Jump to content



Review: i-RAM Vs Mechanical Vs Solid State Disk


Chosen

Recommended Posts

Ενδεικτικά από PCMark05

Για να σου πω την αλήθεια λειτουργικό πάνω δεν έβαλα για να σου πω για αίσθηση αλλά όπως βλέπεις και μόνος σου στο ΧP Startup η διαφορά είναι τεράστια...

post-3721-1416073192,9585_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε feeling είναι απίστευτο, πρώτη φορά είδα πως είναι να ανοίγουν τα προγράμματα στιγμιαία. Πχ στο σπίτι το Paintshop Pro ανοίγει (μετά από boot) πιο γρήγορα απ'ότι μεγιστοποιήται (ήδη ανοικτό στο taskbar) από minimised στο pc της δουλειάς που δεν έχω i-ram.

Τα SSD δίνουν παρόμοια αίσθηση, αλλά βλέπεις ότι χωλένουν στα transfer rates όταν πας να μεταφέρεις μεγάλο όγκο δεδομένων.

Latency, timings & DDR333/400 δεν παίζουν απολύτως κανέναν ρόλο, γιατί δεν το χρησιμοποιείς σαν μνήμη, αλλά σαν σκληρό. Εδώ πάς από τα 13ms ενός 7200rpm σκληρού, στα 8ms ενός Raptor και η διαφορά σου φαίνεται μεγάλη, φαντάσουν να πας στα 0.08ms του i-ram... :D

Link to comment
Share on other sites

δεν ρώτησα αυτό

είπα σε σύγκριση με κλασικά μηχανάκια

είναι σα να περνάς από

μονό δίσκο σε raid

ή σα να περνάς απο ένα normal μηχάνημα σε ένα με low latencies

αλλά την απάντηση τη δώσατε έμμεσα αποκρίνεται ακαριαία...

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Σε feeling είναι απίστευτο, πρώτη φορά είδα πως είναι να ανοίγουν τα προγράμματα στιγμιαία. Πχ στο σπίτι το Paintshop Pro ανοίγει (μετά από boot) πιο γρήγορα απ'ότι μεγιστοποιήται (ήδη ανοικτό στο taskbar) από minimised στο pc της δουλειάς που δεν έχω i-ram.

Τα SSD δίνουν παρόμοια αίσθηση, αλλά βλέπεις ότι χωλένουν στα transfer rates όταν πας να μεταφέρεις μεγάλο όγκο δεδομένων.

Latency, timings & DDR333/400 δεν παίζουν απολύτως κανέναν ρόλο, γιατί δεν το χρησιμοποιείς σαν μνήμη, αλλά σαν σκληρό. Εδώ πάς από τα 13ms ενός 7200rpm σκληρού, στα 8ms ενός Raptor και η διαφορά σου φαίνεται μεγάλη, φαντάσουν να πας στα 0.08ms του i-ram... :D

Εδώ εγώ παρατήρησα διαφορά από τα ~7.8ms στα ~6ms που πέτυχα σπάζοντας το Raid (ας είναι καλά ο Hadji που μου το πε :D), που να πάω σε 0.1....

:drool: λέμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Τελικά ο λόγος που όσοι τα έχουν δοκιμάσει δεν τα έχουν κρατήσει (γιατί πολλούς ξέρω που το έχουν κάνει αυτό) είναι η ανασφάλεια;

Χωρητικότητα μόνο, για μένα. Κόστος δεν τρελαίνομαι, ένα γεμάτο i-ram κάνει λίγο παραπάνω από έναν 150άρη raptor. Και τον ράπτορα δεν τον παίρνεις για τα γίγα, έχει και 500αρηδες με <90 γι'αυτό το λόγο. Τον παίρνεις για την απόκριση, και εκεί το i-ram του βαράει στα αυτιά.

Το πρόβλημά μου είναι, ότι αυτή την ακαριαία απόκριση, θέλω να την βλέπω στο OS και στο παιχνίδι που παίζω (UT2004, 8.5Gb με τα bonuspacks κλπ) οπότε καλά μας ***βλωσε το ρημάδι, αλλά τι να το κάνω;

Είμαι και σε m-ATX μητρική/κουτί, και το 1 από τα 2 PCI μου το καλύπτει το cooler της 8800. Το i-ram το έβαλα στο επόμενο και τελευταίο PCI της μητρικής, που όμως κλείνει από κάτω την κάρτα γραφικών, με αποτέλεσμα να ψήνεται. Οπότε δώρο-άδωρο.

Ψάχνω εδώ και πολύ καιρό δικαιολογία και μόντα για να το κρατήσω, αλλά για πρακτικούς λόγους με βλέπω να το διώχνω... :(

Εκτός κι αν το βγάλει η Giga σε 16Gb max, DDR2 & SATA300, οπότε με κόβω να τα στάζω πάλι. Γιατί με 16 γίγα και DDR2 το κόστος να το γεμίσεις πέφτει, ενώ με SATA300, όλα (burst, average read, write, κλπ) θα καρφθούνε στα 270-280Mb/sec, οπότε θα πωπωλέει :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το αρχικό post ενημερώθηκε με τις μετρήσεις του καινούριου μου SSD από την Memoright (16Gb SATA 2.5" )

:jump:

ΥΓ: και μια και ειμαστε εδώ, πάρτε κι ένα ΑΤΤΟ - Η εταιρία που τα βγάζει διαφημίζει 100Mb/sec read & 100Mb/sec write. Τα 100/100 δεν τα έπιασε ακριβώς, αλλά δεν παραπονιέμαι κι όλας :D

post-129-1416073277,6447_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Πολυ καλο review Chosen:T: :T:

i-RAM δεν πιστευω οτι θα γινει ποτε must, οχι για τους average users τουλαχιστον, γιατι κανενας δεν θελει να χανει τα δεδομενα του αμα πεσει το ρευμα:p :p

Τα SSDzz εχουν μελλον, να δουμε να δουμε...:) :)

από ότι ξέρω δεν χάνονται

έχουν εφεδρεία

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.