Jump to content



Μυστήριο UPDATE στα Vista


mariosalice

Recommended Posts

Αρχικά θα δεχτώ ότι η σύμβαση χρήσης των Vista προβλέπει ότι σε περίπτωση που συνδεθώ στο Internet, θα μπορεί η M$ να ελέγχει την έκδοση συγκεκριμένων στοιχείων που έχουν σχέση με υπηρεσίες του Internet και να κατεβάσει αν χρειαστεί στον υπολογιστή μου σχετικές αναβαθμίσεις.

Αν και φαίνεται λογικό το επιχείρημα ότι συμφωνώ με τα παραπάνω, έχω να αντικρούσω ότι μου δίνονται τέσσερις δυνατότητες επιλογής για τις αναβαθμίσεις από το Internet.

1. Install updates automatically

2. Download updates but let me choose whether to install them

3. Check for updates but let me choose whether to download and install them

4. Never check for updates

Έχοντας επιλέξει λοιπόν την τρίτη επιλογή, θεωρώ ότι μπορώ να είμαι ήσυχος ότι δεν θα εφαρμοστεί η επιταγή της συμφωνίας μου.

Εν τούτοις αυτό δεν συμβαίνει.

Δηλαδή η M$ αθέτησε τη συμφωνία μας και αυτό σηκώνει ίσως μήνυση.

Επί πλέον, επειδή το λογισμικό που κατεβαίνει είναι proprietary κλειστού κώδικα, δεν έχω τη δυνατότητα να ελέγξω κατά πόσον οι αναβαθμίσεις αυτές περιορίζονται στον αρχικό τους σκοπό ή αν επεκτείνονται και σε άλλα στοιχεία πέραν των Ιντερνετικών υπηρεσιών ή ακόμα και αν εμπεριέχουν κακόβουλο κώδικα.

Από τα παραπάνω γίνεται εμφανής η ανάγκη σεβασμού των τεσσάρων επιλογών αναβάθμισης που προανέφερα και η ύπαρξη των οποίων επηρέασαν την απόφαση αγοράς χρήσης του λογισμικού.

Βέβαια δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι τα παραπάνω στέκουν νομικά είτε από τη δική μου πλευρά είτε από την πλευρά της M$ γιατί δεν είμαι δικηγόρος και ούτε σκοπεύω να προσφύγω νομικά για το θέμα αυτό.

Έχω όμως την αίσθηση ότι η M$ κακώς μου κατέβασε ένα update χωρίς να με ρωτήσει και την ίδια αίσθηση έχουν και πολλοί άλλοι που έγραψαν σχετικά στο Ιnternet, κατηγορώντας τη M$ για αυτή της την ενέργεια.

Η ίδια η M$ αναγκάστηκε να δώσει εξηγήσεις μέσω του υπεύθυνου για την ανάπτυξη του μηχανισμού update των Vista.

http://windowsvistablog.com/blogs/windowsvista/archive/2007/09/13/an-explanation-of-windows-update-automatic-updates.aspx

http://blogs.technet.com/mu/

One question we have been asked is why do we update the client code for Windows Update automatically if the customer did not opt into automatically installing updates without further notice?

Μόνο που τις θεωρώ ανεπαρκείς και τις ενέργειες αυτές παράνομες.

Link to comment
Share on other sites

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΒΔΟΜΟ

ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ

’ρθρο 40

Έργα μισθωτών

Το περιουσιακό δικαίωμα σε πρόγραμμα ηλεκτρονικού υπολογιστή, που δημιουργήθηκε από μισθωτό σε εκτέλεση σύμβασης εργασίας ή σύμφωνα με τις οδηγίες του εργοδότη του, μεταβιβάζεται αυτοδικαίως στον εργοδότη, εκτός αν υπάρχει αντίθετη συμφωνία.

’ρθρο 41

Εξάντληση δικαιώματος

Η πρώτη πώληση αντιγράφου ενός προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή μέσα στην Ευρωπαϊκή Κοινότητα από το δημιουργό ή με τη συγκατάθεσή του εξαντλεί το δικαίωμα διανομής (1) του αντιτύπου αυτού μέσα στην Κοινότητα με εξαίρεση του δικαιώματος ελέγχου των μεταγενέστερων εκμισθώσεων του προγράμματος ή ενός αντιγράφου του.

’ρθρο 42

Περιορισμοί

1. Εφόσον δεν υπάρχει αντίθετη συμφωνία, επιτρέπεται, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς πληρωμή αμοιβής, η αναπαραγωγή, η μετάφραση, η προσαρμογή, η διασκευή ή οποιαδήποτε άλλη μετατροπή ενός προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή, όταν οι πράξεις αυτές είναι αναγκαίες για την κατά προορισμό χρησιμοποίηση του προγράμματος, συμπεριλαμβανομένης και της διόρθωσης σφαλμάτων, από το πρόσωπο που το απέκτησε νομίμως.

2. Δεν εμπίπτει στον περιορισμό της προηγούμενης παραγράφου και χρειάζεται άδεια του δημιουργού η αναπαραγωγή που είναι αναγκαία για τη φόρτωση, την εμφάνιση στην οθόνη, την εκτέλεση, τη μεταβίβαση ή την αποθήκευση του προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή.

3. Ο νόμιμος χρήστης ενός προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή δεν μπορεί να εμποδιστεί συμβατικά να παραγάγει, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς πληρωμή αμοιβής, ένα εφεδρικό αντίγραφο του προγράμματος στο μέτρο που αυτό είναι απαραίτητο για τη χρήση.

4. Επιτρέπεται στο νόμιμο χρήστη αντιγράφου προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς πληρωμή αμοιβής, η παρακολούθηση, η μελέτη ή η δοκιμή της λειτουργίας του προγράμματος προκειμένου να εντοπισθούν οι ιδέες και αρχές που αποτελούν τη βάση οποιουδήποτε στοιχείου του προγράμματος, εάν οι ενέργειες αυτές γίνονται κατά τη διάρκεια πράξης που αποτελεί νόμιμη χρήση του προγράμματος. Αντίθετη συμφωνία δεν επιτρέπεται.

5. Αναπαραγωγή για ιδιωτική χρήση πέραν από τις περιπτώσεις των δύο προηγούμενων παραγράφων του παρόντος άρθρου δεν επιτρέπεται.

’ρθρο 43

(1) Η λέξη διανομής αντικατέστησε την προϋπάρχουσα λέξη διάθεσης (Ν. 3057/2002 άρθρον 81 παρ. 13 εδαφ. Β)

22

Αποσυμπίληση

1. Επιτρέπεται στο νόμιμο χρήστη αντιγράφου προγράμματος, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς πληρωμή αμοιβής, η ενέργεια των πράξεων, που προβλέπονται στις παραγράφους 1 και 2 του άρθρου 42, εφόσον είναι απαραίτητη προκειμένου να ληφθούν οι αναγκαίες πληροφορίες για τη διαλειτουργικότητα ενός ανεξάρτητα δημιουργηθέντος προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή με άλλα προγράμματα, εφόσον οι αναγκαίες για τη διαλειτουργικότητα πληροφορίες δεν ήταν ήδη ευκόλως και ταχέως προσιτές στο νόμιμο χρήστη και εφόσον οι πράξεις περιορίζονται στα μέρη του αρχικού προγράμματος, που είναι απαραίτητη για τη διαλειτουργικότητα αυτή.

2. Οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου δεν επιτρέπουν, οι πληροφορίες που ελήφθησαν κατ εφαρμογή τους: α) να χρησιμοποιηθούν για σκοπούς άλλους εκτός από την επίτευξη της διαλειτουργικότητας του ανεξάρτητα δημιουργηθέντος προγράμματος· β) να ανακοινωθούν σε άλλα πρόσωπα εκτός από τις περιπτώσεις όπου αυτό απαιτείται για τη διαλειτουργικότητα του ανεξάρτητα δημιουργηθέντος προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή· γ) να χρησιμοποιηθούν για την επεξεργασία, την παραγωγή ή την εμπορία προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή, του οποίου η έκφραση είναι κατά βάση όμοια προς το αρχικό πρόγραμμα ή για οποιαδήποτε άλλη πράξη που προσβάλλει την πνευματική ιδιοκτησία του δημιουργού.

3. Οι διατάξεις του παρόντος άρθρου δεν μπορούν να ερμηνευθούν έτσι ώστε να επιτρέπεται η εφαρμογή τους κατά τρόπο που θα έβλαπτε την κανονική εκμετάλλευση του προγράμματος του ηλεκτρονικού υπολογιστή ή θα προκαλούσε αδικαιολόγητη βλάβη στα νόμιμα συμφέροντα του δημιουργού του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.