Jump to content



*Πρόβλημα με seagate 500gb*


gpsgp

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,θα ηθελα την βοηθεια σας,εχω παρει ενα σκληρο seagate barracuda 500gb με 16mb buffer απο e-shop και μολις τον πηρα ειχε προβλημα η βελονα και μου τον αλλαξαν(το rma κρατησε 13 μερες για ενα σκληρο!!).Αυτος που εχω τωρα κανει αρκετο θορυβο και δεν ανταποκρινεται παντα και καποιες φορες ειναι αρκετα αργος..τον πηγα για αλλαγη και μου ειπαν οτι δεν εχει τπτ...ξερετε αν υπαρχει καποιο προγραμμα που να τσεκαρει αν ειναι ολα οκ με τον σκληρο και αν δεν υπαρχει τι δοκιμες μπορω να κανω??

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και τον χρονο σας..!

Link to comment
Share on other sites

..επισης οι Seagate εχουν ενα πολυ μικρο jumper που επιλεγεις αν θα ειναι Sata1 ή Sata2 απο default ειναι στο Sata1 για βγαλτο μια μπας και....που δεν νομιζω βεβαια να εχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ αλλα ποτε δεν ξες ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι άμα το HD health μέσω της smart λειτουργίας του σκληρού σου τα βγάζει όλα οκ τότε δεν έχεις πρόβλημα.Για sectors μπορείς να κάνεις και έλεγχο μέσω των windows.Πήγαινε στις ιδιότητες του σκληρού και τίκαρε και τις δύο επιλογές για σκανάρισμα.Ο έλεγχος θα γίνει σε περιβάλλον DOS.Έχε το νου σου γιατί στο τέλος θα σου βγάλει για 3 δευτερόλεπτα τους bad sectors ,όπου αν όλα είναι οκ θα πρέπει να είναι 0.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.