Jump to content



Δείξτε το γραφείο σας!


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Staxtis έγραψε:

Arctic W1-3D :D


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο εχω πει οτι το αγαπώ το γραφειο σου ε; Εγω ακομα δεν εχω κοιταξει σπιτι για την μετακομιση, οποτε η γυναικα με πρηζει οτι δεν μπορω να παρω γραφειο χωρις να κλεισουμε σπιτι, να δδω τους χωρους, που θα το βαλω κλπ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος wesker έγραψε:

Στο εχω πει οτι το αγαπώ το γραφειο σου ε; Εγω ακομα δεν εχω κοιταξει σπιτι για την μετακομιση, οποτε η γυναικα με πρηζει οτι δεν μπορω να παρω γραφειο χωρις να κλεισουμε σπιτι, να δδω τους χωρους, που θα το βαλω κλπ.

Η γυναίκα σου έχει δίκιο όμως. Θα πάρεις κάτι χωρίς να ξέρεις πως θα ταιριάζει στον χώρο σου; 

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! Εγώ τι να πω που έπρεπε να βρω που ακριβώς θα ταιριάξω το γραφείο μου , που μετρούσα μέχρι και το cm στον χώρο που είμαι, γιατί ξαφνικά από Αλεξανδρούπολη βρέθηκα Αθήνα προ 2ετίας; :bleh: Αν είχα να αγοράσω νέο γραφείο για τον νέο χώρο, θα ήταν much more easier. Επίσης αν μπορούσα να γκρεμίσω το τζάκι που έχει το σπίτι (και το έχω για αποθήκη γιατί είναι α) δίπλα στο PC και β) μακρυά από το σαλόνι ώστε να έχει νόημα να το ανάψω) θα το είχα πράξει, σοβαρά. Τρώει τόσο χώρο που θα μπορούσα να έχω 2ο γραφείο! 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, wesker said:

Στο εχω πει οτι το αγαπώ το γραφειο σου ε; Εγω ακομα δεν εχω κοιταξει σπιτι για την μετακομιση, οποτε η γυναικα με πρηζει οτι δεν μπορω να παρω γραφειο χωρις να κλεισουμε σπιτι, να δδω τους χωρους, που θα το βαλω κλπ.

axaxaxa οχι αλαλ ευχαριστώ.
Σαφώς και πρέπει να περιμένεις το σπίτι..Εγω περίμενα να δω το σπίτι για να δώ τι κατασκευη θα γίνει αλλιως δεν γίνεται σωστά.
Κανε λίγο υπομονή

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Staxtis έγραψε:

axaxaxa οχι αλαλ ευχαριστώ.
Σαφώς και πρέπει να περιμένεις το σπίτι..Εγω περίμενα να δω το σπίτι για να δώ τι κατασκευη θα γίνει αλλιως δεν γίνεται σωστά.
Κανε λίγο υπομονή

Εγω της εχω βαλλει ορο οπου παμε να εχει καλυψη σε VDSL αλλιως δεν νοικιαζω τιποτα! Χαχαχα

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 24/7/2019 at 8:46 ΜΜ, το μέλος panos 12 έγραψε:

Πως σας φαίνεται;  είναι λιγο στιμωγμενα όλα  σκέφτομαι για καινούριο μιας και αυτό το έχω περίπου 18 χρόνια 

Για εμενα ειναι μικρο και άβολο....

Link to comment
Share on other sites

Ένα δίκιο , το έχει ο Μάριος. Είναι ψηλά, η οθόνη πρέπει να είναι στο "ύψος των ματιών" και να προσαρμόζεται η καρέκλα σου ανάλογα. Ένα υποπόδιο επίσης είναι ψιλομάστ σε περίπτωση που τα παραπάνω δεν κάνουν... align (βέβαια με πετάλια και τιμόνια δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό αλλά δεν παίζεις με το που κάθεσαι το ραλάκι σου). 

 

Γενικά τα γραφεία που είναι με τέτοιο μαραφέτι και βάζεις τις οθόνες τόσο πάνω, είναι no-go for me. Αυτά τα γραφεία που γράφουν ότι είναι "γραφεία υπολογιστή", είναι για εποχές 2000 και πίσω (το έχεις 18 χρόνια, το λες και μόνος :) ) .

Βλέπω για παράδειγμα (έστω και αχνά), πως το κουτί του PC σου είναι στην...θήκη που έχει το γραφείο. Μειώνεται πολύ ο αέρας που παίρνει το σύστημα. Είναι πολύ λάθος να το έχεις εκεί. Καλύτερα χύμα στο κύμα παρά εκεί μέσα. ;) 

Αν έχεις την δυνατότητα οικονομικά αλλά και χωροταξικά, κοίταξε το παρακάτω: 

 

https://www.homemarkt.gr/el/epipla-esoterikou-chorou/epipla-grafeiou/grafeia/homemarkt-grafeio-epangelmatiko-120x70x75-hm2015.03-gkri-kerasi_174251

 

1.20 στο μήκος, υπάρχει το αντίστοιχο 1.50m στο μήκος με 10€ +. Αλλά το κατάστημα αυτό είναι στην Κατερίνη (δεν βρίσκω αλλού το συγκεκριμένο και το προτείνω ανεπιφύλακτα σαν γραφείο γιατί είμαι κάτοχος και το έχω ΛΙΩΣΕΙ) και χρεώνει περί τα 20€ μεταφορικά. Αν είσαι Σαλόνικα μπορεί να είναι κάτι λιγότερο but still...

 

Είναι γραφείο για όλους τους χώρους κυριολεκτικά (το έχει και σε μαύρο αλλά πληρώνεις +10€ μόνο για το χρώμα - βλέπω ότι είναι ξύλο κι αυτό που έχεις οπότε...)

Έχει τρύπες για πέρασμα καλωδίων στην άκρη και άνετα βάζεις PC + οθόνη πάνω στο γραφείο , συν την τιμονιέρα σου :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο παιδιά σε όλα,  το γραφείο είναι άβολο αρκετά  όταν το πείρα ήμουν ακόμα δημοτικό,  και ήτανε καλό  για τον υπολογιστή το μικρο με τον pendium 3 μέσα,  όντως εκεί στο πλάι που μπαίνει ο υπολογιστής εκείνα τα πλαϊνά δεν είναι καλά,  επίσης η οθόνη 22'' είναι λίγο ψηλά,  γι αυτό με πονάει το κεφάλι μου κάποιες φορές, από τον σβέρκο μου δυστυχώς θα το έδινα δρόμο, αφήστε που κουνιέται πέρα δώθε και καμιά μέρα φοβάμαι μην γκρεμιστεί ολόκληρο αναγκάστηκα και το ένωσα με το διπλά το σφήνωσα συγκεκριμένα για να μην κουνιέται. Οικονομικά  δεν είμαι καλά γιατί δεν έχω δουλειά αλλιώς θα το πετούσα, ο τομι από πάνω έβαλε ακριβώς το γραφείο που θέλω, και σε τιμή τέλεια,  το ίδιο ακριβώς θα έπαιρνα από το πλαίσιο με 110€ όταν είχα την δουλειά, ευτυχώς δεν το πείρα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ένα δίκιο , το έχει ο Μάριος. Είναι ψηλά, η οθόνη πρέπει να είναι στο "ύψος των ματιών" και να προσαρμόζεται η καρέκλα σου ανάλογα. Ένα υποπόδιο επίσης είναι ψιλομάστ σε περίπτωση που τα παραπάνω δεν κάνουν... align (βέβαια με πετάλια και τιμόνια δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό αλλά δεν παίζεις με το που κάθεσαι το ραλάκι σου). 

 

Γενικά τα γραφεία που είναι με τέτοιο μαραφέτι και βάζεις τις οθόνες τόσο πάνω, είναι no-go for me. Αυτά τα γραφεία που γράφουν ότι είναι "γραφεία υπολογιστή", είναι για εποχές 2000 και πίσω (το έχεις 18 χρόνια, το λες και μόνος :) ) .

Βλέπω για παράδειγμα (έστω και αχνά), πως το κουτί του PC σου είναι στην...θήκη που έχει το γραφείο. Μειώνεται πολύ ο αέρας που παίρνει το σύστημα. Είναι πολύ λάθος να το έχεις εκεί. Καλύτερα χύμα στο κύμα παρά εκεί μέσα. ;) 

Αν έχεις την δυνατότητα οικονομικά αλλά και χωροταξικά, κοίταξε το παρακάτω: 

 

https://www.homemarkt.gr/el/epipla-esoterikou-chorou/epipla-grafeiou/grafeia/homemarkt-grafeio-epangelmatiko-120x70x75-hm2015.03-gkri-kerasi_174251

 

1.20 στο μήκος, υπάρχει το αντίστοιχο 1.50m στο μήκος με 10€ +. Αλλά το κατάστημα αυτό είναι στην Κατερίνη (δεν βρίσκω αλλού το συγκεκριμένο και το προτείνω ανεπιφύλακτα σαν γραφείο γιατί είμαι κάτοχος και το έχω ΛΙΩΣΕΙ) και χρεώνει περί τα 20€ μεταφορικά. Αν είσαι Σαλόνικα μπορεί να είναι κάτι λιγότερο but still...

 

Είναι γραφείο για όλους τους χώρους κυριολεκτικά (το έχει και σε μαύρο αλλά πληρώνεις +10€ μόνο για το χρώμα - βλέπω ότι είναι ξύλο κι αυτό που έχεις οπότε...)

Έχει τρύπες για πέρασμα καλωδίων στην άκρη και άνετα βάζεις PC + οθόνη πάνω στο γραφείο , συν την τιμονιέρα σου :) 

Θα χωρέσουν όλα αυτά που έχω;  μαζί με έναν laser εκτυπωτή,  βασικά έχει πολύ μεγάλη διαφορά αυτό με το πλαίσιο;  https://www.plaisio.gr/epipla-grafeiou/epipla-grafeiou/grafeia/Rene-Desk-Panel-150x70.htm  αυτό εδώ;  άμα είναι με την πρώτη ευκαιρία  να πάρω αυτό που με εστειλες 20€ για Θεσσαλονικη να το φέρει μήπως είναι λίγο πολλά; 

Έγινε επεξεργασία από panos 12
Link to comment
Share on other sites

Πολλά είναι. Αλλά τι να κάνεις... Θεωρώ, μόνο που το βλέπω, καλύτερο του homemarkt (το έχω , και του έχω κάνει και επέκταση και έχει γίνει 1.80 από 1.50μ που ήταν).

Μελαμίνη το ένα, μελαμίνη και το άλλο, αλλά του πλαισίου είναι αστεία η τιμή. 

Νομίζω θα χωράει τα πάντα. Αν σε παίρνει να πάρεις αυτό που είναι 1.50μ θα χωρέσει τα πάντα. Για παράδειγμα δες τις φώτο:

IMG_20190727_225249.jpg

 

Όλο το γραφείο, μαζί με την προέκταση που έβαλα, η οποία φαίνεται παρακάτω:

 

IMG_20190727_225300.jpg

 

Το κανονικό μου γραφείο είναι 1.5μ Χ 75 στο πλάτος. Το ύψος είναι καλό και μαζί με το υποπόδιο έχω βρει πως πρέπει να κάθομαι, σε ποιο ύψος να έχω την καρέκλα, κλπ. 

Υποθέτω πως θα σου χωρέσουν όλα και αν θες το κουτί το βάζεις σε οποιοδήποτε σημείο κάτω. Δεν θα είναι πάντως σε "θήκη" όπως τώρα :) 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panos 12 έγραψε:

Θα χωρέσουν όλα αυτά που έχω;  μαζί με έναν laser εκτυπωτή,  βασικά έχει πολύ μεγάλη διαφορά αυτό με το πλαίσιο;  https://www.plaisio.gr/epipla-grafeiou/epipla-grafeiou/grafeia/Rene-Desk-Panel-150x70.htm  αυτό εδώ;  άμα είναι με την πρώτη ευκαιρία  να πάρω αυτό που με εστειλες 20€ για Θεσσαλονικη να το φέρει μήπως είναι λίγο πολλά; 

130€ για ενα γραφείο; Ρε παμε καλα; Με λιγο ψαξιμο βρισκεις γραφεία και με τα μισα λεφτα απο του πλαισιου και με καλύτερη ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος wesker έγραψε:

130€ για ενα γραφείο; Ρε παμε καλα; Με λιγο ψαξιμο βρισκεις γραφεία και με τα μισα λεφτα απο του πλαισιου και με καλύτερη ποιότητα.

Μισή τιμή χαλαρά αυτό που έχω στην κατοχή μου (βάζω και μεταφορικά και ίσως γίνει λίγο πάνω από την μισή). Και μιλάμε το γραφείο είναι τούμπανο. Έχει περάσει κακουχίες, μια μετακόμιση από Αλεξανδρούπολη στην Αθήνα, βιδώματα - ξεβιδώματα, μία επέκταση στο πλάι (είναι βιδωμένες 3 μεταλλικές βάσεις για να πατάει), και είναι ατάραχο. :) Δεν νιώθει. Έγινε και crash test πρόσφατα με τον σεισμό :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο έτσι που το είδα στην φώτο,  θα κρατήσω το λινκ, πήρα και τα μέτρα να δω αν το παίρνει, και τελικά ειναι ισα ισα με την πρώτη ευκαιρία θα το πάρω είναι το μόνο σίγουρο, ελπίζω να καταφέρω να το συναρμολογησω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.