω ενεργοποιημενο ωστε οταν δεν χρειαζεται να πεφτει ο multiplier , τα ρευματα και φυσικα η θερμοκρασια.

β) Με το Transaction Booster ενεργοποιημενο ( στο 1) υπαρχει επιταχυνση οσο αφορα τη μνημη. Αυτο ομως που παρατηρησα ( και επιβεβαιωνεται με το everest) ειναι οτι με το DRAM Static Read Control ενεργοποιημενο , η επιταχυνση ειναι ακομη μεγαλυτερη και μαλιστα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι επιταχυνεται και η "εμπειρια" στο περιβαλλον των windows π.χ. στο ανοιγοκλεισιμο των παραθυρων. Παντως , μεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει να εχω ενεργοποιημενα ταυτοχρονα και το DRAM Static control αλλα και το Transaction Booster.

Και λιγα λογια για τη μητρικη , για οσους σκοπευουν να αγορασουν και βρισκονται σε διλημμα. Ειναι και δειχνει σταθερη , ποιοτικη , γρηγορη . Αν εξαιρεσει κανεις καποια προβληματα με το sata configuration ( δεν υποστηριζει ακομη ahci mode αλλα αυτο αναμενεται να αλλαξει σε καποιο bios update ) αξιζει τα λεφτα της. Το μονο μειονεκτημα που βρηκα ειναι οτι ζεσταινεται αρκετα , αλλα αυτο μαλλον αφορα την παθητικη της ψυξη αλλα και τη θεση του σενσορα.

Και τελος , καποια αποτελεσματα benchmarks :

Super Pi 1.4 1M : 19.344

Super Pi 1.4 8M : 3.46.235

WinRAR : 1350

Everest : Memory Read : 7850

Memory Write : 6400

Memory Copy : 6810

Memory Latency : 60,4

CPU Queen : 5684

Αυτα και καλα και ασφαλη overclockings.

Link to comment
Share on other sites

........από billy23 [Σήμερα, στις 17:49]

DRAM : 840, 4-4-4-8 , 1T

DRAM Static Control Read : Enabled

Πάρα πολύ καλά ! :T:

Αν και όποτε έχεις χρόνο και όρεξη, με τις ίδιες ρυθμίσεις, δοκίμασε και :

DRAM : 875, 4-4-4-8 , 2T

DRAM Static Control Read : Auto

και σύγκρινε πάλι με τα :

Super Pi 1.4 1M :

Everest : Memory Read :

Memory Write :

Memory Copy :

Memory Latency :

Link to comment
Share on other sites

Για να ανεβασω τις μνημες και αλλο μαλλον θα πρεπει να δωσω ρευμα στο Northbridge. Θα περιμενω να πεσουν οι θερμοκρασιες πρωτα γιατι η μητρικη ειναι αρκετα ζεστη ( μπορει να φταιει ο σενσορας αλλα ποιος ξερει ; ).

Αλλωστε , για τον υπολογιστη ισχυει οτι και με το αυτοκινητο. Θα πρεπει να μαθεις πρωτα τα δικα σου ορια και μετα τα ορια του αυτοκινητου. Το αντιστροφο ειναι απλα επικινδυνο.

Τελος, κατι ασχετο ( η' οχι ; ). Εχω ενα φιλο που ασχολειται μανιακα με τον υπερχρονισμο εδω και πολλα χρονια. Δυσκολευομουν να καταλαβω το λογο , τι ηταν αυτο που θα κερδιζε αν ανεβαζε τη CPU 5Μhz παραπανω. Ετσι και αλλιως στην καθημερινη πραξη δεν καταλαβαινεις τετοια διαφορα. Συνειδητοποιησα ομως οτι δεν αγορασε τον υπολογιστη για να καιει δισκακια - δεν παρακολουθει αλλωστε ταινιες - , ουτε για να τρεχει το office. Αγορασε τον υπολογιστη για να ασχοληθει μαζι του , να παιξει , να πειραματιστει. Να αποδειξει οτι ο υπολογιστης ειναι απλα ενα χαζοκουτι , που γινεται πιο εξυπνο οσο πιο εξυπνος ειναι ο κατοχος του. Και αυτη ειναι η διαφορα ενος υπολογιστη με το ψυγειο και τον φουρνο μικροκυματων.....

Σημειωση : Ατιμα windows, μας εχετε μετατρεψει σε απλους χειριστες. Θυμαμαι ακομη τις εποχες της dbase η' πιο παλια της basic , και την ικανοποιηση να σε κατακλυζει οταν ολοκληρωνες ενα προγραμμα εκατονταδων εντολων που ετρεχε χωρις λαθη με την πρωτη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.