Jump to content


Μειζον Θεμα Ασφαλεια Wireless


BeetleJuice

Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

αυτο γιατι παιζει να γινει μετα το φορματ?

το encryption καλο ειναι αλλα αποτι ειδα το τοπικο δικτυο βλεπει τα αρχεια , τι τυπος ειναι , τι μεγεθος αλλα δεν μπορει να τα αλλαξει , να τα διαβασει , να τα αντιγραψει

αλλα φαινεται καλη προστασια

αργει βεβαια να γινει σε μεγαλους φακελους

με το φορματ τι παιζει?

υπαρχει τροπος να μην ανοιγει καν ο φακελος?

για το steganos τι λετε?

εχει εκει και το safe , που κλειδωνεις ενα κομματι του δισκου αλλα και παλι θελει drag and drop για να τα μεταφερεις εκει

το folder lock επισης θελει drag &drop για να ασφαλισει ενα αρχειο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φιλε μου επειδη εχω ασχοληθει αρκετα με το θεμα σε θεωρητικο επιπεδο τουλαχιστον γιατι στην πραξη ειναι αρκετα δυσκολο μπορει και παραμπορει...αποδειξη ειναι ενα ψαγμενο περιοδικο που κυκλοφορει εδω και λιγο καιρο (το ονομα του ειναι χ....ρ) και στο τευχος 2 αναφερει πως ακριβως μπορει να γινει αυτο.(ριξε μια ματια και θα διαπιστωσεις οτι δεν λεω λαλακιες)

Link to comment
Share on other sites

το εχω παρει και γω. λεει οτι το wep σπαει για πλακα ενω το wpa οπως αναφερει θελει τυχη για να σπασει και εξαρταται αμεσα απο τον κωδικο που εχεις..

χρησιμοποιειται το ιδιο προγραμαμ για σπασιμο wep-wpa

αυτα με ενα γρηγορο ξεφυλλισμα που εκανα

Link to comment
Share on other sites

Τα windows έχουνε διάφορα features, γνωστά ως vulnerabilities (πλάκα κάνω, δεν είναι λειτουργίες, τρύπες ασφαλείας είναι :D ) από την στιγμή που θα αποκτήσει πρόσβαση στο δίκτυο σου, μπορεί να συνεχίσει την προσπάθειά του να πάρει admin στο router σου, έπειτα να προχωρήσει ακόμα πιο πέρα...και ούτω καθεξής.

Επίσης καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιείς κοινά στοιχεία/passwords γιατί βρίσκοντας ένα από αυτά μπορεί να τον οδηγήσεις και στα υπόλοιπα.

Επίσης καλό θα ήταν να σβήσεις τα administrative share που δημιουργούν τα windows από μαμάς.

Όπως επίσης και να κλείσεις ότι service στο router και στα windows δεν χρησιμοποιείς.

Guides υπάρχουν στο net διάφοροι.

Μια ματιά και στο sans.org θα σε βοηθήσει πιστεύω.

Τέλος, η απόλυτη ασφάλεια είναι ένα μη υπαρκτό πράγμα, ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Beetlejuice πολυ ανησυχεις και στο εχω ξαναπει απο MSN ...

Βαλε τα εξης :

Mac Filtering στο ρουτερ σου (μονο συγκεκριμενοι υπολογιστες με συγκεκριμενη MAC address να εχουν προσβαση)

Ενα δυνατο password (να μην βγαζει νοημα κανενα) με γραμματα, χαρακτηρες, συμβολα

Μια διανομη Linux Firewall (υπαρχουν απειρες) σε ενα παλιο PC (PII-PIII) πριν απο το pc σου το οποιο μπορεις να το ρυθμισεις να βλεπει ολη την κινηση, να κραταει logs, οτι γουσταρεις να κανεις ορεξη και χρονο να εχεις βασικα

Antivirus, Trojan Scanning Programs και τα λοιπα νομιζω ειναι γνωστα γιαυτο και δεν τα αναφερω

Αυτα ... τωρα για encryption και το κατι παραπανω νομιζω ειναι υπερβολη... εκτος και αν εχεις τοσο σημαντικα αρχεια εκει μεσα τι να πω

Τελος η καλυτερη λυση για ασφαλεια ειναι ενας υπολογιστης χωρις net, ουτε καν σε τοπικο δικτυο (LAN) με τον οποιο οποτε θες να βαλεις ή να βγαλεις αρχεια να τον συνδεεις στο τοπικο δικτυο η να τα τραβας/βαζεις τα αρχεια μεσω USB για παραδειγμα ... απολυτη ασφαλεια ΔΕΝ υπαρχει

Συνηθως πλεον οι hackers ασχολουνται περισσοτερο με το social engineering παρα με το να καθονται μερες/μηνες προσπαθωντας να βρουνε τρυπες ασφαλειας η να φτιαξουν καποιον αλγορυθμο για να κανουν brute force attack

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daytime Dreamer

Mac Filtering στο ρουτερ σου (μονο συγκεκριμενοι υπολογιστες με συγκεκριμενη MAC address να εχουν προσβαση)

Μια σημείωση...MAC filtering σκέτο δίχως περαιτέρω αυξημένη ασφάλεια είναι μια τρύπα στο νερό αφού η προστασία πρόσβασης μέσω MAC filtering ξεπερνιέται πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FLO

Μια σημείωση...MAC filtering σκέτο δίχως περαιτέρω αυξημένη ασφάλεια είναι μια τρύπα στο νερό αφού η προστασία πρόσβασης μέσω MAC filtering ξεπερνιέται πανεύκολα.

Εννοειται αυτο αλλα στις 3 το πρωι και αυτα που εγραψα πολλα ηταν! Παλι zombie στην δουλεια ειμαι σημερα ...:yawn:

Τιποτα δεν δουλευει μονο του αλλα ολα τα παραπανω σε συνδιασμο. ;)

Link to comment
Share on other sites

ασφαλής υπολογιστής είναι ο μή δκτυωμένος....

ωστόσο θεωρώ απίθανο να θέλει να κοιτάξει με τόση μανία κάποιος το σύστημα μου.

αν έχεις σχέδια για πατέντες ή άλλα ευαίσθητα αρχεία άστα σε ένα παλιό pc file server άνοιγε τα απο εκεί όταν θέλεις και για όσο θέλεις και κλείνε το pc μετά.

όσο τα δουλευεις κάνε και ένα φυσικό unplug το internet σου

να κοιμάσαι ήσυχος.....

δεν είναι εύκολο αλλα υπάρχουν πόροι όπως η κεντρική κατάτμηση δίσκου που αν την μοιράσεις ο άλλος αλωνίζει γι'αυτο και πολλοί προτείνουν να κάνεις share folders και όχι δίσκους.

γενικά αν αποφύγεις τον τυχαίο επίδοξο χάκερ είσαι ασφαλής.

ο Γάτος δεν θα ενδιαφερθεί για το σύστημα σου...

όσο το κλειδώνεις τόσο του κεντρίζεις το ενδιαφέρον ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 11:27]

ασφαλής υπολογιστής είναι ο μή δκτυωμένος....

ωστόσο θεωρώ απίθανο να θέλει να κοιτάξει με τόση μανία κάποιος το σύστημα μου.

αν έχεις σχέδια για πατέντες ή άλλα ευαίσθητα αρχεία άστα σε ένα παλιό pc file server άνοιγε τα απο εκεί όταν θέλεις και για όσο θέλεις και κλείνε το pc μετά.

όσο τα δουλευεις κάνε και ένα φυσικό unplug το internet σου

να κοιμάσαι ήσυχος.....

δεν είναι εύκολο αλλα υπάρχουν πόροι όπως η κεντρική κατάτμηση δίσκου που αν την μοιράσεις ο άλλος αλωνίζει γι'αυτο και πολλοί προτείνουν να κάνεις share folders και όχι δίσκους.

γενικά αν αποφύγεις τον τυχαίο επίδοξο χάκερ είσαι ασφαλής.

ο Γάτος δεν θα ενδιαφερθεί για το σύστημα σου...

όσο το κλειδώνεις τόσο του κεντρίζεις το ενδιαφέρον ;)

εχεις δικιο φιλε

απλα να ξεκαθαρίζω οτι εγω προσωπικα δεν εχω και τπτ το ιδιαιτερο

απο ενδιαφερον ρωταω

και ολα ξεκινησαν απο την ιδεα οτι καποιος μπορει να δει και τα ΜΗ μοιρασμενα folders

και αυτο στο δικο μου το μυαλο φανταζει αδυνατο

γιαυτο και ρωτησα εσας για κατι πιο αναλυτικο , το ΠΩΣ δηλαδη...

γιατι οκ ενας απλος οικιακος υπολογιστης του καθενα 99% ΔΕΝ εχει μοιρασμα και δεν εχει καν λαν με 2 πισι ας πουμε

το πιο συνηθισμενο ειναι να εχει αφησει το ρουτερ με μαμα κωδικο

ε οκ σπαει ενας το ρουτερ

μπαινει μεσα

το παρακατω με καιει , να ξερω δηλαδη απο κει και περα τι μπορει να κανει

παντως thnx guys:T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα κατά τη γνώμη μου με τα wireless.

Περιορίζεις τη σύνδεση σε συγκεκριμένους μόνο υπολογιστές με βάση την κάρτα που έχουν (το physical address) και κρύβεις το ssid.

Από εκεί και πέρα ακόμα και χωρίς κανένα WEP ή άλλο σύστημα, είσαι ασφαλής.

Ακόμα και τον υπολογιστή ολόκληρο να σου πάρουν, αν τον έχεις με Vista και έχεις ενεργοποιημένο το Bitlocker δεν θα καταφέρουν να διαβάσουν τίποτα.

Ακόμα και τα shared directories, σε ένα δίκτυο Private, δεν μπορούν να διαβαστούν από άλλους εκτός του δικτύου.

Αλλά και μέσα στο δίκτυο, μπορείς να βάλεις κωδικό πρόσβασης για ανάγνωση ή και εγγραφή των shared αρχείων, που ορίζεις.

Αν τώρα κάποιος δεν ξέρει τίποτα και αφήσει ανοικτό το Wireless Router με μαμά κωδικό, είναι πιθανό να έχει προβλήματα, αν περάσει κάποιος κακόβουλος από τη γειτονία του.

Μπορεί για παράδειγμα να του αλλάξει τον κωδικό πρόσβασης και να τον κάνει να ψάχνεται για reset.

Αν είναι ακόμα πιο άτυχος ο φίλος μας, θα πέσει σε απατεώνα, που θα συνδεθεί στο δικό του Internet για να στείλει ιούς ή παιδική πορνογραφία και θα τον χώσουν φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα κατά τη γνώμη μου με τα wireless.

Περιορίζεις τη σύνδεση σε συγκεκριμένους μόνο υπολογιστές με βάση την κάρτα που έχουν (το physical address) και κρύβεις το ssid.

Physical Address = MAC Address, και σκέτη αυτή δίχως περαιτέρω προστασία είναι το πιο ευκολοπαραβίαστο μέτρο ασφαλείας.

Το SSID και να το κρύψεις...κέρδος μηδέν.

Από εκεί και πέρα ακόμα και χωρίς κανένα WEP ή άλλο σύστημα, είσαι ασφαλής.

Λάθος. Βλέπε από πάνω.

Ακόμα και τον υπολογιστή ολόκληρο να σου πάρουν, αν τον έχεις με Vista και έχεις ενεργοποιημένο το Bitlocker δεν θα καταφέρουν να διαβάσουν τίποτα.

Για το BitLocker αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται να έχεις motherboard με TPM chip...και πάλι, πολύ απίθανο το να μην υπάρξει κάποια στιγμή και εδώ τρύπα ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.