Jump to content



Custom WC


BlueChris

Recommended Posts

@ΑΝ7

μια χαρα ρε φιλε

ολα σουπερ

να μονταρουμε το χρησταρα να τον δω να χαμογελαει

γιατι ειναι wanna be Μοντας και εχει παρει και τα μπλοκ που μαρεσουν κ τον ζηλευω λιγο

αλλα μη του το πεις χαχα

ΧΡΗΣΤΑΡΑ παρε ρε εκεινα τα ωραια σφικτηρακια απο πλαισιο με τα δοντακια

δεν μαρεσουν αυτα πουχεις βαλει

και γω μεταλικα εχω αλλα θυμιζει βρυση ή λαστιχο ποτισματος

δε λεω ειναι καλα αλλα ναχουμε και λιγο λουκ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Ρε φίλε σόρρυ αλλά αυτό δεν είναι πανηγύρι! Για να το φτιάξεις αυτό το πράγμα σημαίνει ότι έχεις τρομερή όρεξη. Ωστόσο έκανες αρκετά λάθη. Να τα πάρουμε με τη σειρά γιατί η σχεδίασή του κυκλώματος είναι δύσχρηστη και όχι η καλύτερη κατά τη γνώμη μου.

-Γιατί τόσα μπλοκς, η ροή πεθαίνει σε τέτοιο κύκλωμα. Δε χρειάζονται όλα υδρόψυξη. Δε χρειάζονται υπό την έννοια ότι δεν έχεις να κερδίσεις κάτι με το να τη βάλεις πέραν από κόπο και λογαριασμό.Υπάρχουν πιο οικονομικοί μα πάνω από όλα εύχρηστοι τρόποι να ψύξεις τα υποσυστήματα.

-Αυτό το τεστάρισες για διαρροές? Πόσες συνδέσεις ρακόρ-σωλήνα έχεις? Εγώ χάνω το λογαριασμό να τις μετρήσω, πάντως δε θα σύνδεα τέτοια κύκλωμα σε καμιά περίπτωση. Απλα θα φοβόμουν. Μια διαρροή, ένα καμένο μόμπο, θα έχεις το κουράγιο να τα ξεσυνδέσεις όλα αυτά για να το αλλάξεις? Μια αλλαγή στο κύκλωμα να θες, πως θα τη κάνεις?

-Το κοινό τάνκ όπως είπαν και τα παιδιά είναι λάθος, γιατί αναμιγνύει το νερό. Δε θες όλα να ψύχονται με την ίδια θερμοκρασία νερού, θες αν γίνεται να δώσεις μεγαλύτερη δυνατότητα ψύξης στο cpu/vga και μικρότερη στα άλλα υποσυστήματα. Επιβαρύνεις τα βασικά με άχρηστη επιπλέον θερμότητα.

-Οι αντλίες παράλληλα αποδίδουν λιγότερο από ότι σε σειρά, έχει επαληθευτεί σε πολλά πειράματα.

-Η τοποθέτηση των ψυγείων αλά σάντουιτς είναι λάθος. Γιατί?Απλά: Στην είσοδο του αέρα του πρώτου ψυγείου θα μετράς π.χ. 23 βαθμούς. Στην έξοδο του αέρα π.χ. 25-26. ’ρα κάποια υποσυστήματα θα ψύχονται με αέρα 2-3 βαθμούς πιο ζεστό, που όμως λόγω της ύπαρξης τέτοιας συνδεσμολογίας με το τάνκ πάλι θα αναμιγνύεται το νερό και θα ξαναζεστένονται υποσυστήματα. Δηλαδή τη θερμότητα που βγάζεις τη ξαναβάζεις μέσα...

Η γνώμη μου για τη σωστή συνδεσμολογία αφού βλέπω έχεις την όρεξη να ψαχτείς?

Πέτα το magic cool ψυγείο, φτιάξε 2 ανεξάρτητα κυκλώματα:

Ένα για cpu-vga-gtx360-laing και τη hydor L30 με το gtx120 και όλα τα υπόλοιπα. Βάλε και το gtx120 κάτω κατά τέτοιο τρόπο ώστε να παίρνει και αυτό αέρα από έξω. Φρόντισε τα 2 ψυγεία να βγάζουν έξω από το κουτί τον αέρα και να μην ανεβαίνει ο αέρας πάνω στο μόμπο. Στο πάνω πάτωμα να περνάνε μόνο οι σωλήνες και τα καλώδια από psu. Βάλε προφανως και κανά ανεμιστήρα στο πάνω πάτωμα του κουτιού, ένα για είσοδο ένα για έξοδο.Να βάλεις και 2ο τάνκ για το 2ο κύκλωμά σου, η L30 δε τη παλεύει χωρίς τάνκ. Και να κάνεις δοκιμές πριν τα βάλεις μέσα ότι δε παίζει καμιά διαρροή...

Έχεις καταπληκτικό υλικό(Wc parts, Κουτί , σύνθεση pc) κρίμα είναι να μην αξιοποιηθεί σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Ergotelis φίλε μου ευχαριστώ εσένα και όλους τους άλλους ειλιλικρινά που ασχολήθηκαν... ας τα πάρουμε ένα ένα.

Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με αυτό που έχω κάνει το οποίο φυσικά δεν το υποστοιρίζω μιας και δεν έχω δοκιμάσει άλλους τρόπους για να δω τι είναι καλύτερο.

Καταρχήν έχεις δίκιο... όλα αυτά τα block δεν χρειάζονται και ειδικά του SB ... για τα mosfet δεν το συζητάω ήταν πυρωμένα παλιά που τα ακούμπαγα.

Το κύκλωμα τώρα... όντως αναμιγνύονται τα νερά αλλά μάλλον δεν παρατήρησε κανείς το εξής... το νερό αναμιγνύεται όταν επιστρέφει από τα block πέφτοντας στο τανκ... μετά το τανκ με διχάλα δίνει νερό στις 2 αντλίες... θέμα ροής δεν τίθεται γιατί κάθε αντλία παίρνει κανονικότατα το νερό που χρειάζεται και είμαι 100% σίγουρος ότι λειτουργεί σωστά γιατί όσο είχε φυσαλίδες το κύκλωμα έβλεπα τα χιλιόμετρα που κάνανε οι φυσαλίδες και στα 2 κυκλώματα.

Η κάθε αντλία λοιπόν παίρνει το νερό που χρειάζεται και καπάκι έχει το ψυγείο της ... συγκεκριμένα η Laing στέλνει στο GTX360 το οποίο παγώνει το νερό και εκείνο με τη σειρά του ψύχει τον Q6600 και την 8800 και επιστρέφει στο τανκ.. άρα το νερό εδώ ότι και να είχε πάρει από το τανκ παγώνει στο GTX και πάει δροσερό...

Στο άλλο κύκλωμα όμως σίγουρα είναι ανεβασμένει η θερμοκρασία... γιατί το νερό από το άλλο κύκλωμα είναι αρκετά ποιο ζεστό. Εδώ η Hydor παίρνει νερό και αυτή από το τανκ το στέλνει στο 2πλο ψυγείο και μετά ψύχονται τα 4 block του MB.

Εδώ τίθενται τα εξής... πόσο πειράζει το 2ο κύκλωμα το ότι το νερό ανεβάζει θερμοκρασία από το 1ο.... κατά τη γνώμη μου όχι πολύ μιας και όσο και να κέρδιζα με διαφορετικό τανκ δεν τα πειράζει τα mosfet/sb/nb λίγο ζέστη παραπάνω. Πριν με αέρα φθάνανε 40 βαθμούς και τώρα έχουν 27-29. Σίγουρα λοιπόν είναι καλύτερα το ξεχωριστό κύκλωμα ... αλλά το θέμα είναι πόσο και αν αξίζει να στριμώξω άλλο ένα τανκ και ακόμα και άλλους σωλήνες ενώ τώρα είμαι rdy.

Για το θέμα του 2πλού ψυγείου έχεις απόλυτο δίκιο... δεν το βλέπω να κάνει δουλειά... σίγουρα αν το αντικαταστήσω με το GTX120 και το βάλω κάτω όπως λες είναι καλύτερα και θα κάνει καλύτερη δουλειά... αυτό λοιπόν θα το κάνω σίγουρα και θα κερδίσω και χώρο.

Το σάντουιτς που έχω κάνει κάτω είπα ποιο πριν πως είναι μέγιστη βλακεία αλλά την έκανα μέχρι να τρυπήσω τα 2 πλαϊνά του κουτιού και να βάλλω τα ψυγεία πλάγια... + της άλλης παιδιά αυτοί ήτανε και όλοι μου οι σωλήνες... και μέχρι Δευτέρα-τρίτη που θα πέσει μισθός δεν παίζει να χώσω άλλα φράγκα έχω ξεπαραδιαστεί με το πράμα.

Ρε συ και εμένα δεν μου αρέσουν τα ρακοράκια με το σφικτήρα και μάλιστα όταν τα είχα δει πρώτη φορά στο Γιάννη του είχα πει αν τα είχε φτιάξει με γκόμενα παντρεμένη με υδραυλικό... ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ είναι 100% σίγουρα να μην χυθεί σταγόνα..... αυτό που λέμε για σιγουριά 2 προφυλακτικά και κάλτσα ενδιάμεσα να μην γίνουμε μπαμπάδες. Μάλιστα μου τελείωσαν και πλακώθηκα όπου ήθελα μετά σφίξιμο σε 4απλά πλαστικά δεστράκια.. είμαι λίγο ψυχανώμαλος αλλά ακόμα σταγόνα δεν έχει χυθεί ούτε πρόκειται να χυθεί εκτός αν τρυπήσει κάνας tygoon ή έχω διαρροή από καμιά αντλία ή τανκ.

Επίσης δεν μασάω στο λύσε δέσε... εκτός ότι 17 χρόνια ήμουν μοντελιστής με βενζινοκίνητα μοντέλα και έκανα πρωταθλητισμό, πιάνουν γενικά τα χέρια μου και δεν βαριέμαι μιας και κάνω τουλάχιστον 2-3 εγκαταστάσεις custom server και custom PC σε εταιρίες γραφικών τεχνών το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oxide [Σήμερα, στις 12:24]

ερωτηση

τι σημαινει "πιο μανιτζεβελοι"

προφανως προκειται για τρελη ορολογια o/c και δεν εχω προχωρισει τοσο εις βαθος:p .

να με συγχωρειτε οι πιο εμπειροι...:tomato:

δεν ειναι ορολογια ρα :p

ετσι μιλαει ο κορμης :cool:

υπο8ετω πως βγαινει απο την λεξη manage aka διαχειριζομαι και εννοεις,οπως ειπε και ο Χρηστος απο πανω)οτι ειναι πιο "διαχειρισιμοι",δλδ πιο ευκολο να τους κουμανταρεις

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από ένα 6άωρο ταλαιπωρίας με το φίλο ChillOut και αφού τα λύσαμε όλα και τα ξαναδέσαμε ομολογώ πως τα πράγματα είναι καλύτερα... έπεσα σε θερμοκρασίες γύρω στους 10 βαθμούς (βάζοντας και nanofusion πάστα επιτέλους που πήγα και πήρα) και επίσης το 2πλό έφυγε... ξαναμπήκαν πάλι Push Pull ανεμιστήρες στο 3πλό GTX και στη θέση του 2πλού μπήκε το Μονό GTX.

Ήδη είμαι στα 4.2 και θα το αφήσω εκεί καμιά βδομαδούλα να συνηθίσει και μετά βλέπουμε αν πάει παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το άφησα 1 κύκλωμα γιατί μέτρησα και θερμοκρασία νερού και ήτανε στους 27c. Από εκεί και πέρα μου ελευθερώθηκε ο χώρος κάτω και επομένως ξαναέβαλα Push Pull στο 3πλό και έτσι κατέβηκα πάλι σε θερμοκρασίες και γλίτωσα να τρυπήσω και τα πλαϊνά. Αν ποτέ τώρα έχω φράγκα για πέταμα θα βάλω 3 SilenX στο 3πλο να γλιτώσω το push pull μιας και 1ας από δαύτους είναι δυνατότερος και ποιο αθόρυβος από τους 6 που έχω εκεί τώρα.

post-7389-1416073236,8949_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τώρα που το νερό είναι +6 από θερμοκρασία περιβάλλοντος αν τα βάλω 2 διαφορετικά πόσο θα κατέβει? 2-3 βαθμούς το κύκλωμα με τα mosfet/sb/nb ενώ το άλλο θα ανέβει. Δεν το πιάνεις πως έτσι όπως είμαι τώρα το δευτερεύων κύκλωμα που παίρνει από το ίδιο νερό και οι θερμοκρασίες του δεν είναι τόσο μεγάλες όσο του 1ου βοηθάει στην ψύξη και για το 1ο? Δεν έχω άλλους τρόπους να στο εξηγήσω. Να μου πεις ξεχώρισε ένα κύκλωμα τον 6600 και ένα άλλο κύκλωμα την 8800 να το καταλάβω και θα έχει και νόημα αλλά η θερμοκρασία των mosfet/sb/nb σε καμία περίπτωση δεν επιβαρύνει τπτ.

Αυτό που μου λες είναι ακαδημαϊκό ή το έχεις κάνει και εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris

Δηλαδή τώρα που το νερό είναι +6 από θερμοκρασία περιβάλλοντος αν τα βάλω 2 διαφορετικά πόσο θα κατέβει? 2-3 βαθμούς το κύκλωμα με τα mosfet/sb/nb ενώ το άλλο θα ανέβει. Δεν το πιάνεις πως έτσι όπως είμαι τώρα το δευτερεύων κύκλωμα που παίρνει από το ίδιο νερό και οι θερμοκρασίες του δεν είναι τόσο μεγάλες όσο του 1ου βοηθάει στην ψύξη και για το 1ο? Δεν έχω άλλους τρόπους να στο εξηγήσω. Να μου πεις ξεχώρισε ένα κύκλωμα τον 6600 και ένα άλλο κύκλωμα την 8800 να το καταλάβω και θα έχει και νόημα αλλά η θερμοκρασία των mosfet/sb/nb σε καμία περίπτωση δεν επιβαρύνει τπτ.

Αυτό που μου λες είναι ακαδημαϊκό ή το έχεις κάνει και εσύ?

Ρε συ χρήστο,όχι ακαδημαικό δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την απόδοση των ψυγείων στις συγκεκριμένες συνθήκες. Αν δεν έχουν φτάσει στην μέγιστη απόδοση τους ίσως χωρίζοντας το κύκλωμα απλά να μην αλλάξει τίποτα. Δηλαδή είτε του δώσεις 10 watt είτε 30watt η θερμοκρασία εξόδου του νερού θα είναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oxide [27-10-2007 13:24]

@crazyant σε παρακαλω ασε τον ειδικο να μιλησει:laughing: :laughing:

Καλα τα λετε

μανιτζεβελος ειναι ο βολικος , ο ευκολα προσβασιμος , και οσα ειπατε παραπανω

εμπλεξα με τη δουλεια γμτ και δεν μπορεσα να ποσταρω

τωρα τα βλεπω ολα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oxide [27-10-2007 13:24]

@crazyant σε παρακαλω ασε τον ειδικο να μιλησει:laughing: :laughing:

Καλα τα λετε

μανιτζεβελος ειναι ο βολικος , ο ευκολα προσβασιμος , και οσα ειπατε παραπανω

εμπλεξα με τη δουλεια γμτ και δεν μπορεσα να ποσταρω

τωρα τα βλεπω ολα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris [Χθες, στις 03:15]

Λοιπόν μετά από ένα 6άωρο ταλαιπωρίας με το φίλο ChillOut και αφού τα λύσαμε όλα και τα ξαναδέσαμε ομολογώ πως τα πράγματα είναι καλύτερα... έπεσα σε θερμοκρασίες γύρω στους 10 βαθμούς (βάζοντας και nanofusion πάστα επιτέλους που πήγα και πήρα) και επίσης το 2πλό έφυγε... ξαναμπήκαν πάλι Push Pull ανεμιστήρες στο 3πλό GTX και στη θέση του 2πλού μπήκε το Μονό GTX.

Ήδη είμαι στα 4.2 και θα το αφήσω εκεί καμιά βδομαδούλα να συνηθίσει και μετά βλέπουμε αν πάει παραπάνω.

παρατηρω μια εμμονη στο burn in while working και επισης μια εμμονη με nanofusion

στη μανα σου τοπες? (απο το σποτακι στην tv)

χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BlueChris [Χθες, στις 18:46]

Λοιπόν το άφησα 1 κύκλωμα γιατί μέτρησα και θερμοκρασία νερού και ήτανε στους 27c. Από εκεί και πέρα μου ελευθερώθηκε ο χώρος κάτω και επομένως ξαναέβαλα Push Pull στο 3πλό και έτσι κατέβηκα πάλι σε θερμοκρασίες και γλίτωσα να τρυπήσω και τα πλαϊνά. Αν ποτέ τώρα έχω φράγκα για πέταμα θα βάλω 3 SilenX στο 3πλο να γλιτώσω το push pull μιας και 1ας από δαύτους είναι δυνατότερος και ποιο αθόρυβος από τους 6 που έχω εκεί τώρα.

επειδη κινδυνευω να γινω γραφικος ξανα και κολλημενος

σε παρακαλω ασε μονο 3 ανεμιστηρες και πες μας διαφορες σε θερμοκρασιες

αδυνατω να πιστεψω οτι εχεις τοσο προβλημα ροης αερα με 3 ανεμιστηρες

κραταω ομως μια πισινη γιατι εχεις παρα πολλα μπλοκ και το γνωστο πλεον flow killing

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.