Jump to content


Windows XP ή Windows Vista


MOS

XP ή VISTA  

104 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

’ντε πάλι με τους άσχετους....

Καταλάβαμε φίλε σου πήρε η μαμάκα σου PC για τα χριστούγεννα και ήρθες να μας πείς οτι έχει άποψη.

Ξέρετε ρε παιδιά τι μου αρέσει στην Ελλάδα.

Ότι, ότι και νά σαι πρέπει (και έχεις) άποψη για όλα ακόμα και άν δεν έχεις ιδέα.

Γιατί στο δημοτικό δε σου λέγανε σκάσε ρε οπολοβούλομα διάβαζε και μετά μίλα...

Έτσι στη χώρα που ζούμε όλοι για όλα έχουμε άποψη, βλέπε δημσιογράφοι...είναι γιατροί, δικηγόροι, χάκερς.....μπλα μπλα!

Οποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Δέ φταίς εσύ φιλαράκο μου, οχι. Το ****** το δασκαλό σου στο δημοτικό πρέπει να σαπίσω στο ξύλο που δε σου έμαθε να σέβεσαι!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

ελαφρυ προβαδισμα στα Vista λογω χρηστικοτητας.κατα τα αλλα με απογοητευουν σε πολλα θεματα οπως και τα ΧΡ οταν ειχαν τον ιδιο χρονο ζωης.

για μενα η MS δεν εβγαλε ακομα λειτουργικο που να κανει παπαδες χωρις να σε ζαλιζει με αλλα τοσα προβληματα.....ελπιζω να μην περιπλεξουν αλλο τα πραγματα και του χρονου παμε σε windows seven...του παραχρονου στα windows eight κλπ.κλπ.

ενα καλο και νοικοκυρεμενο για 4-5 χρονακια.

Αρχική απάντηση από astrolabos [Σήμερα, στις 03:20]

Αι στην ευχή παιδί μου

Α-Ε-ι

Α-η

διαλεξε

:p

Link to comment
Share on other sites

Μη χρησιμοποιώντας απολύτως τίποτα από αυτά που μου "προσφέρουν" τα Vista (τα πάντα τα τρέχω με άλλα προγράμματα), μη νοιαζόμενος για το "eye candy" τους (και το Royale Noir μια χαρά είναι - ρολόγια έχω άφθονα δόξα το Θεό), ο μόνος πραγματικός λόγος για να βάλω Vista είναι για να βλέπω το DX10 στο dxdiag και να έχω έστω αυτά τα ολίγα παραπάνω που μπορεί να προσφέρει (συμβιβαζόμενος με την πτώση των επιδόσεων - for now).

Μη έχοντας μάλιστα και δίλλημα για τα bit (64 υπάρχουν και σε ΧΡ και σε Vista), θεωρώ πως αυτή τη στιγμή είμαι μια χαρά με τα ΧΡ μου. Είμαι άνθρωπος που έμεινα με τα Me (ναι σε μένα δεν είχαν πρόβλημα) για 2 χρόνια από τότε που βγήκαν τα ΧΡ, κάπως έτσι θα γίνει και τώρα.

Σαφώς βέβαια και δε θεωρώ τα ΧΡ καλό λειτουργικό. Απλά δε βρίσκω λόγο να βάλω τα βαρύτερα Vista, που δεν έχω καν αυθεντικά btw (τα έβαλα μόνο για να τα δοκιμάσω).

Μου κινεί το ενδιαφέρον πάντως, από ανθρωπολογικής πλευράς, η αντίδραση πολλών που έθαψαν τα Vista όταν πρωτοβγήκαν, υμνόντας τα ΧΡ - το λειτουργικό που 1-2 μήνες πριν το ανεβοκατέβαζαν άχρηστο...

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που πλέον στα Vista ενημερώνεσαι (τις περισσότερες φορές) για ποιο λόγο κράσαρε ένα πρόγραμμα, είναι λόγος να τα χρησιμοποιώ.

Η αλήθεια είναι αν βρεις τη χρυσή τομή, σου εμπνέουν περισσότερο εμπιστοσύνη.

Ασε που φορτώνει το λειτουργικό πιο γρήγορα.

Μιας και το ανέφερα, κάτσε να δοκιμάσω και αυτό readyboost, αν λέει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μηπως το κουράζουμε πολυ το θέμα? Ας μη λεει ο καθένας οτι του κατέβει προσπαθώντας να πείσει και τους υπόλοιπους χωρις να έχει την απαιτούμενη εμπειρία. Και καλό θα ήταν επειδή μάθαμε να κάνουμε λιγο O/C ή καναναμε 2-3 φορματ να μην νομίζουμε πως τα μάθαμε όλα και να δηλώνουμε πως έχουμε τσουβάλια τα πτυχία ενω είμαστε 18 χρονών. Κάνει μπαμ γιατι δεν είναι και πολλα παιδια ασχετα εδω στο φορουμ.

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Τα XP τα χρησιμοποιούσα από το 2002 μέχρι το καλοκαίρι. Τα Vista τα έχω από τον Νοέμβριο.

Θυμάμαι τα πρώτα τον τελευταίο καιρό δημιουργούσαν διάφορα "κουλά" προβλήματα. Ακόμα και μετά από ένα χρόνο χρήσης χωρίς φορματ με πάνω κάτω τις ίδιες καθημερινές εργασίες, άρχισαν διάφορα "κουλά" ενώ την περίοδο μετά την εγκατάσταση δεν είχαν. Τώρα το λειτουργικό έφταιγε, το πισι, εγώ, ένας θεός ξέρει...

Vista από την άλλη, μέχρι τώρα μου φαίνονται πιο σταθερά. Αν παρουσιαστεί πρόβλημα σε κάποιο πρόγραμμα, δεν κολλάει όλο το PC όπως γινόταν πριν. Η αλήθεια είναι πως "έφαγα" 2 bsod σε κάποιες φάσεις στο ψιλοάσχετο αλλά φαίνεται το πρόβλημα λύθηκε με drivers update. Σίγουρα χρειάζονται 2gb ram για να έχεις μια άνεση αλλά με βάση προσωπικής εμπειρίας, μου φαίνεται προτιμότερο.

Link to comment
Share on other sites

Vista γιατι εκτος του οτι μετα απο τοσα χρονια με τα ΧΡ ηθελα κατι καινουργιο βλεπω οτι ειναι σταθεροτατα και με πολυ καλες επιδοσεις και εχουν και μερικες πολυ χρησιμες λειτουργιες...Δευτερευοντως μου αρεσει και το γεγονος οτι ειναι πιο εφετζιδικα απο τα ΧΡ...

:)

Link to comment
Share on other sites

XP γιατί έτσι μας αρέσει...

ΧP γιατί λέει αυτά θα έχουν και στο Πεκίνο...

ΧP γιατί αυτά ξέρουμε, αυτά εμπιστευόμαστε...

XP γιατί έχουμε ξεμείνει με 1Gb ram συστήματος και 128mb στην VGA...

XP γιατί υποστηρίζουμε την κοινότητα και τους απανταχού artists και modders...

XP τέλος γιατί, νάνε καλά τα Vista, είναι στην καλύτερη τους φάση από ποτέ και τώρα τα ευχαριστιόμαστε

:D

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται τον εξοπλισμό για μένα.

>2γίγα εννοείται Vista και κατα προτίμηση 64βιτ

μέχρι και 2γίγα ΧΡ

Ούτε ράπτορ δε χρειάζεται με το superfetcher!

έχω 4γίγα και ΣΥΝΕΧΕΙΑ έχω μόνο 60Mb ελεύθερα, και όλα ανοίγουν αστραπή

Το οτι τα κάνανε περισσότερο δύσχρηστα είναι γεγονός όμως.

Αυτό που με ενθουσίασε ήταν ότι μου βρήκαν drivers για όλες τις συσκευές μου.

Bluetooth, K800i, HP laserjet 1320....

Ότι και να είχα το αναγνώρισαν με τη μία

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος xp αλλα θεωρω τα βιστα πολυ καλυτερα παρα τα μικρο-προβληματα που παρουσιαζουν αλλα σιγουρα στο μελλον θα διορθωθουν.

Ειναι πιο σταθερα.

Με πιο πολλα tools.

Με πιο ωραιο design. Mια ωραια αλλαγη να μη βαριεται το ματι σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εχω μια εργασια που ενα απο τα πολλα που πρεπει να κανει ειναι ν' αναγνωριζει τη φωνη και δεχεται εντολες.Ε στα vista επαιξε πολυ πιο καλα απο τα xp οποτε +1 και απο μενα αλλα δεν ειναι για την ωρα.Οταν ερθει η 9800 και οι νεοι quad 45αριδες βλεπουμε.Να βγει και το sp1.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λέτε όλοι ότι τα Vista χρειάζονται πάνω από 2GB RAM?

Τα έχω εγκαταστήσει σε laptop με 512ΜΒ, Pentium M 735 1.7GHz, Radeon 9700 και 60GB σκληρό και πάνε σφαίρα, πιο γρήγορα ΚΑΙ από τα ΧΡ, ΚΑΙ από τα Ubuntu..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.