Jump to content



Windows XP ή Windows Vista


MOS

XP ή VISTA  

104 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από jimakos21

Εισαι υπερβολικος...

Αυτο που λες δεν γινετε.. 512???!!! Απιστευτο να ειναι πιο γρηγορα απο ubuntu αδερφε με τοσο λιγη μνημη...

Games εχεις παει ποτε να παιξεις?? :p

Τι δε γίνεται ρε φίλε?? Αφού το έχω κάνει! Έλα να το δείς και με τα μάτια σου..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Hero [Σήμερα, στις 13:38]

Μα και όσοι τα χρησιμοποιούν λένε ότι είναι πιο απαιτητικά από τα XP.

What's your point?

Μα ακριβως αυτο.! Δεν σου ειπε κανεις οτι δεν ειναι! Ειναι απαιτητικα αλλα και τα μηχανηματα πρεπει αναλογα να αναβαθμιστουν.

Τελος παντων, εγω ειπα γιατι ψηφισα αυτο που ψηφισα, και ως εκει. Μην χαλασουμε το poll.:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Hero

Guys να ρωτήσω εγώ τι παίζει με τα 64bit?

Αξίζει να μπω στην διαδικασία να τα βάλω ή δεν θα δω ουσιαστική διαφορά?

c2d 2.2ghz, 2gb ram, 6600M GT (laptop)

Τα 64άρια καταρχάς αναγνωρίζουν 4GB Ram χωρίς κανένα πρόβλημα. Σαν ταχύτητα συστήματος, κάποιοι ισχυρίζονται καλύτερη και ταχύτερη απόκριση. Εγώ με τα Vista64Ulti που δοκίμασα, όλα πήγαιναν καλά, αν και έχανα στα παιχνίδια FPS σε σχέση με τα ΧΡ.

Ο λόγος για μένα να βάλω 64άρια Windows είναι κάποια συγκεκριμένα προγράμματα που επωφελούνται πραγματικά από αυτό και κάποια παιχνίδια, που στα 64bit έχουν οφέλη (Half-Life 2 με το τελευταίο FakeFactory π.χ.).

Τεράστιες διαφορές στην καθημερινότητα, δε θα δεις πάντως. Τις διαφορές, που θα πρεπε κανονικά, να βλέπουμε.

Αρχική απάντηση από Louris7

Εγω παρολο που εχω Xp ψηφισα Vista, και αυτο διοτι πιστευω οτι οσοι δεν εχουμε Vista ειναι επειδη εχουμε βολευτει μς Xp και δεν θελουμε να ταλαιπωρηθουμε.

Τα ειχα βαλει τα Vista για καποιο διαστημα , αλλα τα εβγαλα.

Μην ειμαστε μηδενιστες. Μια χαρα ειναι τα Vista , και οι δικαιολογιες οτι ειναι απαιτητικα και τετοια δεν στεκουν. Δηλαδη με 386 και 128ram τρεχαμε XP?..

Απλα οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.Και ειμαι μεσα σ'αυτους.

Δεν πιστευω οτι οσοι απο δω μεσα, και γενικα οσοι εχουν VIsta ειναι ηλιθιοι. Σημαινει οτι τα εχουν ψαξει, τα εχουν δουλεψει, και εχουν κρίνει οτι ειναι καλυτερα απο αυτο που χρησιμοποιουσαν, δηλαδη XP.

Αρα αντικειμενικα, Vista.

Σου λέω, είναι τι σου προσφέρουν. Αν αυτά που έχουν τα Vista σε κάποιον είναι αναντικατάστατα, τότε πάνε εκεί. Αν δεν προσφέρουν τπτ σε σχέση με τα ΧΡ, ο άλλος διαλέγει και παίρνει.

Τώρα όλες οι δικαιολογίες του στυλ "το UAC είναι σπαστικό" κτλ, για μένα είναι φτηνές. Αν θες το απενεργοποιείς, μαζί με τον Defender αν σου δημιουργεί κι αυτός πρόβλημα.

Το ζήτημα είναι ότι κάποιοι, έχουν αναφέρει προβλήματα με μετέπειτα εγκαταστάσεις patches π.χ., μετά από την απενεργοποίηση των UAC και Defender. ’λλοι (μαζί κι εγώ) αναφέρουν προβληματική διαχείριση μνήμης, όταν κάνοντας κάποια encoding είδα τη μνήμη ανεξήγητα να πιάνει και τα 4GB της Ram.

Γενικά, αυτά τα προβλήματα είναι που έκαναν τη "φήμη" στα Vista σαν το νέο Win Me. Κάποιοι χρήστες ανέφεραν 5 πράγματα, τα οποία στο φινάλε δεν είναι και το τέλος του κόσμου, και αρπάχτηκαν 1000 άλλοι και έβρισαν τα Vista.

Για μένα, σου είπα, 4 the moment, δε μου χρησιμεύουν πουθενά. Ότι κάνω και με τα XP το κάνω και με τα Vista. Απλά για την ώρα, τα Vista είναι μόνο ομορφότερα. Όταν θα θελήσω να χρησιμοποιήσω κάτι που το έχουν exclusively (ακόμα και αν αυτό λέγεται 3DMark Vantage που θα θέλει Vista λόγω DX10), ίσως τα τιμήσω.

’λλωστε, προβλήματα έχω και με τα ΧΡ και με τα Vista. Κανένα από τα δύο δεν είναι απροβλημάτιστο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει τα vista 32bit 2 φορές μέσα στη χρονιά σε διαφορετικές περιόδους και αργότερα δοκίμασα και την 64bit έκδοση. Αποφάσισα να βάλω στο μηχάνημα μου τα x64 από τα οποία είμαι ικανοποιημένος.... Οπότε vista για μένα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Για μένα, σου είπα, 4 the moment, δε μου χρησιμεύουν πουθενά. Ότι κάνω και με τα XP το κάνω και με τα Vista. Απλά για την ώρα, τα Vista είναι μόνο ομορφότερα. Όταν θα θελήσω να χρησιμοποιήσω κάτι που το έχουν exclusively (ακόμα και αν αυτό λέγεται 3DMark Vantage που θα θέλει Vista λόγω DX10), ίσως τα τιμήσω.

όλα τα υπόλοιπα είναι σωστά αλλά εδώ θα σε προβληματίσω λίγο.

Αν και έχεις ράπτορ σε RAID!!! που καθιστούν το superfetcher άχρηστο σχεδόν, τα 4 γίγα με νορμάλ χρήση των windows πώς τα αξιοποιείς?

Είδα πρόσφατα, ότι υπολογιστής με βίστα 32 με νορμάλ σκληρό ανοίγουν πιο γρήγορα firefox, control panel, msn, κλπ κλασσικά προγράμματα απο raptor-x. Και εννοώ ΠΟΛΥ πιο γρήγορα. Πάντα έχω μόνο 60mb ελεύθερη ram και τα βίστα 64 μου πάνε σφαίρα σε όλα. Καθιστούν το raid άχρηστο για νορμάλ χρήση.

Επειδή ξέφυγα λίγο, εκεί που διαφωνώ είναι ότι τα βίστα ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ ομορφότερα :D

Link to comment
Share on other sites

vista Μια χαρα ειναι. ακουγα το ενα και το αλλο για τα vista. μια χαρα ειναι απλα να εχεις ραμ επανω θελει. κανενα προβλημα μεχρι τωρα, ουτε ενα κολλημα ουτε μπλε οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφαγα αρκετές...Και ειδικά όταν έχεις βαριά προγράμματα επάνω, το λειτουργικό κάνει κανένα 5λεπτο να συνέλθει και να είναι έτοιμο για χρήση. ’σε που ούτε τα 4 gb δεν βοήθησαν σε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον στα vista μπορώ να κάνω την δουλειά κανονικά

και αφού το pc τα σηκώνει, τα προτιμάω για τα μάτια κυρίως.

Ούτος η άλλως games με την intel 950 δεν...

Α και το πολύ καλύτερο wireless είναι ένα μεγάλο + για τα vista.

Είναι τραγικό να βλέπεις ότι στα XP δεν πιάνει το ίδιο καλά..!

Πάντος και τα XP καλά κρατάνε και ειδικά για games με κάποια lite

έκδοση πετάνε :)

Link to comment
Share on other sites

Vista με 1000... Θα τα εκτιμήσετε όταν σας κάνει τίποτα τρελά η ΔΕΗ, όταν κάποιο πρόγραμμα που θα βάλετε σας τα κάνει π@&να, όταν το 3rd party Firewall αποφασίσει να σας τα κλειδώσει όλα, όταν ο καινούριος driver βγάζει BSoD ακόμα και σε safe mode...

Τότε, ελάτε να μου πείτε για ΧΡ... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Το Σάββατο σε φίλο που έγιναν χάλια όλα, το UPS έκανε τη ζημιά... Ευτυχώς με το Recovery των Vista σε 30' ήταν όλα φυσιολογικά.

Και με ένα XP Repair Install σε 30' έτοιμος είσαι.

Ωστόσο, τα Vista μου στη δουλειά μετά από αλλαγή motherboard δεν παίζουν (ούτε με το repair τους), ενώ τα XP έπαιξαν χωρίς την παραμικρή κουβέντα.

Πάμε για άλλο επιχείρημα λοιπόν ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.