Jump to content



66 ΝΕΚΡΟΙ ΑΠΟ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ...


DreamwebX

Recommended Posts

Ισως σήμερα ειναι και η πρώτη φορά μέτα απο χρόνια που έκατσα στην τηλεόραση για ώρες.... Οι πυρκαγιές και σε μέγεθος παρα πολλές και γεωγραφικά σε διαφορετικά μέρη... ενα απόλυτο ΧΑΟΣ...

Τωρα για τους πυροσβέστες και την αστυνομία δεν μπορώ να τα ακουω αλλο... τι νομίζει πια ο κόσμος οτι εχουμε χιλιάδες προσωπικο, αεροπλάνα, ελικόπτερα και οχήματα??

Μην ξεχνάμε οτι και αυτοι ειναι άνθρωποι οπως και όλοι μας... καταρχη πια παίζει θέμα κουρασης είτε σωματικής είτε πνευματικής... αυτοι δεν θέλουν να φάνε? να κοιμηθουν? εκει μένουν ισως και οι περισσότεροι και ισως και οι δικες τους οικογένειες να κινδυνεύουν... Μην ζητάμε να έχουν υπερφυσικές δυνάμεις... για 48ώρες δίνουν μάχη...

Μικρη χωρα ειμαστε και αναλογικά εχουμε και λιγες δυνάμεις.... εδω η Αγγλία και τα είδε όλα απο τις πλημμύρες... μην τρελαθούμε και τελείως... και μην θυμηθώ και τις ΗΠΑ τότε με τον τυφώνα....

Τα φυσικά φαίνομενα ειναι πάνω απο τον άνθρωπο....

ΠΥΡ, ΓΥΝΗ και ΘΑΛΑΣΣΑ.... κάτι ήξεραν.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 556
  • Created
  • Last Reply

Πιλοτος canader σημερα το απογευμα στη Βοιωτια ( στη Λιβαδεια κοντα η φωτια ) εκανε κατακορυφη ριψη νερου σε αποτομη πλαγια.. Εκανα το σταυρο μου γιατι πιστεψα οτι δεν θα σηκωθει.. Αν δεν υπηρχαν και αυτοι οι οποιοι πραγματικα μετα απο αυτο που ειδα σημερα δινουν τη ζωη τους για να ζουμε ολοι μας τοτε τι να πω?

Ο Θεος να τους εχει καλα..Ενα μεγαλο μπραβο ειναι απλα πολυ λιγο..

ΥΓ.. οταν εφυγαν τα αεροπλανα λογω νυχτας η φωτια ξεφυγε παλι απο καθε ελεγχο..:(

Link to comment
Share on other sites

Αύριο Πιστεύω τα μεγάλα μέτωπα θα τεθούν υπό έλεγχο με την βοήθεια των άλλων χωρών.

Μιλάμε για πολλή μεγάλη εναέρια βοήθεια που πιστεύω θα είναι καθοριστική και θα έπρεπε ήδη να έχουμε πάρει αυτή τη βοήθεια απο χθές και σμρ να είναι ήδη εδώ.

Για να δούμε.

Πιστεύω ότι οι πυροσβέστες κάνουν ότι μπορούνε...δεν είναι αυτοί που φταίνε όμως όπως λένε μερικοί...άλλοι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Tι υποκρισία είναι αυτή ρε παιδιά στα δελτία...

Είναι δυνατόν 170 μέτωπα να ανάβουν απο οξυγονοκολλητές και γιαγιάδες που μαγειρεύουν?

Πώς πάνε έτσι να δουλέψουν τον κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν ειπε οτι φταινε οι ΗΡΩΕΣ πυροσβεστες που δινουν καθε ικμαδα της δυναμης τους για να σωσουν ανθρωπινες ζωες και περιουσιες...

Μιλαμε για απουσια συντονισμου απο την πολιτεια και την τοπικη αυτοδιοικηση καθως και την ηγεσια της πυροσβεστικης οπου ο ενας ριχνει τις ευθυνες στον αλλο...

Αυτη την στιγμη που μιλαμε η φωτια καιει τα πρωτα σπιτια ατην Κερατεα και στα καλυβια και ουτε 1 πυροσβεστικο δεν υπαρχει εκει,,,

Ας μας αναφερει καποιος ποτε βγηκε η πολιτεια και εδωσε εστω καποιες απλες οδηγιες στον κοσμο που ετρεχε πανικοβλητος και δεν ηξερε τι να κανει...να μεινει στα σπιτια του,να φυγει και απο που για που?

'Η να αναφερουμε τους διαφορους παραθεριστες που εγκατελειπαν αρον αρον τα χωρια οπου εκαναν τις διακοπες τους και δεν υπηρχε κανενας να τους κατευθυνει προς ασφαλεις περιοχες με αποτελεσμα να εχουμε 27 νεκρους,επειδη τους περικυκλωνε η πυρκαγια και ολα αυτα λογω αυτης της ανοργανωσιας....

Υ.Γ. Μολις εβρεθησαν αλλοι 6 νεκροι...ο εφιαλτης δεν λεει να σταματησει......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Tι υποκρισία είναι αυτή ρε παιδιά στα δελτία...

Είναι δυνατόν 170 μέτωπα να ανάβουν απο οξυγονοκολλητές και γιαγιάδες που μαγειρεύουν?

Πώς πάνε έτσι να δουλέψουν τον κόσμο...

Πεστα ... αλλες χρονιες δηλαδη οι γιαγιαδες δεν μαγειρευαν? Εντελως LOL πραγματα ...

Και οντως οι δυναμεις τις πυροσβεστικης ειναι ισως οι μονοι που δεν φταινε σε τιποτα ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Πιστεύω ότι οι πυροσβέστες κάνουν ότι μπορούνε...δεν είναι αυτοί που φταίνε όμως όπως λένε μερικοί...άλλοι είναι...

Σαφώς και είναι άλλοι αυτοί που φταίνε.. Οι πυροοσβέστες κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους.. Στην Κεφαλονιά, τότε με τη μεγάλη φωτιά στην περιοχή του Ελειού, οι πυροσβέστες ήταν ήδη άυπνοι 1 μέρα. Βάλτε και τις 3-4 που πάλευαν με αυτή τη φωτιά.. Λίγο ψωμί και ελιές τρώγανε, σε ένα διάλειμμα μόλις 5 λεπτών...

Link to comment
Share on other sites

Μην πάτε μακρία.... εγω θυμαμαι τι τρώγαμε και πως ειμασταν όταν φευγαμε απο την Αυλώνα οταν ημουνα φαντάρος το 1999 και ειχαν ξεσπάσει κάτι φωτιές εκει γύρω... ο κόσμος εβλεπε στολη και έβλεπε σωτηρία αλλα κανένας δεν μας ρώταγε αν ειμασταν κουρασμένοι, άπλυτοι, πεινασμένοι και με ελάχιστο νερό...

Και φανταστείτε οτι εγω δεν πηγα όσο άλλα παιδιά... (1 φορά πηγα μονο και αυτό για να καλύψω την παρτυ μου αφου έβγαλα εξοδοχουδο, ενα παλικαρί που τον ειχα βάλει ταυτόχρονα και υπηρεσία... ;))

ουτε βέβαια ειμαι και πυροσβέστης, που αυτοι και αν τα εχουν δει ολα και ειναι και στην 1η γραμμή χρονια τώρα και εχουν δει τόσα τα μάτια τους....

Οι πυροσβέστες ειναι ηρώες είτε τα πεζικά τμήματα είτε τα στα εναέρια μέσα...

Τωρα ο καθένας που βγαίνει στην τηλεόραση εννοείται οτι θέλει και τον προσωπικό του πυροσβέστη γι αυτό τα λέει... αλλα απο την άλλη πως μπορεις να κατηγορήσεις έναν άνθρωπο οταν βλεπει την περιουσία του να χάνεται... λέει οτι θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω πολλα γιατι απλα δεν μπορω ....... :cry:

Τα λογια ειναι περιττα .......

Δεν μπορω να καταλαβω πως μπορουν να καθονται στα παραθυρα και να το συζητανε .....

Οι οικονες ειναι απο την Αιγινα ωρα 16:00

Οι καπνοι και σταχτες εφτασαν μεχρι εδω ...

Να πω επισης οτι αρχισαν να βαζον φωτιες και στην Αιγινα ........

1122ar3.th.jpg

fwtiasc0.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολλές χώρες μας στέλνουν βοήθεια.

Γαλλία, Γερμανία, Σουηδία Κύπρος, Νορβηγία, Ολλανδία Ισραήλ και και και.

Οι Εγγλέζοι αλήθεια πού είναι?

Δεν έχουν πυροσβεστικά αεροπλάνα?

Έστω για τα μάτια ας στείλουν κι αυτοί.

Κι ας μας ευχόταν πέρσι ο κωμικός τους ολοκληρωτική καταστροφή από φωτιά.

Μου αρέσει που συνέλαβαν και δυο εντεκάχρονα αλλοδαπάκια για εμπρηστές στην Καβάλα.

Γιατί? Για να κάνουμε ανάλογους συσχετισμούς σχετικά με το ποιος φταίει?

Από πού. Από τα παιδάκια?

Έλεος.

Ξέρω ότι είναι παράλογες οι παραπάνω σκέψεις μου, αλλά όλα παράλογα μου φαίνονται αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Ποναει η ψυχη μου οταν βλεπω τις εικονες αυτες...Πραγματικα λεω πως μπορω να βοηθησω...Ελα ομως που σαν Ιασονας δεν με περνει να κανω κατι..Θα θελα πολυ να βρισκομουν εκει να εκανα τα αδυνατα δυνατα...Δε μαρεσει πραγματικα που καθομαι και βλεπω τα πραγματα απο την Τηλεοραση...Νιωθω πολυ "βασιλιας" στον καναπε του σαλονιου μου και να βλεπω ανθρωπους να καιγονται και χωρια να γινονται σταχτη..

Δε νομιζω πως ειναι στιγμες για πολιτικη συζητηση..Ας προσπαθησουμε να δουμε το μεγεθος της καταστροφης ας δουμε τι χτυπημα ειναι αυτο για την χωρα μας ας δουμε τι μπορουμε να κανουμε απο δω και περα...

Ειναι στιγμες που θα γραφτει στην Ιστορια...Ειναι στιγμες που πονας για αυτα που βλεπεις και δεν ζεις..Ειναι στιγμες που χαραζουν μεσα καθε Ελληνα για τα επομενα χρονια..

Καλυτερα να βγαλουμε περα την πολιτικη συζητηση γιατι νοημα δεν θα βγει...Και επισης ειναι πολυ κριμα για Ελληνες και για ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΥΣ ανθρωπους να λενε και να βριζουν τον Οτε που δεν εχουν ιντερνετ...

Δεν μπορω να εκφερω γνωμη για το ποιος φταιει , για το οργανομενο σχεδιο εμπρησμου...η για το χτυπημα της καρδιας...γιατι πραγματικα εχω παθει σοκ απο τις εικονες που βλεπω στις ειδησεις και απο τον αριθμο των νεκρων που αυξανονται με ραγδαιο ρυθμο....

κριμα κριμα...Ψυχολογικα πολυ χαλια ειμαι..

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι οι ανεμοι-που αυριο ενισχυονται εκ νεου-να επιτρεψουν στα εναερια μεσα πυροσβεσης να κανουν ανεμποδιστα το πολυτιμο εργο τους και να σταματησει επιτελους αυτος ο εφιαλτης...

Ειναι πραγματικα απελπιστικο οποιο καναλι και αν δω να δειχνει αυτη την αποκρουστικη εικονα οπου ολοκληρες περιοχες να εχουν γινει παραναλωμα του πυρος...:(

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 18 χρονών και φέτος θα είναι η πρώτη χρονιά που έχω το δικαίωμα ψήφου. Δεν υποστηρίζω κανένα πολιτικό κόμμα καθώς έχω τη δική μου ιδεολογιά. Έλεγα να πάω να ψηφίσω ένα "μικρό" κόμμα μπας και καταφέρει να μπει στη Βουλή. Ομώς πραγματικά τώρα ΔΕΝ σκοπεύω να παω να ψηφίσω κανέναν. Ό,τι κι αν λένε τώρα, σε μια δυο μέρες θα βγαίνουν στα παράθυρα και θα τσακώνονται για τις ευθύνες τους.

Προσωπική μου άποψη είναι πως δυστυχώς το σχέδιο για τις πυρκαιές δεν είναι ελληνικό αλλά από εξωτερικούς παράγοντες (μη με ρωτήσετε ποιοί είναι αυτοί οι εξωτερικοί παράγοντες γιατί προφανώς δεν τους ξέρω), άλλωστε γι'αυτό του θέματος έχουν επιληφθεί οι Ε.Υ.Π. και η Αντιτρομοκρατική. Τόσες πολλές εστίες μαζί σε τόσες διαφορετικές περιοχές είναι πρωτοφανές.

Επίσης πιστεύω πως το κράτος με τις δυνατότητες που έχει δεν μπορούσε να κάνει κάτι το τόσο δραστικό που να αλλάξει την ροή των πραγμάτων.

Τέλος να αναφέρω πως μου έκανε άσχημη εντύπωση το γεγονός ότι ενώ στην Εύβοια πέταγε μόνο ένα αεροπλάνο, στην φωτιά του Υμμητού (την οποία μπορούσαν να παρακολουθούν live 4 εκατομμύρια ψηφοφόρων από τα μπαλκόνια τους) επιχείρησαν δύο καναντέρ, δύο ελικόπτερα συν το ρωσικό το αεροπλάνο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alfa156 [Σήμερα, στις 21:46]

Είμαι 18 χρονών και φέτος θα είναι η πρώτη χρονιά που έχω το δικαίωμα ψήφου. Δεν υποστηρίζω κανένα πολιτικό κόμμα καθώς έχω τη δική μου ιδεολογιά. Έλεγα να πάω να ψηφίσω ένα "μικρό" κόμμα μπας και καταφέρει να μπει στη Βουλή. Ομώς πραγματικά τώρα ΔΕΝ σκοπεύω να παω να ψηφίσω κανέναν. Ό,τι κι αν λένε τώρα, σε μια δυο μέρες θα βγαίνουν στα παράθυρα και θα τσακώνονται για τις ευθύνες τους.

Προσωπική μου άποψη είναι πως δυστυχώς το σχέδιο για τις πυρκαιές δεν είναι ελληνικό αλλά από εξωτερικούς παράγοντες (μη με ρωτήσετε ποιοί είναι αυτοί οι εξωτερικοί παράγοντες γιατί προφανώς δεν τους ξέρω), άλλωστε γι'αυτό του θέματος έχουν επιληφθεί οι Ε.Υ.Π. και η Αντιτρομοκρατική. Τόσες πολλές εστίες μαζί σε τόσες διαφορετικές περιοχές είναι πρωτοφανές.

Επίσης πιστεύω πως το κράτος με τις δυνατότητες που έχει δεν μπορούσε να κάνει κάτι το τόσο δραστικό που να αλλάξει την ροή των πραγμάτων.

Τέλος να αναφέρω πως μου έκανε άσχημη εντύπωση το γεγονός ότι ενώ στην Εύβοια πέταγε μόνο ένα αεροπλάνο, στην φωτιά του Υμμητού (την οποία μπορούσαν να παρακολουθούν live 4 εκατομμύρια ψηφοφόρων από τα μπαλκόνια τους) επιχείρησαν δύο καναντέρ, δύο ελικόπτερα συν το ρωσικό το αεροπλάνο.

Συμφωνω με τον φιλο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 23:18]

Πολλές χώρες μας στέλνουν βοήθεια.

Γαλλία, Γερμανία, Σουηδία Κύπρος, Νορβηγία, Ολλανδία Ισραήλ και και και.

Οι Εγγλέζοι αλήθεια πού είναι?

Δεν έχουν πυροσβεστικά αεροπλάνα?

Έστω για τα μάτια ας στείλουν κι αυτοί.

Κι ας μας ευχόταν πέρσι ο κωμικός τους ολοκληρωτική καταστροφή από φωτιά.

Μου αρέσει που συνέλαβαν και δυο εντεκάχρονα αλλοδαπάκια για εμπρηστές στην Καβάλα.

Γιατί? Για να κάνουμε ανάλογους συσχετισμούς σχετικά με το ποιος φταίει?

Από πού. Από τα παιδάκια?

Έλεος.

Ξέρω ότι είναι παράλογες οι παραπάνω σκέψεις μου, αλλά όλα παράλογα μου φαίνονται αυτή τη στιγμή.

Αυτες τις στιγμές ολοι ειμαστε λιγο ή πολύ παράλογοι... normal ειναι man... ειναι μεγάλη δοκιμασία για την χώρα μας και βεβαια μην ξεχνάμε και την επόμενη μέρα... καποια στιγμή θα σβήσουν..... οι επιπτώσεις ομως θα μεινουν και ουτε καν τις φανταζόμαστε... και αυτες εμενα με ανησυχουν....

Τις πλημμυρες πχ προσωπικά στην Αθήνα μετα απο 3 απανωτές φορές το καλοκαίρι του 2002 στο Μοσχάτο τις συνήθισα, τις λουστικα και πια θα τις περιμένω αλλά πια ολοι εδώ ειμαστε προετοιμασμένοι...

Τις αλλες επιπτώσεις ομως?? Αυτες με την μεγαλύτερη διάρκεια??

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 23:22]

Ψυχολογικα πολυ χαλια ειμαι..

Αστα Ιάσονα και εγώ τα ίδια νιωθω και σκέφτομαι... βασικά μου κοπηκε η όρεξη για το οτιδήποτε σήμερα... εχω φάει τρελό ξενέρωμα και δεν εχω όρεξη και για τίποτα... ξεχασα και τα προβληματα στην δουλειά, τα γενέθλια που ερχονται, την χαρά για την υδρόψυξη που θα βάλω απο βδομαδα, την κατάσταση με την παρεξηγηση με ένα φιλαράκι.... Γμ τα Σαββατοβραδα σήμερα...

εξάλλου έτσι οπως ειναι έξω δεν ειναι να κυκλοφορήσεις.. ειναι γμτ.... προφανώς και στην Καλλιθέα διπλα μου.... μυρίζει καμμένο ΓΜΤ....

@ o polonos : Καλα απιστευτες οι φωτος σου... εγω τα εχασα τα "καλύτερα"... κοιμόμουν... ελπιζω ολα καλα στην Αιγινα

@DreamwebX : H δυνάμη του ανθρώπου ειναι στο μυαλό.... ;) Οι σκεπτόμενοι άνθρωποι είναι οι πιο δυνατοι.... Ωραίος :T:

Link to comment
Share on other sites

εγω δε θα περιμενω το λιακοπουλο να μου πει πως ειναι δακτυλος των εγγλεζων και δηθεν συνωμοσιολογιες. Εργο ελληνων ειναι , 101%. ειναι ευκολο να ριχνουμε τις ευθυνες στους ξενους , easy.

Γιατι δεν εχουμε κτηματολογιο?

Γιατι δεν εχουμε δασικους χαρτες?

Τι ποθουνε οι εκατονταδες οικοδομικοι συναιτερισμοι που ορεγονται δασικες εκτασεις?

Γιατι πηγε να αλλαξει το 24?

Γιατι η ΠΥ ειναι -4000 πυροσβεστες?

Κατι ειχε ταξει η ΝΔ σε καποιους και μετα απο 4 χρονια υπομονης δεν το εδωσε. και τωρα εκδικουντε

Link to comment
Share on other sites

Τηλέοραση δεν έχω ανοίξει και δεν πρόκειται να ανοίξω (ο κάθε παπ@@ λέει τα δικά του (ή σωστότερα ότι προστάζει η πολιτική γραμμή κάθε καναλιού), με έχει πιάσει κατάθλιψη γιατί όλοι είναι αθώοι του φόνου. ΟΛΟΙ ΞΕΡΑΝ ότι θα γίνει μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ..

Τι να πω τα λόγια είναι πολύ φτωχά δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 23:55]

Τι ποθουνε οι εκατονταδες οικοδομικοι συναιτερισμοι που ορεγονται δασικες εκτασεις?

Δεν αντιλέγω ότι φωτιές όπως της Πεντέλης ή του Υμηττού είναι έργο οικοδομικών συνεταιρισμών. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλειά έχουν οι οικοπεδοφάγοι στην Ηλεία. Τί να χτίσουν; Ξενοδοχεία πολυτελείς ή βίλες που θα έχουν θέα ενα μάυρο και καμμένο βουνό;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alfa156

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι δουλειά έχουν οι οικοπεδοφάγοι στην Ηλεία. Τί να χτίσουν; Ξενοδοχεία πολυτελείς ή βίλες που θα έχουν θέα ενα μάυρο και καμμένο βουνό;

και ομως ετσι χτιστηκε η ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.