Jump to content


Δείξτε το γραφείο σας!


Recommended Posts

On 30/4/2020 at 6:49 ΜΜ, το μέλος Darap21 έγραψε:

Ευχαριστώ!!! Να ρωτήσω αμα εχω τεντωμένη την βάση εχει φοβο να σπάσει? 

3 χρονια την εχω ετσι και για εξι μηνες περιπου ειχε μιαι 34'' UW πανω. Δεν μασησε καθολου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
11 hours ago, and64 said:

Mετά απο πολλές αλλαγές και αφού τακτοποίησα ξανά ολα τα καλώδια βρήκα την ευκαιρία να βγάλω μερικά γρήγορα κλικ απο το δικό μου:

 

_DSC9752.thumb.jpg.5a97b98249bfbf74c071ee622e22af08.jpg_DSC9750.thumb.jpg.f3f974658798f4c4019a03dace2a62c0.jpg

_DSC9754.thumb.jpg.7865629751b095d71cad30ab12a70f66.jpg_DSC9769.thumb.jpg.a262579a68b71046376dccef58bce166.jpg

 

Τα πάντα είναι ikea (εκτός ίσως απο το κρεβάτι αν και δεν θυμάμαι σίγουρα ?)

Τα κανάλια για τα καλώδια έχουν σώσει ζωές με ολο αυτό το καλώδιο που πάει και έρχεται απο κάτω στο οποίο προστέθηκαν ενα switch, το ont για το fiber και κάποια ethernet τελευταίως! Σε κάποια σημεία με το ζόρι χωράνε πλέον, μάλλον θέλουν καλυτερη στερέωση γιατί θα αρχίσουν να κρεμάνε.

 

Τα καδράκια είναι το επόμενο project αλλά δεν εχω αξιωθεί να τυπώσω μερικές δικές μου φωτό, απλά εχουν μπει για να μην είναι άδειος ο τοίχος...

Signum-αρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
πριν 4 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Την αλλη φορα θα βγαλω βιντεο. Θα παιζει trance και τα λεντακια θα χορευουνε στο ρυθμο. Τεστ για επιληπτικους θα σας το κανω!!!!

Εδώ σε έχω. Παλιό βίντεο αλλά αντιπροσωπευτικό και με κατάλληλο τραγούδι :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
13 hours ago, ronin13 said:

Αν το έκανα ξανά σίγουρα θα έκανα κάποια πράγματα διαφορετικά,


μεγειά ronin.

Τι θα έκανες σίγουρα διαφορετικά; Σχετικά με τις οθόνες το γράφεις ή το όλο σκεπτικό με ένα μηχάνημα αντί 2, docking κλπ; Με το laptop τώρα που το έχεις χρησιμοποιήσει κανονικά, ευχαριστημένος;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις οθόνες το λέω.

 

1. Αν το ξανάκανα τώρα πιθανώς να μην ασχολιόμουν με το repurposing των panel απο τα λάπτοπ (οθόνη τέρμα αριστερά). Ναι, οκ, είχε το χάζι του σαν project, αλλά το συνολικό vfm (υλικά+χρόνος+αποτελεσμα) θεωρώ ότι δεν άξιζε τελικά. Βρίσκεις μεταχειρισμένες οθόνες καλύτερων specs σε αντίστοιχα λεφτά συνολικά, και έχεις και καλύτερο αποτέλεσμα. Απλά τώρα έχω να λέω ότι είναι δική μου κατασκευή, και να πουλάω μούρη. ?

2. Ενώ δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου, νιώθω ότι η βάση για το λάπτοπ θα μπορούσε να έχει καλύτερο σχεδιασμό και λειτουργικότητα. Απλά τώρα είναι as simple as it gets, εξασφαλίζοντας αξιοπρεπή thermals.

3. Πιθανώς να πήγαινα σε άλλο υλικό, και όχι mdf για τη βάση του λάπτοπ. Σκέφτηκα για low density pvc (που είναι πιο ελαστικό και forgiving στις ατέλειες του σχεδιασμού) ή να την κάνω 3D printed (ίσως πιο πιστό τελικό αποτέλεσμα στο αρχικό σχέδιο και πιο όμορφο, αλλά δεν ξέρω σε τι κόστος θα κατέληγε).

4. Θα έπαιρνα καλύτερα μέτρα για τα bezels. Τα πήρα προσεγγιστικά (ελλείψει κατάλληλων εργαλείων) και η αρμογή τελικά των πλαϊνών τμημάτων έγινε με μια μικρή γωνιά προς τα μέσα (ελλείψει αρκετά μεγάλων σφιγκτήρων να τα κρατήσει στη θέση τους μέχρι να στεγνώσει η ξυλόκολλα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μου τρώνε μερικές σειρές από pixels περιμετρικά. Δεν το καθιστά μη λειτουργικό, αλλά το ξέρω, το βλέπω και με ενοχλεί λίγο. ? Αν είχα router θα μπορούσα να το φάω περιμετρικά και να έρθουν ωραία.

 

Σε όλα αυτά επαιξε σημαντικό ρόλο και η έλλειψη εμπειρίας με τα υλικά και με τέτοιες κατασκευές βέβαια, αλλά είπα να το κάνω τελείως DIY.

 

Με το λαπτοπάκι μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εξαιρετικό 2-in-1 , μηχάνημα, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και εμπειρία χρήσης. Ενθουσίασε και τα αδέρφια μου που έχουν MacBooks. Μόνο παράπονο το φαινομενικά καθυστερημένο release του Win 10 2004 Update στα μηχανήματα της Lenovo. Με το χαμό που έγινε όμως δεν ξέρω κατά πόσο ήταν κακό τελικά.  Βέβαια και όταν βγήκε είχε κάποια προβληματακια, που διορθωθηκαν με άλλο update εντός 2-3 ημερών.

 

Έγινε και ένα εκτεταμένο cable management χρησιμοποιώντας ένα ραφακι για κορνίζες από το ΙΚΕΑ (από τα "ελαττωματικά", 4€ κόστος), που βιδώθηκε πάνω στο γραφείο, από την πίσω πλευρά. Αφανής αλλά ουσιαστική αναβάθμιση.

 

Γενικά, τηρουμένων των αναλογιών σχετικά με τις ικανότητες μου, τις ανάγκες μου και αυτό που έψαχνα, νομίζω ότι συνολικά πήγε καλά. Κέρδισα σε άνεση πάνω και κάτω από το γραφείο, εργονομία και real estate τόσο οθόνης,όσο και γραφείου.

Έγινε επεξεργασία από ronin13
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 Λες να μην τα μάζευα αν δεν το έβγαζα-έβαζα κάθε τόσο το synth ? Έτσι όπως μπαίνει δεν υπάρχει και κάποιος έυκολος τρόπος να μαζευτούν. Μόνο αν τα "κολλήσω" στην βάση. Ή αν βάλω κάτι βλακείες που "κρύβονται" μέσα. 

Edit: Τα έπιασα στη βάση (πρόχειρα ώστε να μπορώ να τα βγάζω).  Κάποια πρέπει να είναι loose οπότε δεν γίνεται να τα πιάσω (πχ pedals). Του PC ένα που φαίνεται είναι του εκτυπωτή που έβαλα τελευταίο, πιάστηκε κι αυτό μαζί με τα υπόλοιπα κρυμμένα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ελαφρώς διαφορετικό το setup στο νέο χώρο! 

 

IMG_20201004_191606.jpg

Πες κάτι και για τον απαλό φωτισμό, ρε άνθρωπα:p. Sync με το συνθεσάιζερ, με την οθόνη ή και με τα δύο;

Μίλα:bleh:..

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει κάτι Sync με το Συνθ ρε συ. Ο φωτισμός είναι ο ίδιος που είχα στο άλλο σπίτι, μαζί μου πήρα τις λεντοταινίες :hehe: 

Απλά έχω το μωβάκι σε όλα τα λεντάκια :bleh: 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έχω κάτι σακούλες, το ποδήλατό μου, μια κιθάρα και ένα ενισχυτή, ένα αμοντάριστο επιπλάκι μπάνιου, μια σκάλα και ένα κουτί αποθήκευσης. Αν τους βάλω μια λεντοταινία, έτσι τα φαντάζομαι :haha: 

Η κρεβατοκάμαρα είναι στο άλλο δωμάτιο, μου έδωσες ιδέα ρε γμτ :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

tommy που είναι το 2ο PC ?
έπεσε τηγανιά στα ΔΠ 
?
 

Το 2ο PC είχε πουληθεί το 2018 το καλοκαίρι και είχα κάνει αναβάθμιση ρεεεε, ντάξει, 2 χρόνια πίσω έμεινες :hehe: 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.