Jump to content



Δείξτε το γραφείο σας!


Recommended Posts

πριν 21 λεπτά, το μέλος panos 12 έγραψε:

Πολυ ωραίο έτσι που το είδα στην φώτο,  θα κρατήσω το λινκ, πήρα και τα μέτρα να δω αν το παίρνει, και τελικά ειναι ισα ισα με την πρώτη ευκαιρία θα το πάρω είναι το μόνο σίγουρο, ελπίζω να καταφέρω να το συναρμολογησω 

Να φανταστείς, όταν ήρθε το δικό μου, δεν είχε οδηγίες (υπάρχουν στο ίντερνετ αλλά στο ίντερνετ δεν ήθελα να κοιτάξω καν). Το συναρμολόγησα σε μισή ώρα μαξ μόνος, μιας και είναι 4 κομμάτια και μερικές βίδες, και τα ποδαράκια του (του πλαισίου δεν είδα να έχει καν ποδαράκια). 

 

Ποιο λες είναι ίσα ίσα; Το 1.20μ; Αν ναι , go for it , απλά είδα τώρα ότι λέει "παραλαβή 9/9" , που σημαίνει ότι θέλει 1+ μήνα για να παραλάβουν νέα κομμάτια. Κάνουν διακοπές από ότι φαίνεται

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλη ιδεα για οικονομικο γραφείο, που έκανε ο @jniki10 είναι αν βρει κάποιος απο τους "ελαττωματικους" πάγκους κουζινας που βγαζει στις προσφορες του το ΙΚΕΑ.

2m o πάγκος και με 5 απλά ποδαράκια (4 στις γωνίες και 1 στη μέση να μη λυγίζει) και αυτομάτως κάνεις γραφείο-αεροδρόμιο με ελάχιστο κόστος! ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ronin13 έγραψε:

Αλλη ιδεα για οικονομικο γραφείο, που έκανε ο @jniki10 είναι αν βρει κάποιος απο τους "ελαττωματικους" πάγκους κουζινας που βγαζει στις προσφορες του το ΙΚΕΑ.

2m o πάγκος και με 5 απλά ποδαράκια (4 στις γωνίες και 1 στη μέση να μη λυγίζει) και αυτομάτως κάνεις γραφείο-αεροδρόμιο με ελάχιστο κόστος! ?

Έχουμε κάποιον σύνδεσμο; Ο carlby, ας πούμε, με ενδιαφέρει, αλλά το βάθος του είναι μικρό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, οι πάγκοι κουζίνας που βγάζει το ΙΚΕΑ, "υστερούν" στο θέμα βάθους. Θέλουμε , στα 2.00m να είναι το λιγότερο 80cm το βάθος, για να έχει "λογική" το στήσιμο. Αυτό το "246, 63.5" , μου κάθεται "κάπως". Παραείναι μακρόστενο. Αν υπάρχει κάτι άλλο, κομπλέ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DEADLAZARUS said:

Έχουμε κάποιον σύνδεσμο; Ο carlby, ας πούμε, με ενδιαφέρει, αλλά το βάθος του είναι μικρό.

Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο κατά νου, αλλά το ίδιο σκεπτικό μπορεί να εφαρμοστεί και σε πάγκο που ικανοποιεί με τις διαστάσεις του, από οποιοδήποτε κατάστημα.

Αν θέλει ο @jniki10 μπορει να ανεβασει μια φωτο απο το δικό του στήσιμο όταν δει το θέμα, και να μας πει και κατα πόσο τον έχει εξυπηρετήσει τελικα.

 

Πάντως θεωρώ ότι αν έχεις 2-2,5 μέτρα μηκος το γραφείο δε θα σε πειράξει ουσιαστικά να είναι πιο στενή η τάβλα, καθώς έχεις περισσότερο και πιο άμεσα προσβασιμο real estate.

 

Προφανώς και ο καθένας επιλέγει αυτό που τον εξυπηρετεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το δικό μου setup για γραφείο ειναι αυτο ακριβώς που ειπε ο @ronin13 , με τη μονη διαφορά οτι έτσι ηταν ασταθες (wobbly) και για αυτο το λόγο έβαλα  δυο γωνιές για να υπαρχει και ενα κλείδωμα στον τοίχο ! Ενα χρόνο το δουλεύω ετσι (Δεξιά μεριά Η/Υ και αριστερή μερια διάβασμα) και ειμαι αρκετά ευχαριστημένος. το εξτρα πλάτος προσωπικά δε θα με ωφελούσε καθολου για τη συγκεκριμένη χρηση!

IMG_20181109_154653.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Με τοσο μεγαλο γραφειο σε μηκος, θα μπορουσες να βαλεις το pc πανω του. Για να βλεπεις κ το window.

Το πλατος ειναι οκ για το setup που εχεις αλλα αν αποφασισεις να πας σε 34+ ιντσες οθονη ή οποιαδηποτε curved κλπ, δε θα σου φτανει ο χωρος για τα πληκτρολογιο/ποντικι.

Ολες καταλαμβανουν 30-35cm απο το πλατος το γραφειο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Με τοσο μεγαλο γραφειο σε μηκος, θα μπορουσες να βαλεις το pc πανω του. Για να βλεπεις κ το window.

Το πλατος ειναι οκ για το setup που εχεις αλλα αν αποφασισεις να πας σε 34+ ιντσες οθονη ή οποιαδηποτε curved κλπ, δε θα σου φτανει ο χωρος για τα πληκτρολογιο/ποντικι.

Ολες καταλαμβανουν 30-35cm απο το πλατος το γραφειο.

Είναι και ο λόγος που δεν θα πάρω το ikea karlby, αν και μου αρέσει πολύ.

Αν το έβγαζαν στα 80 cm, θα το είχα ήδη αγοράσει, αλλά κάτι τέτοιο είναι όνειρο θερινής νυκτός.

Υπάρχει και η λύση του ξυλουργού, αφού του δείξεις πώς ακριβώς θέλεις να φτιάξεις το γραφείο σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Είναι και ο λόγος που δεν θα πάρω το ikea karlby, αν και μου αρέσει πολύ.

Αν το έβγαζαν στα 80 cm, θα το είχα ήδη αγοράσει, αλλά κάτι τέτοιο είναι όνειρο θερινής νυκτός.

Υπάρχει και η λύση του ξυλουργού, αφού του δείξεις πώς ακριβώς θέλεις να φτιάξεις το γραφείο σου.

 

Σε ξυλουργο κοστιζει αρκετα. Ειχα ψαξει κ εδω στην Αγγλια, αλλα εδω ειναι ακομη χειροτερα. Εδω γενιουνται μονο Royal Carpenters (RC α λα RAF) που μονο που αγγιζουν το ξυλο, αυτο παιρνει υπεραξια 300%.

 

Σε αλλα σχεδια εχει καποια το ΙΚΕΑ αλλα δεν ειναι τοσο ωραια.

πχ https://www.ikea.com/gb/en/p/ryggestad-table-top-black-10279426/

https://www.ikea.com/gb/en/p/vaestanby-table-top-dark-brown-30279449/

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, icy20 said:

Πάτωμα το pc δεν θα έβαζα ποτέ αλλα αν σε βολεύει πάω πασο. Ωραιο παντως το γραφειο

.Για λόγους σκόνης; Ευχαριστώ!

3 hours ago, GFFermari said:

Με τοσο μεγαλο γραφειο σε μηκος, θα μπορουσες να βαλεις το pc πανω του. Για να βλεπεις κ το window.

Το πλατος ειναι οκ για το setup που εχεις αλλα αν αποφασισεις να πας σε 34+ ιντσες οθονη ή οποιαδηποτε curved κλπ, δε θα σου φτανει ο χωρος για τα πληκτρολογιο/ποντικι.

Ολες καταλαμβανουν 30-35cm απο το πλατος το γραφειο.

Θα ήθελα να ήταν πάνω. Αν το βάλω όμως με πλάτη στον τοίχο ναι μεν ειναι ωραίο το τζάμι αλλα εχω θέμα με το πώς θα είναι τα καλώδια αλλιως αν μπεί κατα μήκος (με τη φορά που φαίνεται) δε μου αρέσει αισθητικά λογω ύψους. σε κάποια φάση ημουν έτοιμος να το ξυλώσω ολο και να βιδωθεί κατω απο το γραφείο αλλα πιο πιθανό το βλεπω για ενα χαμηλο cube case. Εαν εχετε να προτείνεται κατι που μπορεί να μη σκεφτομαι... καθε ιδέα ευπρόσδεκτη!  Είναι στα σχέδια μου να πάρω μεγαλύτερη curved αλλα θα μπεί τοίχο οπότε θα είναι στα ίδια παλι !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα παντως με αρεσε @jniki10.

Aπλετος χωρος οπωτε εισαι ανετα.

Καποια στιγμη θελω να κανω και το δικο μου ενα φρεσκαρισμα και μιας και εκανα την κουζινα μου

μαλλον θα βαλω τον ιδιο παγκο και στο γραφειο.

Spoiler

20190825_193500.jpg.4e4fafa7ed3092d51489546cac7131a3.jpg

 

Απο εδω https://www.egger.com/shop/en_GR/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Praktiker k Leroy Merlin δεν υπαρχουν εδω. Δε γνωριζω κανενα αντιστοιχο. Τα καταστηματα με ειδη κηπουρικης, μηχανηματα, εργαλεια ειναι τα Screwfix, Toolstation κ αλλα, τα οποια δεν εχουν τετοια πραγματα. (αλλα κ να ειχαν, δε δεχονται παραγγελιες)

 

Μονο κατι μικρα Homeware DIY εχουν, τα οποια ειναι μικρες επιχειρησεις (ατομικες κατα βαση) οπου μπορεις να παραγγειλεις. Σε αυτα ειχα ψαξει. Μπορει να σου δωσει ενα top 1,50x1m ακατεργαστο σε καλη τιμη, η τελευταια ανεβαινει εξωπραγματικα αν του ζητησεις να το επεξεργαστει. (γωνιες, λειασμα, βαψιμο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

Στην Αγγλία δεν υπάρχουν DIY καταστήματα στυλ πράκτικερ και leroy που να σου κόβουν μελαμίνες και να σου περνάνε και σόκορα σε φυσιολογικές τιμές;

Μπορώ να παραγγείλω, είτε στα πράκτικερ είτε στα leroy, μια επιφάνεια αντίστοιχη του ikea karlby και να μου την ετοιμάσουν;

Δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα, οπότε, αν ξέρεις κάτι παραπάνω, κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Μπορώ να παραγγείλω, είτε στα πράκτικερ είτε στα leroy, μια επιφάνεια αντίστοιχη του ikea karlby και να μου την ετοιμάσουν;

Δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα, οπότε, αν ξέρεις κάτι παραπάνω, κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

 

νομίζω πρέπει να πας ο ίδιος σε κατάστημα με τμήμα ξυλείας. Λίγο που είδα έχει μόνο 60άρηδες...

 

https://www.praktiker.gr/c/pagkoi-aksesouar-kouzinas-103?catId=103&SortMode=2

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.