Jump to content


Carbon


theo_mich

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από theo_mich

λόιπον τα τοιχωματα του κουτιού είναι μεταλλικά. το μέταλλο είναι καλός αγωγός θερμότητας. δλδ το κουτί λειτουργεί περίπου σαν ψύκτρα για τον στάσιμο αέρα που υπάρχει μέσα, αν τώρα το επενδύσουμε με το πλαστικό αυτοκόλλητο είναι σαν να το μονώνουμε και ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία των υποσυστημάτων. Αν όμως υπάρχει καλό airflow ο αέρας δεν παραμένει στάσιμος και έτσι δν μας επηρεάζε το αυτοκόλλητο. Ελπίζω να το εξήγησα καλά.:T:

Κατ αρχήν το pc στην φωτό είναι δικό μου κάπου στο λάμπη είχα κάνει ένα θέμα όταν το έφτια3απου αναφέρω που πόσο γιατί κλπ κλπ΄. και 2ον αν και όπως το ε3ηγείς έχει μια λογική εγώ δέν παρατήρησα καμία διαφορά στις temps. kai to 2-3 βαθμοί το συμπερανες καπως η είναι τυχαία τα νούμερα???

edit http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&postid=473584&highlight=carbon+film+armor#post473584

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη φίλε δεν ήξερα ότι είχες πει για το όλο θέμα σε άλλο θρέντ. Πιστεύω πως η εξήγηση που έδωσα στηρίζεται στην κοινή λογική. όσο για τις θερμοκρασίες, τροπος του λεγειν βρε αδερφε.:tomato: :tomato: :tomato:

Πάντως για να μην παρεξηγούμαστε εγώ δεν είπα πουθενά οτι το κουτί είναι δικό μου(και την φωτο τη βρήκα σε άλλο φορουμ). Αν προσεξες ρώτησα που μπορώ να βρω αυτοκόλλητο σαν το δικό σου.:giveup: :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ δέν είπα τπτ το φαντάστικα οτι θα το βρήκες αλλου γιατι έχει ψιλοκυκλοφορήσει. απλως σου είπα οτι είναι δικό μου για να μήν νομίζεις οτι είμαι κανένας 3έμπαρκος και σου κάνω τον έ3υπνο... :flower: :flower:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αν θυμαμε καλα το ειδα στο πρακτικερ στο αιγαλεω εκει που εχει τα αυτοκολητα που ντυνουν τα ντουλαπια - συσρταρια της κουζινας με κοστος 11 ευρο το πακετακι , ειναι μου φαινεται 50ποντους φαρδους και 1μετρο και κατι μηκος .παντος εγω στη θεση σου θα πηγαινα στον ανδρεου θα εδινα 50 ευρο και θα του εβαζα γνησιο carbon H cevlar , για μαυρο κουτι θα του εβαζα κεβλαρ μεσα ( 50 ευρο αγοραζεις φυλο - ρητινες και τα σχετικα ) απλα θελει λιγο δουλιτσα :nuke:

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη δουλειά με αληθινό carbon. Δεν παίρνει ευκολα γωνίες με απλά μέσα, μεγάλο σχετικά πάχος, δυσκολία στο να το στρώσεις παντού σωστά, δεν κόβεται με απλά ψαλίδια (το ψαλίδι που κόβω το Kevlar κανει κοντά στα 80...), αναθυμιάσεις του κερατά και άλλα πολλά αποτρεπτικά...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω για το κοστος , συμφωνω οτι διαμορφωνεται δυσκολα , οτι θελει γνωσεις στα εποξοκια συστατικα του και στα αραιωματα , το κοψιμο ειναι σχετικα ευκολο αν εκει που θες να κοψεις βαλεις λιγο χαρτοταινια ετσι ωστε να μην βγαινουν οι ινες, αναθυμιασεις οπως και με το πολυεστερα κανουμε τι θα κανουμε σε καλα αεριζομενο χωρο .το παν ειναι να εχεις το μερακι ολα τα αλλα βρισκοντε , και να χαλασει ενα μετρο πανι δεν χαλασε ο κοσμος , φαντασου ομως το αποτελεσμα ... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειτε να βγάλεις λεία και ομαλή επιφάνεια με απλά μέσα (πινελάκι-χεράκι), θέλει το λιγότερο μεγάλο βάρος πάνω από την επιφάνεια που έχεις στρώσει, πράγμα που δεν γίνεται στο κουτί του PC...

Ασε που θα ξεκολάσει αργότερα από το "καλούπι"...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που κάνει carbon look βαφές πάνω σε οτιδήποτε του πάμε.

Είναι κατάστημα με είδη αυτοκινήτων αλλά δεν θυμάμαι ποιό και πού.

Μήπως το ξέρει κανένας ;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το κολλητό μου με μαγαζί με αυτοκόλλητα ο οποίος φέρνει μια μεμβράνη κάρμπον που βάζουν σε αμάξια αλλά ρε παιδιά είναι πανάκριβη... 1.26μ Χ 1μ κάνει χοντρική 100 επομένως ψάξτε για κάτι ποιο απλό σε απλό αυτοκόλλητο χάρτινο με πλαστικοποίηση απέξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αν ψαχτειτε λιγο το περιοδικο "Power Techniques" (εκδοσεις option press θεματολογια:αυτοκινητα+καστομαιζινγκ) ειχε κανει ενα αφιερωμα στη στηλη How to επει 2 -3 πως να φτιαξεις μονος σου αυθεντικοτατο καρμπον αγοραζοντας απλα τα υλικα(με πλεξιματακια κολλες κλπ κλπ)...

το οποιο να σημειωσουμε εχει (αν θυμαμαι καλα) θερμοαγωγιμοτητα εφαμιλλη η και καλυτερη του μεταλλου...

επισης το εν λογω υλικο δεν εχει στανταρ υφη.Δηλαδη αναλογα με τον τροπο παραγωγης μπορουμε κατα βουλησην να το ρυθμισουμε ετσι ωστε ναναι πολυ ευκαμπτο η πολυ ακαμπτο και ανθεκτικο (αναλογα με τις πλεξεις παει νομιζω)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpolal2

Είναι κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που κάνει carbon look βαφές πάνω σε οτιδήποτε του πάμε.

Είναι κατάστημα με είδη αυτοκινήτων αλλά δεν θυμάμαι ποιό και πού.

Μήπως το ξέρει κανένας ;;;;;;;

Απο οτι ξερω το extreme στην στουρναρη κανει τετοιες δουλειες. Κανε μια βολτα και ρωτα για σιγουρια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.