Jump to content



Συμβουλές για ABIT IP35 PRO - Q6600 (G0) - TEAM 800Mhz 4-4-4-12


tarasque

Recommended Posts

1) Ναι, μιλάω για κομμάτι μητρικής. Αλλά το πόσο θα ανέβει το FSB, παίζει ρόλο πρώτα το CPU και μετά και ο συνδυασμός των δύο. Αυτό εννοώ. Οπότε αρχικά έχει πολύ καλό CPU και έχει και πολύ καλό κομμάτι MOBO καθώς με τόσο μικρή τάση στο NB ανεβαίνει τόσο.

2) Αν το βγάλω θα έχω πρόβλημα. Ναι θα με κόβει το σύστημα ψύξης. Και τέλος πάντως αν εσύ θες να τα πειράζεις όλα, είναι επιλογή σου και καλά κάνεις, αλλά μην λες ότι είναι απαραίτητο. Με τι λογική αυτή να βάζουμε όλοι νερό στις GTX για να μην ψήνονται, γιατί ως γνωστών ψήνονται.

Και ρε συ ΑΝ7 OverClocker, χαλάρωσε λίγο στα κυβικά σου παιδί μου. . .:laughing:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Astakos [Σήμερα, στις 15:15]

Για μενα δεν εχει τιποτα?Τοσο δουλεμα σου εριξα...

Παλι ο AN7 κερδιζει την δοξα..

Ρε..5ποστ πριν δεν ηξερες τι ειναι το strap..μην δινεις και συμβουλες στον κοσμο...

δε νομιζωπως υπαρχει λογος για τετοια σχολια.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 18:04]

δε νομιζωπως υπαρχει λογος για τετοια σχολια.

Δηστυχως θα διαφωνησουμε αλλα δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να το αναλυσω..Το προφανες ειναι αυταποδεικτο.

Αφηνω τα ποστ μου στην ευχερεια σου..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987

@xrist & ΑΝ7 OverClocker

Σας κόβει πουθενά το σύστημα ψύξης της μητρικής? Δηλαδή κάνοντας τη μόντα τι κερδίσατε?

Κερδίσαμε καλό πάτημα άρα καλύτερη ψύξη άρα καλύτερο δούλεμα της μητρικής.

Εκανα τα εξης

Εβαλα ceramic και..... για να σφίξουν καλύτερα τα κλιπακια που κρατούν τις ψήκτρες, εκοψα μικρά κομματάκια από σκληρό πλαστικό περίπου 1εκατοστο (μικρός χάρακας) άνοιξα τρύπα ίδια με της μητρικής και τα τοποθέτησα πιέζοντας λίγο παραπάνω.

Το αποτέλεσμα ήταν τα σουστακια να είναι τεζαρισμενακαι και οι ψυκτρες να πατάνε όλες πολύ καλύτερα από πριν.

imgp0426ci8.jpg

imgp0429lb0.jpg

imgp0431nb7.jpg

imgp0448hl3.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι κερδίζει καθένας με τα mod που κάνει στην mobo του το ξέρει καλά μόνο ο ίδιος... όποιος έχει όρεξη και χρόνο να modάρει, καλά κάνει και το modάρει... όποιος πάλι δε θέλει να κάνει κάτι τέτοιο, τουλάχιστον σε καμία περίπτωση δεν έχει το δικαίωμα να κατακρίνει αυτούς που με προσωπική εργασία και μεράκι βελτιώσανε τη μητρική τους, ή το οποιοδήποτε κομμάτι hardware... μαγκιά τους για μένα... και μπράβο τους... μακάρι να πιάναν όλων εδώ μέσα τα χέρια μας όπως του xrist και πολλών άλλων...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987

1) Ναι, μιλάω για κομμάτι μητρικής. Αλλά το πόσο θα ανέβει το FSB, παίζει ρόλο πρώτα το CPU και μετά και ο συνδυασμός των δύο. Αυτό εννοώ. Οπότε αρχικά έχει πολύ καλό CPU και έχει και πολύ καλό κομμάτι MOBO καθώς με τόσο μικρή τάση στο NB ανεβαίνει τόσο.

Και εγω σου λεω πως ολοι οσοι εχουν εδω μεσα abit p35 pro για το 500αρι φσβ πανω απο 1.41 δε χρειαζεσαι....Παλι ετυχες σε μαπα μητρικη ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lafas1987

1) Ναι, μιλάω για κομμάτι μητρικής. Αλλά το πόσο θα ανέβει το FSB, παίζει ρόλο πρώτα το CPU και μετά και ο συνδυασμός των δύο. Αυτό εννοώ. Οπότε αρχικά έχει πολύ καλό CPU και έχει και πολύ καλό κομμάτι MOBO καθώς με τόσο μικρή τάση στο NB ανεβαίνει τόσο.

2) Αν το βγάλω θα έχω πρόβλημα. Ναι θα με κόβει το σύστημα ψύξης. Και τέλος πάντως αν εσύ θες να τα πειράζεις όλα, είναι επιλογή σου και καλά κάνεις, αλλά μην λες ότι είναι απαραίτητο. Με τι λογική αυτή να βάζουμε όλοι νερό στις GTX για να μην ψήνονται, γιατί ως γνωστών ψήνονται.

Και ρε συ ΑΝ7 OverClocker, χαλάρωσε λίγο στα κυβικά σου παιδί μου. . .:laughing:

pah.

Έχεις δίκιο.

Εσύ είσαι ο advanced-hardcore ΙΜΒΑ overclocker.

Εγώ παραιτούμαι και προσκεινώ άλλη μια φορά στις γνώσεις σου και την αντικειμενικότητά σου(Πριν 4 μήνες το Στρικερ ήταν τέλειο μόμπο,τώρα είναι για πέταμα και το τέλειο μομπο είναι το ΙΡ35)

+1 στον αστακό

.......τΕλΛοΣ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [Σήμερα, στις 20:03]

Και εγω σου λεω πως ολοι οσοι εχουν εδω μεσα abit p35 pro για το 500αρι φσβ πανω απο 1.41 δε χρειαζεσαι....Παλι ετυχες σε μαπα μητρικη ;

500 fsb & DDR2@1000 4-4-4-4-25 vMCH 1.44

500 fsb & DDR2@1200 5-5-5-9-27 vMCH 1.48

It depends on...

Link to comment
Share on other sites

και εγω σε 450χ8 θελω 1.56 ( μπορει και λιγοτερο ) για 1066 στραπ

Δε μου λεει κατι αυτο.

στο συστημα της υπογραφης μου θελω 1.37

Και αλλο 1.44 και αλλο 1.55 που λεει απο "τριτους" χωρις να εχει δοκιμασει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έμενα ρε παιδιά γιατί όταν βάζω χ8 και 415 και πάνω fsb χάνονται οι 2 πυρήνες και από quad γίνετε duo το έχει ξανά δει αυτό κανείς ;;;;;;;;;;;;;;; στα 400 χ8 είμαι οκ μέχρι τα 415 αν θυμάμαι καλά .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tarasque [25-09-2007 15:51]

Επιτέλους αναβάθμιση,

προμηθεύτηκα τα

CPU: Q6600 SLACR (G0) με ψύξη Zalman CNPS 9700 LED

MOBO: ABIT IP35 PRO

RAM: 2x1GB TEAM XTREEM 800 4-4-4-12 (TXDD2048M88HC4DC-D)

VGA: EVGA 8800GTS 640mb

PSU: ENERMAX 535W

Case: Tsunami Dream

3 Sata δίσκοι + 1 dvd-r + 1 dvd-rw

Μπορείτε να με συμβουλέψετε για ρεύματα και ρυθμίσεις στο bios (καθώς από ιντελ είμαι άμπαλος) έτσι ώστε να δουλεύει το μηχανάκι απροβλημάτιστα 24/7 με το εν λόγω τροφοδοτικό ;

πραγματικά δεν ξέρω πόσο μπορώ να το ανεβάσω με το ταπεινό 535 :unsure:

ευχαριστώ :)

αυτό που μου κάνει εντύπωση έμενα είναι το psu

εκεί πάνω ο επεξεργαστής μόνο θα θέλει πάνω από 120w

+ 8800 gts +++

Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω ένα τέτοιο

Αλλά σκεφτόμουνα κάτι μεγαλύτερο φαντάσου

95 watt έχει ο τετραπύρηνος (πολύ σύντομα θα είναι η κάρδια όλων των PC)

200watt η ατι ή 150 η NVIDIA

Όπου και να σε θα ξεπεράσουμε τα 500 watt

Σκέπτομαι ακόμα κάνα 700 game extreme βλέπεις δεν έχω την άνεση να τα αλλάζω μέχρι να μου κάτσει (Δύσκολη επιλογή πολλά και τα φράνκα του )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tarasque [Σήμερα, στις 23:26]

κοίτα, αν το έχεις απλά δες αν παίζει και αν δεν, τότε πέρνεις άλλο. εγώ να φανταστείς έχω και 3 δίσκους επάνω + 2 dvd drives αλλά πρέπει να είμαι κοντά στο όριο :)

http://www.extreme.outervision.com/PSUEngine

όχι πως θα δώσει και πολύ σωστό αποτέλεσμα

αλλά έτσι για χαβαλέ

έχει κέφι να βγάλει 1500W :p :p

:D :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.