Jump to content



πως διαβάζω σκληρό άλλου υπολογιστή χωρις φορματ


theo_mich

Recommended Posts

Κατ' αρχήν εφ'όσον ο δίσκος δεν έχει Partition δεν μπορεί κανένα μα κανένα λειτουργικό, Linux ή Windows να τον διαβάσει.

Όπως τον έχεις στο σύστημά σου στο post 11 που βλέπω, τρέξε ένα GetDataBack NTFS ή FAT32 ανάλογα με το τι file system είχες πριν και φυσικά θα επιλέξεις την κατάλληλη επιλογή στην αρχή.

Δεν μας είπες το ιστορικό του δίσκου. Πως δούλευε, που και γιατί έγινε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ο σκληρός δούλευε σε μηχάνημα DVR standalone (ψηφιακό καταγραφικό κλειστού κυκλώματος παρακολούθησης) που λειτουργει περίπου σαν υπολογιστης χωρις OS όμως. Εγω δουλευψ σε μια εταιρεία που εγκαταστει τετοια συστήματα. Εγινε κλοπή στο κατάστημα που ήταν εγκατεστημένο και οι βλάκες βγάλαν το σκληρό απο το DVR και το σύνδεσαν σε PC. Ετσι όμως καταστρέφεται το format των αρχείων γιατί υπάρχει ειδικό app για υπολογιστή που εξάγει τα αρχεία. δλδ τώρα έχω εκτεθεί στον πελάτη αν και αυτός έκανε τη βλακία !!!!!!1(που να καταλάβει όμως):OT: :OT: :tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν συμβουλή μην τον αφήνεις ούτε στιγμή να πιστεύει ότι δεν φταίει ο ίδιος. ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.

ΧΑΡΗ θα του κάνεις ΑΝ σώσεις τα αρχεία που ΑΥΤΟΣ χάλασε. Κατανοητόν; Προφανώς και ο δίσκος δεν θα δουλεύει σε NTFS ή FAT οπότε το GetDataBack δεν έχει και πολλές ελπίδες. Ποιο είναι το πρόγραμμα φίλε; Μήπως δούμε τι filesystem χρησιμοποιεί.

Επίσης, αν το ζώο τον έκανε full format δεν είμαι σίγουρος για τον αν θα γίνει δουλειά.

Αρχική απάντηση από theo_mich

αυτό με το getdataback δεν το δοκίμασα πάντως θα το προσπαθήσω.:T:

Να ξέρεις ότι υπάρχει GetDataBack για NTFS και για FAT. Καλό είναι να ξέρεις το filesystem από πριν.

Link to comment
Share on other sites

το getback φαινεται ότι λειτουργεί προς το παρόν. Δοκιμάζω τώρα το NFTS αμα δεν δουλεψει θα δοκιμάσω το FAT. Το προγραμμα λέγεται NET Viewer EN v1.1 αλλα δεν υπάρχει πουθενά να το κατεβάσεις έρχεται με το DVR μόνο. Αυτό το πρόγραμμα παραείναι απλό και μοκρό για να διαβάζει εξειδικευμένο φορματ (νομίζω)only 400 kb!!! τεσπα θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητευσω αλλά αν δέν είχες ntfs ή fat32 filesystem πριν...δεν πρόκειται να βρει τίποτα.

Και 99% δεν πρόκειται να είχες native format σε DVR κάποιο από τα παραπάνω filesystems....άρα τσάμπα παιδεύεσαι.

Ίσως έχει νόημα η αναζήτηση βοήθειας από κάποια εξειδικευμένη υπηρεσία data recovering που χρησιμοποιούν hardware μεθόδους. Θα σας πιάσουν τον πισινό αλλά χρέωσε τα στον πελάτη:T:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό πιστεύω τσάμπα παιδέυομαι πάντως αποκλείεται να το στείλω gia data recovery. Δεν είναι για τα λεφτά απλώς θέλω να τον γκαζώσω(mean κράξω) λίγο τον καραγκιόζη που με έχει μια εβδομάδα και τρέχω. ευχαριστώ όλους για τι βοήθεια:T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

τι ειδους αρχεια ειναι αυτα που ψαχνεις?ρωταω γιατι αν δεν ειναι καποιο ειδος απο τα γνωστα τα προγραματα επαναφορας δεν τα αναγνωριζουν γαι να τα επαναφερουν.προτεινω¨

1.Δοκιμασε κι αλλα προγραματα (r-studio,handy recovery,power data recovery,recover my files,objectresque...)

2.Δοκιμασε καποιο που να υποστιριζει RAW file system

3.Αν δεν καταφερεις τιποτα κανε format και μετα recover

Σου θυμιζω πως το προγραμα πρεπει να αναγνωριζει τα συγκεκριμενα αρχεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.