Jump to content


Παρουσίαση του MyBook Premium ES Edition (500GB) της WD


alexis2044

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από alexis2044 [Σήμερα, στις 01:50]

Φίλε μη στεναχωριέσαι θα τα ανεβάσω σε Rapidshare αυριο μεθαυριο και θα σου δωσω το λινκ. ;)

Έχεις Win η Mac Να μην τα ανεβάζω όλα...

Win....

Και Θελω και να φαινεται το εικονιδιακι!!!!!! :D :D :D

Σε ευχαριστω πολυ, θα περιμενω..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Ενώ έσωσα σχεδόν τα πάντα από το δίσκο εκτός από κάποια ψιλοπράγματα που δεν με νοιάζουν, τον φόρμαρα και πήγα να τα περάσω μέσα πάλιιιιι.... ΚΟΥΚΟΥ... με e-sata κόμπλαρε στο 5λεπτο... και με USB στο 20λεπτο.... ξαφνικά βγάζει μήνυμα πως ένα αρχείο στο δίσκο υπάρχει ήδη και σταματάει... ο δίσκος κατόπιν εξαφανίζετε από το σύστημα και τα μπλε λαμπάκια του κάνουνε γύρω γύρω.

Λέτε νάκλασε? το θέμα είναι πως να τον πάω Πλαίσιο? ή να τον ανοίξω να τον βάλω απευθείας στο μηχάνημα? υπόψιν ήδη τον έχω ανοίξει και τον έχω ξανακλείσει παλαιότερα που το e-sata έκανε μαγείες αλλά είναι τέλεια κλεισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

Λέτε νάκλασε?.

Λίγο δύσκολο... :p:P

RMA chris με τη μια. Ουτε να το σκεφθεις. Εκτος αν έχεις πάνω τίποτα αρχεία που χρειάζεισαι.

Μάλλον κάτι πήγε στραβά με το φορμάρισμα. Γρήγορο έκανες η το κανονικό;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το γρήγορο στην αρχή και έγινε κανονικά... μετά εμφανίστηκε το πρόβλημα...κατόπιν πήγα για αργό και στο 10% κόμπλαρε.

Αν δεν φταίει κάτι άλλο που μου ήρθε τώρα στο νου και θα πέσει γέλιο τότε θα τον πάω RMA.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά δουλεύει κανονικά βγάζοντας την ρύθμιση για cache. Θα κουφαθώ γιατί δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το cache enabled.Το θέμα είναι πως δεν τον εμπιστεύομαι πλέον.

Όσο για αυτό που σκεφτόμουνα είναι μήπως έφταιγε το overclock που έχω κάνει... αλλά και default πάλι το έκανε.

Υ.Γ. Προς Morgan: Καλά πως έβαλες DDR2 στο P5K3?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Louris7 [01-10-2007 23:10]

Please καποιος να μου τα στειλει τα προγραμματα κ τα default οπως ηταν...

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ NOOOoooooooB..

Εκανα Format!!!!!

Μπορει να βοηθησει καποιος να μου δωσει τα αρχεια????......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris [06-10-2007 00:09]

Ξαφνικά δουλεύει κανονικά βγάζοντας την ρύθμιση για cache. Θα κουφαθώ γιατί δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το cache enabled.Το θέμα είναι πως δεν τον εμπιστεύομαι πλέον.

Όσο για αυτό που σκεφτόμουνα είναι μήπως έφταιγε το overclock που έχω κάνει... αλλά και default πάλι το έκανε.

Υ.Γ. Προς Morgan: Καλά πως έβαλες DDR2 στο P5K3?

Eυχαριστω φιλε μου την διωρθωσα την υπογραφη μου με τοσες υπογραφες που βλεπω γυρω μου εφυγε ενα 3ρακι :)

Και τωρα που το ειδες εχω την εντυπωση οτι εχω κανει την εξης βλακεια!Βεβαια χωρις να ειμαι σιγουρος γιατι πιστευω οτι κατι τετοιο δεν υπαρχει περιπωση να γινει! Πρεπει να κατεβασα την αναβαθμιση για τα bios απο την p5k3 και απο την μερα που την εβαλα με το flashακι οταν ανοιγω τον υπολογιστη μου βγαζει ενα μηνυμα το boot ini setup δεν βρεθηκε εκκινηση απο c:windows (κατι τετοιο) αλλα ανοιγει κανονικα ο υπολογιστης και δεν ειχω δωσει βαση. Λες να εχω κανει αυτην την βλακεια:tomato:

Yπαρχει περιπτωση να παιζει κατι τετοιο?

Για να ειμαι σιγουρος θα ξανακατεβασω την αναβαθμιση και θα την ξαναπερασω :)

sorry για το offtopic:)

Edit:

Τελικα ειχα περασει τους σωστους δεν καταλαβαινω γιατι μου βγαζει το boot.ini εκτος αν ειναι απο το e-sata σε usb

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, Μπράβο! Μ'άρεσε πολυ αλλά πριν πάω να τον πάρω, θα μου πει κανείς από άποψη θορύβου τι γίνεται;

Εχω τον WD Raptor και λίγο-πολύ όλοι θα ξέρετε ότι την έχει δει μπλέντερ...

Το σύστημά μου αποτελείται εξολοκλήρου απο παθητική ψύξη αλλά ο σκληρός υπερκαλύπτει ακόμα και mp3 :hehe:

Συν τοις άλλοις, είναι και εξωτερικός. Έχω ακούσει πως οι Seagate παράγουν λιγότερο θόρυβο. Αν και εφόσον αληθεύει μήπως να κοιτούσα της εν λόγω φορητό; Να σημειώσω πως περισσότερο στη προκειμένη περίπτωση θα κοιτάξω ηχορύπανση παρά επιδόσεις. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alexis2044 [Σήμερα, στις 17:54]

http://rapidshare.com/files/61143808/MybookAps.rar

Οριστε. Ολα εκτος Ρετροσπεκτ που ειναι 212 Mb. ;)

Δεν σου πα οτι θα στα δωσω βρε :p

Ευχαριστω φιλε!

Αυτο το Ρετροσπεκτ τι ειναι, πιο εννοεις?....

Μπορουμε επισης το download να το βαλουμε στην αρχικη σελιδα για οποιον θελει!!....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Louris7

Ευχαριστω φιλε!

Αυτο το Ρετροσπεκτ τι ειναι, πιο εννοεις?....

To Retrospect ειναι το προγραμμα που παρέχει δωρεαν η WD για backup του σκληρου σου. Σαν το Norton Ghost ενα πράμα.

Εγώ προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ.

Αρχική απάντηση από Louris7

Μπορουμε επισης το download να το βαλουμε στην αρχικη σελιδα για οποιον θελει!!....

’μα γίνεται γιατί όχι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω στο desktop seagate 320 hdrives 16mb/7200.

Το 1.05GB απο το Μybook στο seagate το γραφει σε 17sec (61,8mb/sec)

Το 1.05GB απο το seagate στο Μybook το γραφει σε 34sec (31mb/sec)

όλα αυτα με esata και FAT32 ακομα.

Τόσο πρεπει να ναι?

Το copy λίγο μου φαινεται....

(Όταν κάνω restart γραφει ένα "Warning .... Rom....κάτι ...." όταν αναγνωριζει το esata

δισκο αλλά δεν προλαβαινω να το κάνω pause με το usb g11 που έχω...)

δεν μπορω να κάνω pause με usb keyboard κατα το boot?

γμτ noobiσμο μου μεσα...:confused:

edit:

και ένα benchmark

th_c8de1313.jpg

και μερικά άλλα....

esata Transfer Rate Average : 68 MB/sec

th_42d533bf.jpg

usb2 Transfer Rate Average : 32,3 MB/sec

th_6d65f13f.jpg

esata - usb2 με το pc wizard 2007

th_608b53bf.jpg

εδώ το writting αν και φαίνεται καλό, πρακτικά όταν γραφω κάτι στο wd mybook πιανει 27-31 mb/sec.

Γι αυτό κάτι δεν μου πάει καλά μ αυτον τον driver, (για το writting μιλαω)

Απο esata περιμενα παραπανω στο File Copy Performance....

Link to comment
Share on other sites

'Aσχετα με τα benches(που λένε άλλα) στο writting είναι πιο αργός και απο τον ide που έχω.... :TD:

στο Si3132 έχω αλλάξει drivers, η επιλογή που λέει ο bluechris είναι off....δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

πρέπει να βάλω drivers και στο SCSI/RAID host Controler ????

@BlueChris

είσαι σίγουρος ότι στο write πρεπει να χει 50mb/sec? Πάνω απο 30 δεν πάω με

τίποτα...οχι τιποτα αλλο ...θέλω να μάθω τι κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

50 πιάνει με το cache ON. Αν αντιμετωπίζουμε όμως προβλήματα παγώματος κλπ τότε το κάνουμε off. Εμένα ο δικός μου αυτή τη στιγμή είναι τίγκα για να ξανατεστάρω... μου έχει πέσει συνολικά η ταχύτητα και σε read & write λόγο του ότι έχω 1giga ελεύθερο... πρέπει άμεσα να χτυπήσω ένα 2ο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris [Σήμερα, στις 22:28]

50 πιάνει με το cache ON. Αν αντιμετωπίζουμε όμως προβλήματα παγώματος κλπ τότε το κάνουμε off. Εμένα ο δικός μου αυτή τη στιγμή είναι τίγκα για να ξανατεστάρω... μου έχει πέσει συνολικά η ταχύτητα και σε read & write λόγο του ότι έχω 1giga ελεύθερο... πρέπει άμεσα να χτυπήσω ένα 2ο.

Δεν αντιμετοπιζω προβληματα με κολληματα και τετοια ούτε ειναι πολυ αργός (3-5mb/sec)

στο read ειναι όπως τον περιμενα, καλός. (68-71mb/sec)

Αλλά θα σκάσω με το write αμα δεν βρω τι φταιει και δε πάει πάνω απο 30mb/sec.

Το cache ON, απο που να το ρυθμισω? Δες....δε μ αφήνει να πειράξω τίποτα.

post-4508-1416073219,4866_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το 2πλο post θα διορθωθεί....απλα έκανα επισ πάνω..

(α δεν γίνεται να διορθωθεί δεν εχω την παραπάνω εικονα πια να την ξαναβάλω...sorry)

@BlueChris

το δικό σου γιατί λέει WD My book SCSI device?

9391fec9.jpg

Το chip SATA mode πως το χεις?

εγω είμαι με ένα εσωτερικο SATA hd στη θεση SATA1 (ide channel 1 master) Seagate 320

ένα εσωτερικο DVD ROM ΙDE Master (ide channel 2 master)

ένα εσωτερικο IDE hd στη θεση ΙDE Slave (ide channel 2 master) wd 200.

και γι αυτό τα οn-Chip SATA Mode ειναι ΙDE

αν αυτό απο IDE το παω ΑΗCI

δεν κανει boot μου λέει NTLD is missing press cntr-alt-del

και pata ide mode το έχω ΙDE-1.

τελικά μήπως όταν το εχω σε esata δεν το βλέπει σαν SCSI driver?

ζαλίζτηκα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.