Jump to content



Ποιά είναι τα καλύτερα τροφοδοτικά?


overclockerd

Recommended Posts

Ρε παιδιά τα seasonic στο εξωτερικό είναι μακράν τα καλύτερα και δοκιμασμένα. Δώστε κάτι παραπάνω να πάρετε ποιότικό τροφοδοτικό που θα σας συντροφεύει μια ζωή. Εγώ το έχω σε κατεβαστήρι που δουλεύει ασταμάτητα από τα Χριστούγεννα και μάλιστα έχοντας φάει υψηλές θερμοκρασίες αυτό το καλοκαίρι. Παρ'όλα αυτά, δε μασάει μία. Βέβαια δεν είναι κανά ζόρικο σύστημα το κατεβαστήρι μου, αλλά σίγουρα θα τα πάει το ίδιο καλά και σε μεγαλύτερη ζήτηση ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

enermax libert 500w απο μένα

έχω δύο και θα τα άλλαζα μόνο για μεγαλύτερα ενερμαξ πάλι.

στο xtremesystems απο το 500άρι τραβήξαν 470 watt και έμεινε ήσυχο.

προσωπικά ίσα ίσα που το ακούω και είμαι πολύ περίεργος :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Winters

Oλες οι εταιριες εχουν βγαλει και πατατες και γαμηστερα...

ένα δέντρο καίγεται στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή και σίγουρα δε φταίνε τα psu

φιλικά :)

(δεν άντεξα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman

Γεια σας φίλοι !

Δεν ξέρω πολλά από τροφοδοτικά, οπότε ότι γράφω μπορεί να χωρούν πολύ συζήτηση.

Με το Enermax 850 μια απορία έχω. Βλέπω στις τεχνικές προδιαγραφές του. Κάθε έξοδος των 12V δίνει 17A max. Αυτό είναι επίδοση την οποία έχουν μικρότερα (και αρκετά φθηνότερα) αλλά επίσης επώνυμα τροφοδοτικά (πχ το Zalman 600W έχει 16 A max ανά γραμμή 12V, ενώ το Silverstone 750W Strider έχει 18A ανά γραμμή 12V)

Αν και αντιλαμβάνομαι ότι η σταθερότητα του ρεύματος που παρέχει είναι μάλλον το πολυτιμότερο, η παράμετρος που αναφέρω παραπάνω δεν είναι πρακτικά πολύ βασική ; Δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής σοβαρό ή μήπως όχι ; ?????

Επειδή στη cpu μια τέτοια γραμμή συνδέουμε.

"Σωστά" τα λές (σίγουρα είναι καλύτερα τα 18 από τα 17Α) αλλά...

Εκεί που θέλουμε το ρεύμα (μαζεμένο, εκτός από το CPU) είναι στις κάρτες γραφικών όπου οι προδιαγραφές (PCIe 1.0 & 2.0) λένε :

(2x3) 6pin PCI express : 75 W δηλαδή 6.25A << 17Α (DX 9 & 8800xxx)

(2x4) 8pin PCI express : 150 W δηλαδή 12.5Α << 17Α (2900XT)

Link to comment
Share on other sites

Καλυσπερα εγω εχω 2 silverstone ενα 750w και ενα olimpia 1000watt και ειμαι πολλη ευχαριστιμενος και με τα 2.Αλλα δυστιχος κανενα απο τα 2 δεν αντεχη bentch με core duo overclock πανω απο 5200mhz και 2 ati 2900xt full overclock.Μονο αυτο αντεχη www.driverheaven.net/reviews/Ultra_X3_1600W/index.php - 18k -

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tsan [Σήμερα, στις 22:12]

Καλυσπερα εγω εχω 2 silverstone ενα 750w και ενα olimpia 1000watt και ειμαι πολλη ευχαριστιμενος και με τα 2.Αλλα δυστιχος κανενα απο τα 2 δεν αντεχη bentch με core duo overclock πανω απο 5200mhz και 2 ati 2900xt full overclock.Μονο αυτο αντεχη www.driverheaven.net/reviews/Ultra_X3_1600W/index.php - 18k -

Γεια χαρά tsan !

Και με αυτό θα κάνεις δουλειά !

Αλλά επειδή έρχονται οι 8-πύρηνοι πρέπει να φροντίσουμε για το τι θα κάνουμε ! :whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tsan

Το x3 1600watt το εχουμε στα χερια μας gpr+tsan χε χε χε :devil: :devil:

μπά μην ακούτε τι λέει, συκοφαντίες.....τσαν, θες να μας μυνήσει η hiprotech.......?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.