Jump to content



Προβλημα με PC - Δεν ανοιγει


fanisk

Recommended Posts

Καλησπερα, προβληματακι με ενα pc κατεβαστηρι που εφτιαξα σημερα.

Οτι κομματια ειχαν μεινει, πηρα ενα κουτι σημερα και τα εβαλα μεσα με σκοπο να το κανω κατεβαστηρι.

Amd 3500+

MSI 6800GT

DFI LP 939

Tagan 480W

2gb ram

WD 160GB

Αφου συναρμολογησα το pc πατουσα το κουμπι power και δεν γινοταν τιποτα. Ανοιξα το καπακι και ξαναδοκιμασα, ο ανεμιστηρας της vga και του cpu κανουν μιση στροφη και σταματουν. Απο το mobo δεν ακουγεται καποιο μπιπ (π.χ προβλημα cpu,ram).

Απλα κανουν μιση στροφη, αναβει ισα ισα το λαμπακι του ανεμιστηρα της vga και σταματουν παλι.

Τι μπορει να φταιει? Εχει πεθανει η mobo? Το psu?

Καπου εχω παρατημενο ενα levicom 450w psu θα το βρω και θα δοκιμασω, αν παραμενει το προβλημα που πρεπει να κοιταξω? mobo? Υπαρχει περιπτωση να εχει καει το cpu αλλα οχι το mobo? Τοτε δεν θα χτυπουσε η mobo?

Ευχαριστω και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

Τι μνημες εχεις βαλει?Τους δινεις τα καταλληλα volt?

Transcend 2*1gb 3-3-3 αυτες οι "χυμα" απο Πλαισιο.Νομιζω οτι τα ρευματα ειναι σωστα δεν ξερω, δεν bootαρει καν για να μπω bios.

Link to comment
Share on other sites

Στη δικια μου με default Vdimm,δεν μπαινει bios.Πρεπει να βαλω μια value ram που εχω καβατζα,για να ξεκινησει.Οποτε μπαινω με τη μια bios,βαζω το σωστο ρευμα και ξαναβαζω τις "καλες" μνημες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

Στη δικια μου με default Vdimm,δεν μπαινει bios.Πρεπει να βαλω μια value ram που εχω καβατζα,για να ξεκινησει.Οποτε μπαινω με τη μια bios,βαζω το σωστο ρευμα και ξαναβαζω τις "καλες" μνημες

Γμτ ο συνδυασμος αυτος επαιζε μια χαρα μεχρι πριν κατι μηνες που το ειχα ως main pc, μετα αλλαξα main pc με τα κομματια που εχω τωρα στην υπογραφη μου και αυτα τα ειχα παρατημενα σε ενα ντουλαπι.

Στη mobo αναβει το κλασσικο πορτοκαλι λαμπακι διπλα απο τις ram και κατω απο την τελευταια pci.

Οταν πατησω το power κανουν μιση στροφη vga cpu fans και αναβοσβηνουν τα κοκκινα διαγνωστικα λαμπακια 1 φορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

ψηφιζω Tagan λογω δυστροπιας..........

βαλε το levicom και να δεις που θα αναψει:p

Θα δοκιμασω σε κανα μισαωρο γιατι πρεπει πρωτα να βρω που βοσκει το levicom :p

Αν παλι δεν αναψει τι πρεπει να ψαξω? Αλλη 939 mobo ή cpu δεν εχω για να δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Νεα απο τη δοκιμη, μαλλον το levicom εχει ψοφισει και οχι το tagan.

Με το tagan κανουν μιση στροφη και σταματουν. Με το levicom πληρης αναισθησια.

Εβγαλα τη cpu και δοκιμασα παλι με το tagan, η mobo ξεκινα κανονικα και η vga , τα λαμπακια αναβουν και τα 4 κοκκινα(δεν θυμαμαι τι σημαινει το καθε λαμπακι θα κοιταξω στο site).

Αρα μαλλον εχει ψοφισει ο amdης?

Τυχαια στο Google βρηκα και αυτο

i had the same problem 1 month ago. the cause was the cpu. try to run the pc without a cpu and the pc will run and the 4 diagnostic leds lights.
Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο απειρα πατηματα του power αναψε, το εκλεισα, δεν αναψε παλι.

Εβγαλα τις ram, μετα απο καμια 30αρια πατηματα αναψε, μειναν αναμενα 3 κοκκινα leds = no ram. Το εκλεισα, δοκιμασα τη μια ram και στα 4 slots, τιποτα, δοκιμασα την αλλη και στα 4 slots παλι τιποτα.

Υπαρχει περιπτωση μια να νιωθει η cpu και μια οχι?

Ή μαλλον ειναι οι ιδιοτροπιες της dfi που οποτε θελει αναβει?

Δεν καταλαβαινω τι ***** εχει παθει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kostas007

δοκιμασε την μεθοδο της μπαταριας...

(reset)

εξτρα τροφοδοσιες εχει η μητρικη και η καρτα γραφ?τις συνδεσες?

Μπαταρια δοκιμασα.

Ναι τις συνδεσα. Ακομα και τωρα δεν ξανα αναψε. Δεν τη παλευω αλλο με τις δοκιμες θα βγαλω τη μπαταρια και αυριο οταν σηκωθω θα ξαναδοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

μια και κάνεις δοκιμές , βγάλε όπως λες μπαταρία , reset bios , και έλεγχος τον συνδέσεων , με λίγα λόγια ξανά στήσιμο από την αρχή , και αφού δούλευε θα το βρεις :) πάντα η λύση είναι το ποιο απλό πράγμα .

Link to comment
Share on other sites

Με τη μια απο τις 2 ram και ανευ cpu ξεκινα κανονικα, αν βαλω τη cpu ή την αλλη ram τιποτα.

Μου εσπασε τα νευρα και τελικα πηρα σημερα:

Cellshock v2 ddr800 2gb

8200 core duo

Asus P5n-D

Το κατεβαστηρι ειναι μια χαρα τωρα, εψαχνα για 939 cpu αλλα δεν υπηρχε στο πλαισιο και δεν νομιζω γενικα να κυκλοφορει καπου εκτος των μεταχειρισμενων.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.