Jump to content


Eντυπωσεις απο τις 24αρες συνδεσεις μας


hayabusa

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα με σκοπο να μαζεψουμε εδω τις εντυπωσεις μας σχετικα με την 24αρα γραμμη μας ετσι ωστε να υπαρχει ενα θεμα στο οποιο καποιος που ενδιαφερεται να κανει αναβαθμιση στην γραμμη να μπορει να αναζητησει και να βρει τις απαντησεις στα διαφορα θεματα που τον απασχολουν

Απαραιτητα στοιχεια λοιπον για την επιτευξη αυτου του στοχου ειναι η αναφορα του ISP,η ταχυτητα στην οποια κλειδωνει το μοντεμ καθως και οτι αλλο θεωρειτε εσεις απαραιτητο και νομιζετε πως μπορει να προσφερει καποια βοηθεια. Επισης καλο θα ηταν νομιζω να γινεται και ενα κοσμιο σχολιο για την γενικη εικονα που εχουμε απο τις υπηρεσιες και την τεχνικη υποστηριξη του παροχου μας..:innocent:

Δεν θα κανω εγω την αρχη γιατι η αιτηση μου για τα 24 δεν εχει υλοποιηθει ακομα..

Οταν ερθουν τα ευχαριστα θα τα ποσταρω αμεσως...

Σας ακουμε λοιπον...!!!:T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 618
  • Created
  • Last Reply

Εδώ και τρεις μέρες (24 Δεκέμβρη) είμαι με double play Hol 24 Mbps.

Κλειδωμένο σε 14598/641 kbit/s

Επειδή έχω χαμηλό line attenuation (11db) θεωρητικά θα είχα 21-22Μbps

αλλά δεν ... :...:

επίτηδες το κάνανε αφού τις πρώτες ώρες είχα συγχρονίσε στα 20000+ και μετά το κατέβασαν.

Στο upload 3db.

Link to comment
Share on other sites

πάρε τους τηλ και πές τους ;):D εγώ τώρα είμαι στα 9mbit μόλις........το μεγαλύτερο που έχω δει είναι 14500kbps αλλά.........όταν συνδέονται πολλοί στον υπολογιστή μου.........(τορρεντς) τότε έχουμε disconnect επίτηδες από την forthnet.............

33.5 attenuation εως 35 :(

Link to comment
Share on other sites

Kλειδώνω 15-18 με attenuation 20db και στο κατέβασμα από rs πιάνω 1,5-1,55 με forthnet shared.

Αρχική απάντηση από Spyrus

Εδώ και τρεις μέρες (24 Δεκέμβρη) είμαι με double play Hol 24 Mbps.

Κλειδωμένο σε 14598/641 kbit/s

Επειδή έχω χαμηλό line attenuation (11db) θεωρητικά θα είχα 21-22Μbps

αλλά δεν ... :...:

επίτηδες το κάνανε αφού τις πρώτες ώρες είχα συγχρονίσε στα 20000+ και μετά το κατέβασαν.

Στο upload 3db.

Θεωρητικά όπως είπες γιατί υπάρχουν και τα overheads και ο θόρυβος.

Μπορεί να έχεις τέλειο attenuation αλλά αν η γραμμή έχει πολύ θόρυβο πάλι το αποτέλεσμα χαλάει.

Οι providers πλέον βάζουν όριο στο snr (πχ forthnet 6db)ώστε να έχεις μια ικανοποιητική τιμή κι ας χάσεις σε mbps,γιατί χαμηλό snr στις περισσότρες περιπτώσεις σημαίνει disconnect.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από vivodi cable tv (20mbits) κλειδώνω συνήθως στα 11-13.5mbits.

Αυτή τη στιγμή έχω τα εξής statistics

--------------------------------------------------

Modem Status

Us Rate (Kbps) 1023

Ds Rate (Kbps) 13222

US Margin 11

DS Margin 6

Trained Modulation ADSL2Plus

LOS Errors 0

DS Line Attenuation 29

US Line Attenuation 16

Peak Cell Rate 2412 cells per sec

CRC Rx Fast 1155

CRC Tx Fast 0

CRC Rx Interleaved 0

CRC Tx Interleaved 0

Path Mode Fast Path

--------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρονια πολλά .. Λοιπόν εχουμε και λέμε

Down at 9db up 4db

To router κλειδώνει στα 18770 - 19350 down kai 890- 997 up.

Down Πραγματικο 1878 kB/s σταθερό απο ftp - upload 100kB/s

Eχω το Dlink που πραγματικα εχει πολλες ρυθμισεις , οπως modulation type της adsl γραμμής κ καθε φορά πειραζοντας το μοθ δεινει διαφορετικές τιμες στο down at άλλα και στο κλείδωμα της ταχυτητας!

Λέω να δοκιμάσω και το sagem ήρθε απο τον οτε. Σ

Σε γενικές γραμμές ειμαι ευχαρηστημένος!!

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=648126#post648126

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F117 [Χθες, στις 23:53]

πάρε τους τηλ και πές τους ;):D εγώ τώρα είμαι στα 9mbit μόλις........το μεγαλύτερο που έχω δει είναι 14500kbps αλλά.........όταν συνδέονται πολλοί στον υπολογιστή μου.........(τορρεντς) τότε έχουμε disconnect επίτηδες από την forthnet.............

33.5 attenuation εως 35 :(

δοκιμασε να τρεχεις peer guardian και ριπορτ μπακ πληζ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F117

όταν συνδέονται πολλοί στον υπολογιστή μου.........(τορρεντς) τότε έχουμε disconnect επίτηδες από την forthnet.............

Παίζει κάτι τέτοιο;

Ρωτάω γιατί το παρατηρώ κι εγώ τελευταία με Connx 8αρα.

Link to comment
Share on other sites

2001583308918253429_rs.jpg

Αυτα απο μένα με Forthnet2play.... μετα τα αλλεπάλληλα disconnects την προηγουμενη βδομάδα, η γραμμή ηρθε επιτέλους στα ισας της αλλα με -1Μbps περιπου.... τωρα περιμένω τα 1024 σε upload...

Σημείωση για του noobakes στα 24....οταν τέλη Ιουνιου μπηκα απο τα 10 στα 24...η γραμμη συγχρόνιζε στα 19Mbps... οποτε ολα αναμενόμενα ειναι, οσο ο κοσμος οπως τώρα πεφτει με τα μουτρα σε εναν παροχο, πακέτο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

θα μπορούσε να παίζει ΑΛΛΑ πιθανότερο είναι να παραιτείται το router (kernel intrusion) όταν φτάνει στο μέγιστο ταυτόχρονων συνδέσεων.

το Log file σας τι αναφέρει?

Ναι, αυτό το ξέρω αλλά δεν έχει αλλάξει τίποτα στο setup (ίδιο router, χρήση κλπ) και το πρόβλημα εμφανίστηκε τις τελευταίες ημέρες.

Στο log δεν λέει τίποτα σπουδαίο, απλώς ένα disconnected αν δεν κάνω λάθος (fritz 7050).

Link to comment
Share on other sites

17307/1000 kbit/s

Λοιπόν επειδή είχε πρόβλημα το fritz στο ότι δεν είχε το configuration file

για την τηλεφωνία με αποτέλεσμα να μην έχω τηλέφωνο το

διορθώσαμε τηλεφωνικά και συχρόνισα και λίγο παραπάνω :T:

post-149-1416073320,8913_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.