Jump to content



Custom WC


BlueChris

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από BlueChris

Ρε παιδιά το σκέφτομαι και θα τρελαθώ... από τη φυσική ξέρω πως ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΑΛΕΤΑΙ η πίεση και η ταχύτητα σε ένα κλειστό κύκλωμα νερού χωρίς αέρα... το λέω γιατί κοντεύω να ξεχάσω και αυτά που ξέρω.... όσα ψυγεία και να έχω όσες αντιστάσεις από ψυγεία η ταχύτητα του νερού είναι ίδια σε όλο το κύκλωμα... δεν μπορεί πριν την αντλία το νερό να πηγαίνει με 800 λιτρα και μετά την αντλία με 1200 ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ... το νερό δεν συμπιέζεται. 1 το κρατούμενο αυτό... το μόνο πράγμα που παίζει παράγοντα είναι πόσο ζόρι θα τραβήξει η αντλία να κινήσει το νερό σε όλο το κύκλωμα αναλόγως με τις αντιστάσεις που βρίσκει. Και εδώ λοιπόν είναι σωστό αυτό που λέτε να μην βάλω το μικρό ψυγείο γιατί θα μου κόψει ροή... αυτό το καταλαβαίνω... πχ εκεί που (αν έχω full πχ τη Liang) έχω 1000λιτρα την ώρα σε ιδανικές συνθήκες εε με 2 block και 2 ψυγεία θα πηγαίνει με 800 πχ... αν δεν βάλω το μικρό ψυγείο τότε θα πηγαίνει το νερό πχ με 900... ε αυτό είναι όλο... ΌΛΟ το κύκλωμα την ίδια ταχύτητα θα έχει ανεξαιρέτως πως έχουν τοποθετηθεί τα πράγματα... απλά βάζουμε την αντλία πριν από ψυγείο για να μην δέχεται αν τη βάλουμε πριν από κάποιο block τη ζέστη από τη λειτουργία της αντλίας.

my 2 cents

Σωστη η παρατηρηση και εγω αυτο νομιζω αλλα ακομα το ψαχνω

ακομα εντελως απειρος σε αυτο το θεμα θελω να ακουσω και αλλες γνωμες

Αρχική απάντηση από ergotelis

ΟΕW1999, οι αντλίες πέραν της κλασσικής ροής του νερού δημιουργούν και άλλες τάσεις στο νερό, οι οποίες είναι παροδικές και εμφανίζονται κατά την έξοδο από την αντλία. Δίνουν στο νερό μια περιστροφική κίνηση, λόγω του άξονα/προπέλας της αντλίας. Αυτήν την "άτακτη" κίνηση του νερού, μπορούμε να την εκμεταλλευτούμε κυρίως σε μπλοκ που είναι σχεδιασμένα για μικρή αντίσταση& έχουν είσοδο κατευθείαν στο κέντρο του μπλοκ.Τέτοια μπλοκ είναι το fuzion και του eleven. Αυτές οι περιστροφικές τάσεις του νερού μειώνονται και εν τέλει εξαφανίζονται καθώς περνάνε μέσα από αντιστάσεις. Στο πέρασμά τους ωστόσο βοηθάνε το νερό να "ψύξει" πιο αποτελεσματικά τις αντιστάσεις. Ίσως πεις, το ίδιο συμβαίνει και με το να βάλεις την αντλία πριν το ψυγείο. Όμως το ψυγείο λόγω του μεγαλύτερού του όγκου δεν κερδίζει πολλά. Αντιθέτως βοηθάει σε αποτελεσματικότητα τις μικρές αντιστάσεις (μικρές διαδρομές) όπου υπάρχει η ανάγκη για πιο άμεση ψύξη,ιδίως τώρα με τα πολλά watt των cpu. Τα μπλοκ apogee gt και ιδίως το gtx, που έχουν μεγάλη αντίσταση(στενά κανάλια) και είσοδο του νερού από τη μια γωνία στην άλλη, δε κερδίζουν το ίδιο σε απόδοση σε σύγκριση με τα άλλα, γιατί η αντίστασή τους μειώνει αρκετά τέτοιες κινήσεις πριν καν φτάσει το νερό τη μέση του μπλοκ.

Δυστυχώς μιλάω πολύ θεωρητικά και χωρίς χειροπιαστά δεδομένα. Ωστόσο από προσωπική εμπειρία και έχοντας δοκιμάσει διάφορους συνδυασμούς κατέληξα σε αυτά τα συμπεράσματα. Όποιος έχει όρεξη για πειράματα καλό θα είναι να τα κάνει. Τέλος, για μένα ίσως το πιο σημαντικό κομμάτι στην υδρόψυξη είναι να καταφέρει κάποιος το καλύτερο δυνατό πάτημα για το μπλοκ του πάνω στον επεξεργαστή. Είναι πολλοί οι παράγοντες που μπορεί να οδηγήσουν σε μεγάλη διαφορά απόδοσης. Ενδεικτικά, καλό backplatte,καλή πάστα, Lapping/καλό καθάρισμα, καμπυλωτή βάση του μπλοκ,βίδες ελατήρια, πλαστικά προστατευτικά, όλα αυτά παίζουν από λίγο εώς πολύ ρόλο...Για αυτό ίσως καλό είναι πολλές φορές να ξαναβάλετε(τοποθέτηση μπλοκ-εκκίνηση pc-κάψιμο με κανά prog του cpu-αφαίρεση μπλοκ->πάλι από την αρχή) αρκετές φορές το μπλοκ πάνω στον επεξεργαστή για να σιγουρευτείτε ότι πιάσατε καλό πάτημα.

Εργοτελη συμφωνω μαζι σου γιατι απλα πολλες φορες η θεωρια διαφερη απο την πραξη και το καλυτερο ειναι τι γινεται στην πραξη αυτο ειναι η ουσια για μενα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Δεν ξέρω ... μάλλον έχεις δίκιο στο ότι αλλάζουν τα διαμετρήματα στη διαδρομή του νερού... αυτό μπορώ μόνο να σκεφτώ... + το ότι οι σωλήνες ίσως σκέφτομαι όσο σκληροί και να είναι φουσκώνουν λίγο σε μεγάλες πιέσεις. Είδα ένα block το Fuzion νομίζω με πατέντα που μικραίνει πολύ την είσοδο του νερού στο block.... με αποτέλεσμα το νερό ερχόμενο από μισή ίντσα να πέφτει σε χωνί εισόδου 4χιλ (τόσο νομίζω ήταν τα δαχτυλιδάκια) και να αποχτά τρελή επιτάχυνση όταν πέφτει στο εσωτερικό του Block. Βέβαια στην έξοδο είναι πάλη μισή ίντσα αλλά είμαι 100% σίγουρος πως το συγκεκριμένο κόλπο ίσως δίνει 1-2 βαθμούς παρακάτω αλλά σκοτώνει τη ροή στο κύκλωμα (τη συνολική ποσότητα λίτρων που κινεί η αντλία όπως είπα ποιο πάνω) και σίγουρα κουράζει και την αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 23:25]

Έχεις δίκιο,απλά δεν το διατίπωσα σωστά.

Το ποιντ μου είναι αυτό που είπε πε΄ριπου ο

Και κάτι άλλο.

Στην θεωρεία μιλάμε για κυκλώματα χωρίς αντίσταση...τα λεγόμενα ιδανικά.Αυτό είναι καλό να μην το ξεχνάμε...γιατί ακόμα και ο σωλήνας..ναι ο σωλήνας έχει αντίσταση στο νερό.

Με άλλο "ορμή" θα φύγει το νερό απ την αντλία και με άλλη θα φτάσει

Σωστος αλλα ποση διαφορα ειναι αυτη??

Απο την εμπειρια σας ΑΝ7 OverClocker, ergotelis.

Πoσες απωλειες υπαρχει στο συστημα απο σωληνες, δυο ψυγεια??

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί να είναι μεγάλη... για μένα είναι τόση ανάλογη με τις απώλειες από το φούσκωμα των σωληνών... από την συμπίεση του αέρα που έχουμε στο τανκ και άλλες πολύ μικρές αμελητέες απώλειες... θα ψάξω να βρω ένα προγραμματάκι που έχουν οι πολιτικοί μηχανικοί που τσεκάρει σωληνώσεις σε κτίρια (καλοριφέρ και κανονικό νερό) και υπολογίζει αντιστάσεις.

Βασικά θέλει ψηφιακό μανόμετρο και να μετράς και να του αλλάζεις θέσεις στο κύκλωμα να βλέπεις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris [Σήμερα, στις 23:45]

δεν μπορεί να είναι μεγάλη... για μένα είναι τόση ανάλογη με τις απώλειες από το φούσκωμα των σωληνών... από την συμπίεση του αέρα που έχουμε στο τανκ και άλλες πολύ μικρές αμελητέες απώλειες... θα ψάξω να βρω ένα προγραμματάκι που έχουν οι πολιτικοί μηχανικοί που τσεκάρει σωληνώσεις σε κτίρια (καλοριφέρ και κανονικό νερό) και υπολογίζει αντιστάσεις.

Βασικά θέλει ψηφιακό μανόμετρο και να μετράς και να του αλλάζεις θέσεις στο κύκλωμα να βλέπεις διαφορές.

Αυτο με το προγραμμα θα βοηθησει πιστευω καντο αν μπορεις και στειλε κατα εδω αν το βρεις το προγραμμα

Μεγαλη μπορει να μην ειναι αλλα αλλα αν εχει διαφορα 2 - 3 βαθμους τοτε για μενα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Θα το βρω σίγουρα .. απλά πιστεύω πως θα δουλεύει μόνο με σωλήνες και όχι λάστιχα που βάζουμε εμείς (νάχα βάλει και καμία υδρόψυξη ποτέ ε? άντε να δω θα τα καταφέρω ή θα τα μπανιάρω όλα εδώ μέσα).... δεν θα είναι πολύ τίμιο δηλαδή.... η καλύτερη λύση είναι η μέτρηση με όργανο... άντε να βρεις τώρα ψηφιακό μετρητή μισής ίντσας... ααα και δανεικό και όλας ε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris [Σήμερα, στις 23:55]

(νάχα βάλει και καμία υδρόψυξη ποτέ ε? άντε να δω θα τα καταφέρω ή θα τα μπανιάρω όλα εδώ μέσα)....

:D :D :D :D

Και εγω αυτο φοβαμαι μην αρχισουν οι σπιθες και χορευουν τσαμικο μεσα στο pc απο καποια διαροη στο κυκλωμα

Αλλα τελος ολα απο βδομαδα μολις αποφασισω τι θα παρω ( με την βοηθεια και του λαμπη)

Θα την στησω Αντε να δουμε :)

Τι θα καταφερουμε παλι να τα καψουμε ή να δουλεψουν ολα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

δεν μπορεί να είναι μεγάλη... για μένα είναι τόση ανάλογη με τις απώλειες από το φούσκωμα των σωληνών... από την συμπίεση του αέρα που έχουμε στο τανκ και άλλες πολύ μικρές αμελητέες απώλειες... θα ψάξω να βρω ένα προγραμματάκι που έχουν οι πολιτικοί μηχανικοί που τσεκάρει σωληνώσεις σε κτίρια (καλοριφέρ και κανονικό νερό) και υπολογίζει αντιστάσεις.

Βασικά θέλει ψηφιακό μανόμετρο και να μετράς και να του αλλάζεις θέσεις στο κύκλωμα να βλέπεις διαφορές.

Ωπ...το σημαντηκότερο λάθος ίσως.

Δεν έχουμε αντλίες...αλλά "αντλίες" που είναι απλού κυκλοφορητές στην ουσία.

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999

Σωστος αλλα ποση διαφορα ειναι αυτη??

Απο την εμπειρια σας ΑΝ7 OverClocker, ergotelis.

Πoσες απωλειες υπαρχει στο συστημα απο σωληνες, δυο ψυγεια??

Το ψυγείο από μόνο τους δεν έχει την τρελή αντίσταση..το Apogee GT/GTX είναι πιο "βαρια" απ ότι ένα ψυγείο.Απλά μετά από ένα σημείο η ροή δεν πέφτει αναλογικά και είναι ανάλογα την αντλία.

Η καλύτερη για μένα αυτή τη στιγμή είναι η Laing D5/Swiftech MCP655.

Απ τις πιο δυνατές αντλίες που βάζουν κάτω Hudor L30/Eheim 1250...και όχι επειδή είναι 1500L/H...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

Είδα ένα block το Fuzion νομίζω με πατέντα που μικραίνει πολύ την είσοδο του νερού στο block.... με αποτέλεσμα το νερό ερχόμενο από μισή ίντσα να πέφτει σε χωνί εισόδου 4χιλ (τόσο νομίζω ήταν τα δαχτυλιδάκια) και να αποχτά τρελή επιτάχυνση όταν πέφτει στο εσωτερικό του Block. Βέβαια στην έξοδο είναι πάλη μισή ίντσα αλλά είμαι 100% σίγουρος πως το συγκεκριμένο κόλπο ίσως δίνει 1-2 βαθμούς παρακάτω αλλά σκοτώνει τη ροή στο κύκλωμα (τη συνολική ποσότητα λίτρων που κινεί η αντλία όπως είπα ποιο πάνω) και σίγουρα κουράζει και την αντλία.

Κοίτα, δε τη σκοτώνει τελείως, τη μειώνει αρκετά, σε τέτοιο βαθμό όμως που παραμένει η ροή καλύτερη από τα apogee gt/gtx. Επίσης η διαφορά απόδοσης είναι σχετική, μπορεί να είναι από 1 εως 4 βαθμούς. Θα κυκλοφορήσουν 4 διαφορετικές βαλβίδες ανάλογα το cpu και τη διάμετρο της βαλβίδας που θα ήθελες.

Οι σωλήνες κόβουν κάμποσο, εξαρτάται και από τη ποιότητα του σωλήνα. Εγώ έκανα το εξής απλό πείραμα με σωλήνα φθηνό διάφανο 1/2" και σωλήνα tygon 1/2"(και οι 2 περίπου 2 μέτρα) ,σύνδεσα μια αντλία με έξοδο σε ένα Τ, και σε κάθε άκρη του Τ έβαλα τους 2 σωλήνες. Παρατήρησα να δω ποιο θα γεμίσει πιο γρήγορα 2 κουβάδες, και είδα τον tygon να γεμίζει πιο γρήγορα τον κουβά. Φυσικά δεν είναι ο μόνος λόγος για να πάρεις Tygon, έκανα και πείραμα αντοχής του σωλήνα σε υψηλές θερμοκρασίες, σε περιπτώσεις δλδ που η αντλία δε ξεκινά ή σταματήσει, με αποτέλεσμα στον επεξεργαστή που πιάνει 80+ βαθμούς και τα ρακόρ του μπλοκ να καίνε.(μη νομίζετε ότι το έκανα έτσι, απλά ζέστανα το μπλοκ :p) Εκεί είδα τους tygon να αλλοιώνονται λιγότερο λόγω της υψηλής θερμοκρασίας(Αν αλλοιωθεί κάμποσο ο σωλήνας μπορεί να δημιουργήσει διαρροή, εκεί φαίνεται σημαντική η ύπαρξη του σφυκτήρα παρόλο που εμάς μας φαίνεται ότι ο σωλήνας έχει "κολλήσει" σφικτά στο ρακόρ) .Γενικά ο tygon είναι απλά αρκετά ανώτερης ποιότητας και πιο ψαγμένος, για αυτό άλλωστε είναι και πιο ακριβός. Αν μπορείτε να βάζετε και σπιράλ πλαστικό για να εξασφαλίσετε πάντα την ίδια διατομή στις γωνίες στο σωλήνα σε όλο το κύκλωμα,γιατί όσο λυγίζει ο σωλήνας τόσο μειώνεται η διατομή του. Προσωπικά επόμενος στόχος μου είναι ο ελαστικός χαλκοσωλήνας που έχει και θερμοαπαγωγή και μικρότερη αντίσταση, αν και προβλέπω να έχω πρόβλημα με το βίδωμά του στα ρακόρ.

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999

Πoσες απωλειες υπαρχει στο συστημα απο σωληνες, δυο ψυγεια??

Είχα κάνει ένα "μπακάλικο" πείραμα παλαιότερα και τα είχα δημοσιεύσει κιόλας, χαρακτηριστικά μια L30 έπεφτε στα 300lt/h με 2 ψυγεία και 2 μπλοκ σε ανοικτό κύκλωμα ωστόσο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Χθες, στις 23:27]

Κοίτα, δε τη σκοτώνει τελείως, τη μειώνει αρκετά, σε τέτοιο βαθμό όμως που παραμένει η ροή καλύτερη από τα apogee gt/gtx.

Με βλέπω να γυρνάω τα χρυσοχοεία να βρω δαχτυλίδια για την Apogee :T:

Link to comment
Share on other sites

Τρίχες... φέρανε τα πράγματα και δεν υπάρχει λέει το block για την 8800...... την έκατσα τώρα γιατί σε όλη την Αθήνα μόνο το Πλαίσιο είχε τα ΕΚ που ψύχουν και τις μνήμες (είναι ψυχολογικό δικό μου να τις ψύξω ... μην πείτε πάρε άλλη..και βάλε ψυκτράκια στις μνήμες).

Και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα... θα τους πάρω το πρωί μπας και έχουνε μια άλλη ΕΚ με acetal λέει καπάκι (ίδια πρέπει να είναι με εκείνη που είχα διαλέξει αλλά χωρίς το plexiglass).

Έχει κανείς καμιά ιδέα? βλέπω στο site να έχουνε φέρει και κάτι καινούργιες AlphaCool αλλά τις έχει δει κανείς?

Υ.Γ. Όντως το 1 μέτρο Tygoon που πήρα είναι αστείο σαν μέγεθος ... δεν φτάνει ούτε για φτύσιμο.

Link to comment
Share on other sites

(( Προς ergotelis σβησε κανα μυνημα στα πμ γιατι δεν μπορεις να παρεις και να σου στειλω))

Ακομα καποιες αποριες Δυο αντλιες βοηθανε στο συστημα??

Αναμεσα σε καποια τριπλα ψυγεια η διαφορα στην τιμη τους ειναι τεραστια ΠΟΥ ωφειλεται αυτο ξερει κανενας?? ( Μην μου αναφερεται μοναχα νεο προιον )

Η διαταξη ανεμηστηρων σε σαντουιτσ στο ψυγειο ( ανεμηστηρες και στις δυο πλευρες του ψυγειου ) κατα ποσο βοηθαει??

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999

Ακομα καποιες αποριες Δυο αντλιες βοηθανε στο συστημα??

Αναμεσα σε καποια τριπλα ψυγεια η διαφορα στην τιμη τους ειναι τεραστια ΠΟΥ ωφειλεται αυτο ξερει κανενας?? ( Μην μου αναφερεται μοναχα νεο προιον )

Η διαταξη ανεμηστηρων σε σαντουιτσ στο ψυγειο ( ανεμηστηρες και στις δυο πλευρες του ψυγειου ) κατα ποσο βοηθαει??

:)

’δειασα! :D

Λοιπόν, 2 αντλίες βοηθάνε αλλά όχι τόσο όσο να δικαιολογείται η αγορά τους, πρέπει όλο το σύστημα να είναι πολύ καλό για να χρειαστεί 2 αντλίες. Και πάντα σε σειρά αυτές αλλιώς ανεξάρτητα κυκλώματα είναι ακόμη καλύτερα.

Τα gtx που είναι τα πιο ακριβά, έχουν πιο πυκνά fins, είναι καλύτερα δλδ , αλλά δε νομίζω πως δικαιολογεί το κόστος αγοράς τους η επιπλέον απόδοση. Για τόσα λεφτά θα κοιτούσα τα thermochill τα οποία πέραν της ίδιας απόδοσης με τα gtx έχουν και σημαντικά μικρότερη απώλεια ροής νερού. Επίσης το πλεονέκτημα του καλύτερου ψυγείου φαίνεται κυρίως με πιο αδύναμους ανεμιστήρες(λιγότερο από 1000στροφές εννοώ για ανεμιστήρες της προκοπής πάντα).

Για ανεμιστήρες σάντουιτς δεν βοηθάει πολύ, είχα διαβάσει διάφορα τέστ το xs που βγάζανε μια διαφορά της τάξης του μισού βαθμού. Βέβαια όποιος κηνυγάει το απόλυτο προφανώς και θα κάνει το παν να κερδίσει από παντού! :D

Link to comment
Share on other sites

BlueChris εχω πηξει στο διαβασμα οτι ελληνικο και ξενο φορουμ βρισκω (ακομα και εδω στον λαμπη εχει παλαιοτερα πολυ καλα θεματακια ριξε μια ματια)

για υδροξυψη καθομαι και το διαβαζω τοσο διαβασμα ουτε στις εξεταστικες του πανεπιστημιου :p :P :p :P

Παντως και εγω πολυ θα ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες και απο αλλα μελοι που απο τι βλεπω παιζουν δυνατα στο θεμα αυτο

και να ευχαριστησω ολους οσους απαντησαν:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά όλους για ότι βοήθεια δώσατε. Πλέον τα πήρα όλα εκτός από ρακόρ τα οποία θα τα πάρω αύριο. Επομένως το απόγευμα θα το βάλω να δουλεύει μέχρι το πρωί να καθαρίσουν όλα μέσα εκτός PC και μεθαύριο το στήνω και λέω εντυπώσεις.

Από ότι νιώθω φυσώντας (όσο μπακάλικο και να είναι αυτό) τα ψυγεία είναι σαν να μην έχουν αντίσταση καθόλου... μόνο στην Apogee νιώθω πως κάτι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα με την εγκατάσταση και οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Πιστεύω σήμερα να τσεκάρω το αν είναι καλύτερα με το μονό ψυγείο στο κύκλωμα αν και νομίζω πως δεν τίθεται τέτοιο θέμα καθώς ακουμπάω τη σωλήνα που φεύγει από την Apogee και πάει στο μονό ψυγείο να είναι ζεστή και η έξοδος από το μονό προς την 8800 είναι αρκετά ποιο δροσερή... άρα αν το στείλω θα ανεβάσω θερμοκρασίες στην 8800 που δεν το θέλω σε καμία περίπτωση μιας που η καρτούλα παίζει αυτή τη στιγμή στα 662/2300 με 50c σε full load. Φανταστήται αν φάει το νερό της Apogee απευθείας που θα ανέβει.

CPU έχω με 8χ450 ... 44idle και 54 Full Load.

Επίσης τη Liang την έχω στο 3 σαν ρύθμιση ταχύτητας από τα 5.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα με το tank .... αν βάλω τη Lian Li στο 5 είναι τόση η δύναμη που μπαίνει και βγαίνει το νερό που το τανκ κάνει στροβιλισμό σαν να ανακατεύουμε νερό σε ποτήρι με κουτάλι γρήγορα.... αυτό δημιουργεί στρόβιλο και ρουφάει η αντλία ψιλές φισαλιδούλες από το τέλος του τανκ (ναι δημιουργήται μια γραμμή αέρα 16 πόντους!!!!!!!.

Το έχω σκάσει στο νερό μέχρι πάνω και συμμαζεύτηκε λίγο... έφτασα παρά κάτι στο 4 ρύθμιση αλλά είμαι αγχωμένος γιατί αν θελήσει και ρουφήξει τότε σε όλο το κύκλωμα τρέχουν μικρές φυσαλίδες που σίγουρα θα κάτσουν στις ψήκτρες και θα δημιουργούν πρόβλημα.

Μια λύση που σκέφτομαι είναι να βάλω κάτι μέσα στο τανκ να μην μπορεί να γίνει αυτό....

Θα προσπαθήσω να τραβήξω φωτογραφία αργότερα.

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον Laing D5 ηθελες να γράψεις... :p

Λοιπόν το πρόβλημα το ειχα και εγω αυτό που αναφέρεις ΑΛΛΑ με άλλο τανκ..... Εχω το Alphacool Reservoir Cooling Slot Repack... Σε εμένα το πρόβλημα λυθηκε οταν αφαιρεσα κάθε ιχνος αέρα και φυσαλλίδα, εχοντας μονο νερο 100% στο συστημα της υδρόψυξης... Δεν ξέρω αν μπορεί να γινει κάτι τέτοιο στο δικό σου τανκ καθώς μπορεί στο δικό σου να ισχύει κάτι διαφορετικό λόγω κατασκευής... να πρέπει να μένει και λίγος αέρας....

Για να φτάσω να δουλέυω την αντλια στο 5 ξεκινήσα απο το 1... Δουλευοντας στο 1 προσθεσα νερό και αφου ηρθε όλος ο αέρας στο τανκ, την πηγα στο 2... ξαναπρόσθεσα νερό και αφου περίμενα λιγο, την πηγα στο 3... και μετά και πάλι νερο και μετα 4 και πάει λέγοντας... φυσικά πρεπει να κάνεις αρκετα ανοιξε-κλείσε της αντλίας για να σπρώξει ολο τον αέρα και μην ξεχάσεις και το κουνημα στο ψυγείο... οσο πιο πολύ νερό προσθέσεις τώρα λιγοτερο θα δεις αυτο το φαινόμενο με τον στροβιλο και τις φυσαλλίδες... Γενικά οσο αυξάνεις την ταχύτητα της αντλίας ρουφάει και περισσότερο νερό, οπότε πρεπει να το τιγκάρεις....

Ελπιζω να βοήθησα κάπως...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.