Jump to content



Βοήθεια για overclocking!


pusher

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Αν και αυτή την περίοδο έχω εγκαταλείψει την προσπάθεια την οποία θα συνεχίσω μόλις πάρω τις νέες μου μνήμες από eshop (περιμένω εδώ και μιάμιση εβδομάδα αντικατάσταση των ελαττωματικών που έλαβα αρχικά) θα κάνω μερικές ερωτήσεις.

1. Όταν φτάνω το FSB στο 250 - 255 και ενώ η θερμοκρασία είναι κάτω από 70 το PC σβήνει σε ανύποπτο χρόνο. Λάθη στις μνήμες δε βρίσκω τρέχοντας memtest. Σύμφωνα με την Intel μέγιστη τάση για τον επεξεργαστή μου είναι τα 1,388 Volts (http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SL7Z9). Τον έφτασα μέχρι 1,4275V (δε θυμάμαι αν τον πήγα παραπάνω - ίσως να τον έφτασα και 1,43) χωρίς να δω βελτίωση. Τι πρέπει να κάνω;

2. Η Intel δίνει μέγιστη τάση 1,388. Είναι ασφαλές να την υπερβαίνω και μέχρι πόσο; Πώως μπορώ να κρίνω ποια είναι η μέγιστη ασφαλής τάση;

Link to comment
Share on other sites

Δωστου δωστου. . 1,388 δεν ειναι τπτ. . Δωσε 1.45 ειναι οκ μεχρι εκει με αερα. . Γενικα ποτε να μην υπερβαινεις +0,2 volt απο το stock. . Δηλαδη μη δωσεις πανω απο 1.50 με τπτ. Εκτος αν βαλεις υδροψυξη. .

Τωρα αυτο που λες για το fsb εκει περα ο επεξεργαστης δουλευει στα 3.8HGhz και πανω. .

Θελει καλη ψυξη και ανεβασμενη ταση. . Και εμενα ο δικος μου επεξεργαστης που ηταν ακριβως ο ίδιος δεν μπορουσε να πιασει σταθερα fsb 266 . . !

Το chipset λογικα το σηκωνει ανετα, αν υποστηριζει τους pentium extreme edition οι οποιοι εχουν stock fsb 266. . ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι δουλεύει στα 3,80+, αλλά σε full load ήταν κάτω από 70 βαθμούς μόλις φθάσουν οι νέες μνήμες θα δοκιμάσω με υψηλότερη τάση.

1. Αν δώσω υψηλή τάση τα προβλήματα προκύπτουν από τη θερμοκρασία; Δηλαδή όσο βλέπω τη θερμοκρασία καλή δεν πρέπει να με απασχολεί η τάση όσο υψηλά κι αν είναι;

2. Στο chipset τι τάση να βάλω; Μήπως έχει σχέση και η τάση του chipset στην αστάθεια;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pusher [22-09-2007 01:32]

Ναι δουλεύει στα 3,80+, αλλά σε full load ήταν κάτω από 70 βαθμούς μόλις φθάσουν οι νέες μνήμες θα δοκιμάσω με υψηλότερη τάση.

1. Αν δώσω υψηλή τάση τα προβλήματα προκύπτουν από τη θερμοκρασία; Δηλαδή όσο βλέπω τη θερμοκρασία καλή δεν πρέπει να με απασχολεί η τάση όσο υψηλά κι αν είναι;

2. Στο chipset τι τάση να βάλω; Μήπως έχει σχέση και η τάση του chipset στην αστάθεια;

Δώστε ένα χεράκι παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι αφου υποστηριζει native 1066mhz fsb το chipset δεν θελει ρευμα για εκει που εισαι. . Αν εχεις αστάθεια οφειλεται σε ταση/θερμοκρασια επεξεργαστη ή τις μνημες τις οποιες και αλλαξες. .

Οσο πιο ψηλα ανεβαινει η συχνότητα θελει μεγαλυτερη ταση αλλα και καλυτερη ψυξη. .

Νομίζω για να περασεις τα 4ghz θελει υδροψυξη, αλλιως δε τα πιανει. . Και maximum στις καλυτερες συνθηκες με υδροψυξη γυρω στα 4,5Ghz υο πολυ να παει . . Εκει πανε οι 630 με νερακι. . :) Ο 631 ειναι αλλη υποθεση με τα 65nm. . :cool:

Εγω για να καταλαβεις τωρα με τον D 805 στο δευτερο PC εβαλα watercool και εδωσα ταση 1.5625 volts για να παω σταθερα 4Ghz!!! Αλλα λογω του νερου, εχω σε full load κατω απο 50 οποτε οκ . . ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι ερωτήσεις που θα κάνω αυτή τη φορά είναι λίγο πολύ τετριμμένες, αλλά σίγουρα πολύ σημαντικές:

1. Όταν τρέχω memtest αυτό δείχνει μόνο την κατάσταση των μνημών ή υπάρχει περίπτωση να βγάζει λάθη λόγω του υψηλού FSB;

2. Το Prime95 & το Orthos τρέχουν κι αυτά όπως το memtest κάνοντας πολλά passes ή όχι;

2. Ποιο από τα δύο παραπάνω προγράμματα να προτιμήσω, πόση ώρα να το τρέξω και με τι ρυθμίσεις; Πού μπορώ να βρω οδηγίες για αυτά;

Link to comment
Share on other sites

τρεχεις orthos small fft test @ priority 8-10 για σταθεροτητα επεξεργαστη,blend test @ priority 8-10 για σταθεροτητα επεξεργαστη-μνημων και large fft @ priority 8-10 για μνημες.

οτι τρεξεις αστο τουλαχιστον για κανα μισαωρο-1 ωρα.

Link to comment
Share on other sites

memtest : δε πρέπει να βγάζει λάθη. Δε γνωρίζω άμα έχει σχέση το φσβ, αλλά δε νομίζω.

Το όρθος στρεσαρει πιο πολύ το cpu. έχει ρυθμίσεις για stress cpu, stress ram, stress cpu+ram.

Εγώ προσωπικά το βάζω σε cpu μόνο.

To priority είναι ότι λέει. Η το έχεις χαλαρό να τρέχει από πίσω, ή κολλάει το συμπαν. Κάπου στη μέση καλά είναι.

Τέλος, τρέξε ότι τρέξεις για πολλές ώρες. Το πόσο δε γνωρίζω τι διαφορά μπορεί να κάνει -π.χ. 5 ώρες ή 15;-, αλλά τα λάθη θα βγουν νωρίς.

Κάποιος πιο έμπειρος ας διαφωτίσει παραπάνω!:)

Tι διαφορά έχει το στρες του memtest και του ορθος στις μνήμες; Ρωτάω γιατί φλοπι δεν έχω ,και μόνο ενα μεμτεστ για win έχω τρέξει -μαζί με όρθος-.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM [Σήμερα, στις 11:08]

To priority είναι ότι λέει. Η το έχεις χαλαρό να τρέχει από πίσω, ή κολλάει το συμπαν. Κάπου στη μέση καλά είναι.

.

Ας εξηγήσει και σεμενα κάποιος την διαφορά γιατί απ'τα λίγα που ξέρω τα Orthos κτλ είναι Sterssc cPU utilities δηλαδή τεστάρουν το CPU στο 100% που σημαίνει ότι τίποτε άλλο δεν μπορεί να τρέχει παράλληλα. Σωστά; Τι priority 1 τι priority 9;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 11:30]

Ας εξηγήσει και σεμενα κάποιος την διαφορά γιατί απ'τα λίγα που ξέρω τα Orthos κτλ είναι Sterssc cPU utilities δηλαδή τεστάρουν το CPU στο 100% που σημαίνει ότι τίποτε άλλο δεν μπορεί να τρέχει παράλληλα. Σωστά; Τι priority 1 τι priority 9;

Αν το βάλεις στο 10 θα δεις ότι αν προσπαθήσεις να κάνεις κάτι άλλο με το PC δε θα τα καταφέρεις. Δοκίμασε και με το priority στο 1.

Οι επόμενες ερωτήσεις είναι σημαντικές και όποιος γνωρίζει ας κάνει τον κόπο να απαντήσει:

1. Σχετίζεται τελικά το FSB με errors στο memtest ή όχι;

2. Έχει σίγουρα νόημα να τρέχει κανείς αυτά τα tests για ώρες; Με τον υπολογιστή μου να εκκινεί κανονικά (μετά από Overclocking) και χωρίς να παρουσιάζει εμφανή προβλήματα το ORTHOS έβγαλε σφάλματα μέσα στο πρώτο μισάωρο. Δε θυμάμαι σε ποιο λεπτό ακριβώς αλλά σίγουρα μέσα στα πρώτα 30'.

3. Τέλος επειδή η μεταφορά δεδομένων από τις μνήμες στη CPU και αντίστροφα αποτελεί ένα κρίσιμο κομμάτι της λειτουργία του PC μήπως το Blend test δίνει πιο αξιόπιστα αποτελέσματα;

Link to comment
Share on other sites

Τις προηγούμενες ερωτήσεις μάλλον λίγοι μπορούν να τις απαντήσουν.

Ας επαναλάβω όμως μία ερώτηση στην οποία δεν πήρα απάντηση και με ενδιαφέρει άμεσα.

Το ORTHOS και το PRIME95 έχουν passes σαν το memtest; Δηλαδή τελειώνει κάπου το test και τρέχει σε επανάληψη ή τρέχει συνεχώς και το μόνο κριτήριο είναι ο χρόνος;

Link to comment
Share on other sites

Εγω το Orthos το τρεχω με priority 5 συνηθως...τωρα φιλε pusher πιστευω οτι δεν τρεχουν σε επαναληψη ουτε το orthos,ουτε το prime...να ξερεις ομως δεν στο λεω αυτο με σιγουρια γιατι κ τα δυο εγω τα σταματαω(orthos κ διπλα prime) μετα απο κανενα 2ωρο χωρις λαθη..καποιος που ξερει καλυτερα ας διορθωσει αν κανω λαθος..;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Billys [Σήμερα, στις 20:54]

Εγω το Orthos το τρεχω με priority 5 συνηθως...τωρα φιλε pusher πιστευω οτι δεν τρεχουν σε επαναληψη ουτε το orthos,ουτε το prime...να ξερεις ομως δεν στο λεω αυτο με σιγουρια γιατι κ τα δυο εγω τα σταματαω(orthos κ διπλα prime) μετα απο κανενα 2ωρο χωρις λαθη..καποιος που ξερει καλυτερα ας διορθωσει αν κανω λαθος..;)

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω. Λειτουργούν ανάλογα με το Super PI υπολογίζοντας κάποιους αριθμούς και ύστερα τους συγκρίνουν με τους σωστούς. Παρ' όλ' αυτά η φιλοσοφία αυτή δεν αποκλείει το loop.

Μιας και ανέφερα το Super PI το έτρεξα στα 32 MB χωρίς να βγει κάποιο σφάλμα. Πόσο σίγουρος μπορώ να είμαι από αυτό ότι το σύστημα είναι σταθερό;

Τέλος στα 2 παραπάνω posts έκανα μερικές ερωτήσεις που τις θεωρώ πραγματικά σημαντικές. Πόσοι από εσάς που ασχολείστε με extreme O/C γνωρίζετε τις απαντήσεις; Ρωτάω όχι θέλοντας να θίξω κανένα, αλλά για να εκτιμήσω το θεωρητικό υπόβαθρο που έχουν όσοι πετυχαίνουν πραγματικά υψηλά νούμερα!

Link to comment
Share on other sites

Σχετίζεται τελικά το FSB με errors στο memtest ή όχι;

--------------------------------------------------------------------------

Ασφαλώς και τα λάθη στο memtest σχετίζονται με το FSB. Θα το διαπιστώσεις μεταβάλλοντας το FSB και ξανα-τρέχοντας memtest.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Το ORTHOS και το PRIME95 έχουν passes σαν το memtest; Δηλαδή τελειώνει κάπου το test και τρέχει σε επανάληψη ή τρέχει συνεχώς και το μόνο κριτήριο είναι ο χρόνος;

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ας μιλήσουμε για το Prime95 που ανανεώνεται. Το ORTHOS όταν σχεδιάστηκε εξυπηρετούσε άλλους σκοπούς και άλλους επεξεργαστές. Το Prime95 με τους υπολογισμούς που κάνει, πιέζει εξαιρετικά τη μονάδα υπολογισμού αριθμών κινητής υποδιαστολής (σήμερα fpu, παλιά τη λέγαμε μαθηματικό συνεπεξεργαστή) με αποτέλεσμα να αυξάνει αρκετά παραπάνω από μια «νορμάλ» χρήση η θερμοκρασία των πυρήνων. Το Blend mode «τεστάρει» τα πάντα, ενώ το Small FFTs (και το In-Place FFTs) την cache της cpu και την fpu και το κυριότερο για την ερώτησή σου, δεν έχει passes. Τρέχει και υπολογίζει συνεχώς αριθμούς κινητής υποδιαστολής με βάση τον αλγόριθμό του, για να βρεί κάποιους συγκεκριμένους που να ικανοποιούν κάποια κριτήρια, Επειδή ο όγκος της εργασίας είναι τεράστιος (οι αριθμοί είναι άπειροι) τρέχει συνεχώς και χωρίς passes.

Και αναφορικά με τις διαβαθμίσεις προτεραιότητας που ρωτήθηκε, το μόνο που κάνουν (αλλά είναι κρίσιμο), μεταβάλλουν το μέγεθος του FFT (Fast Fourier Transform) αλγορίθμου (νομίζω ότι μειώνουν το παραγοντικό από το οποίο κυρίως εξαρτάται ένας FFT) οπότε σχετικά συγκλίνει γρηγορότερα και απλοποιεί (σε κάποιο βαθμό) τους υπολογισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 22:53]

Σχετίζεται τελικά το FSB με errors στο memtest ή όχι;

--------------------------------------------------------------------------

Ασφαλώς και τα λάθη στο memtest σχετίζονται με το FSB. Θα το διαπιστώσεις μεταβάλλοντας το FSB και ξανα-τρέχοντας memtest.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Το ORTHOS και το PRIME95 έχουν passes σαν το memtest; Δηλαδή τελειώνει κάπου το test και τρέχει σε επανάληψη ή τρέχει συνεχώς και το μόνο κριτήριο είναι ο χρόνος;

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ας μιλήσουμε για το Prime95 που ανανεώνεται. Το ORTHOS όταν σχεδιάστηκε εξυπηρετούσε άλλους σκοπούς και άλλους επεξεργαστές. Το Prime95 με τους υπολογισμούς που κάνει, πιέζει εξαιρετικά τη μονάδα υπολογισμού αριθμών κινητής υποδιαστολής (σήμερα fpu, παλιά τη λέγαμε μαθηματικό συνεπεξεργαστή) με αποτέλεσμα να αυξάνει αρκετά παραπάνω από μια «νορμάλ» χρήση η θερμοκρασία των πυρήνων. Το Blend mode «τεστάρει» τα πάντα, ενώ το Small FFTs (και το In-Place FFTs) την cache της cpu και την fpu και το κυριότερο για την ερώτησή σου, δεν έχει passes. Τρέχει και υπολογίζει συνεχώς αριθμούς κινητής υποδιαστολής με βάση τον αλγόριθμό του, για να βρεί κάποιους συγκεκριμένους που να ικανοποιούν κάποια κριτήρια, Επειδή ο όγκος της εργασίας είναι τεράστιος (οι αριθμοί είναι άπειροι) τρέχει συνεχώς και χωρίς passes.

Πού πρέπει να σταματήσω εγώ λοιπόν; Και ακόμη το ότι το Super PI υπολόγισε σωστά το π με ακρίβεια 32 ΜΒ σημαίνει ότι το σύστημα είναι σταθερό;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pusher [Σήμερα, στις 21:01]

Πού πρέπει να σταματήσω εγώ λοιπόν; Και ακόμη το ότι το Super PI υπολόγισε σωστά το π με ακρίβεια 32 ΜΒ σημαίνει ότι το σύστημα είναι σταθερό;

Η απάντηση σε μια ερώτηση του τύπου « Είναι το σύστημα σταθερό, εάν . ; » δεν είναι καθόλου εύκολη και πολλές φορές είναι πολύ δύσκολη. Όλα εξαρτώνται από τη χρήση που κάνεις στον Η/Υ σου, οπότε θα αναζητάς τη σχετική σταθερότητα για τη χρήση αυτή.

Η απάντηση « Πού πρέπει να σταματήσω εγώ λοιπόν ;» έχει να κάνει με τι προγράμματα τρέχεις και με το πόσο καθημερινά «πιέζεις» τον Η/Υ σου. Θα βρεις μόνος σου που πρέπει να σταματήσεις στα τεστ σταθερότητας. Αν αναλογιστεί κανείς τι υπολογίζει το Prime95 δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση, γιατί πολλοί χρησιμοποιούν και άλλα stability test.

Το κρίσιμο είναι τι χρήση κάνεις στο σύστημά σου και πως ορίζεις τη σταθερότητα για αυτή τη χρήση. Θεωρώ ότι δε χρειάζονται παραδείγματα, προφανώς καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 23:16]

Η απάντηση σε μια ερώτηση του τύπου « Είναι το σύστημα σταθερό, εάν . ; » δεν είναι καθόλου εύκολη και πολλές φορές είναι πολύ δύσκολη. Όλα εξαρτώνται από τη χρήση που κάνεις στον Η/Υ σου, οπότε θα αναζητάς τη σχετική σταθερότητα για τη χρήση αυτή.

Η απάντηση « Πού πρέπει να σταματήσω εγώ λοιπόν ;» έχει να κάνει με τι προγράμματα τρέχεις και με το πόσο καθημερινά «πιέζεις» τον Η/Υ σου. Θα βρεις μόνος σου που πρέπει να σταματήσεις στα τεστ σταθερότητας. Αν αναλογιστεί κανείς τι υπολογίζει το Prime95 δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση, γιατί πολλοί χρησιμοποιούν και άλλα stability test.

Το κρίσιμο είναι τι χρήση κάνεις στο σύστημά σου και πως ορίζεις τη σταθερότητα για αυτή τη χρήση. Θεωρώ ότι δε χρειάζονται παραδείγματα, προφανώς καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο Prime πριν το τρέξω;

Ένα σύστημα που δεν είναι O/Cαρισμένο και δεν έχει και κάποια άλλη βλάβη φυσικά δε θα βγάλει λάθη ούτε στο Prime σωστά; Αυτό εννοώ σταθερό σύστημα εγώ.

Πώς καταλήγω λοιπόν στο χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μία ερώτηση για το BIOS μιας και αντιμετωπίζω μερικά προβλήματα με το Q-Fan Control το οποίο αν και ρυθμίζω χειροκίνητα την ταχύτητα του ανεμιστήρα της CPU δε φαίνεται να παίρνει χαμπάρι. Ακόμη όταν το απενεργοποιώ μένει ενεργή η επιλογή για τη στοχευόμενη θερμοκρασία της CPU η οποία έπρεπε να μην είναι διαθέσιμη μετά την απενεργοποίηση.

Είχα βάλει την έκδοση 1005 του BIOS το οποίο διόρθωνε μερικά προβλήματα του Q-Fan Control. Επόμενη έκδοση στο site της ASUS βλέπω την 1006.006 η οποία είναι BETA. Δε μεσολαβεί άλλη έκδοση μεταξύ της 1005 και της 1006.006 που να μην είναι BETA; Γιατί δεν υπάρχει στο site της ASUS η 1006;

edit: Θα το βάλω καλύτερα στο section BIOS. Όποιος θέλει ας απαντήσει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.