Jump to content



Empire: Total War


Hohenstaufen

Recommended Posts

Το έχω από την τετάρτη, το παιχνίδι είναι απίστευτο. Μεγάλη βελτίωση απο τα προηγούμενα TW. Πάρα πολύ όμορφα γραφικά, φοβερό gameplay και παίζει νεράκι.

Must have για όλους του strategy φαν :) :clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια εχει κανεις προβληματα με crashes? Οτι στολο φτιαξω απο μια συγκεκριμενη shipyard μολις τον επιλεξω με πεταει στο windows με το κλασικο error msg (οι υπολοιποι ειναι οκ). Το ιδιο και μολις τελειωσει μια μαχη και με βγαλει στο χαρτη.. Οπως καταλαβαινετε ειναι στα ορια του unplayable..

To παιχνιδι ειναι full updated μεσω του steam (αυθεντικο εννοειται), δοκιμασα και offline mode (ισως να εφτιαξε αυτο με τις μαχες - μετα απο μια δε με πεταξε αλλα δεν ειχα χρονο για περισσοτερες), drivers ειχα τους τελευταιους, εβαλα και παλιοτερους αλλα τιποτα.. Το μονο που μενει να κανω ακομα ειναι να το βγαλω και να το ξαναβαλω αλλα δεν εχω καταφερει ακομη να βρω τα saves για να μη χασω οτι εχω κανει μεχρι τωρα..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Παίδες θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το Empire total war.

Αξίζει να δώσω 42 ευρό για την SPECIAL FORCES EDITION ή η απλή έκδοση των 30 είναι κομπλέ;

Απ' ότι ξέρω οι διαφορές είναι είναι ότι η SPE σου δίνει την δυνατότα να κατεβάσεις και επιπλέον units, αλλά όντως ειναι μόνο αυτό;

Επιπλέον σε online μάχες ο ένας θα μπορεί να επιλέξει και τα extra units ενώ ο άλλος όχι;

Αν κάποιος το έχει ψάξει περισσότερο θα το εκτιμούσα τα μάλα :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το Empire total war.

Αξίζει να δώσω 42 ευρό για την SPECIAL FORCES EDITION ή η απλή έκδοση των 30 είναι κομπλέ;

Απ' ότι ξέρω οι διαφορές είναι είναι ότι η SPE σου δίνει την δυνατότα να κατεβάσεις και επιπλέον units, αλλά όντως ειναι μόνο αυτό;

Επιπλέον σε online μάχες ο ένας θα μπορεί να επιλέξει και τα extra units ενώ ο άλλος όχι;

Αν κάποιος το έχει ψάξει περισσότερο θα το εκτιμούσα τα μάλα :yes4:

Δεν έχει καμία απολύτως διαφορά με το κανονικό πέρα από τα units. Δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να δώσεις παραπάνω λεφτά για 10 ψωρο-units της πλάκας. Αν θες πήγαινε και τσέκαρε στο www.twcenter.net και δες τι user-made units κυκλοφορούν που είναι έτη φωτός καλύτερα απο αυτά της CA. Δεν έτυχε να παίξω με παλουκάρι με τα extra units για να σου απαντήσω το δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου. Αλλα γενικά αν δεν έχεις δικό σου άνθρωπο online λίγες φορές το φχαριστήθηκα γιατί είναι τίγκα στα καμπερόνια και γενικά το μαμάνε το match.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Hohenstaufen για την απάντηση. Αυτό που ανέφερες το διάβασα και στο internet.

Γενικά τα extra units δεν λένε και πολλά είναι από μέτρια ώς κακά, έτσι λοιπόν μετά την δουλεία πέρασα από πλάισιο και αγόρασα το απλό και ομολογώ ότι είναι πολύ καλό παιχνιδάκι.

Βέβαια με το που ξεκινάει το game λέει "runs better in i7" :giveup:, κάτι που φάνηκε στο παλιό μου laptop. :suicide2:

Το παιχνίδι από το λίγο που πρόλαβα να παίξω, θυμίζει αρκετά σειρά total war. Βέβαια έχει και κάποια νέα στοιχεία που χρειάζεται να τα ψάξω (gentleman, technology research κτλπ).

Όσο για το www.twcenter.net :worship::worship::worship:

Το παρακολουθώ εδώ και καιρό για mods στο MEDIEVAL 2. Ότι εκεί ξεκίνησε και τελίωσε η δουλεία mods όπως "broken decent", "stainless steel", "Third age" τα λέει όλα.

Για ETW έχω δει κάτι mods αλλά περιμένω αφενός να τερματίσω κανα τριάρι φορές την official έκδοση του παιχνίδιού, αφετέρου να βγει ένα νεό καλό και δυνατό mod με την Ελλαδάρα μέσα.

Prussia power :)

Link to comment
Share on other sites

Aν και παίζω αρκετά, δε μου πολυαρέσει, με εκνευρίζει το AI και οι ελάχιστες επιλογές διπλωματίας.

Στο κομμάτι της διπλωματίας ειδικά το imperial glory ξεπερνάει όλα τα total war...

France ftw ρα :p

Link to comment
Share on other sites

Aν και παίζω αρκετά, δε μου πολυαρέσει, με εκνευρίζει το AI και οι ελάχιστες επιλογές διπλωματίας.

Στο κομμάτι της διπλωματίας ειδικά το imperial glory ξεπερνάει όλα τα total war...

France ftw ρα :p

Η Γαλλία τα σπάει στο M2TW, για μένα είναι με διαφορά το "δευτερο" καλύτερο faction μετά τους Ρώσσυς.

virtue in your name my lord:jump:

Το κομμάτι της διπλωματίας είναι ένα από τα σημεία που πάσχει σοβαρά το παιχνίδι :weep:. Αλλά εκεί που δεν πίπτει λόγος, πίπτει ραύδος :p.

Όσο αφορά το ETW ξεκίνησα εχθες και επέλεξα Prussia. Κατέληξα σε αυτούς μόνο και μόνο γιατί παραπέμπουν σε tetonic order από M2TW. Βέβαια απ' ότι διάβασα σε δίαφορα forums είναι πολύ ισχυρό faction και θα έχει πολύ πλάκα. Άντε καλά καψίματα :hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Διαβάζω στα σχόλια της είδησης (και αλλού) ότι υπήρχε bug στο Empire, όπου το AI δεν έκανε ποτέ απόβαση. Εγώ όχι μόνο δε συνάντησα κάτι τέτοιο, αλλά σε μερικά παιχνίδια γινόταν το εντελώς αντίθετο.

Campaign με τους Ρώσους -> Γάλλοι στην Αγία Πετρούπολη

Campaign με τους Maratha -> Γάλλοι στην Κεϋλάνη (που την είχα κατακτήσει)

images?q=tbn:ANd9GcTfE4pdinVCDnGu1W6vJ7EC0BNdooYMOdhg2ay4lgo9l7TS3AEW

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ξέθαμα.

[MENTION=4401]bezdim[/MENTION]

Έχω ρίξει μπόλικες ώρες στο Empire τα τελευταία χρόνια, πιθανότατα περισσότερες από ότι όλα τα υπόλοιπα Total War. Το ξανάπιασα τώρα τελευταία και κόλλησα πάλι. Care to discuss για το παιχνίδι;

Link to comment
Share on other sites

Λίγο που έχω παίξει βελτιώνει τα γραφικά, αλλά μειώνει σε μεγάλο βαθμό το πεδίο δράσης. Προοριζόταν για expansion του Empire, αλλά τελικά το έβγαλαν ως stand alone game. Οπότε όπως καταλαβαίνεις οι διαφορές ναι μεν δεν είναι αμελητέες στο τεχνικό κομμάτι, αλλά σα σύνολο δεν είναι και τόσο διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέθαμα.

[MENTION=4401]bezdim[/MENTION]

Έχω ρίξει μπόλικες ώρες στο Empire τα τελευταία χρόνια, πιθανότατα περισσότερες από ότι όλα τα υπόλοιπα Total War. Το ξανάπιασα τώρα τελευταία και κόλλησα πάλι. Care to discuss για το παιχνίδι;

Αδελφέ Βίκτωρα μετράω 33 μέρες χωρίς ίντερνετ στο σπίτι.

όταν με ξανασυνδέσουν εδώ θα είμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[MENTION=9387]victor[/MENTION]

Α ναι έλα ρε ξεχάστηκα :boxed:

Στο Empire έχω γράψει 177 ώρες.

Ως γνωστόν τεράστιος χάρτης και για μένα το πιο πλούσιο μέχρι στιγμής Total War σε κράτη, μονάδες και διπλωματικές ικανότητες. Γενικά υπάρχει μια ελευθερία, δηλαδή μπορείς να το πας χαλαρά για πολλά χρόνια και στο τέλος να κάνεις ντου ή το ανάποδο. Μπορείς πάντα να έχεις συμμάχους και να στηρίζεσαι σε αυτούς και μπορείς να ανταλλάσεις και εκτάσεις με άλλους (βασικότατο για μένα). Πιο πολλά πράγματα να κάνεις, και πιο πολύ διάβασμα να ρίξεις γενικότερα.

Το Empire είχε ναι μεν ΠΑΡΑ πολλές μάχες αν ήθελες, αλλά ταυτόχρονα ήταν και πιο resource management παιχνίδι. Γενικά το θεωρώ το πιο "πολύ" παιχνίδι της σειράς.

ΕDIT: Ξαναδιάβασα ένα παλιό μου ποστ παραπάνω, που έλεγα για τις μικρές δυνατότητες της διπλωματίας... Ε ρε και να ξερα τι shogun II με περίμενε :p

Link to comment
Share on other sites

Στο Empire έχω φάει 345 ώρες και στο Shogun 2 154. Αναφέρω αυτά τα δύο, διότι αυτά θα συγκρίνω κυρίως.

Καταρχήν θεωρώ πως το αρτιότερο Total War που έχει βγει ποτέ είναι το Shogun 2. Τα λιγότερα bugs, το πιο polished, ενώ συνάμα είναι και το πιο noob-friendly, χωρίς να χάνει πουθενά σε πολυπλοκότητα και απόλαυση. Παρ' όλα αυτά η εποχή που διαδραματίζεται με αφήνει κάπως αδιάφορο. Προτιμώ κατά πολύ το Empire σε αυτό το θέμα. Επίσης σε διπλωματία, το Shogun 2 είναι καλύτερο. Όχι σε επιλογές, αλλά στην αλληλεπίδραση με τα άλλα factions. Για πρώτη φορά αισθάνθηκα ότι υπάρχει κάποια λογική πίσω από τις αποφάσεις τους. Σε αντίθεση με το Empire, όπου για παράδειγμα Dagestan και Γεωργία για παράδειγμα, θα συμμαχήσουν με τους Ρώσους και θα σου κηρύξουν πόλεμο αμέσως αν παίζεις με τους Οθωμανούς, ενώ αν παίζεις με τους Ρώσους θα συμμαχήσουν με τους Οθωμανούς. Κάτι τέτοια μου τη δίνουν απίστευτα.

Παρ' όλα αυτά το Empire έχει απίστευτη πλάκα και είναι ίσως το Total War που απολαμβάνω περισσότερο να παίζω. Και δεν είναι λόγω εποχής, διότι ιστορικά προτιμώ το Rome, αλλά ο τρόπος που έχουν βελτιώσει το campaign από το Empire και έπειτα, κάνει τα Rome και Medieval 2 τα φτωχά ηλικιωμένα αδέρφια.

Αυτό που με παραξενεύει πάντως με το Empire είναι ότι κάθε φορά που ξεκινάω καινούριο campaign τα πάω όλο και καλύτερα. Ειδικά στα έσοδα, ενώ θεωρούσα τα 25.000 που έπαιρνα με τους Βρετανούς πολλά, έρχονται μετά οι Maratha με 40.000 να δείξουν τι εστί βερίκοκο. Ε αυτό που δεν περίμενα με τίποτα είναι να δω να καταλήγω με τους Ρώσους να παίρνω πάνω από 60.000 το turn. Κάτι τα trade rights με έμπιστους συμμάχους που κρατάνε χρόνια, κάτι τα trade routs που καταλαμβάνω το 80% περίπου δίνουν απίστευτα ποσά. Το ίδιο ισχύει και στο Shogun 2. Τα naval trade είναι το Vault of Plenty. :p Βέβαια είναι και το πιο ευάλωτο, καθώς ένα trade raid ή μία διακοπή trade rights σε ρίχνει απίστευτα. Στο Shogun 2 ειδικά μετά το Realm Divide πρακτικά δεν υπάρχει εμπόριο.

Τέλος έχεις δίκιο και για το χάρτη. Τεράστιος και απολαυστικός. Δίνει πολλές δυνατότητες επέκτασης. Αυτό που ελπίζω είναι όταν βγει Empire 2 ή κάτι αντίστοιχο, να περιλαμβάνει και τη 2η μεγάλη περίοδο αποικιοκρατίας στην Αφρική.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.