Jump to content



Ubuntu 7.10 helpdesk!


Mischeif

Recommended Posts

πήρα καινούργιο mouse, το http://www.typhoon.de/en/art.php?p=784

επειδή δεν λειτουργούσαν τα πλαϊνά κουμπιά έπαιξα με το xorg.conf και κατάφερα να ενεργοποιήσω μερικά

αλλα το πρόβλημα είναι άλλο

όταν πληκτρολογώ και κουνάω μαζί το mouse ο κέρσορας παγώνει και ξανά επανέρχεται όταν σταματάω να πατάω πλήκτρα

το ποντίκι είναι συνδεμένο με usb

όπως και το προηγούμενο(όπου δεν είχα πρόβλημα)

δοκίμασα να το αλλάξω σε άλλο usb port αλλα το πρόβλημα παραμένει

έψαξα στο forum ubuntu και στο wiki αλλα δεν βρήκα τίποτα:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

λοιπόν το xοrg.conf είναι αυτό

Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "CoreKeyboard"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
Option "CorePointer"
Option "Device" "/dev/input/mice"
Option "Buttons" "8"
Option "Protocol" "ExplorerPS/2"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
Option "Emulate3Buttons" "true"
Option "ButtonMapping" "1 2 3 6 7 8"

δεν νομίζω πως τα υπόλοιπα έχουν σημασία

αλλα αρχεία δεν πείραξα και από τα πλήκτρα του mouse λειτουργούν 3 και η ρόδα του

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 08:21]

Για δοκίμασε να αλλάξεις το Protocol σε auto και το Emulate3Buttons σε false.

μπα τίποτα και τώρα, το βασικό πρόβλημα δεν είναι ότι δεν λειτουργούν όλα τα κουμπιά του mouse αλλα το ότι παγώνει όταν πληκτρολογώ κάτι από το keybord

αλλα όχι όταν πατάω Alt Ctrl Shift και αλλα παρόμοια πλήκτρα(μονο στα γράμματα/αριθμούς δηλαδή)

καμια ιδέα γιατί το κάνει?:help: :help:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν έκανα μια αναβάθμιση σε ένα σύστημα (από 939 σε 775) (μητρική-cpu-μνήμες δλδ). ΤΟ σύστημα έχει ubuntu 7.10. Δεν έχω μπουάρει ακόμα. Θα αναγνωρίσει αυτόματα τις αλλαγές; Εϊναι κάτι που πρέπει να προσέξω πριν ή αφού κάνω login...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nαι δεν θα έχεις πρόβλημα. Στο linux μπορείς να βάλεις και τον σκληρό όπως είναι σε άλλο σύστημα και να παίξει και θα χρειαζόσουν μόνο μια ρύθμιση της κάρτας γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

1) Έχω την εντύπωση ότι είναι πιο βαριά από τα Vista (γκούχου γκούχου μπόοοινγκ:laughing: ) Έχω το φίφη ανοιχτό με 3 tabs και το ανεμιστήρι του laptop είναι συνέχεια φουλ. Φυσικά παρατηρώ και κάποια καθυστέρηση στη χρήση.. Με τα Vista και το φίφη με 20+ ανοιχτά tabs με βιντεάκια από το youtube δεν είχα κανένα πρόβλημα..

δεν το πιστεύω,μια φορά είχα 70tabs ανοιχτά και δεν καταλάβαινε τιποτα και νομίζω μου έτρωγε γύρω στα ~350mb ram!θα ανεβάσω καμια φοτο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδες καλησπερα... 2η μερα ενασχολησης με τα ubuntu κ εχω καποια προβληματακια που αμα σας ηταν ευκολο να με κατατοπιζατε με κανα link η να μου δινατε καμια λυση

1) Παω να εγκαταστησω ενα theme που βρηκα και οταν μου βγαζει να γραψω το pass μου στο τερματικο δε γραφει το πληκτρολογιο... παραθετω κ την εικονα...

2)Εχω την Audigy... εκανα ενα search με το γουγλη κ μου βγαλε τους "αlsa driver 1.0.16" και "emu10k1" drivers... Καταρχην γνωριζεται αμα θα μου λυσουν το προβλημα? Αν ναι ΠΩΣ ΕΓΚΑΘΗΣΤΟΥΝΤΕ:rant:

Μπορειτε να μου ειπσημανετε κανα link επισημου φορουμ μονο για ubuntu?

σορρυ για τις πιθανως noobοερωτησεις μου

post-7242-1416073450,032_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) Παω να εγκαταστησω ενα theme που βρηκα και οταν μου βγαζει να γραψω το pass μου στο τερματικο δε γραφει το πληκτρολογιο... παραθετω κ την εικονα...

Γράψε το pass σου και πάτα enter. Μην ανησυχείς που δεν φαίνεται ότι γράφει, έτσι λειτουργεί το sudo.:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.