Jump to content


Ομαδική Αγορά Monitor Calibration Tool


greekfragma

Recommended Posts

  • Replies 519
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 15:08]

το πολυ 30 λεπτα

Α εντάξει μια χαρά ρε συ...

Αρχική απάντηση από raziel [Σήμερα, στις 15:51]

Κι εγώ μέσα παιδιά, perp έλα Θεσσαλονίκη κι εδώ ***** θα είμαστε σε λίγο.

Τι είπες τώρα ρε φίλε... άνετα ερχόμουν....έχω και ωραίες ιστορίες εκει πάνω.... ;)

Link to comment
Share on other sites

προτεινω να περιμενουμε μεχρι και την κυριακη μηπως και θελει κανεις ακομα.

εχουμε καταληξει τελικα να παμε για την μεγαλη εκδοση? 200/12 παει περιπου 16μιση ευρω εκαστος.

μεχρι την κυριακη προτεινω 2 πραγματα

α)υπομονη μηπως θελει συμμετοχη και καποιος ακομα....

β)ψαξιμο καλυτερων αισθητηρων μηπως υπαρχει κατι που δεν εχουμε δει.

Υ.Γ. σχετικα με το προγραμμα που θα χρησιμοποιηθει υπαρχουν ακρες να βρουμε καλυτερα απο αυτο που θα υπαρχει ηδη μεσα στο πακετακι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λέω να δούμε ποσο είναι το μάξιμουμ που μπορούμε να δώσουμε κατα κεφαλήν (και να το προκαθορίσουμε) ουτως ωστε να πάρουμε το καλύτερο δυνατόν.

Δηλαδή για να σας δώσω να καταλάβετε, να καθορίσουμε ενα ποσο που να μπορούμε να διαθέσουμε όλοι και ανάλογα με αυτό βλέπουμε και αγοράζουμε οτι καλύτερο υπάρχει.

Συμφωνω και με τα δυο που πρότεινε ο fragma αλλα χωρις να με δεσμέυει το πρώτο. Δηλαδή αν βιάζεστε το παίρνουμε και χθές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά .... εξαιρετική ιδέα η προτεινόμενη ομαδική αγορά. Ειμαι και εγώ μέσα (αλλά μην ξεχάσετε να μας ενημερώσετε για κατάθεση χρημάτων κλπ). Ευχαριστώ σε όλους για την εξαιρετική ιδέα.

Για να σας φτιάξω λιγάκι ..... υπάρχουν και αντίστοιχα προγράμματα για εκτυπωτές καθώς και για scanners. Θα ήταν ενδιαφέρον κάποιος που γνωρίζει περισσότερα να μας ενημερώσει.

Και κάτι άλλο, στην τελευταία εκθεση για φωτογραφία που έγινε στην Αθήνα (περσι το Φθινόπωρο 2006) στον Ανατολικό αερολιμένα, και στην οποία πήγα, υπήρχαν όλα αυτά τα γκάτζετάκια, και μάλιστα και σε Αθήνα κάποιος τα πουλούσε και κάποιος στη Θεσσαλονίκη !!!! αλλά δυστυχώς έχασα τις διευθύνσεις !!!!! Υπάρχει και κάποιος στην Ανω Γλυφάδα (Αθήνα) που κάνει αυτή την ρύθμιση (ξεχνάω ποιός είναι) αλλά ζητά γύρω στα 120 ευρώ για να καλιμπράρει την οθόνη+εκτυπωτή+σκάννερ και να δημιουργήσει τα αντίστοιχα color profiles για κάθε ένα και να τα αποθηκεύση για χρήση στο PC. Αλλά πρέπει να έχουμε υπόψη ότι αυτά τα μηχανήματα θέλουν να ξαναγίνεται το profiling κάθε 12-18 μήνες γιατί το μηχάνημα αλλάζει συμπεριφορά με τον χρόνο και απαιτείται επαναρύθμιση.

Αυτά τα λίγα για να μας βοηθήσουν κάποιοι που σίγουρα γνωρίζουν πολλά περισσότερα από εμάς.

Περιμένω ενημέρωση όταν αποφασισθεί η ομαδική αγορά. :clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

δεδομενου οτι ειμαι πανω απο 4 τουλαχιστον διαφορετικες tft και εχω παραπονα απο δαυτες ειμαι και γω μεσα.pm να στειλω κανα mobile για συνενοηση οταν αποφασιστει η καταληκτικη ημερομηνια αγορας:D

Link to comment
Share on other sites

update της λίστας (Γιώργο δεν πιστεύω να σε πειράζει που σε γλυτώνω από τον κόπο, ε? :p)

1.greekfragma

2.ea6gka

3.gbak

4.NoDSL

5.deninho

6.PGM

7.LevelOne

8.YDinopoulos

9.hurin

10.perp

11.sofix

12.bleo8onhs

13.raziel

14.alambi

15.naz

16.jros3e

17.Reaper

18.apostolis22

Link to comment
Share on other sites

λιγο υπομονη ακομα μηπως θελει καποιος ακομα να συμμετασχει.

κυριακη βραδυ στις 9 κλεινουν οι συμμετοχες.μολις κλεισουν οι συμμετοχες θα ανακοινωθει και το τελικο ποσο που αναλογει στον καθενα

σκεφτομαι να αναλαβουν 3 ατομα τις διαδικασιες.

ενας απο αθηνα ενας απο κρητη ενας απο θεσσαλονικη....αφου κανει τον γυρο απο αυτα τα μερη θα ξαναγυρισει αθηνα για να σταλει και στον bleo8onhs και τον sofix στην Πατρα.

εαν υπαρχει καποια ενσταση για το παραπανω ευχαριστως να το συζητησουμε.

Υ.Γ.αντε ρε να πιασουμε την 20αδα:p

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικό των εκδόσεων.

(το ξαναπόσταρε ο snips, sorry.)

Όποιο από τα δύο θέλετε, αν υπάρχει θέμα ψηφοφορίας, το μεγάλο.

Edit2: Hardware Calibration For LaCie CRT Displays, Software Calibration For LaCie LCD Displays.

Το διαβάσατε αυτό? Ότι θα συνεργάζεται με τα υπόλοιπα μονιτορς, θα συνεργάζεται, αλλά θα είναι αποτελεσματικό?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.