Jump to content



Windows XP ή Windows Vista


MOS

XP ή VISTA  

104 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από jpavly

Ωστόσο, τα Vista μου στη δουλειά μετά από αλλαγή motherboard δεν παίζουν (ούτε με το repair τους), ενώ τα XP έπαιξαν χωρίς την παραμικρή κουβέντα.

αυτο μου φαινεται απιστευτο...το εχω κανει με vista οπως και καποιοι αλλοι απο εδω αλλα με ΧΡ δεν μου εχει κατσει ουτε μια φορα...:wall:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από jpavly

Ωστόσο, τα Vista μου στη δουλειά μετά από αλλαγή motherboard δεν παίζουν (ούτε με το repair τους), ενώ τα XP έπαιξαν χωρίς την παραμικρή κουβέντα.

Με Vista: Intel 975, Asus 965, GByte 956, GByte P35 Rev1, GByte Rev2 χωρίς καν να κάνω repair ;)

Με XP: Asus Nforce4 σε Asus NForce4SLI και χρειάστηκε format...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Μη μπερδεύεις το repair του start up που κάνουν τα ΧΡ, με πλήρες System Restore που κάνουν τα Vista με τη χρήση του dvd χωρίς καν να μπορείς να ανοίξεις το OS ;)

Με αυτό δεν χάνω ότι ρυθμίσεις έχω κάνει από τελευταίο backup και μετά;

Τέσπα, καταλήγουμε ότι είναι και στα 2 ότι κάτσει κι ότι λάχει; :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Με αυτό δεν χάνω ότι ρυθμίσεις έχω κάνει από τελευταίο backup και μετά;

Από τη στιγμή που το έχεις ενεργοποιημένο, κάνει μόνο του backup πριν από κάθε εγκατάσταση. Οπότε αν μετά την εγκατάσταση δε μπαίνει, το επαναφέρεις σε ένα στάδιο πριν ;) Και τα ΧΡ το κάνουν, αλλά δεν το κάνουν σωστά στην περίπτωση που δε μπορείς να μπεις στο λειτουργικό. Τα Vista το κάνουν με το dvd τους.

Για να μην μπω και στη διαδικασία των shadow copies που κρατάει πολλαπλά backups από όλα τα αρχεία στο δίσκο και μπορείς να επαναφέρεις τα πάντα ακόμα κι αν έχουν σβηστεί από δίκτυο ή με shift-delete πριν μέρες...

Link to comment
Share on other sites

xp ξαναεβαλα μετα απο 7μηνες και σαφως ειμαι πολυ πιο γρηγορος σε καποια πραγματα οπως τα παιχνιδια με διαφορα... απο την αλλη τα βιστα ειναι πιο σταθερα, πιο ευχαριστα κ πιο βολικα για μενα κ δυσκολευομαι πλεον να συνηθισω τα ΧΡ ψηφιζω ΧΡ επειδη αυτα εχω τωρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlexanderK

Vista Ultimate 64bit...

Αιώνες μπροστά απο τα xp...

Προβλήματα με drivers υπάρχουν πάρα πολλά αλλα αν ψαχτείς βρίσκεις λύσεις αρκετές....

Δεν ψάχνεσαι και για μένα; Γιατί έχω μείνει σε αιώνες πίσω εγώ :)

Link to comment
Share on other sites

Και γω Vista Ultimate εδω και ένα χρόνο περίπου.

Δύσκολα στην αρχή αλλά μετά συνήθησα.

Τώρα δεν μπορώ χωρίς αυτά :)

Ευτυχώς ιδιαίτερα προβλήματα με drivers κλπ δεν είχα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα ρε παιδια με τα vista..γιατι ομως μου πεταει μπλε οθονη με τα κινεζικα..οταν τον ανοιγω μετα απο αναμονη?

Παντα ομως το κανει αυτο..κ αναγκαζομαι να κανω restart..:( :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 12:21]

Δεν ψάχνεσαι και για μένα; Γιατί έχω μείνει σε αιώνες πίσω εγώ :)

Είδα ότι έχεις πρόβλημα με την οθόνη.

Κατί θα βρώ.

Εγώ είχα πρόβλημα με ένα πρόγραμμα της asus που έκανε πρόβλημα τους drivers και μου κολλούσε το πληκτρολόγιο.

Βρήκα κάπου ότι έφτεγε αυτό το αφαίρεσα και δούλεψαν όλα.

Πάντως ότι προβλημα και να υπάρχει πιστεύω ότι είναι θέμα ημερών ή μηνών για να διορθωθεί με κάποιο fix.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Με Vista: Intel 975, Asus 965, GByte 956, GByte P35 Rev1, GByte Rev2 χωρίς καν να κάνω repair ;)

Με XP: Asus Nforce4 σε Asus NForce4SLI και χρειάστηκε format...

Θα συμφωνησω οτι σε αυτο θεμα ειναι καλυτερα απο τα XP. Ποτε δεν καταφερα να αλλαξω chipset στα XP χωρις να κανω format.

Τα μεγαλα προβληματα που εχουν ειναι οτι παναργα στην αντιγραφη αρχειων....

Και φαινεται οτι το SP1 εχει ριξει το βαρος στην στην διορθωση αυτων κυριως.

http://blogs.technet.com/markrussinovich/archive/2008/02/04/2826167.aspx

SP1 also includes changes focused on improving the performance of Windows Vista in areas that impact the customer experience the most. For instance, with SP1, copying or moving files around your PC, your home network or your corporate network should now be much faster -- up to 50% faster in some scenarios (according to our internal tests). In addition, on many kinds of hardware, resuming a Windows Vista-based PC from sleep is faster on Service Pack 1.

http://windowsvistablog.com/blogs/windowsvista/archive/2008/02/04/announcing-the-rtm-of-windows-vista-sp1.aspx

Για να αντιγραψεις 20ΜΒ καμια φορα θες 10+ sec...:TD:

Link to comment
Share on other sites

Vista με τα μπούνια που λένε και με το sp1 ( vista ultimate sp1 rtm ) έχω δεί μεγάλες διαφορές κυρίως στο δούλεμα του δίσκου στο παρασκήνιο , στην εκκίνηση , γενικά δείχνει πιό ελαφρύ από πρίν..

Είναι το μέλλον κακά τα ψέματα..νόμιζα πως με τα xp είχα κάτι σταθερό και γρήγορο αλλά μάλλον έβλεπα με ένα μάτι και αυτό μισόκλειστο...;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.