Jump to content


Προβλημα συνδεσης δικτυου σε acer notebook με 35μετρα ethernet cable


pan

Recommended Posts

η εξασθένηση είναι ανεξάρτητη, τόσο του τερματισμού όσο και του θορύβου(ακόμα και αυτός υπόκειται εξασθένησης),

το μόνο σχετικό που 'λες είναι η απομάκρυνση του καλωδίου απο πηγές θορύβου, πράγμα, που έχει σχέση μόνο με το θόρυβο του σήματος.

η εξασθένηση είναι ανάλογη(εφ' όσον μιλάμε για db), μόνο με το μήκος του μέσου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Malkav

η εξασθένηση είναι ανεξάρτητη, τόσο του τερματισμού όσο και του θορύβου(ακόμα και αυτός υπόκειται εξασθένησης),

το μόνο σχετικό που 'λες είναι η απομάκρυνση του καλωδίου απο πηγές θορύβου, πράγμα, που έχει σχέση μόνο με το θόρυβο του σήματος.

η εξασθένηση είναι ανάλογη(εφ' όσον μιλάμε για db), μόνο με το μήκος του μέσου.

Η εξασθενηση δηλαδη ειναι ανεξαρτητη του μεσου μεταδοσης. Αυτο θες να πεις λεγοντας οτι εξαρταται μονο απο το μηκος?

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου, νομίζω ότι απαντάς μόνο για να απαντάς,

είμουν πολύ σαφής και πιστεύω ότι η γλώσσα μου, είναι κατανοητή, τόσο απο 'σένα, όσο και απο τους υπόλοιπους αναγνώστες...

έχεις καταλάβει τι λες λάθος και ακόμα καλύτερα τι λέω εγώ.

δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι καταλαβα που ''κολλησες''. Απλα ο σκοπος του ποστ ηταν να φτιαξει ενα σωστο καλωδιο. Το να πιανεσαι απο κατι και να λες, εισαι ακυρος, εισαι ετσι κ αλλιως, και μαλιστα σε ενα θεμα, που δεν εχεις συμμετοχη ως εκεινη τη στιγμη, εμενα προσωπικα μου διχνει κακοπροαιερετο σχολιο και την ποιοτητα αυτου που το γραφει.

Αν παρεις κατα γραμμα και το δικο σου σχολιο περι εξασθενησης, θα δεις οτι και συ εισαι ακυρος, γιατι η εμπεδηση του τερματισμου ειναι παντα διαφορετικη απο του καλωδιου και επομενως επηρεαζει. Τελος παντων, εγω δεν αμφισβητω οτι εισαι καλος γνωστης. Η συμπεριφορα σου δεν μου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Εξασθένιση είναι μείωση της ισχύος του σήματος όσο αυτό μεταφέρεται σε ένα μέσο. Αν η μείωση είναι μεγάλη (μεγάλο μήκος καλωδίου) και ξεπεράσει το όριο ευαισθησίας του δέκτη δε θα μπορεί να μεταδοθεί πληροφορία ή μπορεί να μεταδίδεται με λάθη.

Ο θόρυβος επηρεάζει το δέκτη γιατί όσο ανεβαίνει η στάθμη του, τόσο μειώνεται το snr και τόσο δυσκολεύεται ο δέκτης να καταλάβει το σήμα που του ήρθε.

Θόρυβο μπορεί και να μην έχεις, εξασθένιση έχεις πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα μιλαμε μονο για 35μ καλωδιο. Ποση εξασθενηση να εχει το ατιμο.

Λοιπον δυστυχως το switch επρεπε να το δωσω πισω. Αρα θα κανω μαλλον αυτα που ελεγα οτι θα κανω χθες. Θα ξανατερματησω το καλωδιο μηπως και........

Και απ'την αλλη το επομενο βημα ειναι να βαλω wifi router πανω εκει που ανεβασα χθες το fritzbox και απο το wifi router που θα μπει θα εχω ασυρματο lan στο laptop. Στo πανω desktop θα παρω ιντερνετ με ενα μικρο καλωδιο ethernet απο το ενα port του wifi router και απο το αλλο port θα φευγει και το 35μ και θα πηγαινει στον ενα απο τους 2 desktop στον κατω χωρο. Εκτος αν βαλω κι ενα switch κατω ωστε να εχουν και οι 2 κατω δικτυο - internet. Αρα θα υσηχασω με την ολη φαση. Απλα ελεγα να καθυστερησω λιγο την αγορα του wifi router και απο την αλλη μου την δινει που δεν μπορω να βγαλω ακρη με αυτο το θεμα κι εχω σκυλιαση!!! :wall:

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε δε μπα να βρεις καμιά γκόμενα λέω εγώ που ασχολήσαι με χαζομάρες καλοκαιριάτικα;;; ’ντε μπας και ησυχάσουμε κι εμείς με την πάρτη σου... Με την ευκαιρία, η κοπέλα σου είναι καλά; Πολλά χαιρετίσματα!!!

:OT: :OT: :OT: :OT: :OT:

Link to comment
Share on other sites

Ειχες δεν ειχες πεταχτηκες παλι σαν Λ@υτσα στο thelab.

Την εστειλα την δικια μου και μαλλον θα δωσω τα χαιρετισματα στo δικo σου το κοριτσι το καλο.

:OT: :OT: :OT: :OT: :OT: :OT:

Ριξε τωρα καμια ιδεα τι μπορει να κανουμε για να παιξει το laptop με το 35μετρο κι ασε τις @@λ@κιες που σκεφτεσαι.

Χαλας και το θεμα συζητησης!!! Εδω με τον Astacus και τον Trendy μονο στον χαρδαβελα δεν βγαλαμε ακομα το ολο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=dlink+10%2F100+switch

Είναι auto-mdi βρες κάποιο μαγαζί και πάρε το, η τιμή είναι εξευτελιστική. Το βάζεις από τη μία στο fritz και συνδέεις πάνω του όλα σου τα pc.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τι λεει? Ειναι auto-mdi?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616018

Μου φενεται καλυτερο απο το d-link.

Και μιας και φτασαμε ως εδω εχετε να μου προτεινεται και κανα καλο wifi router για PSTN?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Κοίτα στο site της level one μήπως και αναφέρει κάτι.

Αυτό από πού το συμπέρανες;

Και το level one ειναι auto-mdi τελικα.

Δεν το συμπερανα απο καπου γιατι δεν ξερω πολλα απο switch αλλα απο τα specs που διαβασα μου φενεται οτι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Κοίτα να πάρεις κανένα σοβαρό router να κάνεις τη δουλειά σου σωστά. Και κάτι ακόμα... Κάνεις έρευνα αγοράς και για τα τσιγάρα σου; Υπάρχει δηλαδή κάποιο περίπτερο που σου τα πουλάει σε καλύτερη τιμή; Για router πάντως προτίμησε κάτι σε linksys, zyxel(αρκετά καλά κατά τη γνώμη μου). Το Fritz πέτα το ή βάλ' το δίπλα στο ψυγείο... να του κάνει παρέα!

Έχεις και χαιρετίσματα από το κορίτσι μου... byeeee!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδες δεν σας ξεχασα αλλα εχθες ηταν η πρωτη μερα που ειδα κατι διαφορετικο και απλα θα ηθελα να σας ενημερωσω σε περιπστωση που ξανασυναντησετε κατι παρομοιο να το εχετε υπ'οψην.

Απλα θα ηθελα να μου πειτε και γιατι συνεβει αυτο αν γνωριζετε.

Πριν παρω το laptop ειχα κανει αιτηση στην HOL να μου κανει το Χ4 (απο 1mbps σε 4mbps). Οσο διαστημα περιμενα να ενεργοποιηθει αυτο το αιτημα απο την HOL, μου ειχαν μειωσει την ταχυτητα στα 512kbps κι αυτο μου ειπαν οτι γινεται λογω αναβαθμισης. Οσο λοιπον η adsl μου ηταν σε αυτο το σταδιο (512kbps) εκανα κι εγω τις δοκιμες μου με τα αποτελεσματα που ειχα αναφερει παραπανω. Εχθες που λετε ενεργοποιηθηκαν τα 4mbps μετα απο πολλα προβληματα με την ταχυτητα και τα τηλεφωνα. Βασικα μου εστειλαν κι ενα καινουργιο speedtouch splitter ενω πριν ειχα ενα πολυ μικρο splitteraki που δινει μεσα το Hibox και μολις το εβαλα δουλευαν ολα τελεια. Κι ετσι ειπα να ξαναδοκιμασω το 35μετρο με το laptop να δω αν θα δει internet. και με το που βαζω το καλωδιο συνδεθηκε κανονικα και απλα εμεινα μ@λ@κ@ς.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι πριν, δεν εβλεπε καν το ethernet και ελεγε να συνδεσω το καλωδιο. Ας μην ειχε ιντερνετ αλλα δεν θα επρεπε να δει το καλωδιο οπως εχθες και απλα να μην μου δινει ιντερνετ? Ενω εχθες και το καλωδιο ειδε και ιντερνετ ειχε.

Πως σας φενετε η ολη κατασταση? εμενα με εχει μπερδεψει το ολο θεμα.

Το ευχαριστο ειναι οτι δεν χρειαστηκε να ριξω καινουργιο καλωδιο και αυτην την στιγμη παιζει ΟΚ. :jump: :jump: :jump:

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη απο τα 1 στα 4mbps, δεν εχει καμια σχεση με τις θυρες lan του fritzbox. Ουτε το σημα της dsl, μπορει να επηρεασει αυτο του τοπικου δικτυου, επομενως ουτε το splitter βοηθησε σε κατι σχετικο με το lan. Με το βαλε βγαλε μπορει καποια επαφη του 35 μετρου να πατησε καλυτερα και τωρα να δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.