Jump to content


Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από darthtony

ποιά τάπα? αν εννείς το μάυρο καπάκι(που πάνω του βιδώνουν τα ρακόρ, τότε τι γίνετια αν το βάλεις σε οριζόντια στάση?

Nαι αυτό λέω.

Αν το βάλεις οριζόντια γεμίζεις απ το ρακόρ που είναι πιο ψηλά,ή για να γεμίσει πλήρως βάζεις άλλο ένα ρακόρ με σωλήνα και γεμίζεις από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MADKiller7 [Χθες, στις 09:16]

Οριστε και η δικη μου υδροψυξη,η φωτο ειναι σε φαση τεστ διαρροων στην κουζινα γι αυτο και το περιεργο background,τωρα βεβαια ειναι το PC μεσα.Ακομα δεν εχει τελειωσει το κουτι και τα ψυγεια ειναι παθητικα,θελω να φτιαξω πανελ με διακοπτακια γι να βαλω ανεμιστηρες.

Αποτελειται απο:

Hydor L20 με μπρουτζινα ρακορ

2 ψυγεια Single pass απο αυτοκινητο μονταρισμενα (block-rad1-tank-l20-rad2 η συνδεση)

Skinny13 block (το τελευταιο rev που ειχε βγαλει)

Custom τανκ απο χαλκο

1.5 μετρο χαλκοσωληνες+γωνιες και μερικα κομματια διαφανων σωληνων. (ολα 1/2 ιντσας)

Custom βασεις για τους σωληνες

image197xk2.th.jpg

καλα παλικάρι μιλάμε για τρελή μόντα....

Link to comment
Share on other sites

Δείτε το πρώτο ποστ.

Το έχω οριζόντια.

Ξεβιδώνω την πάνω τάπα και γεμίζω από εκεί.

Για ευκολία έχω ένα ρακόρ με ένα χοντρό σωλήνα που το βιδώνω στη θέση της τάπας.

Για να το αδειάσω όλο το σύστημα, απλά βγάζω το δεξί λάστιχο από το tank (είσοδος νερού) και το φέρνω στο χαμηλότερο σημείο του κυκλώματος και φυσάω αέρα στο σωλήνα που προσάρμοσα στην τάπα πλήρωσης.

Πρόκειται για λάστιχο που βγαίνει από την κάτω κάρτα και πάει στο EK δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

+1 για sticky και απο μενα..

Για να καταλαβω, σε αυτο το τανκ, αν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις μονο τις δυο τρυπες, σου δινει την δυνατοτητα να βουλωσεις τις αλλες? Αν ναι, κατα ποσο ασφαλες μπορει να ειναι?

Και 2ον, darthtony, αν πειρες το 150 κανε μου μια χαρη και συγκρινε μου το υψος του με 4x5.25 slots και πες μου αν παιζει να ειναι μικροτερο (χωρις τα ρακορ).

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darthtony [Σήμερα, στις 16:15]

+1 για στίκι.

κάτι τελυταίο. επειδή το πήρα σήμερα, αλλά μάλλον τα πιαστράκα είναι σπασμένα.

δηλαδή, η αριστερή δαγκάνα είναι κομμάνη στο μισο(και στα δυο)

Και τα δικά μου έσπασαν και τα έκανα RMA.

Μάλλον σου έτυχαν εσένα.

Το μυστικό για να μη σπάνε τα πιστράκια είναι να βιδωθεί η βίδα από μέσα προς τα έξω.

Αν προσέξτε το κεφάλι είναι κωνικό και ταιρίαζει ακριβώς.

Ανάμεσα στο πλαστικό πιαστράκι και την επιφάνεια στήριξης πρέπει να μπει μια από τις ροδέλες και να μην σφίξτε πολύ τη βίδα, γιατί κλείνει η δαγκάνα.

Έπαθα και έμαθα.

Αρχική απάντηση από JohnnyGR [Χθες, στις 17:15]

+1 για sticky και απο μενα..

Για να καταλαβω, σε αυτο το τανκ, αν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις μονο τις δυο τρυπες, σου δινει την δυνατοτητα να βουλωσεις τις αλλες? Αν ναι, κατα ποσο ασφαλες μπορει να ειναι?

Και 2ον, darthtony, αν πειρες το 150 κανε μου μια χαρη και συγκρινε μου το υψος του με 4x5.25 slots και πες μου αν παιζει να ειναι μικροτερο (χωρις τα ρακορ).

Ευχαριστω!

Ναι. Έχει δύοτάπες και είναι ασφαλείς.

Αλλά έβαλα καλού κακού ταινία teflon.

Το 150 είναι 15 εκατοστά. Αυτό έχω.

Μετράς και το υπολογίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα στημένη η υδρόψυξη σου xrist.

Έχω ένα πρόβλημα με φυσαλίδες αέρα που έχουν κολλήσει παντού και δεν φεύγουν με τίποτα.

Θα ήθελα τη γνώμη σου τι μπορώ να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Πολύ όμορφα στημένη η υδρόψυξη σου xrist.

Έχω ένα πρόβλημα με φυσαλίδες αέρα που έχουν κολλήσει παντού και δεν φεύγουν με τίποτα.

Θα ήθελα τη γνώμη σου τι μπορώ να κάνω.

Εχεις και θόρυβο στην αντλία? η απλώς υπαρχουν οι φυσαλιδες στο κυκλωμα?

Πάντως ποιο πιθανή αιτία βλέπω την θέση που έχεις το τανκ..κανονικά πρέπει να είναι κάθετα για να μπορεί να γίνει ποιο εύκολα εξαέρωση.

Ειχα το ίδιο πρόβλημα οταν έβαλα κάποτε ενα τανκ οριζόντια.

Αρχική απάντηση από jimakos21

xrist ποσους σκληρους εχεις ?? Ειλικρινα ποσα giga εχεις?? Η μαλλον τερα :p

Οι δυο επάνω είναι 2 74ρηδες σε raid0

Oι υπόλοιποι σύνολο 1ΤΒ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.