Jump to content



nVidia 8800 GT


godslayer1416003205

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 10:06]

Ολες οι καρτες ιδιες ειναι....

Η Nvidia εχει δυο συνεταιρους και ολες οι καρτες φτιαχνονται στα εργοστασια των Flextronics και Foxconn. Οποτε το μονο που αλλαζει ειναι το αυτοκολλητο και η συσκευασια.

Ε .... μπορεις να πεις πως το αυτοκολλητο της asus ειναι πιο ποιοτηκο απο της αλλες εταιριες ... Ιδου η διαφορα στην τιμη :p Εγω παντως θα περιμενω την XFX για να στησω το SLI μου :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 19:09]

Σήμερα το μεσημέρι με πρόλαβε το ΠΛΑΙΣΙΟ, πριν τους πάρω εγώ....η XFX 9 Nοεμβρίου.... υπόψιν ειναι Παρασκευή και χωρις κάρτα 2ο ΣΚ δεν μένω... για να δούμε... αν και με τρώει....

Αφού έχεις την 8800 Ultra, γιατί την αλλάζεις σε GT?

Τη θεωρείς πιο γρήγορη?

Πριν από ένα μήνα μου το είπε ένας φίλος ότι έδιωξε την 8800gtx που είχε και έμεινε χωρίς PC, προκειμένου να πάρει την GT.

Νόμιζα ότι μου έκανε πλάκα.

Τι τρέχει με την GT?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sofix [Σήμερα, στις 18:24]

^ this post suckz without numbers^

για δωσε νουμερακια απο twintech..max o/c etc..

εμενα παντως με directly 53% fanspeed(fan profile δεν παιζει) τα 700/1750/1000 δεν τα εχει, πριν λιγο εφαγα freeze στο ut3 demo, back το defaults μεχρι να φερουν στο e-shop τα ramsinks για να τα βαλω μαζι με την vf900, ανυσηχω παντως γιατι δεν εχω δει πανω απο 70c στο riva tuner, ελπιζω να μην επεσα σε σκαρτο πυρηνα or sth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...Χθες είδα για πρωτη φορά το παρακάτω πρόβλημα όταν μπούταρει και εξηγούμαι: ανάμεσα στα μαυρα φοντα στην αρχή που τσεκαρει bios settings φαίνονται μακριες οριζόντιες διακεκομμένες πράσινες γραμμές ...To ξαναπαρουσίασε και σήμερα....Αφου μπουτάρει δεν είδα τίποτα περίεργο. Και 3δμαρκ06 έτρεξε χωρίς artifacts....Δεν έχω προλάβει να βγάλω φωτο αλλά you got the point....την έχω πακετάρει και θα την στείλω RMA οπως είναι ,,,,,γμτ#@@#$@#4#@$@@$22...ΘΑ ΤΑ ΣΠΑΣΩ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ (τρόπος του λέγειν)...

@perp:εχω πρόβλημα ρε Πάνο όπως βλέπεις παραπάνω.... κιάλλη ήττα δεν θα τ'αντέξω....

Σβήσε κανενα πμ

για το λινκ που έλεγες http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=43729&highlight=8800gts

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 21:10]

Αφού έχεις την 8800 Ultra, γιατί την αλλάζεις σε GT?

Τη θεωρείς πιο γρήγορη?

Πριν από ένα μήνα μου το είπε ένας φίλος ότι έδιωξε την 8800gtx που είχε και έμεινε χωρίς PC, προκειμένου να πάρει την GT.

Νόμιζα ότι μου έκανε πλάκα.

Τι τρέχει με την GT?

Βασικά όλο το θέμα με την κάρτα και τι ακριβώς πρέπει να στήσω εχει να κάνει με το Crysis... Γουστάρω πολύ το συγκεκριμένο παιχνίδι καλώς ή κακώς.... Και προσπαθώ να βρω με τι συνδυασμο είτε μόνης είτε διπλής κάρτας θα εχω τα καλύτερα αποτελέσματα.... προφανώς οτι και να πάρω ξεχνάμε τα ULTRA HIGH settings for the time being αλλα ειμαι σε ιδιότυπο αδιέξοδο... και το κυριότερο χωρις PC απο την Πεμπτη που πήγε η ULTRA για RMA και πήρα πιστωτικό.

To 1 σκεπτικό μου ειναι το εξής

1) Αγοράζω μία GT, περιμένω να βγει το Crysis και αν παίζει O/C στο σύστημα μου με 30+frames την αφήνω....

2) Αν δεν παίζει έτσι και ειναι μέτρια πράγματα όπως με την 2900 αλλα λίγο καλύτερα.... βαράω SLI με 2 GT + νέα mobo... το πιστωτικό μου το σηκώνει αυτο + πώληση την P5K DLX... θα ειναι όμως βαρβάτο? στην τελική μην κάνω τσάμπα ολο αυτο το νταλαβέρι για να είμαι 5 frapes πάνω απο την ULTRA που είχα....

To 2o σκεπτικο μου ειναι το εξής

1) Ξαναπαίρνω την ULTRA και περιμένω μέχρι τέλη Απρίλιου-Μαιου που λογικά τότε θα βγει η αντίστοιχη 9800GTX-ULTRA και τελειωνει η υπόθεση....

Γιατι κολλάω...

1) Γιατι βλέπω οτι ο κόσμος που την εχει αγοράσει ΔΕΝ παίζει στην δική μου ανάλυση native, είτε τρέχει VISTA, είτε δεν ασχολείται να την τρέξει κλοκαρισμένη και να παιξει το demo,.... και αρα δεν μπορώ να καταλάβω πως πάει η ρημάδα στο συγκεκριμένο game demo που όπως εχουμε συζητήσει θεωρείται βάση για το game όταν βγει... δεν εχει σχέση με το beta....

2) Γιατί αυτα που εχουμε διαβάσει στο net ειναι αντιφατικά με ότι εχουν κατα καιρούς ποστάρει παιδιά στο Crysis... ασχέτως 3DMARK.... φαινεται οτι δεν τραβάει όσο λένε....στα επίπεδα GTX που την διαφημίσουν... γιατι όπως εχω πει με ενδιαφέρει στα games πως παει η κάθε κάρτα και οχι στα benches....

3) Και αν ειναι έτσι... αξίζει το SLI με 8800GT ? αν ειναι όντως μέτριες κάρτες όπως διαφαινεται και κάνω SLI με δαύτες θα φτάνω σε αυτο που είχα με την ULTRA ή και περισσότερο?

3) Γιατι δεν υπάρχει στο net ενα συγκριτικό (λόγω μην υποστήριξης SLI στο εν λόγω demo) ultra VS 8800GT SLI

Αυτο που θέλω ειναι να παιζω το αγαπημένο μου παιχνιδι χωρις να πέφτω κάτω απο 30-35 frames σε high settings σε 1680X1050 στο σύστημα μου.... αλλοι λένε πεταμένα λεφτά αλλα δεν βλέπω και κανέναν με ULTRA που να τον ενδιαφέρουν τα games να σκέφτεται να κάνω ΤΩΡΑ αυτο που λέω εγώ.... αρα....???

Η υπομονή δεν ειναι απο τις αρετές μου.... μέχρι την την Πέμπτη max

Αντε βγάλε άκρη εσυ....

Αρχική απάντηση από sstav [Χθες, στις 21:51]

Λοιπον...Χθες είδα για πρωτη φορά το παρακάτω πρόβλημα όταν μπούταρει και εξηγούμαι: ανάμεσα στα μαυρα φοντα στην αρχή που τσεκαρει bios settings φαίνονται μακριες οριζόντιες διακεκομμένες πράσινες γραμμές ...To ξαναπαρουσίασε και σήμερα....Αφου μπουτάρει δεν είδα τίποτα περίεργο. Και 3δμαρκ06 έτρεξε χωρίς artifacts....Δεν έχω προλάβει να βγάλω φωτο αλλά you got the point....την έχω πακετάρει και θα την στείλω RMA οπως είναι ,,,,,γμτ#@@#$@#4#@$@@$22...ΘΑ ΤΑ ΣΠΑΣΩ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ (τρόπος του λέγειν)...

@perp:εχω πρόβλημα ρε Πάνο όπως βλέπεις παραπάνω.... κιάλλη ήττα δεν θα τ'αντέξω....

Σβήσε κανενα πμ

για το λινκ που έλεγες http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=43729&highlight=8800gts

Ναι ρε μαν κατάλαβα... ;)

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω την twintech 8800gt που την βρηκα προχθες στο πλαισιο του συνταγματος και πηρα το προτελευταιο κομματι που ειχαν.δεν εχω πολυασχοληθει ακομα με την καρτα.εχω παει μεχρι εκει που δειχνει το gpu-z.αυτο που παρατηρησα ειναι πως οσο ανεβαζω συχνοτητα το σκορ στο 3dmark06 ανεβαινει ενω στο aquamark πεφτει.τι παιζει με αυτο:οι θερμοκρασιες της καρτας ειναι idle 45 load 71 σε κουτι stacker 832 με τους 4 120αρηδες να βαρανε mobo και καρτα.aquamark 639/1597/800 σκορ:164082 και 671/1677/951 σκορ:163598.και ενα τελευταιο εχω τη zalman vf-700 τη χαλκινη απο την προηγουμενη xfx7600gtxxx,θα την σηκωσει την καρταh na ψαξω για καλυτερη;

post-6670-1416073250,7194_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 00:15]

Βασικά όλο το θέμα με την κάρτα και τι ακριβώς πρέπει να στήσω εχει να κάνει με το Crysis... Γουστάρω πολύ το συγκεκριμένο παιχνίδι καλώς ή κακώς.... Και προσπαθώ να βρω με τι συνδυασμο είτε μόνης είτε διπλής κάρτας θα εχω τα καλύτερα αποτελέσματα.... προφανώς οτι και να πάρω ξεχνάμε τα ULTRA HIGH settings for the time being αλλα ειμαι σε ιδιότυπο αδιέξοδο... και το κυριότερο χωρις PC απο την Πεμπτη που πήγε η ULTRA για RMA και πήρα πιστωτικό.

To 1 σκεπτικό μου ειναι το εξής

1) Αγοράζω μία GT, περιμένω να βγει το Crysis και αν παίζει O/C στο σύστημα μου με 30+frames την αφήνω....

2) Αν δεν παίζει έτσι και ειναι μέτρια πράγματα όπως με την 2900 αλλα λίγο καλύτερα.... βαράω SLI με 2 GT + νέα mobo... το πιστωτικό μου το σηκώνει αυτο + πώληση την P5K DLX... θα ειναι όμως βαρβάτο? στην τελική μην κάνω τσάμπα ολο αυτο το νταλαβέρι για να είμαι 5 frapes πάνω απο την ULTRA που είχα....

To 2o σκεπτικο μου ειναι το εξής

1) Ξαναπαίρνω την ULTRA και περιμένω μέχρι τέλη Απρίλιου-Μαιου που λογικά τότε θα βγει η αντίστοιχη 9800GTX-ULTRA και τελειωνει η υπόθεση....

Γιατι κολλάω...

1) Γιατι βλέπω οτι ο κόσμος που την εχει αγοράσει ΔΕΝ παίζει στην δική μου ανάλυση native, είτε τρέχει VISTA, είτε δεν ασχολείται να την τρέξει κλοκαρισμένη και να παιξει το demo,.... και αρα δεν μπορώ να καταλάβω πως πάει η ρημάδα στο συγκεκριμένο game demo που όπως εχουμε συζητήσει θεωρείται βάση για το game όταν βγει... δεν εχει σχέση με το beta....

2) Γιατί αυτα που εχουμε διαβάσει στο net ειναι αντιφατικά με ότι εχουν κατα καιρούς ποστάρει παιδιά στο Crysis... ασχέτως 3DMARK.... φαινεται οτι δεν τραβάει όσο λένε....στα επίπεδα GTX που την διαφημίσουν... γιατι όπως εχω πει με ενδιαφέρει στα games πως παει η κάθε κάρτα και οχι στα benches....

3) Και αν ειναι έτσι... αξίζει το SLI με 8800GT ? αν ειναι όντως μέτριες κάρτες όπως διαφαινεται και κάνω SLI με δαύτες θα φτάνω σε αυτο που είχα με την ULTRA ή και περισσότερο?

3) Γιατι δεν υπάρχει στο net ενα συγκριτικό (λόγω μην υποστήριξης SLI στο εν λόγω demo) ultra VS 8800GT SLI

Αυτο που θέλω ειναι να παιζω το αγαπημένο μου παιχνιδι χωρις να πέφτω κάτω απο 30-35 frames σε high settings σε 1680X1050 στο σύστημα μου.... αλλοι λένε πεταμένα λεφτά αλλα δεν βλέπω και κανέναν με ULTRA που να τον ενδιαφέρουν τα games να σκέφτεται να κάνω ΤΩΡΑ αυτο που λέω εγώ.... αρα....???

Η υπομονή δεν ειναι απο τις αρετές μου.... μέχρι την την Πέμπτη max

Αντε βγάλε άκρη εσυ....

perp Πακέτο.....

Στη θέση σου εγω θα έπαιρνα με το πιστωτικό GTX και θα χτυπούσα και μια GT , Εαν δεν σου κάνει ...... την πουλάς ή ......

Και εγώ που έχω την GTS 640 , με τρώει το χέρι μου , σκέπτομαι μήπως πάρω μια GT :tw:

Πιστεύω οτι αυτό που μας εχει τρελάνει όλους με την συγκεκριμένη Κάρτα ειναι η χαμηλή της τιμή , εαν την δίνανε πάνω απο 300 ευρω αρκετοί δεν θα ήμασταν στο δίλημμα .

Πάντως καλό θα ηταν όποιος αντέξει να περιμένει και τις καινούριες 8800GTS....

Link to comment
Share on other sites

To θέμα ειναι angel_f οτι εχω μείνει χωρίς κάρτα.... να ναι καλά το ΠΛΑΙΣΙΟ βέβαια που φροντίζει να μην μένει απο stock σε αυτα που θέλουμε.... πάρα πολύ βασικο καθώς δεν μπορω να περιμένω αλλο, μου ερχεται να το σπάσω το laptop :D

GTX την αποκλείω καθώς ειναι τελείως πεταμένα λεφτά... όλοι τις πουλάνε και εγω να την παρω καινούρια... η μόνη στο Crysis που το τρέχει αξιοπρεπως ειναι η ULTRA κακά τα ψέματα... τι ήθελα και χάλασε και αυτη η ρημάδα τωρα δεν θα είχα δίλημμα...

Το point σου βέβαια περι τιμής ειναι το κλειδί στην όλη υπόθεση... Γι αυτο και ολος ο χαμός...

Πάντως ετσι ενημερωτικά.... διαβάζω οτι η NV δεν πρόκειται να "κανιβαλίσει" (κατα λέξη αυτό) τις high-end κάρτες της ακόμα... τωρα αν σε dual ή triple SLI μια μόνη μέτρια κάρτα μπορει να κάνει θαύματα ειναι αλλο θέμα...

Και πάντως ειναι απίστευτο οτι 2 μόνο άτομα (sstav και giorgos th.) εχουν ποστάρει εντυπώσει στο θέμα του Crysis με την GT... μήπως οι περισσότεροι τις τσιμπάνε για benchmarking εν τέλει και όχι για gaming?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 01:06]

To θέμα ειναι angel_f οτι εχω μείνει χωρίς κάρτα.... να ναι καλά το ΠΛΑΙΣΙΟ βέβαια που φροντίζει να μην μένει απο stock σε αυτα που θέλουμε.... πάρα πολύ βασικο καθώς δεν μπορω να περιμένω αλλο, μου ερχεται να το σπάσω το laptop :D

GTX την αποκλείω καθώς ειναι τελείως πεταμένα λεφτά... όλοι τις πουλάνε και εγω να την παρω καινούρια... η μόνη στο Crysis που το τρέχει αξιοπρεπως ειναι η ULTRA κακά τα ψέματα... τι ήθελα και χάλασε και αυτη η ρημάδα τωρα δεν θα είχα δίλημμα...

Το point σου βέβαια περι τιμής ειναι το κλειδί στην όλη υπόθεση... Γι αυτο και ολος ο χαμός...

Πάντως ετσι ενημερωτικά.... διαβάζω οτι η NV δεν πρόκειται να "κανιβαλίσει" (κατα λέξη αυτό) τις high-end κάρτες της ακόμα... τωρα αν σε dual ή triple SLI μια μόνη μέτρια κάρτα μπορει να κάνει θαύματα ειναι αλλο θέμα...

Και πάντως ειναι απίστευτο οτι 2 μόνο άτομα (sstav και giorgos th.) εχουν ποστάρει εντυπώσει στο θέμα του Crysis με την GT... μήπως οι περισσότεροι τις τσιμπάνε για benchmarking εν τέλει και όχι για gaming?

Υπομονή.. τελείωσε και αυτή η μέρα ;)

Τι να πω.....? Τους έχουν απορροφήσει τα benchmarks...

To θέμα είναι οτι bench έκανε και η 2900 , αλλά οι 8800 ειναι αυτες που δεν μασάνε στα παιχνίδια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 01:06]

Και πάντως ειναι απίστευτο οτι 2 μόνο άτομα (sstav και giorgos th.) εχουν ποστάρει εντυπώσει στο θέμα του Crysis με την GT... μήπως οι περισσότεροι τις τσιμπάνε για benchmarking εν τέλει και όχι για gaming?

Perp η 8800GT είναι ΤΟ value(και μάλιστα σε υψηλό performance), αλλά δεν έχει το παιχνιδι που ζητάς σε αυτην την ανάλυση και high, κυρίως λόγο vram και ίσως και mem interface.

Σε αυτό που ζητάς μόνο GTX/Ultra.

Κατα τα άλλα λίγο που την δοκίμασα, απλά τα σπάει, αν και ήταν σε quad core

ήταν πιο αργή απο την GTX αλλά νταξ τι 60-65 τι 70-75, και δεν νομιζω ο quad core @3.0

να έκανε καμια διαφορά απ τον dual@3.0

και το g92 σαν το λιονταρι στο κλουβι μου φανηκε...

δλδ καθως ανεβάζες αναλυση τα fps πεφταν παραπάνω απ όσο είχα συνηθισει με την GTX

αλλά η καρτα είναι απίστευτη για την τιμή της

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες την εχω κ εγω κ μπορω να πω οτι, η καρτα για τα λεφτά της ειναι παρα πολυ καλη.Με εξαίρεση το crysis ολα τα άλλα τα έχει πολυ άνετα χωρις o/c

αν καi με ο/c εγω δεν ειδα διαφορες στο crysis με 700/1720/1050. 2 frames high

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem [Σήμερα, στις 02:57]

Perp η 8800GT είναι ΤΟ value(και μάλιστα σε υψηλό performance), αλλά δεν έχει το παιχνιδι που ζητάς σε αυτην την ανάλυση και high, κυρίως λόγο vram και ίσως και mem interface.

Σε αυτό που ζητάς μόνο GTX/Ultra.

Κατα τα άλλα λίγο που την δοκίμασα, απλά τα σπάει, αν και ήταν σε quad core

ήταν πιο αργή απο την GTX αλλά νταξ τι 60-65 τι 70-75, και δεν νομιζω ο quad core @3.0

να έκανε καμια διαφορά απ τον dual@3.0

και το g92 σαν το λιονταρι στο κλουβι μου φανηκε...

δλδ καθως ανεβάζες αναλυση τα fps πεφταν παραπάνω απ όσο είχα συνηθισει με την GTX

αλλά η καρτα είναι απίστευτη για την τιμή της

Thanx ρε συ Dem...απλά ψάχνω διασταύρωση αυτών που εχω διαβάσει... εν τω μεταξύ ενα review 8800GT SLI vs 8800 ULTRA δεν εχω βρει πουθενά... με GTX ειναι τα περισσότερα (δεν μιλάω για Crysis λογω non-support στο demo)... οκ δεν εχουν ουσιαστικές διαφορές μεν αλλα οτι και να ειναι ειναι αλλες κάρτες....

EDIT:

Και βέβαια μην ξεχνάμε το SLI και αν ειναι εξαρτημένο απο τους drivers και τoυς τίτλους games.... οπότε μήπως παω για τσάμπα μπλέξιμο?

Αρχική απάντηση από larry4 [Σήμερα, στις 03:26]

Απο χθες την εχω κ εγω κ μπορω να πω οτι, η καρτα για τα λεφτά της ειναι παρα πολυ καλη.Με εξαίρεση το crysis ολα τα άλλα τα έχει πολυ άνετα χωρις o/c

αν καi με ο/c εγω δεν ειδα διαφορες στο crysis με 700/1720/1050. 2 frames high

Βρε πες μας πιο αναλυτικά... :D το συστημα σου, αναλυση οθόνης και λειτουργικο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.