Jump to content



Intel E4300 overclocking. Μεχρι ποσο;


kert

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Chessman [Χθες, στις 19:13]

Πάρα πολύ καλά ! :T:

Αν και όποτε έχεις χρόνο και όρεξη, με τις ίδιες ρυθμίσεις, δοκίμασε και :

DRAM : 875, 4-4-4-8 , 2T

DRAM Static Control Read : Auto

και σύγκρινε πάλι με τα :

Super Pi 1.4 1M :

Everest : Memory Read :

Memory Write :

Memory Copy :

Memory Latency :

Καθησα το βραδυ μιας και η θερμοκρασια πεφτει και ολα ενταξει. Το dram static control read το αφησα στο enabled.

Εχουμε και λεμε :

Super Pi 1.4 1M : 19.200

Memory Read : 8045

Memory Write : 6410

Memory Copy : 6879

Memory Latency : 61,6

Φαινεται πως εφτασε στο τερμα. Δεν μπορεσα με τιποτα να το ξεκινησω με τις μνημες στο 1050. Αυτο που συνεχιζει να με απασχολει ειναι οτι το cpu-z δειχνει οτι οι μνημες μου μπορουν να λειτουργησουν σε 533 me timings 5-6-6-15 στα 2.2v , και ενω η μητρικη υποστηριζει εως 1066 ( μεσω speedmem technology ) , αυτο δεν ειναι εφικτο.

Μηπως εχεις καμμια ιδεα ;

Ακομη ( με εργοστασιακη ψυχτρα παντα ) ποσο πιστευεις οτι μπορω να ανεβασω τον επεξεργαστη ; Με ολα τα voltages στο auto εκτος του DRAM που ειναι στα 2.2v φαινεται οτι η κορυφη του FSB ειναι γυρω στα 350. Το cpu-z καθως και το pc probe δειχνουν το Vcore στα 1.280 σε full load και 1.144 σε idle.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον κόπο που έκανες στο τεστ !

Και΄γω πιστεύω πως έφτασε στο τέρμα. Κα με την εργοστασιακή ψύκτρα, στα 350 MHz είναι πολύ καλά.

Για τις μνήμες δεν έχω να πω κάτι. Μια τελευταία προσπάθεια θα ήταν να δοκιμάσεις να πειράξεις το SPD table (στο forum υπάρχουν κάποιες πληροφορίες, τις είχα δει παλιά, αν ψάξεις θα τις βρεις) με το SPD Tool (κάπου το είχα δει στα Tools Του Forum, αλλιώς google it) αλλά μάλλον δεν αξίζει τον κόπο.

Εκανες καλή προσπάθεια με το Ε4300 και τις PC6400. :T:

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια παρατηρηση γιατι παω να σκασω. Με FSB στα 400 και multiplier στο 6 , ολα ειναι ενταξει. Με FSB στα 400 και multiplier στ0 7 , το orthos σταματαει στα 2 δευτερολεπτα , ενω το συστημα "δειχνει" σταθερο (π.χ. ολοκληρωνει το pi 32M). Αρα , φανταζομαι οτι τι FSB δεν ειναι το προβλημα. Παλι στα 7χ400 , βαζω CPU Voltage=1.40v , CPU PLL = 1.7v , FSB Termination = 1,50v και Northbridge Voltage = 1,70v.

Τρεχω το orthos και σταματαει παλι στα 2 δευτερολεπτα. Η θερμοκρασια δεν προλαβαινει να ανεβει ( CPU : 34 , Mobo : 45 ) , αρα δεν φταει αυτο. Σε idle το vcore ειναι 1.37 , οπως δειχνει το pc probe και το everest. Τρεχω το pi 8M και το vcore πεφτει !! στα 1.34.

Αρα φαντζομαι οτι το πιθανο προβλημα ειναι ενα απο τα παρακατω :

1. Το τροφοδοτικο μου chieftec 500Watt , δεν επαρκει.

2. Υπαρχει προβλημα με το vdroop , αν και εχω ενεργοποιημενο το CPU Voltage Dumper.

3. Προκειται απλα για λαθος ενδειξη του orthos (xρησιμοποιω την εκδοση 0.41.110.18 beta στο blend stress CPU and Ram σε priority 5 ).

Θα ηλπιζα να εφταιγε το 3 αλλα πιο πιθανη θεωρω την περιπτωση 2. Εχω διαβασει οτι το CPU Voltage Dumper στην p5k δεν κανει τιποτα.

Μπορει κανεις να κανει διαγνωση ;

Link to comment
Share on other sites

...... από billy23 [Σήμερα, στις 21:04]

Μια τελευταια παρατηρηση γιατι παω να σκασω. Με FSB στα 400 και multiplier στο 6 , ολα ειναι ενταξει. Με FSB στα 400 και multiplier στ0 7 , το orthos σταματαει στα 2 δευτερολεπτα , ενω το συστημα "δειχνει" σταθερο (π.χ. ολοκληρωνει το pi 32M). Αρα , φανταζομαι οτι τι FSB δεν ειναι το προβλημα. Παλι στα 7χ400 , βαζω CPU Voltage=1.40v , CPU PLL = 1.7v , FSB Termination = 1,50v και Northbridge Voltage = 1,70v.

Τρεχω το orthos και σταματαει παλι στα 2 δευτερολεπτα. Η θερμοκρασια δεν προλαβαινει να ανεβει ( CPU : 34 , Mobo : 45 ) , αρα δεν φταει αυτο. Σε idle το vcore ειναι 1.37 , οπως δειχνει το pc probe και το everest. Τρεχω το pi 8M και το vcore πεφτει !! στα 1.34.

Αρα φαντζομαι οτι το πιθανο προβλημα ειναι ενα απο τα παρακατω :

1. Το τροφοδοτικο μου chieftec 500Watt , δεν επαρκει.

2. Υπαρχει προβλημα με το vdroop , αν και εχω ενεργοποιημενο το CPU Voltage Dumper.

3. Προκειται απλα για λαθος ενδειξη του orthos (xρησιμοποιω την εκδοση 0.41.110.18 beta στο blend stress CPU and Ram σε priority 5 ).

Θα ηλπιζα να εφταιγε το 3 αλλα πιο πιθανη θεωρω την περιπτωση 2. Εχω διαβασει οτι το CPU Voltage Dumper στην p5k δεν κανει τιποτα.

Μπορει κανεις να κανει διαγνωση ;

Νομίζω το προσεγγίζεις πολύ σωστά.

Το (1) το αφήνουμε, εκτός αν έχεις 2 πολύ ενεργοβόρες κάρτες επάνω ή κάτι ιδιαίτερα απαιτητικό σε ρεύμα (πχ 4x Delta fan, πολλές USB συσκευές κλπ). Εκτός εάν στο 4-πινο που δίνει ρεύμα στη cpu δεν φτάνουν τα ampere, για κάποιο λόγο.

Το (2) είναι πιθανό, αλλά νομίζω πως η αστάθεια προέρχεται στα 7x400 [όταν έχεις CPU Voltage=1.40v , CPU PLL = 1.7v , FSB Termination = 1,50v και Northbridge Voltage = 1,70v] από την άσχημη ψύξη της P5K σε ΝΒ, SB και mosfets.

Επίσης είναι πιθανό στα mosfets ισχύος να μη γίνεται καλή εξισορρόπηση της τάσης και να ζεσταίνονται υπερβολικά (με τις τάσεις που βάζεις), οπότε προκαλούν αστάθεια.

Δεν έχω κάτι άλλο να πω. Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Chessman , σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου.

Το γεγονος οτι το orthos σταματα αμεσως με εκανε να αποκλεισω προβλημα με θερμοκρασιες. Ετσι δοκιμασα να δωσω 1.5v στο vcore και τα αλλα στο auto και ........ αυτο ηταν. Το orthos σταθερο , το vcore συνεχιζει να πεφτει σε stress ( αρα μαλλον φταει το vdroop). Σε αυτες τις συνθηκες η cpu θερμαινεται αρκετα , οποτε απλα το αναφερω για ιστορικους λογους.

Θα μπορουσα να αγορασω μια αλλα ψυχτρα και να βαλω 2-3 ανεμιστηρες ακομη , αλλα θα ηταν ευκολο. Με αυτην την λογικη θα μπορουσα να αλλαξω επεξεργαστη , μητρικη κ.τ.λ. Αυτο που προσπαθω να κανω ειναι να πετυχω το μεγιστο και σταθερο την υπαρχουσα συνθεση.

Οποτε παραμενω στα 8x350 και μνημες στα 875 2Τ 4-4-4-12 , τουλαχιστον μεχρι να βγει μια εκδοση bios που να διορθωνει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον , τα νεα αποτελεσματα.

Με 1.375 στο vcore και τα υπολοιπα στο auto , το συστημα ειναι σταθερο στα 8x375 με μνημες στα 900Mhz (2T , 4-4-4-12).

Η θερμοκρασια cpu 17 idle , 50 full load (στο orthos).

Memory Read : 8305

Memory Write : 6836

Memory Copy : 7213

Memory Latency : 59,1

Super Pi 1M : 0.18.687

Με μια πρωτη δοκιμη στα 8x400 χρειαζεται γυρω στα 1.5v στο vcore , γεγονος που ανεβαζει τις θερμοκρασιες αλλα και τις στροφες του ανεμιστηρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από COSTELLO [Σήμερα, στις 10:34]

Ας με βοηθηση και εμενα καποιος για να ανεβασω τον 4300 με μητρικη evga 680i!!!

Εγω δεν μπορω να βοηθησω μιας και δεν ξερω τις δυνατοτητες και τις ρυθμισεις της μητρικης σου. Αυτο που μπορω να πω ειναι να κανεις μικρα και σταθερα βηματα και να αλλαζεις μια τιμη καθε φορα.

Σημερα εκανα το vdroop pencil mod και το vdroop εξαφανιστηκε εντελως ( !! ). Πλεον τα volt απο idle σε load δεν πεφτουν ουτε 0.001.

Ετσι τωρα ειμαι στα 8χ400 με memory 800 (2T, 4-4-4-12) και vcore 1.3875 (στο cpu-z δειχνει 1.368v). Παει σιγουρα και περισσοτερο αλλα οχι με την εργοστασιακη ψυχτρα.

Η ερωτηση που θελω να κανω ειναι η εξης : Το pcbrobe και το everest δειχνουν 21C σε idle και 55C σε full load (τρεχοντας το orthos) , ενω το coretemp δειχνει 43C και 76C αντιστοιχα , με tjunction στα 100C. Πως σας φαινονται οι θερμοκρασιες ? Μηπως το coretemp εχει προβλημα στην σωστη απεικονιση των θερμοκρασιων στο συστημα μου ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.