Jump to content


Πόσα παραπάνω χρήματα θα διαθέτατε για να φτιάξετε ένα Green PC;


TheLab

Πόσα παραπάνω χρήματα θα διαθέτατε για να φτιάξετε ένα  

504 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Καλά δεν μπορώ να πιστεψω οτι κάποιος απο εμάς θα αγόραζε μια μητρική μόνο και μόνο επειδή θα είχε αυτή την πιστοποίηση...

Και πάλι κάτι είναι και αυτό όμως , να υπάρχουν έστω και αυτά τα ''φιλικά'' προιόντα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman

Τι ακριβώς θέλεις να πούμε για την πρόταση αυτή VIL.

Ποιο σημείο σου φαίνεται να θέλει εξηγήσεις ;

Σκέψου τι θα έπρεπε να έχει γίνει και δέν έγινε.

Το πρόβλημα είναι είδη παλιό και γνωστό. (Το παρακολουθώ από την δεκαετία του 70) φώναζαν από τότε οι επιστήμονες

Η πρόταση είναι κατανοητή δέν χρειάζεται εξήγηση αλλά μήν νομίζεις ότι (πές το και έγινε) ή πράξη δείχνει το αντίθετο. Παρ όλες της ενέργειες διαφόρων οικολογικών οργανώσεων (σταγόνα στόν ωκεανό)

Τα μεγάλα συμφέροντα οικονομικά και όχι μόνο από ότι βλέπεις δέν καταλαβαίνουν,

και με την χαραγμένη πολιτική τους σιγά σιγά θα αφανίσουν και τους εαυτούς τους.

Εκτός και εάν γίνει κάποιο θαύμα.

Αυτά για αρχή. :magic:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Ας κάνω ένα παραλληλισμό όπου περιβάλλον = άνθρωπος (είτε λέγεται γυναικα, άντρας, φίλος, γκόμενα, γκόμενος, πατέρας, παιδί, άγνωστος, γνωστός, οικογένεια κτλ)

Σήμερα πια.... ίσως ελάχιστοι θα κάνουν κάτι για να βελτιώσουν την κατάσταση κάποιου χωρις να περιμένουν αντάλλαγμα, να δώσουν ένα χέρι βοηθείας στον συνάνθρωπο τους για να το βρούνε αργότερα που λέμε, να στηριξουν ένα άνθρωπο σε μια δυσκολη στιγμή, να στερηθούν προσωρινα κάτι υλικο για να δώσουν χαρά σε κάποιον άλλο, να "επενδύσουν" σε ένα άνθρωπο και ας μην πάρουν ποτε τον "τόκο" τους.... και αντι αυτών βλέπουμε συμφέρον, την παρτυ μας, τον εγωισμό μας, την καλοπέραση μας και το γαμώτο μας...

Και ανάφερα τον άνθρωπο που ειναι ον... κάτι χειροπιαστο.... το καλο ή το κακο που θα κάνουμε θα το δούμε άμεσα, θα το βιώσουμε και εμεις, θα μας επηρεάσει.... και ΔΕΝ κανουμε τίποτα αν και μπορουμε και το ασχημο ειναι οι περισσότεροι ειμαστε ΟΚ...δεν μας φαίνεται περίεργο....

Και μετα περιμένουμε να κάνουμε κάτι για το περιβάλλον? Για τα παιδιά των παιδιών μας? Για την γενιές που θα έρθουν? Για το ρεύμα του Ατλαντικου που ίσως λιγοι τον εχουμε διασχίσει? Για τα δάση του Αμαζόνιου που ειναι τόσο μακρια? Για τους πάγους στην Ανταρκτική που τους βλέπουμε απο την TV? Για του υδροφόρους ορίζοντες που δεν τους βλέπουμε? Για το Δέλτα του Εβρου που πολλοι δεν εχουμε πάει? Για την χλωρίδα και την πανίδα του πλανητη μας που την εχουμε συνδυάσει με τον κρεοπωλείο και την λαική?

Εδω οι περισσότεροι ΔΕΝ κάνουμε τίποτα σε απλά πράγματα στον διπλα μας που μπορουμε με ελαχιστη προσπάθεια να προσφέρουμε καλο, να κάνουμε έναν άλλον άνθρωπο χαρουμενο, χωρις να στερηθούμε τίποτα.... Και όμως δεν κάνουμε τίποτα...

Και περιμένει κανεις να γινει κατι για το περιβάλλον που οι περισσότεροι το έχουμε στο μυαλο μας σαν πράσινο γκαζον, δάση, καθαρή θάλασσα σαν διαφήμιση του EOT? Για μια "ιδέα"? μια εικόνα?

Κρινωντας απο την κατάντια του ανθρώπινου είδους, δεν ειμαι καθόλου αισιόδοξος οτι θα κανουμε κάτι ποτε και δεν εννοω μεσοβέζικες λύσεις αλλα ριζοσπαστικές αλλαγές που θα ανατρέψουν το χαός που εχουμε προκαλέσει στο περιβάλλον... εκτος αν ακομα και σε αυτο το θέμα καταλάβουμε οτι εχουμε συμφέρον... για την τσέπη μας εννοω.... ετσι καταντήσαμε δυστυχώς...να λειτουργουμε με συμφέρον, για το χρήμα ΜΟΝΟ... οταν αποκτήσουμε συμφερον (extra ) για να κάνουμε κάτι για το περιβάλλον...μάλλον τότε μόνο θα το κάνουμε.... και αν μπορει να γινει κάτι τότε....

Το χάλι μας σαν άνθρωποι ειναι πολυ μεγαλύτερο απο το κακό που εχουμε προκαλέσει στο περιβάλλον.... και για μένα εκει εγκειται το πρόβλημα... ολα τα εχουμε συνηθίσει ακομα και την κατάντια μας.... Αν δεν ειχαμε (δια)φθαρει εδω και 100 χρόνια επρεπε να ειχαμε κάνει κάτι....

Και μ'αρέσει που πηγαμε στο φεγγάρι, αποκωδικοποιήσαμε το DNA, νικησαμε μορφές καρκίκου, μετατρέψαμε το ΗΙV/AIDS σε μια ανιάτη και οχι θανατηφόρα ασθένεια, βγάλαμε σουπερ υπολογιστες, βρισκουμε τα πάντα στο internet, σπάσαμε το φράγμα του ήχου, πετάμε με ασφάλεια στα 39.000 πόδια.... και όμως δεν κάναμε τίποτα μα τίποτα τοσα χρονια για το περιβάλλον που μας περίμενε στην γωνία χωρις να μιλάει και χωρίς να διαμαρτύρεται....

Ε καλά να πάθουμε....

:flower:

Τι έχεις να πείς τώρα

Chessman? από εμένα +1

Σόρη για το διπλό αλλά νομίζω ότι έπρεπε :T:

Link to comment
Share on other sites

Υποθετικα παντα,

Αμα ειχα 200ευρω για ξοδεμα και αμα δεν ειχα το λαπτοπ για βραδυνο κατεβαστηρι, ΘΑ ΞΟΔΕΥΑ 100-150 ευρω για να φτιαξω μια συνθεση green downloader pc. Ξερετε τωρα amd mobo/cpu low-watt@idle/integrated graphics κτλ.

Για το gaming pc ουτε λογος, εκει δεν χωρανε οικολογιες, εκτος αν θες να παιζεις aoe2 και cs1.6 σε 17αρα TFT.:D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως και να'χει η φύση θα βρει τον δρόμο της όπως τον βρίσκει εκατομμύρια χρόνια τώρα... δεν θα το αλλάξει αυτό ο άνθρωπος...

δεν θα εξαφανίσει ο άνθρωπος την φύση...

η φύση θα εξαφανίσει τον άνθρωπο...

άρα δεν χρειάζεται να ανησυχούμε για το τι κάνουμε στην φύση, αλλά τι θα κάνει η φύση σε μας... ενοικιαστές είμαστε και αν τσαντίσουμε το σπιτονοικοκύρη θα μας πετάξει έξω...

όσο για το rohs που αναφέρθηκε, αυτό αναφέρεται μόνο στον μόλυβδο... μια σταγόνα στον ωκεανό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διαφωνήσω σε αυτά που γράφεις VIL.

Ιδιαίτερα σε σένα, που μεγάλωσες σε μια γειτονιά, όπου τα βράδια όλοι κοιμόντουσαν με ανοιχτά παράθυρα χωρίς να φοβούνται κλέφτες και καυσαέρια.

Και σε σχέση με όσα γράφει ο perp, επειδή καταλαβαίνω νομίζω το κύριο νόημα που επιθυμεί να δώσει, γενικά δεν διαφωνώ (ο αντίλογός μου σε κάποια επί μέρους, δεν θέλω να εκληφθούν σαν αντίδραση στο βασικό του θέμα που θέλει να περάσει). Συμφωνώ. Είναι πολύ μεγάλα τα κοινωνικά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε ως σύγχρονες κοινωνίες. Και το θέμα της προσωπικής ενδοσκόπησης είναι παλαιό (και πάντα επίκαιρο).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman

Δεν μπορώ να διαφωνήσω σε αυτά που γράφεις VIL.

Ιδιαίτερα σε σένα, που μεγάλωσες σε μια γειτονιά, όπου τα βράδια όλοι κοιμόντουσαν με ανοιχτά παράθυρα χωρίς να φοβούνται κλέφτες και καυσαέρια.

Και σε σχέση με όσα γράφει ο perp, επειδή καταλαβαίνω νομίζω το κύριο νόημα που επιθυμεί να δώσει, γενικά δεν διαφωνώ (ο αντίλογός μου σε κάποια επί μέρους, δεν θέλω να εκληφθούν σαν αντίδραση στο βασικό του θέμα που θέλει να περάσει). Συμφωνώ. Είναι πολύ μεγάλα τα κοινωνικά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε ως σύγχρονες κοινωνίες. Και το θέμα της προσωπικής ενδοσκόπησης είναι παλαιό (και πάντα επίκαιρο).

Δέν γεννήθηκα ούτε μεγάλωσα εδώ αλλά Αθήνα όπου και σπούδασα

οτι τότε και στην Αθήνα κοιμόμαστε με ανοιχτά τα παράθυρα αλλά ήταν διαφορετική η κοινωνία ΜΑΣ αλλά εξήγησε μου σε παρακαλώ

(Είναι πολύ μεγάλα τα κοινωνικά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε ως σύγχρονες κοινωνίες. Και το θέμα της προσωπικής ενδοσκόπησης είναι παλαιό (και πάντα επίκαιρο).

τι εννοείς?

Καθώς επίσης που είναι τα επιχειρήματα που μου έλεγες χθες?.

:magic:

ΕΔΙΤ Το κρεατέμπορας μπορεί να μην λέει και τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από VIL [Σήμερα, στις 13:22]

Καθώς επίσης που είναι τα επιχειρήματα που μου έλεγες χθες?.

Δεν είδα να υπάρχει κάποια αντιπαράθεση. Ως προς τι να επιχειρηματολογήσω ;

(Είναι πολύ μεγάλα τα κοινωνικά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε ως σύγχρονες κοινωνίες. Και το θέμα της προσωπικής ενδοσκόπησης είναι παλαιό (και πάντα επίκαιρο).

τι εννοείς?

Το βράδυ που θα επιστρέψω, θα αναφερθώ εκτενέστερα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Papas [Σήμερα, στις 15:58]

Αλλη μια μεθοδος για να ρουφηξουν χρημα οι εταιριες... Λες και νοιαζονται :)

Αυτο ακριβως τα λεει ολα νομιζω

ειναι πολυ απλο πεταω σε αλλον το μπαλακι για το περιβαλον και λεω οχι δεν φταιω εγω ο βιομηχανος ( εταιρια ) που πεταω τοξικα μολυνω ασταματητα το περιβαλον κτλ κτλ

ΑΛΛΑ εσυ απλε πολιτη τι κανεις για το περιβαλον????

Link to comment
Share on other sites

"Δεν δύναμαι να δώσω περισσότερα χρήματα"

τα κατεβαστηρια δεν τα αγοραζουμε με αυτον τον σκοπο αλλα τα φτιαχνουμε απο κομματια που περισσευουν...

;)

Link to comment
Share on other sites

...είναι πολύ μεγάλα τα κοινωνικά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε ως σύγχρονες κοινωνίες. .....και το θέμα της προσωπικής ενδοσκόπησης .....

τι εννοείς?

@ VIL

Υπάρχουν σήμερα μεγάλα κοινωνικά ζητήματα, η αντιμετώπιση των οποίων απαιτεί τη «δίκαιη» λειτουργία του συνόλου μιας κοινωνίας, με την έννοια της πολιτιστικής και κοινωνικής ευαισθησίας και δικαιοσύνης και ξεφεύγει από την ιδέα της καλύτερης οικονομικής διαχείρισης των πόρων του «συστήματος» και της απρόσωπης λειτουργίας του. Το περιβάλλον, αυτό που καθημερινά βιώνουμε ολόγυρά μας, προφανώς αποτελεί και οικονομικό «προϊόν» στα χέρια ολίγων, οι οποίοι με στόχο τη μεγιστοποίηση του κέρδους, το μεταχειρίζονται ανάλογα. Βλέπεις ότι σε όλα τα κέντρα άσκησης πολιτικής εξουσίας, έχουν υπεισέλθει τεχνικοί οργανισμοί, κεντρικές τράπεζες, οικονομοτεχνικές υπηρεσίες που δεν έχουν (και δεν μπορούν να έχουν) παρά «τεχνικές» λύσεις και επιλογές. Ο μόνος αληθινός «φρουρός» της κοινωνικής δικαιοσύνης ως δημόσιο αγαθό με υποχρέωση προστασίας και παροχής, έχει καταντήσει στην ουσία, νάναι η ιδεολογία και η ανθρωπιά του καθενός. Γι΄αυτό μίλησα για προσωπική «ενδοσκόπηση», για μια προσπάθεια γεμάτη αγωνία να φανταστούμε ιδεολογικά κυρίως το μέλλον, για το δικαίωμα να έχει κανείς μια σωστή γνώμη, χωρίς να «κουβαλάει» και την υποχρέωση να τη δικαιολογήσει, αφού μπορεί και να ....μην μπορεί !

Η μεγάλη πίεση χρόνου με αναγκάζει να είμαι σύντομος...

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά σωστά και γνωστά είναι το αποτέλεσμα όμως μετράει, και αποτέλεσμα δέν βλέπουμε αντίθετα βλέπουμε την κλιμακούμενη επίθεση σε όλα τα επίπεδα μόλυνσης που επιδεινώνεται καθημερινά και πιστεύω ακράδαντα βάση σχεδίου-ων.

Δέν θα αναφερθώ καθόλου τί και πώς λαμβάνονται αποφάσεις αυτό δέν με ενδιαφέρει (πιστεύω και όλους μας) στο σημείο που υπάρχει εμφανέστατο αποτέλεσμα.

Εάν νομίζεις ότι μόνο με την ανθρωπιά θα αλλάξουν τα πράγματα τότε καταλαβαίνω και την πρότασή σου οτι μπορούμε να διεκδικήσουμε-εξαναγκάσουμε τους έχοντες να αλλάξουν την ξέφρενη λίσα για κέρδος και να δώσουν και κάτι για την ΜΑΝΑ μας (ΓΗ) για την χλωρίδα και πανίδα που ξεκληρίζονται και χάνονται εκατοντάδες είδη ανα κατηγορία.

Ως γνωστόν έχουν σπάσει οι κρίκοι στην αλυσίδα με αποτέλεσμα άμεσο αντίκτυπο στον άνθρωπο. Αυτά τα γνωρίζουν αλλά τί κάνουν? το τέλος είναι απελπιστικά κοντά εάν ακούνε τους (τεχνικούς οργανισμούς και τις τράπεζες).

Αυτά λόγω ταξιδιού θα τα ξαναπούμε την Κυριακή πάλη πρώτα ο Θεός.

:magic:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το forum είναι κατά του περιβάλοντος. Γατί το συνεχίζουμε;

Αλλάζουμε όλες τις λάμπες σε καινούργιες Α, αλλά το καινούργιο τροφοδοτικό με τα 1200W θα το πάρουμε.

Link to comment
Share on other sites

To green pc θα έπρεπε να είναι και φθηνότερο αν θέλουμε να πιάσει. Αλλιώς θα παραμείνει μια "μόδα" και τίποτα άλλο. Κάποια στιγμή θα γίνει και εδώ στο Τιτζικιστάν το περιβάλλον μόδα και όλοι θα μιλάνε για αυτό.. Τατιάνες και Ευαγγελάτοι θα ευαισθητοποιηθούν, εκπομπές επι εκπομπών με "ειδικούς" και μη, πως άλλαξε η ΓαρμποΒισσοΒανδή όλα τα ηλεκτρικά του σπιτιού της με "οικολογικά" (..και ξεφορτώθηκε στα σκουπίδια τα υπόλοιπα) και πως σερφάρει στο "οικολογικό" φορητό του ο ΡουβοΡεμοΝίνος (και επισκέπτεται οικολογικές σελίδες πάντα). Η άποψη μου είναι οτι είμαστε πολύ ωχαδερφιστές σα λαός για κάτι ουσιαστικό, διότι είμαστε του φαίνεσθε και οχι του είσθε.

Ανακυκλώνω χρόνια τώρα χαρτί και αλουμίνιο για να τα πετάξω στον ίδιο κάδο που πετά η κυράτζα τα σκουπίδια της, ο γιος της κυράτζας τις μπαταρίες από το mp3 του και η μικρή κόρη της κυράτζας τα 6+ μηνών παπούτσια της που δεν είναι πλέον στη μόδα.

Ευτυχώς οι μπαταρίες -θεωρητικά- ανακυκλώνονται αν και δε ξέρω τι γίνονται αφού τις ρίξω στα γνωστά κυλινδράκια. Τουλάχιστον εδώ και 15 χρόνια το έχω ρίξει αποκλειστικά στις επαναφορτιζόμενες.

Νιώθω σαν εξωγηινός όταν σε τυχαία επίσκεψη στο δημαρχείο ρωτώ που ανακυκλώνονται παλιά κομμάτια υπολογιστών που αράζουν μέσα στη ντουλάπα μου. Ευτυχώς υπάρχει το net και βρήκα άκρη με το electrocycle (αν και πάλι έχω τις αμφιβολίες μου για το που καταλήγουν στη πορεία..) και όλη αυτή η σαβούρα θα πάρει -οικολογικά- πόδι.

Επι του θέματος, δε θα έδινα δεκάρα τσακιστή για green pc. Το desktop παραμένει ως έχει, ενεργοβόρο, θορυβώδες και μόνο για παιχνίδια. Το 90% της δουλειάς γίνεται στο laptop το οποίο είναι σχεδόν μόνιμα καρφωμένο στο "long life", τρέχει από τη μπαταρία του και καταναλώνει όσο τα ανεμιστήρια του desktop μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.