Jump to content



2900XT Βοηθεια ! : Κλεινει το PC σε gaming..


stefanos9

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 18:12]

Μάλιστα....

Από όλο αυτό ->

... που σε όλο αυτό χρησιμοποιώ 2ο πρόσωπο και προφανώς αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν την 2900ΧΤ και αντιμετωπίζουν προβλήματα και ποστάρουν ασύστολα complaint threads εσύ κράτησες αυτό που έκανες quote παραπάνω.

Δικο μου το λαθος συγνωμη φιλε νομιζα αναφέρεσαι σε μενα,απο κεκλιμένη ταχυτης (γιατι ειμαι και στην δουλεια και προσπαθω να τα κανω ολα συγχρόνως), και γραφε ρε παιδι μου ελληνικα που ξερω γω τι σημαινει το "RTFM" ?????

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999 [Σήμερα, στις 20:15]

Για μενα δεν ηταν προβληματα αυτα απλα με βοηθησαν να μαθω περισοτερα

Για αλλους μπορει να φενονται βουνο για μενα μονο λοφισκος ειναι οπως ενα νομισμα παντα εχειδυο οψεις. ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ οπως θελεις πεστα λυθηκαν

Φιλικα oew1999:)

εγω φιλε με αυτα που διαβαζω εδω και αλλου δεν θα συνηστουσα σε κανεναν φιλο-γνωστο μου newbie να βαλει Ατι, και οχι γιατι ειμαι κολλημενος αλλα γιατι θα μου τα σπαγανε τα @@ να τρεχω να τους τα λυνω. :nerd:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Arxagelos [Σήμερα, στις 22:48]

εγω φιλε με αυτα που διαβαζω εδω και αλλου δεν θα συνηστουσα σε κανεναν φιλο-γνωστο μου newbie να βαλει Ατι, και οχι γιατι ειμαι κολλημενος αλλα γιατι θα μου τα σπαγανε τα @@ να τρεχω να τους τα λυνω. :nerd:

Λαθος να κρινεις ενα προιον απο το γεγονος οτι δεν θελεις να κανεις κατι γιατι ειναι κουραστικο απο αυτο μαθαινεις αλλα ειναι δικαιωμα σου

Οσο για τους drivers που ανεφερες ναι στην αρχη ηταν καπως και μιλαω για τις πρωτες μερες πεμπτη μερα κυκλοφοριας ειχα την καρτα για τον πρωτο, δευτερο μηνα μεχρι αρχες αυγουστου ηταν καπως

απο τοτε και μετα ολες οι εκδοσεις ακομ και αυτες μεσα στα μανησια cd δουλευουν αψογα αφου εδειξα και εκανα πολες εγκαταστασεις καρτων ατι απο τοτε ολα πανε ρολοι

:) :)

Φιλκα το σταματαω εδω

Μακαρι το παλικαρι να βρει την λυση και να μαθουμε τι του ειπαν για την καρτα τι μπορει να φταει αν και νομιζω οτι ειναι θεμα τροφοδοτικο

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιξω νεο τοπικ επειδη το προβλημα μου ειναι σε γενικες γραμμες ιδιο, σορρυ στεφανε9 που θα το γραψω εδω :p

Στο pc της υπογραφης μου οταν τρεχω πολλες εφαρμογες μαζι (mp3 games excel κλπ κλπ) ακουω ενα "τσσσιικ" απο τα ηχεια, και αμεσως κανει restart το pc.

Ποιο μπορει να ειναι το προβλημα? (ολοι οι τελευταιοι drivers+ SP2 σε winXP το pc)

Δεν επαρκει το PSU μηπως?

Link to comment
Share on other sites

Update φιλοι μου, εχουμε νεοτερα και ειναι final !!!!!:) :) :)

Καλυνηχτα AMD(ΑΤι)

Καλημερα ΝVIDIA !!!

Xωρις να εχω τιποτα με την ΑΤΙ (μεγαλος φαν στο παρελθον), και εγω διαλεξα την 2900 εξαρχης αντι για GTS, η ιστορια αυτη με ταλαιπωρησε αρκετα, και καποια πραγματα με drivers / updates / games κλπ δεν μου αρεσαν οσο ειχα τη καρτα στα χερια μου..Γενικα μου αφησε το overall feeling οτι μου εκανε τη ζωη μου καπως ποιο δυσκολη.. χωρις λογο.

Anyway αναλυτικα, δεν αντεχα αλλο χωρις PC, παω απο το μαγαζι αφου πρωτα εχω τηλεφωνησει, και μου λενε μεχρι να ερθω οτι θα την εχουν τσεκαρει και θα τρεξουν 3dmark.

Μολις φτανω, μου λενε δεν τρεχει καθολου 3dmark, κολαει, θα στην αλλαξουμε επιτοπου με μια ιδια..!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΕΛΙΚΑ ΑΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΚΑΡΤΑ ΓΕΝΙΚΑ (ΕΙΧΕ ΣΤΟ PC MOY - μπορει να ηθελε τελικα 600+ PSU, θα μεινουμε με την απορια), γιατι ψηλιαστικα οτι μπορει να τους κολαει απο την αρχη το 3dmark, επειδει θελει update sto direcpll.dll για να "δει¨τη 2900..

Καταφερα να τους πeισω να δωσω τη διαφορά και πηρα την eVGA 8800 GTX. Καιει και 50W λιγοτερα λεω και θα βρω σιγουρα ακρη απο δω και περα.

Καινουργιο PSU ποιο πολυ θα μου κοστιζε (μπορει να το ηθελα παλι βεβαια), ασε που ειχα ενα φοβο οτι και αλλη Αsus 2900ΧΤ να μου δινανε τα ιδια θα εκανε, αλλα δεν μπορω να ξερω σιγουρα.

Αρκετα ελαφρυτερη η GTX απο την 2900ΧΤ (η ψυκτρα της ηταν απο χαλκο και βαρια), και ελαχασιτα μακρυτερη.

Μπαινει η GTX απανω και ολα rock stable, benching με default ρολογια καρτας με Q6600 στα 3.43GHz, 1.4Vcore, ολα τα ανεμιστηρια απανω και φυσικα το ιδιο PSU HEC 550W .

:) :):jump: :jump: :jump::woot::jump::rolleyes::D :flower: :clap: :flex:

Δεν εχω τιποτα με την 2900, αλλα ειμαι πολυ χαρουμενος τελικα που καταφερα και την αλλαξα με 8800GTX και αs εσκασα κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stefanos9 [Χθες, στις 23:17]

Update φιλοι μου, εχουμε νεοτερα και ειναι final !!!!!:) :) :)

Καλυνηχτα AMD(ΑΤι)

Καλημερα ΝVIDIA !!!

(Δικαιολογίες)

ΠΡΟΔΟΤΗ :D :D :p :flower:

Πλακίτσα κάνω.....

Εντάξει ρε κουμπάρε άλλη φάση η GTX......’λλη κατηγορία....

Anyway....Καλότάξιδη η GTX σου:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hohenstaufen [Σήμερα, στις 01:37]

ΠΡΟΔΟΤΗ :D :D :p :flower:

Πλακίτσα κάνω.....

Εντάξει ρε κουμπάρε άλλη φάση η GTX......’λλη κατηγορία....

Anyway....Καλότάξιδη η GTX σου:)

+ 1 και καλα κλοκια :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K [Χθες, στις 22:26]

Για να μην ανοιξω νεο τοπικ επειδη το προβλημα μου ειναι σε γενικες γραμμες ιδιο, σορρυ στεφανε9 που θα το γραψω εδω :p

Στο pc της υπογραφης μου οταν τρεχω πολλες εφαρμογες μαζι (mp3 games excel κλπ κλπ) ακουω ενα "τσσσιικ" απο τα ηχεια, και αμεσως κανει restart το pc.

Ποιο μπορει να ειναι το προβλημα? (ολοι οι τελευταιοι drivers+ SP2 σε winXP το pc)

Δεν επαρκει το PSU μηπως?

Καποιος/-α εχει καμια ιδεα τι μπορει να φταιει? εχω μετρησει 10 τετοια restart απο την ωρα που εκανα το post στο quote :(

Link to comment
Share on other sites

--------------------------------------------------------------------------------

Αρχική απάντηση από Hohenstaufen [Σήμερα, στις 01:37]

ΠΡΟΔΟΤΗ

Πλακίτσα κάνω.....

Εντάξει ρε κουμπάρε άλλη φάση η GTX......’λλη κατηγορία....

Anyway....Καλότάξιδη η GTX σου

--------------------------------------------------------------------------------

+ 1 και καλα κλοκια

Thanks παιδια. E..., αφου μου εκατσε ευκαιρια να την αλλαξω σιγα μη δεν το εκανα. :)

Για να μην ανοιξω νεο τοπικ επειδη το προβλημα μου ειναι σε γενικες γραμμες ιδιο, σορρυ στεφανε9 που θα το γραψω εδω

Στο pc της υπογραφης μου οταν τρεχω πολλες εφαρμογες μαζι (mp3 games excel κλπ κλπ) ακουω ενα "τσσσιικ" απο τα ηχεια, και αμεσως κανει restart το pc.

Ποιο μπορει να ειναι το προβλημα? (ολοι οι τελευταιοι drivers+ SP2 σε winXP το pc)

Δεν επαρκει το PSU μηπως?

Φιλε μου αυτο μπορει να ειναι απο cpu, μνημη, μεχρι και conflict της καρτας ηχου σου, και λιγοτερο πιθανο να φταει το PSU σου (Tagan 480). τον Q6600 σε τι συχνοτητα τον εχεις?

Δοκιμασε να πας σε default, και να δοκιμασεις μονο με ενα stick RAM απο τα 4, να δεις αν εχεις ακομα το προβλημα. Αν οχι ειναι μαλλον θεμα μνημων / τασεων / υπερχρονισμου.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σημειώσω οτι το TDP της 2900XT είναι 215W!

Ενώ της 8800GTX είναι μόλις 185W (αν και απ΄ότι διαβάζω σπάνια ξεπερνάει τα 150~160)

Χωρίς overclocking βέβαια. Φανταστείται δηλαδή πόσο καίει η 2900 αν την κλοκάρεις...

Οπότε το θέμα τροφοδοτικού είναι εξόχως σημαντικό στις 2900ΧΤ. Δεν μιλάμε μόνο για Α, αλλά και για τα μέγιστα Watt που μπορεί να δώσει το PSU.

Y.Γ. Καλοδούλευτη η 8800GTX Στέφανε. Εγώ βέβαια δεν θα έδινα τα extra για την GTX και θα προτιμούσα την GTS 640 μιας και περιμένουμε σύντομα καρτούλες DX10.1/SM4.1

Link to comment
Share on other sites

Thx Jimmy, Σωστα αυτα που λες για την GTS, ετσι ειναι, δεν το πολυσκεφτικα, αλλα τα ειχα παρει στο κρανιο τοτε, η GTS 640 ηταν ASUS (δεν ηθελα ASUS παλι με τιποτα) και μου φαινοταν και ανοιγμενη, και λεω πιασε μια evga GTX που ηταν και σε sealed συσκευασια.

Αλλωστε η Asus 2900ΧΤ δεν μου ειχε κοστισει τιποτα, ηταν RMA απο 7900GTX μεσα στη εγγυηση (εκατσε joker εδω, δεν ειχαν 7900GTX, ουτε Χ1900ΧΤΧ, ουτε Χ1950ΧΤ)..:) :)

Εχω την εντυπωση οτι 80W τα εχω γλυτωσει σιγουρα. Ακομα και overclocked την GTX δεν εχω προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

E καλά όχι και 100W, αλλά σίγουρα το PSU στρεσάρεται λιγότερο τώρα.

Σου έκατσε καλή με τις κάρτες ε?

Κι εγώ δεν είχα σκοπό να πάρω την 2900ΧΤ, αλλά μου έκατσε παρόμοια φάση.

Περίμενα τις νέες εκδόσεις με χαμηλότερη κατανάλωση (55 ή 65nm) αλλά αφού έκατσε, δε μπορούσα να μείνω χωρίς κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Update 2 :

Η ΑSUS 2900XT ηταν μια χαρα. Το PSU μου (HEC 550) εφταιγε...

Και με την GTX ειδα shut-down, αλλα σπανιοτατα και μονο σε1680χ1050 σε Bioshock ολα φουλ, 1680χ1050. Νομιζω επρεπε να ανεβασει και θερμοκρασια το PSU για να συμβει..

Την ΧΤ δεν την αντεχε καθολου 3D, με την GTX ηταν ΟΚ 95%.

Αλαξα με ΕΤΑSIS 750W ....

:devil:

Link to comment
Share on other sites

εεε με 4-πύρηνο + αερόθερμο (2900χτ) με 550 watt (310Watt στις 12άρες)....

εεε με 4-πύρηνο + Striker (το ΜοΒο αυτό καίει) + 4 GB + 6800+ με 480watt (χχχ στις 12άρες) ....

ΠΟΥ ΠΑΤΕ ??

@stefanos9 : έσταξες κάτι παραπάνω αλλά το έκανες MrNtoympanoPiCi

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις ωρε, η GTX μου κοστισε 140..

Η @α@ακια ειναι οτι εσκασα αλλα 109 για το ETASIS. Aλλα αυτο δεν το γλυτωνα !

:cry: :)

Θα μπορουσα βεβεα να εχω μεινει με την 2900ΧΤ μου δεν μου κοστισε φραγκο, αλλα τοτε δεν ημουν 100% σιγουρος οτι φταει το PSU..

Οσο για το ντουμπανο !, σιγουρα ...:nuke: :toomuchne :mobile:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.