Jump to content



Πόνος στο χέρι (του mouse).


Recommended Posts

Το μυϊκό σύστημα έχει την τάση να αποδομείται με όριο τη δουλειά που το βάζεις να κάνει. Εύκολα λοιπόν παθαίνει βλάβες.

Η συχνή άσκηση αεροβική και αναερόβια διατηρεί μεγάλο μυϊκό σύστημα και απομακρύνει αυτά τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 10:16]

Εκτός από αυτό το mouse http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=38&product=930660 (φυσικά αγορά όχι από πλαίσιο που το χει 30 ευρώ πάνω από άλλους:TD: )

υπάρχει κάτι παρόμοιο; Σκέφτικα και trackball αλλά GAMES με trackball ΓΙΟΚ!

wireless με games επισης γιοκ :p και εγω τοτε μεσα στην απελπισια μου ειχα παρει trackball αλλα την επομενη βρεθηκε στα σκουπιδια, κανονικα δεν θα επρεπε να εχεις προβληματα εργονομιας με το 510, ειναι και σχετικα παλιο ποντικι τοσο καιρο πρεπει να τοχεις τωρα αρχισε να ποναει ? :S κανε ενα μικρο διαλειμα που σου λεμε ολοι

Link to comment
Share on other sites

Α εμενα μου ποναει μεσα ο καρπος μετα απο λιγη χρηση με το ποντικι, κουσουρι εδω και εναμιση χρονο μετα απο 2-3 μηνες περιεργης χρησης με το BATTLEFIELD 2. Παθαινει υπερτροφια η σακουλα-μυς με τα νευρα και μετα αρχιζει και τα πιεζει, αυτο ειαι το συνδρομο του καρπιαιαου σωληνα !

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Τελικά έγινε το κακό αλλά όχι στον καρπό.:hm:

Λοιπόν και ξαφνικά εμφανίσθει ένα λιπωματάκι όπως βλέπετε στην φωτογραφία:

sqkn9jd87nyjqwc5idyg_thumb.jpg

Αιτία: Αυτό που προαναφέρθηκε. Δεν ακουμπούσε όλος ο βραχίονας πάνω στο γραφείο. Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα

Λύση; Μικροεπεμβασούλα και αφαίρεση. :cry:

ΤΟ απόγευμα κιόλας αλλαγή γραφείου με ένα μεγαλύτερου βάθους.

Προσέχετε παίδες.

Link to comment
Share on other sites

περαστικά αγορίνα

μετά την επέμβαση δοκίμασε να πάρεις και το γάντι το qck για να στηρίζει τον καρπό σου. εμένα με βοήθησε πολύ.

καλό είναι πάντως να ακουμπάει μέχρι τον αγκώνα στο γραφείο για καλύτερη στήριξη

Link to comment
Share on other sites

εγώ όταν είχα παρόμοιο πρόβλημα γύρισα από mouse σε wacom tablet και έστρωσε η κατάσταση διότι αναγκάζεται το χέρι να κάνει τελείως διαφορετικές κινήσεις. φυσικά για gaming του στυλ fps δε λέει, αλλά επίσης δε λέει να ρισκάρεις την υγεία σου για κανένα game.

Link to comment
Share on other sites

Με ειχε τσακισει κι εμενα πριν καναδυο μηνες ο καρπος και για 1-2 βδομαδες ειχα μετακομισει το ποντικι στο αριστερο, βεβαια παιχνιδια δεν μπορουσα να παιξω αλλα κανα σερφαρισμα το βγαζα...:tw:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα πονάει όλο μου το σώμα αλλά γι' αυτό φταίει άλλο.....:p

Σοβαρά τώρα, όχι δεν μπορώ να πω ότι έχω ενοχλήσεις στο σβέρκο που να οφείλονται στην χρήση του υπολογιστή. Πάντως θέλει πολυ προσοχή τελικά το hobby...

Και μην ξεχνάτε την γυμναστική.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εγω εδω και μερικες μερες ειμαι απο 1000mx σε mx518 logitech.

Η διαφορα στο βαρος εχει ευεργετικα αποτελεσματα για τον καρπο :bigsmile:

Γιαυτο οσο πιο ελαφρυ Mouse τοσο το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουνα φοιτητης μετα απο συνεχομενα 10ωρα με tomb raider παρουσιαστηκε πολυ σοβαρο προβλημα στα δαχτυλα του δεξιου χεριου(δεικτης -μεσος(αλλιως κωλοδαχτυλο)) λογω πληκτρολογιου, συγκεκριμενα δεν μπορουσα να τεντωσω τα δαχτυλα μου τελειως ενω ειχα χασει τελειως την αισθηση της δυναμης πχ αν μου εδινες να σηκωσω μια βαλιτσα μου εφευγε απο το χερι.το φαινομενο δεν απομακρυνθηκε ακομη και οταν σταματησα τελειως την χρηση του υπολογιστη για πανω απο 10 μερες. Πηγα Αχεπα για εξεταση και οι γιατροι ηταν ετοιμοι να μου κλεισουνε ραντεβου για χειρουργιο...τελικα την λυση την βρηκα μονος μου...εδεσα 3 μολυβια πανω στα δαχτυλα που ειχανε το προβλημα ωστε να μενουνε τεντωμενα, μαλιστα το 1ο βραδυ ειχα κοιμηθει με αυτα και τα ξημερωματα σηκωθηκα με φριχτους πονους , ολος ο καρπος ειχε μελανιασει λογω κακης κυκλοφοριας του αιματος, η μονοτικη ταινια με τα οποια ειχα δεσει τα ''υποστηριγματα'':bigsmile: πανω στα δαχτυλα δεν επετρεπαν την αιματωση των ακρων..αφαιρεσα τα μολυβια και τα ξαναεβαλα την επομενη ....σε 3 μερες (μονο) η βλαβη ειχε αποκατασταθει...απο τοτε δεν ξαναειχα παρομοιο προβλημα αν και εχω ξαναχτυπησει συνεχομενα 10ωρα..απο εμενα προσοχη στην χρηση αλλα και μεγαλυτερη προσοχη στην λυση που θα σας δωσουνε οι γιατροι -99% θα σας πουνε χειρουργιο-

πς εδω και 8 χρονια χρησιμοποιω ποντικι με μπαταριες (mx 900πριν ) mx 1000 τωρα..και ποτε δεν αισθανθηκα ενοχληση λογω επιπλεον(απο τις μπαταριες) βαρους αντιθετα την επαθα απο το αθωο κατα τα αλλα πληκτρολογιο...

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να είναι μεγάλο το μήκος του γραφείου, και τα στηρίγματα χεριών της καρέκλας βοηθούν στην αύξηση του μήκους.

Προσωπικά γυμνάζω αρκετά χέρια και κορμό και με τη βοήθεια περικαρπίου από το kick boxing δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά τέτοιο πρόβλημα.

Σωστή στάση σώματος, σωστές αποστάσεις, άσκηση και δεμένοι καρποί είναι μία σωστή πρόληψη.

Προσοχή διότι είναι πολύ ύπουλες αυτές οι παθήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να είναι μεγάλο το μήκος του γραφείου, και τα στηρίγματα χεριών της καρέκλας βοηθούν στην αύξηση του μήκους.

.

;)σωστος... νομιζω ειναι πολυ πιο βολικο απο το να εχεις ολο τον αγκωνα πανω στο γραφειο

Έγινε επεξεργασία από amartolos
Link to comment
Share on other sites

ούτε παραγγελία να το είχα κάνει το topic:T:

Λοιπόν, πριν ενα χρόνο ένιωσα πολύ δυνατούς πόνους (σαν καψίματα) στο ύψος του μπράτσου. Σημειώνω ότι βούρκωσα από τον πόνο. Πήρα κάτι mesulid και οι πόνοι υποχώρησαν, αλλά το πρόβλημα παραμένει μέχρι και σήμερα. Από τότε :

Εχω πάει σε δυο γιατρούς και εχω κάνει ενα ηλεκτρομυογράφημα(ή κάπως έτσι). Μου συνέστησαν ξεκούραση.

Εχω ξεκουράσει το χέρι για 3ημερα, 5ημερα ακόμη και 7ημερα πλήρους αποχής, αλλά μετά το πρώτο δίωρο χρήσης το πρόβλημα επανέρχεται. Φυσικά δεν είναι τόσο οξείς οσο την πρώτη φορά οι πόνοι, αλλά η ενόχληση είναι μεγάλη.

Προσέχω πολύ το ύψος της καρέκλας+τη στάση του σώματος και του βραχίονα. Επίσης εχω αγοράσει ενα από αυτά τα μαξιλαράκια που μπαίνουν κάτω από τον καρπό.

Παράλληλα ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το αριστερό χέρι, το οποίο αρχίζει και αυτό να ρημάζει. I can feel it!

Διάβασα ότι κάποιοι από εσάς είχατε χρησιμοποιήσει trackball όταν σας παρουσιάστηκε το πρόβλημα, και αυτό είναι κάτι που δεν είχα σκεφτεί.

Ψάχνω λοιπόν κάτι που θα υποκαταστήσει εντελώς τη χρήση του mouse. Το trackball αν δεν κάνω λάθος βρίσκεται επάνω στο ποντίκι, οπότε πάλι μιλάμε για βραχίονα τεντωμένο.

Μήπως υπάρχει κάποιο touchpad σαν αυτό που έχουν τα laptops, που να πουλιέται μόνο του σαν desktop accessory ;

Για να σας δώσω το στίγμα μου, σκεφτόμουν να χρησιμοποιώ το gamepad με keyboard emulator. Θα υπάρχει όμως κάποια καλύτερη λύση. Θέλω κάτι που να το κρατάω μαζί μου στην καρέκλα.

Εχω σκεφτεί επίσης να καταργήσω το ποντίκι και να χρησιμοποιώ μόνο keyboard shortcuts αλλά και αυτό νομίζω ότι θα είναι επώδυνο μετά από ενα σημείο.

Αυτό λέτε να μου κάνει, ή είναι αυστηρά για παρουσιάσεις ;

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=989673&page=8&category=69978174&catalog=23&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEEF60278A122B5EF1979998FDA4AD7E2B30BA86744EFA462281F7C865A8D8A204AAA542544631886374064D63620368C675972BFB7FC1C2C9F8FD8C838CC791B02CAA7D741A0F41CF031235DDE7FAF9DBC3BF93FFEB6A9200797914529FE4F3379CA0942261C5CCBDD80E6AB4E745EA0983D595ACDB97C565

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Όποιος νιώθει ενοχλήσεις πρέπει να σταματάει αμέσως και αν ο πόνος συνεχίζεται πλήρης ακινησία, πάγο και κατευθείαν σε γιατρό, κατά προτίμηση αθλίατρο... αν δεν υπάρχει ξεκούραση, τότε έρχεται η τενοντίτιδα, την οποία όποιος την αποκτήσει την παντρεύεται για όλη του την ζωή... εμένα με παιδεύει το χέρι μου από τα προηγούμενα Χριστούγεννα με τενοντίτιδα από την πολύ χρήση του mouse και ακόμα δεν έχει επανέλθει το χέρι πλήρως, με αποτέλεσμα πέρα από την δουλειά που μου δημιουργεί πρόβλημα, να μην μπορώ να παίξω και μουσική (το οποίο είναι και αυτό που ενοχλεί περισσότερο)...

Γι' αυτό ακόμα και τις μικρές ενοχλήσει μην τις αγνοείτε...

Επειδή αν μη τι άλλο, οι μουσικοί είναι να πιο συχνά θύματα της τενοντίτιδας, όσοι έχουν πρόβλημα ας ρίξουν μια ματιά σε αυτό το thread μιας και η τενοντίτιδα είτε είναι από μουσική είτε από το mouse είναι το ίδιο πράγμα... στο ίδιο φόρουμ στο section της υγείας, έχει θέματα για σχεδόν όλες τις ενοχλήσεις στα χέρια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.