Jump to content



Συμβουλές για ABIT IP35 PRO - Q6600 (G0) - TEAM 800Mhz 4-4-4-12


tarasque

Recommended Posts

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

εγώ από μεριάς μου, με κάτι πρόχειρα τεστ που έχω κάνει με ίδιο cpu και mobo, έχω κάποιες παρατηρήσεις-απορίες:

1) Από fsb καλά πάει, αλλά η τάση του cpu παίζει πολύ... (ενδεικτικά, όταν του δίνω από bios 1.425V, σε load το βλέπω να πέφτει μέχρι και 1.36V στιγμιαία...). Αυτό θα φτιάξει λέτε με droop mod?

2) Ποιο πρόγραμμα είναι πιο αξιόπιστο όσο αφορά τις θερμοκρασίες, το uGuru ή το CoreTemp 0.95.4? Γιατί συνήθως το 2ο μου δείχνει 15 βαθμούς πάνω από το 1ο...

3) Με τις Crucial 6400 του Πλαισίου (D9GKX), δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος, αλλά πάνω από 1100 δε μπορώ να τις ανοίξω, έστω και με 2.3V που έδωσα κάποια στιγμή. Καμιά ιδέα?

Οι δοκιμές θα συνεχιστούν και από βδομάδα πιο επίσημα που θα έρθει η Arctic Silver 5 και η Ultra 120 Extreme (η οποία ελπίζω να είναι ίσια από κάτω) :p

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ΑΝ7... εννοείται ότι δίνω ρεύμα στο chipset... όλα τα έχω ανεβάσει... Δε θυμάμαι τώρα αναλυτικά volts... thanks πάντως... όταν θα έρθει η Ultra 120 Extreme θα ποστάρω καμιά φώτο...

Link to comment
Share on other sites

το βλεπεις ρε συ , βαλε το everest και μετρα τις μνημες σου...

Συμφωνα με τον διαιρετη σου , προσδιοριζεις το στραπ σου...Δες τι διαιρετη εχεις , δες την εικονα του Nodsl και δες σε τι στραπ εισαι....Μονο με δοκιμες θα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εγώ δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό το strap και τι ρόλο βαράει... :...:

Btw, φλάσαρα το "καλό" bios, το m629b11.zip μπας και δω βελτίωση, αλλά και πάλι το mobo αρνείται να ανοίξει ακόμα και στα 475FSB είτε με stock ρεύματα στη μητρική, είτε με ανεβασμένα όλα... τι μαλ*κία παίζει? τα cpu features τα έχω όλα disabled και τις μνήμες 1:1... Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω... :cry: plz όποιος έχει καμιά καλή ιδέα ας βοηθήσει... thanks

Link to comment
Share on other sites

ρε συ παλι τα ιδια θα λεμε?Το 475 ειναι πολυ normal νουμερο για fsb wall...To οτι ο 6300 σου μπουταρει στα 540 δεν ειναι κανονας..

Ο 6600 μου βαραει fsb wall στα 485 καθως και ενα καρο αλλες cpu που ειχα δοκιμασει.H abit μου ομως παει και 550 με cpu φιλου...

Η Αβιτ ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να μην 500αριζει...

Link to comment
Share on other sites

Gomar.

Ο Αστακος έχει ένα δίκιο.

Πρώτα απ όλα ο sitios σε τι CPU αναφαίρεται?

Q ή D?

To φσβ wall υπάρχει και μάλιστα πολύ χαμηλά...

Από 460 έχω δει fsb wall.

’μα είναι με quad τα 475 δεν είναι λίγα.

Αν απ την άλλη έχει C2D τότε απλά μάλλον έχει πέσει σε fsb wall.

ΔΕΝ παίζει περίπτωση να μην περνάει τα 500 το abit απλά :p

Link to comment
Share on other sites

Quad εχει... http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=41678&highlight=abit+ip35+pro

Μια χαρα ειναι το 475... Προφανως θελεις να παιζεις με 8 multi και γι αυτο χαλιεσαι..

Βαλε 9 και διαιρετη 1:25 η μεγαλυτερο για να εισαι με 1066 strap..

Link to comment
Share on other sites

Σωστός,το είχα ξεχάσει.

Και γώ το ίδιο πιστεύω.

Το 475 είναι μια χαρά για quad...

Εδώ κάναμε αμάν στο 965 για 440 το πολυυυυυ

Για αυτό λέω..ότι για 475 σε quad θές ρεύμα στο chipset.

Και μια συμβουλή.

Βγάλτε τα heatpipes και αλλάξτε τις πάστες ;)

Link to comment
Share on other sites

Guys sorry...

Απλως εγω εκρινα απο την συμπεριφορα του δικου μου..Ο τοιχος σε μενα ειναι το 515.

Γιαυτο σας το λεω ετσι.Μπορει να μπουταρα με 540 η 530 αλλα windows δε φορτωνε...

Μολις εβαζα 515 ολα μελι γαλα :Ρ

Επισης δεν ηξερα οτι αναφεροταν σε Quad...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Σωστός,το είχα ξεχάσει.

Και γώ το ίδιο πιστεύω.

Το 475 είναι μια χαρά για quad...

Εδώ κάναμε αμάν στο 965 για 440 το πολυυυυυ

Για αυτό λέω..ότι για 475 σε quad θές ρεύμα στο chipset.

Και μια συμβουλή.

Βγάλτε τα heatpipes και αλλάξτε τις πάστες ;)

Αν το κάνεις αυτό απλά τη κατέστρεψες τη συγκεκριμένη MOBO! Έχει ήδη πολύ καλό σύστημα ψύξης και είναι κανόνας να μην το πειράζει κανείς! Έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να κερδίσεις με την αλλαγή πάστας περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.