Jump to content



Κατασκευή πολύπριζου για UPS


Heatspreader

Recommended Posts

Μου φαινεται δεν καταλαβατε τον προβληματισμο μου, ειπα οτι το new psu εχει Active PFC (που σημαινει οτι δεν καταναλωνει την μεγιστη ισχυ, παρα μονο οτι του ζηταει το PC, ποσο μαλλων ουτε και το peak δε φτανει εδω που τα λεμε..)

Αν δεν μου φαινοταν περιεργο δεν θα ρωτουσα :p

Τωρα απο την αλλη αλαζοντας μια 9800XT με μια 6800GT και μια SB 128 με μια Audigy δεν νομιζω να αυξανει τοσο την καταναλωση.. παλια επαιζα 30+ λεπτα WoW με την μπαταρια του UPS και τωρα δεν μου κραταει ουτε 5 λεπτα στο idle.. συν οτι το UPS ακομα και με κλειστο το PC καμια φορα αναβοσβηνει ολα τα λαμπακια (συνηθως αυτο γινεται οταν παει στην τελευτεα σκαλα και κανει report για ανεπαρκεια ρευματος.. [δλδ οτι σε λιγο θα τα τεζαρει..])

Το UPS βεβαια εχει εγγυιση και η APC ακουσα εχει και γ@μω τα support.. Λογικα πιστευω οτι επεσα μαλλων σε προβληματικη παρτιδα.. Αλλα μου φαινεται περιεργο να βγαζει προβληματα στην πορεια και οχι στην αρχη οταν το πηρα.. (Αρχιζει να μοιαζει επικυνδηνα με αμαξι αυτο :p)

PS: Το παλιο PSU ηταν ενα 350W noname και πηγα σε ενα OCZ Modstream 450W, το οποιο μου εχει δουλεψει αψογα.. αλλα τωρα τελευτεα παρατηρισα το προβλημα με το UPS. :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Όχι καταλάβαμε ακριβώς και ξαναλέω ότι όλα τα PSU είναι σαν το δικό σου. Δεν καταναλώνουν ποτέ τη μέγιστη ισχύ παρά μόνο όταν το ζητήσουν τα εξαρτήματα του PC.

Όσο για το τι γίνεται με το δικό σου, δεν έχω ιδέα για το τι παίζει με τις καταναλώσεις των συγκεκριμένων καρτών. Εγώ με αυτά που φοράω πάντως σε IDLE είμαι στα 300W με το CPU στα 3.3GHZ.

Link to comment
Share on other sites

Oσο και να τραβουσαν.. δεν θα επευτε τοσο, ειμαι σχεδον σιγουρος.. Αντε η καινουργιες καρτες να καταναλονουν 20-25Watts παραπανω συνολικα.. Και εξαλου το UPS ειναι 500W/750VA (οποτε, ακομα και το PSU να χε πιασει peak.. παλι θα το σηκονε με ανεση.. δεν αγορασα τυχαια PSU κατω απο 500W.. και ο λογος που πηρα 450W ηταν για να αποφυγω τυχων προβληματα..)

Το UPS μου ειναι αυτο εδω

Link to comment
Share on other sites

Στο προγραμμα που εχει, βλεπεις τιποτα περιεργο? Ας πουμε το load του ups να ειναι πανω απο το 0% που κανονικα πρεπει να ειναι 0% (μιας και κανει bypass το κυκλωμα του ups), μηπως εχεις πειραξει (δεν ξερω τι) μεσα απο το προγραμμα και δεν σου αντεχει τοσο οσο πριν, καποιες λαθος ρυθμισεις π.χ. Δεν ειναι ολα ιδια. Εγω εχω το upsilon 2000 και βλεπω την κατασταση. Ειδα ομως οτι το δικο σου με μισο φορτιο κραταει 16.4 λεπτα (250 Watts) και με πληρες φορτιο 4.8 λεπτα (500 Watts). Αρα αν οντως το "παραφορτωνεις", ειναι λογικο να σου κραταει μονο 5 λεπτα. Ετσι το βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax [Χθες, στις 21:53]

Στο προγραμμα που εχει, βλεπεις τιποτα περιεργο? Ας πουμε το load του ups να ειναι πανω απο το 0% που κανονικα πρεπει να ειναι 0% (μιας και κανει bypass το κυκλωμα του ups), μηπως εχεις πειραξει (δεν ξερω τι) μεσα απο το προγραμμα και δεν σου αντεχει τοσο οσο πριν, καποιες λαθος ρυθμισεις π.χ. Δεν ειναι ολα ιδια. Εγω εχω το upsilon 2000 και βλεπω την κατασταση. Ειδα ομως οτι το δικο σου με μισο φορτιο κραταει 16.4 λεπτα (250 Watts) και με πληρες φορτιο 4.8 λεπτα (500 Watts). Αρα αν οντως το "παραφορτωνεις", ειναι λογικο να σου κραταει μονο 5 λεπτα. Ετσι το βλεπω.

Ναι αλλα εσυ τι καταλαβενεις οταν σου λενε οτι επαιζε 30 λεπτα το ελαχιστο σε full load και με 20-25W παραπανω φορτιο επεσα στα 3-5 λεπτα.. Αυτα που αναφερει το site ειναι peak, τα οποια δεν τα πιανεις σε καμια περιπτωση.. Σημερα μου αναψε και το Replace Battery φωτακι για λιγο, οποτε πιστευω οτι η αρχικη μου υποθεση ηταν σωστη.. Ευτιχως ειμαι μεσα στην εγγυηση ακομη οποτε θα παρω την αντιπροσωποια να δω τι θα κανω. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bannedteam [Σήμερα, στις 08:41]

γιατι δε παιρνεις ενα ετοιμο;

6 ευρα κανει στο πλαισιο

Και 0 στο Home Stores, χώρια που είναι άλλη φάση να το κάνεις μόνος σου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.