Jump to content



Eντυπωσεις απο τις 24αρες συνδεσεις μας


hayabusa

Recommended Posts

Καλά, εγώ με HOL είμαι 3-4 μέρες. Δεν είμαι ευχαριστημένος. ΠΟΛΥ lag, μιλάμε για ~130 με peaks στα 250ms!!!Με ΟΤΕ πάνω από 80-90 δεν είδα ποτέ. Είμαι σε interleaved αλλά από ότι διαβάζω δεν διαθέτει η hol fastpath....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 618
  • Created
  • Last Reply

Ξέρει κανείς αν οι οπτικές ίνες της HOL καταλήγουν πάντα σε DSLAM σε κτήριο του OTE? Υπάρχει περίπτωση να πάω σε HOL και να μην είμαι 3Km μακρυά από DSLAM που είμαι τώρα με τον ΟΤΕ και πιάνω μόλις 3.2 Mbps (~45 attenuation)? (Είμαι Λάρισα στο DSLAM Μεταμόρφωσης).

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν οι οπτικές ίνες της HOL καταλήγουν πάντα σε DSLAM σε κτήριο του OTE? Υπάρχει περίπτωση να πάω σε HOL και να μην είμαι 3Km μακρυά από DSLAM που είμαι τώρα με τον ΟΤΕ και πιάνω μόλις 3.2 Mbps (~45 attenuation)? (Είμαι Λάρισα στο DSLAM Μεταμόρφωσης).

Θα είσαι στο ίδιο Dslam. Πάροχο θα αλλάξεις και όχι ζεύγος καλωδίου.

#Sent from my Amstrad CPC6128#

Link to comment
Share on other sites

αστο να στρωσει καμια βδομαδα , παρε και κανα τηλ να δουν στο dslam τι παιζει.

αυτο που ειπες οτι ο firefox δεν ειναι συμβατός με το μοντεμ απλα δεν ισχυει

Και όμως. Το διάβασα και σε καναδικό (καναδέζικο; ) φόρουμ ενός isp που έδιναν την δικιά τους version του cellpipe. Στον ff έχει πρόβλημα, στον chrome/ie κανένα. Δε ξέρω γιατί. Και μιλάμε για blank ff, χωρίς addons κτλ. Όσον αφορά το στρώσιμο, ναι θα τους δώσω 2-3 μέρες. Απλά τα πράγματα είναι εμφανή και στις ιστοσελίδες. Και εδώ στο forum π.χ., βάζεις τη διεύθυνση περιμενει κάμποσο χρόνο και μετά τσουπ φορτώνει. Πριν, είχα άμεση απόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως. Το διάβασα και σε καναδικό (καναδέζικο; ) φόρουμ ενός isp που έδιναν την δικιά τους version του cellpipe. .

Για δωκε λινκ γιατι δε το πιστευω....

Οι browsers χρησιμοποιούν βιβλιοθηκες του λειτουργικου, μια αλλαγη του hardware δε θα αλλαζε τη προσβαση του software

Link to comment
Share on other sites

Μου φένεται και εμένα λίγο κουλό.Είτε είσαι στον ΟΤΕ είτε σε άλλο provider, λίγο πολύ τις ίδιες ταχύτητες θα έχεις.

Δε μιλάμε για ταχύτητες. Το latency είναι το θέμα. Αν και δε μου έχει κάνει ιστορίες σήμερα με 250ρια ms. Στα τυπικά 110-130 είμαι (vs τα 80 του OTE)

Για δωκε λινκ γιατι δε το πιστευω....

Οι browsers χρησιμοποιούν βιβλιοθηκες του λειτουργικου, μια αλλαγη του hardware δε θα αλλαζε τη προσβαση του software

Τι δε πιστεύεις δηλαδή; Πώς μπορώ να σε πείσω;

12312312-8403.jpg

21321321321-8404.jpg

Δε το βρίσκω το link, έψαχνα 1-2 μέρες να βρω λύση και είναι γεμάτο το history. Από ένα καναδέζικο φόρουμ ενός ISP που δίνει το ίδιο μοντέλο βρήκα τη λύση, ότι μετά την Χ έκδοση του firefox έβγαζε το πρόβλημα.

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION] πόσα παραπάνω πλήρωνες στον ΟΤΕ? Δεν γινόταν να μείνεις με κάποιο ποιο οικονομικό πακέτο?

38€/2μηνο στη HOL με έκπτωση στο κινητό, στον οτε 31-36€/μήνα. Πρόσεξε τους πήρα τηλέφωνο και τους ζήτησα προσφορά και μου δώσανε αυτή. Αφού ξεκίνησα τη διαδικασία αλλαγής, με πήραν τηλέφωνο από τα κεντρικά, μου έδωσαν ΠΟΛΥ καλύτερη προσφορά και δωροεπιταγή γερμανού.

Όμως δε τη δέκτηκα τελικά, γιατί είχε γίνει μ@λ@κία πριν. Είμουν σε παλιό πακέτο -που δεν ισχύει εδώ και πολυυ καιρό- της μορφής 62/2μηνο τους 6μήνες και μετά ~90. Το 90 όμως, σε περίπτωση που έμενα στον ΟΤΕ θα μειωνόταν πάντα στα 62. Ή έτσι μου είχαν πει. Και πράγματι για 2-3 χρόνια πλήρωνα 62. Ξαφνικά θυμήθηκαν τώρα ότι πρέπει να το πάνε 90 για ένα 6μηνο. Πρόσεξε, χωρίς καν αστικά/κινητά δώρο. Ενώ η vdsl με απεριόριστα πήγαινε 2€ πιο φτηνά!!, με 1 ώρα κινητά κτλ κτλ κτλ. Και δε με άφηναν να αλλάξω συμβόλαιο, γιατί δεν είχαν κάτι το τόσο ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

αφού είχε λήξει ο χρόνος του συμβολαίου γιατί να πλήρωνες 90€/2μηνο ? Έπρεπε να τους πεις να πας σε νέο πακέτο ADSL με νέο χρόνο συμβολαίου, ναι μεν πάλι είναι ποιο ακριβά απο την HOL αλλά όχι και 90€/2μηνο..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετακόμισα 3 στενά πιο κάτω κι έπεσα από τα 18mbps στα 10 επειδή στην HOL άλλαξα dslam. :(

Υπάρχει περίπτωση να μάθω κάπως αν άλλος πάροχος τα πάει καλύτερα εδώ που είμαι;

Γιατί το "κάποια στιγμή θα κάνουμε αναβάθμιση δικτύου" δεν με καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Μετακόμισα 3 στενά πιο κάτω κι έπεσα από τα 18mbps στα 10 επειδή στην HOL άλλαξα dslam. :(

Υπάρχει περίπτωση να μάθω κάπως αν άλλος πάροχος τα πάει καλύτερα εδώ που είμαι;

Γιατί το "κάποια στιγμή θα κάνουμε αναβάθμιση δικτύου" δεν με καλύπτει.

Στο adslgr αν πετύχεις κανέναν από την γειτονιά!

Ή

Πόρτα πόρτα στους γείτονες και ρωτάς!

Εγώ τελευταία πιάνω ανθρώπινα (sub 100) ms με hol και φοβάμαι να κάνω restart το modem-router!

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...
Vivodi 20 Mbps απο το πακέτο telefonet+(απο το 2006 :p)

2961459298.png

Τα stats της γραμμής απο το το modem,tilgin Vood 452W_A

attachment.php?attachmentid=58054&stc=1&d=1378978548

Σίγουρα μπορείς και καλύτερα. Εγώ με attenuation 32 είμαι κοντά σε σένα.

#sent from my Amstrad CPC 6128#

Link to comment
Share on other sites

από χθες είμαι στη forthnet και έχω ξεθάψει ότι router είχα λόγο στέρησης 3 χρονια τώρα με τη cyta και τα κλειδωμένα router

image.jpg

καμια διαφορα ανάμεσα στα Thomson τα ίδια με το TD5130 δίνουν και τα TG585v7 TG585v8 και TG782

το 585V7 το δοκίμασα με 3-4 διαφορερικά firmware forthnet, generic και από provider του εξωτερικού

το καλύτερο μέχρι στιγμής φαίνεται να είναι το netfaster iad2 που το είχα για πατάτα router...

συγχρονίζει λίγο παραπάνω και σε χρόνο μικρότερο από 10 sec σχεδόν αμέσως από ότι βλέπω στα led πριν προλάβει να συνδεθεί το lan η το wifi!!

ίσως το DSLAM της περιοχής να είναι ιντρακόμ για να συνεργάζεται τόσο καλά και άμεσα

image.jpg

μετρήσεις με το iad2

image.jpg

2972444102.png

με τα Thomson πηγαίνει από 8.3 μέχρι 8.5

στη cyta έπιανα 10.5 - 11 αλλα τους είχα ζητήσει να μου κατεβάσουν το SNR στο 6

έχω αλλα 3 router level one, alcatel, και berklin αλλα βαριέμαι να ψάχνω στη αποθήκη μόλις τα ξεθάψω θα δοκιμάσω και με εκείνα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.