Jump to content


Πρόγραμμα μη συμβατό με Raid


Jasim

Recommended Posts

Παιδιά πρόσφατα αγόρασα ένα πρόγραμμα μουσικής το Pro Tools 7 το οποίο για κακή μου τύχη δεν είναι συμβατό με RAID συστοιχία δίσκων,την οποία εχω στο σύστημά μου αποτελούμενη από δύο ράπτορες 150ρηδες που τους βλέπει ώς ένα 300αρη(Raid 0) και το λειτουργικό είναι εγκατεστημένο εκεί(XP Home).

Στο σύστημα υπάρχει και ένας τρίτος δίσκος 250άρης για backup κυρίως και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να δουλέψω το πρόγραμμα με κάποιο τρόπο μέσα απο αυτόν το δίσκο?

Μήπως μπορώ να έχω δύο λειτουργικά σ ένα σύστημα τέτοιο δηλαδή το ένα εγκατεστημένο σε στους δύο ράπτορες σε RAID 0 και το άλλο στον 250άρη και να έχω τη δυνατότητα να επιλέγω αν θα δουλεύω με RAID η χωρίς στο ίδιο pc?

Η μητρική μου είναι Gigabyte N680-DQ6 SLI.

Link to comment
Share on other sites

«Pro Tools does not support RAID technology. Please do not activate this feature on any Pro Tools recording drives.»

Νομίζω ότι αναφέρεται σε συσκευές εγγραφής και όχι στο ίδιο το s/w.

Δηλαδή να μην ορίσεις σαν συσκευή εγγραφής δίσκους που είναι σε raid.

’ρα εγκαθιστάς το s/w στους raptors και απλά γράφεις τη μουσική σε τρίτο δίσκο. (ΟΧΙ usb, όπως λέει ούτε αυτόν υποστηρίζει).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpolal [Σήμερα, στις 13:28]

«Pro Tools does not support RAID technology. Please do not activate this feature on any Pro Tools recording drives.»

Νομίζω ότι αναφέρεται σε συσκευές εγγραφής και όχι στο ίδιο το s/w.

Δηλαδή να μην ορίσεις σαν συσκευή εγγραφής δίσκους που είναι σε raid.

’ρα εγκαθιστάς το s/w στους raptors και απλά γράφεις τη μουσική σε τρίτο δίσκο. (ΟΧΙ usb, όπως λέει ούτε αυτόν υποστηρίζει).

είναι το πιο λογικό... πάντως και πάλι, τι σκ@τά κάνουν που δεν υποστηρίζει raid?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,βάζοντας το πρόγραμμα να δουλέψει πριν ξεκινήσει οτιδήποτε μου βγαζει το παρακάτω μήνυμα.

Εγώ συνεχίζω βέβαια και το πρόγραμμα απ΄ότι φαίνεται μέχρι στιγμής δουλέυει κανονικά.

Κάνοντας κάτι "πειράματα" έφτασα σε μια φάση ν απενεργοποιήσω τον σκληρό τον 250αρη που όπως ανέφερα τον έχω για backup και ως δια μαγείας το παρακάτω μήνυμα δεν εμφανίζεται πλέον στο ξεκίνημα της εφαρμογής και όλα ξεκινάνε φυσιολογικά.

Τώρα τι σημαίνει αυτό ούτε που καταλαβαίνω :boxed:

post-4831-1416073384,0488_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλά βρίσκει ότι έχεις έναν ή παραπάνω δίσκους με ονόμα μεγαλύτερο από 11 χαρακτήρες.

Είτε κάνεις rename τον δίσκο αυτόν, είτε αγνοείς το μήνυμα και συνεχίζεις κανονικά.

Τσέκαρε πώς έχεις ονομάσει τα Partitions Που έχεις χωρήσει τους δίσκους σου και τροποποίησε τα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.