Jump to content



Ubuntu 7.10 helpdesk!


Mischeif

Recommended Posts

1. Από τα proposed Updates αυτά για το apt, εσείς τα προτείνετε;

2. Πως κάνεις BACKUP το σύστημα, έτσι ώστε να μην χρειαστεί αργότερα που θα αναβαθμίσεις όλο το HARDWARE, να προβείς σε όλες αυτές τις μικρές αλλά λιγάκι μυστήριες για εμάς τους αρχάριους ρυθμίσεις. Επαναλαμβάνω δεν μιλάω απλά για backup, αλλά για αποθήκευση των ρυθμίσεων και των προγραμμάτων που έχουμε βάλει, μετά από αλλαγή hardware.

3. 3D accelaration σε winme ΓΙΟΚ από ότι διαβάζω. Προβλέπεται τίποτα για το άμμεσο μέλον;

4. Πως κάνω copy-paste-cut κτλ σε γραφικό περιβάλλον, όταν πρέπει να είμαι root; Οκ κάνω sudo από terminal αλλά δεν ισχύσει σε στον X.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

2) Δε σου χρειάζεται κάτι τέτοιο. Backup στο linux παίρνεις για να μη χάσεις τα δεδομένα σου. Κατά τ'άλλα μπορείς να ξηλώσεις το δίσκο από ένα σύστημα και να το βάλεις σε κάποιο άλλο σύστημα και να παίξει χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mischeif [Σήμερα, στις 17:47]

Αλλο ενα προβλημα!

Στα καλα καθουμενα απο κει ποθ ειχα αναλυσει 1024*768 μου το γυρισε σε 640*480 και τωρα εχει μονο 3 επιλογες = 320*240 - 640*480 - 1792*1344

Τι κανω τωρα??

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.bak

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Στο section Screen πρέπει να έχεις κάτι τέτοιο...:

Section "Screen"

Identifier "Default Screen"

Device "nVidia Corporation G70 [GeForce Go 7600]"

Monitor "Generic Monitor"

Defaultdepth 24

SubSection "Display"

Modes "1280x800"

EndSubSection

EndSection

Όπου στο modes βάζεις την αναλυσή σου... το σώζεις, το κλείνεις, κάνεις τον σταυρό σου και πατάς Alt+Ctrl+Backspace για να κάνει reset το Χ11... αν δεν πάρεις εικόνα επανέφερε το backup...

Edit:

Εν τω μεταξύ ο power manager του gutsy είναι buggy... σε laptop σε λειτουργία μπαταρίας τρώει κάτι φρίκες με το management του monitor dim... μέχρι στιγμής δεν έχει βγει fix, αλλά αν έχει κάνει κάτι κανείς ας το ποστάρει...

Link to comment
Share on other sites

Οκε διορθωθηκε ευχαριστωωωωωωω:)

Aκομα ξερεται πως θα μπορεσω να εχω στατικη ip μεσα στο δικτυο?Γιατι οποτε του κατσει γινεται 192.168.0.100-1-2-3-4-5-6 και παει λεγοντας!

Θελω να του ορισω να εχει μονο 192,168,1,100!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Σοβαρά; Δηλαδή από ABIT NF2 μπορώ να το βάλω σε P35, χωρίς πρόβλημα; Αναγνωρίζει αυτόματα το καινούργιο HArdware, και σβήνει το παλιό;

Στην πραγματικότητα ποτέ δε γράφει ότι έχει κάποιο hardware. Κάθε φορά που bootάρει βλέπει τι έχει πάνω του και ανάλογα φορτώνει modules ή φτιάχνει το /dev/ με τις συσκευές που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mischeif

Οκε διορθωθηκε ευχαριστωωωωωωω:)

Aκομα ξερεται πως θα μπορεσω να εχω στατικη ip μεσα στο δικτυο?Γιατι οποτε του κατσει γινεται 192.168.0.100-1-2-3-4-5-6 και παει λεγοντας!

Θελω να του ορισω να εχει μονο 192,168,1,100!

Πρέπει να γίνεται εύκολα από το control center σε κάποιο μενού για τα δικτυακά. Σίγουρα γίνεται και πειράζοντας το /etc/networking/interfaces αλλά γιατί να το κάνεις έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Guyz, help me!

Το εγκατέστησα στον φορητό. Την πρώτη και μοναδική φορά που άνοιξε έκανε γύρω στα 10 λεπτά μέχρι να φορτώσει! Μέχρι να μπω μου έδειχνε απλά μια μαύρη οθόνη!

Όταν έκανα restart, απλά κόλλαγε στην μαύρη αυτή οθόνη και δεν γινόταν τίποτα! Αν πάταγα κάτι, απλά έκανε restart το pc! :(

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε να μου πείτε ποια είναι η καλύτερη εφαρμογή για DVD play (να παίζει και CSS) ; Από mplayer απογοητεύτηκα με την ποιότητα και δεν έχω καταφέρει να παίξω DVD με τον out-of-the-box movie player (παρά το ότι έχω εγκαταστήσει όλα τα gsrteamer από το add/remove)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι οι ερωτήσεις είναι πολλές και οι περρισότερες έχιυν απάντηση στο wiki του ubuntu ή στο ίντερνετ, καλό είναι να γίνεται πρώτα ένα search εκεί...

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Gutsy

Και φυσικά ένα search εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σκέφτομαι να βάλω στο κατεβαστήρι μου το Ubuntu. Είναι P3 800, 320mb ram, Ati 9250 pci, sb 128pci και 3 Nic.

1)Δεν νομίζω να έχω πρόβλημά με τις απαιτήσεις...μόνο αν θα βρω drivers για όλα...κυρίως 9250 και SB 128. (Oι οδηγοί για κάθε διανομή linux είναι ίδιοι, γιατί δεν είδα για Ubuntu...)

2)Υπάρχουν τα μtorrent, boinc client, disk και file server με ΧP, printer sharing, vnc server, Lexmark X1195 οδηγοί και software

Λοιπόν ακούω σχόλια από τους γνώστες, γιατί εγώ είμαι άσχετος παντελώς με το Linux:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107

Λοιπόν, σκέφτομαι να βάλω στο κατεβαστήρι μου το Ubuntu. Είναι P3 800, 320mb ram, Ati 9250 pci, sb 128pci και 3 Nic.

1)Δεν νομίζω να έχω πρόβλημά με τις απαιτήσεις...μόνο αν θα βρω drivers για όλα...κυρίως 9250 και SB 128. (Oι οδηγοί για κάθε διανομή linux είναι ίδιοι, γιατί δεν είδα για Ubuntu...)

2)Υπάρχουν τα μtorrent, boinc client, disk και file server με ΧP, printer sharing, vnc server, Lexmark X1195 οδηγοί και software

Λοιπόν ακούω σχόλια από τους γνώστες, γιατί εγώ είμαι άσχετος παντελώς με το Linux:p

Καλή τύχη, μία βδομάδα παλεύω να στήσω το δικό μου κατεβαστήρι :hehe:

Dell Optiplex GX260 P4@2.00GHz, Intel 845G (vga), 256MB RAM.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107 [Σήμερα, στις 10:31]

1)Δεν νομίζω να έχω πρόβλημά με τις απαιτήσεις...μόνο αν θα βρω drivers για όλα...κυρίως 9250 και SB 128.

Υπά ρχουν drivers, αλλά αν το θες για κατεβαστήρι όπως λες τότε δεν τους χρειάζεσαι καν... το μόνο που θα χρειαστείς είναι ένα vnc deamon στο linux και ένα vnc client στο pc σου για να ελέγχεις τα downloads...

Αρχική απάντηση από mech5107 [Σήμερα, στις 10:31]

2)Υπάρχουν τα μtorrent, boinc client, disk και file server με ΧP, printer sharing, vnc server, Lexmark X1195 οδηγοί και software

Υπάρχουν τα πάντα με άλλες όμως εκδόσεις... πχ το μtorrent δεν υπάρχει, αλλά υπάρχει το Azureus ή το bitTorrent και άλλα... δεν υπάρχει το e-mule, αλλά υπάρχει το a-mule που είναι ακριβώς το ίδιο κλπ...

Για το σύστημα που έχεις και αυτό που θες να κάνεις προτείνω fedora 5 32-bit και όχι ubuntu... πιο ελαφρύ, πιο σταθερό να το αφήσεις βδομάδες ανοιχτό και βασικά το εμπιστεύομαι προσωπικά επειδή έχει φανεί αξιόπιστο και έχει τρομερή υποστήριξη...

Αν δεν έχεις όμως πραγματικά όρεξη να το "ψάξεις" και να κουραστείς λίγο με το στήσιμο, τότε βάλε χαλαρά καμιά PE έκδοση windows...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jaco [Σήμερα, στις 11:01]

πχ το μtorrent δεν υπάρχει, αλλά υπάρχει το Azureus ή το bitTorrent και άλλα... δεν υπάρχει το e-mule, αλλά υπάρχει το a-mule που είναι ακριβώς το ίδιο κλπ...

Υπάρχει το Ktorrent (out of the box), το οποίο είναι ακριβώς ίδιο με το μtorrent. :T: Και ευτυχώς δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.