Jump to content



Ηλεκτρικη Κιθαρα για αρχαριο


giorikas

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas [Χθες, στις 13:45]

Λοιπον φιλαρακι, ακου εδω:

Παρε μια κιθαρα οτι γουστάρεις. Εγω σου προτείνω μια κιθάρα με 200-300 Ευρώ το ΠΟΛΥ. Και έναν ενισχυτή 300-400 Ευρώ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ. Ενας ενισχυτής αρκετά καλός για το κοστος του είναι ο Line6 Spider III 75Watt.

Αυτά!

ειμαι ακριβως του αντιθετου σκεπτικου.....

75w ενισχυτης???Θα βγαλει τρελλη ασυμβατοτητα με τους γειτονες :)

(εγω 15αρη κ ζητημα ναχω παιξει πανω απτο 70% μιση ωρα σε ολη τη διαρκεια της ζωης του)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω τρελη ασυμβατοτητα με τους Line 6... Μακρια και αγαπημενοι λεμε, καλυτερα μεταχειρισμενο Marshall παλιοτερο μοντελο.

Μιλαω μονο για τους ενισχυτες, οι πεταλιερες τους ειναι πολυ καλες.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω για home χρηση 15 βαττ ειναι επαρκεστατα...

αντε να παρεις 30βαττ αν δεν διαφερει πολλα ευρα σε σχεση με το 15αρη

75βαττ μεσ στο σπιτι και να σου φευγουν οι νοτες στο insane θα γινει ο χαμος......

Link to comment
Share on other sites

Είπα τον Line6 75 Watt γιατί έχει αυτόματες ρυθμίσεις για ήχους από Old Time Classics τραγούδια και τον έχω δει και τον έχω ακόυσει απο προσωπική εμπειρία. Η επιλογή των 75 Watt την είπα επειδή ο εν λόγω ενισχυτής δεν βγάινει σε μοντέλο 50άρης αλλα σε 30. Πιστεύω ότι 30Watt έχουν ένα ήχο ψεύτικο, πόσο μάλλον τα 15Watt. Γενικα για τα Watt Προτείνω εναν 50άρη και ας μην παίξεις ποτε πάνω από 1/12. Εχει μεγαλη διαφορα, πιο μεγαλο ηχειο, όγκος κλπ.

Φυσικά για το σπίτι μην παρεις κανα λαμπατο τυπου Engl Screamer ...θα πεσει το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες αλλα,

οταν μαθαινεις δεν σε πολυ νοιαζει η ποιοτητα του ηχου και να σε ενοιαζε δεν εχεις εμπειρια-γνωση για να δειξεις τις δυνατοτητες του ενισχυτη-κιθαρας σου..

απο την αλλη αν παρει 75βαττ θα περασει πολυυυυυς καιρος για να αρχισει να σκεγτεται για κατι πιο δυνατο

Link to comment
Share on other sites

Καλη και ευκολη κιθαρα για αρχη, και απο ενισχυτη ας παρει κατι μικρο. Αναλογως τι ηχεια εχει στο pc/σαλονι μπορει να μην παρει καν ενισχυτη, αλλα ενα pod ή κατι παρεμφερες, και μετα βλεπει για ενισχυτη. Αλλα κιθαρα πρωτα απ' ολα. Ειχα παιξει προσφατα με την S470 της Ibanez και εντυπωσιαστηκα θετικα. Πολυ καλη κιθαρουλα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.