Jump to content


Windows XP ή Windows Vista


MOS

XP ή VISTA  

104 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από racer

Γιατί λέτε όλοι ότι τα Vista χρειάζονται πάνω από 2GB RAM?

Τα έχω εγκαταστήσει σε laptop με 512ΜΒ, Pentium M 735 1.7GHz, Radeon 9700 και 60GB σκληρό και πάνε σφαίρα, πιο γρήγορα ΚΑΙ από τα ΧΡ, ΚΑΙ από τα Ubuntu..

Έχεις απενεργοποιήσει τίποτα Aero και εφέ?

Μαζί με τα παραπάνω + 5-6 καθημερινές εφαρμογές + κανα game (μη απαραίτητο), τότε χρειάζεσαι ~2gb για μια άνεση...

Ένας φίλος τα έτρεχε με 1gb ram για κάποιο διάστημα και ήταν δεδομένο πως συνέχεια θα σέρνονται. Είχε βέβαια κάμποσα προγράμματα ανοικτά (άλλα που γνώριζε και άλλα που δεν ήξερε ότι τρέχουν...) αλλά κι εγώ που είχα δανειστεί το λαπτοπ του, δεν κατάφερα να "τα δαμάσω" χωρίς να κλείσω effe

Αρχική απάντηση από Billys

Με 512 και πανε σφαιρα?Καλα γυρω στα 800mb σχεδον δεν τρωνε τα vista απο την στιγμη που μπουταρει το λειτουργικο?

Με 1 gb ram σερνονται ρε παιδια τι να λεμε τωρα..

Κάπου στα 600-800MB νομίζω (στραγγάλια τα κάναμε τα MBs...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hero

Έχεις απενεργοποιήσει τίποτα Aero και εφέ?

Μαζί με τα παραπάνω + 5-6 καθημερινές εφαρμογές + κανα game (μη απαραίτητο), τότε χρειάζεσαι ~2gb για μια άνεση...

Ένας φίλος τα έτρεχε με 1gb ram για κάποιο διάστημα και ήταν δεδομένο πως συνέχεια θα σέρνονται. Είχε βέβαια κάμποσα προγράμματα ανοικτά (άλλα που γνώριζε και άλλα που δεν ήξερε ότι τρέχουν...) αλλά κι εγώ που είχα δανειστεί το λαπτοπ του, δεν κατάφερα να "τα δαμάσω" χωρίς να κλείσω effe

Φυσικά είχα ενεργό το aero.. Το laptop το έχω για σερφάρισμα. Δηλαδή: Firefox με 20 tabs ανοιχτά, WMP11 να παίζει, διπλά MSN καμιά φορά, κανα Counter και λίγη επεξεργασία video..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από racer

Φυσικά είχα ενεργό το aero.. Το laptop το έχω για σερφάρισμα. Δηλαδή: Firefox με 20 tabs ανοιχτά, WMP11 να παίζει, διπλά MSN καμιά φορά, κανα Counter και λίγη επεξεργασία video..

Sorry δυσκολεύομαι να το πιστέψω ότι τρέχουν με 512MB ram μόνο. Αν είναι όντως έτσι, τότε κάτι άλλο πρέπει να παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Με 1gb σε 6400 με 7600GT και Vista Business, χορίς να πειράξω κάτι πάνε μια χαρά...

Σε δοκιμή στον 2400+ με Χ800GTO και 1gb, αν η nvidia έβγαζε drivers για το nf2, τότε και εκεί μια χαρά ήταν...και χωρίς drivers για chipset και audio...

Μην λέμε ότι να ναι παιδία...μια χαρά πάνε τα vista και σε τόσο αθλια μηχανίματα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από racer

Γιατί να μην είναι δυνατόν δηλαδή? Δεν καταλαβαίνω..

γιατι αν σκεφτεις οτι καθε tab του φιφη τρωει και απο λιγη μνημη( ποσο μαλλον τα 20), το media player λιγη ακομα και καμποση το λειτουργικο θα δεις οτι το συνολο ειναι σιγουρα πανω απο 512 ΜΒ :p

Link to comment
Share on other sites

αυτό που είπα εγώ είναι ότι δε συμφέρει να βάλεις βίστα με λιγότερο απο 2γίγα γιατί τα ΧΡ εκεί πάνε καλύτερα. ο prefetcher θέλει πολύ μνήμη για αν δουλέψει σωστά.

έχω και εγώ λάπτοπ με 1γίγα και vista business 32bit Και σφαίρα δε θα τα έλεγα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από racer

Γιατί λέτε όλοι ότι τα Vista χρειάζονται πάνω από 2GB RAM?

Τα έχω εγκαταστήσει σε laptop με 512ΜΒ, Pentium M 735 1.7GHz, Radeon 9700 και 60GB σκληρό και πάνε σφαίρα, πιο γρήγορα ΚΑΙ από τα ΧΡ, ΚΑΙ από τα Ubuntu..

Εισαι υπερβολικος...

Αυτο που λες δεν γινετε.. 512???!!! Απιστευτο να ειναι πιο γρηγορα απο ubuntu αδερφε με τοσο λιγη μνημη...

Games εχεις παει ποτε να παιξεις?? :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρολο που εχω Xp ψηφισα Vista, και αυτο διοτι πιστευω οτι οσοι δεν εχουμε Vista ειναι επειδη εχουμε βολευτει μς Xp και δεν θελουμε να ταλαιπωρηθουμε.

Τα ειχα βαλει τα Vista για καποιο διαστημα , αλλα τα εβγαλα.

Μην ειμαστε μηδενιστες. Μια χαρα ειναι τα Vista , και οι δικαιολογιες οτι ειναι απαιτητικα και τετοια δεν στεκουν. Δηλαδη με 386 και 128ram τρεχαμε XP?..

Απλα οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.Και ειμαι μεσα σ'αυτους.

Δεν πιστευω οτι οσοι απο δω μεσα, και γενικα οσοι εχουν VIsta ειναι ηλιθιοι. Σημαινει οτι τα εχουν ψαξει, τα εχουν δουλεψει, και εχουν κρίνει οτι ειναι καλυτερα απο αυτο που χρησιμοποιουσαν, δηλαδη XP.

Αρα αντικειμενικα, Vista.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Louris7 [Σήμερα, στις 14:31]

Εγω παρολο που εχω Xp ψηφισα Vista, και αυτο διοτι πιστευω οτι οσοι δεν εχουμε Vista ειναι επειδη εχουμε βολευτει μς Xp και δεν θελουμε να ταλαιπωρηθουμε.

Τα ειχα βαλει τα Vista για καποιο διαστημα , αλλα τα εβγαλα.

Μην ειμαστε μηδενιστες. Μια χαρα ειναι τα Vista , και οι δικαιολογιες οτι ειναι απαιτητικα και τετοια δεν στεκουν. Δηλαδη με 386 και 128ram τρεχαμε XP?..

Απλα οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.Και ειμαι μεσα σ'αυτους.

Δεν πιστευω οτι οσοι απο δω μεσα, και γενικα οσοι εχουν VIsta ειναι ηλιθιοι. Σημαινει οτι τα εχουν ψαξει, τα εχουν δουλεψει, και εχουν κρίνει οτι ειναι καλυτερα απο αυτο που χρησιμοποιουσαν, δηλαδη XP.

Αρα αντικειμενικα, Vista.

+2:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Louris7

Μην ειμαστε μηδενιστες. Μια χαρα ειναι τα Vista , και οι δικαιολογιες οτι ειναι απαιτητικα και τετοια δεν στεκουν. Δηλαδη με 386 και 128ram τρεχαμε XP?..

Μα και όσοι τα χρησιμοποιούν λένε ότι είναι πιο απαιτητικά από τα XP.

What's your point?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.