Jump to content



G.Skill Ram 2GB Kit DDR2 800 προβλημα


spiderdim

Recommended Posts

αγορασα τις παραπανω μνημες απο πλαισιο πριν κανενα μηνα...

οι ρυθμισεις σαν μαμα ειναι 4-4-3-5

απο το bios ειδα οτι εμενα παιζουν 4-4-3-8:(

το γυριζω απο το bios σε 4-4-3-5 αλλα δεν μπουταρει το pc και ερωτω τι μπορει να φταιει...

δινω λιγο ρευμα ακομη αλλα τιποτα....

λετε να φταιει η μητρικη?

το συστημα ειναι το εξης:

cpu: Athlon 6000+

vga: Αsus 8600 GTS Silent 256MB HDCP

ram:G.Skill PC2 6400 4-4-3-5

mobo: ASUS M2N-SLI Deluxe

psu: tagan 430W

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κι εγώ αυτές τις μνήμες, μπορώ να σου πω ότι δούλευαν άψογα και σταθερότατα μέχρι και 900Mhz με 4-4-3-5 2,1V (bios) με την P5K premium Wi/Fi και όλα τα subtiming σχεδόν στο ελάχιστο (μέσα από bios) - δεν είδα και το memset να δω τι βγάζει-.

Δεν είχαν πειράξει τα ρεύματα στο northbrigde/southbridge.

Πάντως γνώμη μου αν δίνεις από το bios 2,1V, 4-4-3-5 και 800MHz και δεν δουλεύουν είναι για rma....

Link to comment
Share on other sites

Μπορει η μητρικη του να θελει παραπανω ρευμα στο northbridge για να τις παιξει.. Αν και αυτο το εχω ακουσει σαν προβλημα με τις 1066ρες σε mobo's που παιζουν με 800ρες μνημες.. It never hurts to try..

Εχω διαβασει, οταν εψαχνα για μνημες, οτι ορισμενες που ηταν μυγιαγκιχτες στην αρχη, με λιγο παραπανω NB voltage, σηκωναν πολυ καλα κλοκια.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyGR

Μπορει η μητρικη του να θελει παραπανω ρευμα στο northbridge για να τις παιξει.. Αν και αυτο το εχω ακουσει σαν προβλημα με τις 1066ρες σε mobo's που παιζουν με 800ρες μνημες.. It never hurts to try..

Εχω διαβασει, οταν εψαχνα για μνημες, οτι ορισμενες που ηταν μυγιαγκιχτες στην αρχη, με λιγο παραπανω NB voltage, σηκωναν πολυ καλα κλοκια.. ;)

θα δωσω λιγο ρευμα αλλα δεν νομιζω...

μια φορα που ειχα ανεβασει την στα 3,600+Μhz τοτε ειχαν παει μονες οι μνημες στα 900Mhz μονες τους....

φυσικα οσο κατεβαζω το multy τοσο ανεβαινουν τα mhz...

αν απο 15 παω στα 12 τα mhz ανεβαινουν...

η μητρικη νομιζω δεν μου σηκωνει μεγαλο bus speed

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyGR [Σήμερα, στις 00:50]

Μπορει η μητρικη του να θελει παραπανω ρευμα στο northbridge για να τις παιξει..

Α64 εχει ;) .

1)στα 3600 σου ειχαν παει στα 900 "μονες" τους , επειδη ο 6000+ εχει default ram divider /8 .

2)το 4-4-3-8 ουσιαστικα ειναι το ιδιο με 4-4-3-5 βρε αδερφε:flower: .Επειδη tRAS απο 8 σε 5 να κανει τοση διαφορα ωστε να μην ξεκιναει το συστημα δεν εχω ξαναδει ,μηπως οταν τις οριζεις χειροκινητα εχεις πειραξει και καποιο αλλο subtimming ? ,το Command rate το αφηνεις στο 2 ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis

Α64 εχει ;) .

1)στα 3600 σου ειχαν παει στα 900 "μονες" τους , επειδη ο 6000+ εχει default ram divider /8 .

2)το 4-4-3-8 ουσιαστικα ειναι το ιδιο με 4-4-3-5 βρε αδερφε:flower: .Επειδη tRAS απο 8 σε 5 να κανει τοση διαφορα ωστε να μην ξεκιναει το συστημα δεν εχω ξαναδει ,μηπως οταν τις οριζεις χειροκινητα εχεις πειραξει και καποιο αλλο subtimming ? ,το Command rate το αφηνεις στο 2 ?

Command rate φιλε μου τι ειναι?

αν το 5 με το 8 ειναι το ιδιο τοτε no problem!

κατι ακομα....

μπορει να μου πει καποιος γιατι οταν κατεβαζω το multy στο 10 απο το 15 και ανεβαζω το bus speed στο 300 , ο υπολογιστης δεν μπουταρει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jas0ne

Να κανω και εγω μια ερωτηση εχω τις ιδιες μνημες και στο memset βλεπω 5-5-5-5-15 bios τα εχω auto πως πρεπει να βαλω τα timings στο manual?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=925675

αυτες εχεις σιγουρα?

τη μητρικη εχεις φιλε μου;

Link to comment
Share on other sites

Command rate φιλε μου τι ειναι?..

http://www.lostcircuits.com/advice/bios3/6.shtml

λογικα θα το εχεις αφησει στο auto , οποτε δε νομιζω οτι ειναι αυτο το προβλημα.(βαλτο 2 καλου κακου, και οποσδηποτε 2 αν χρησιμοποιεις 4 στικακια μνημης)

..μπορει να μου πει καποιος γιατι οταν κατεβαζω το multy στο 10 απο το 15 και ανεβαζω το bus speed στο 300 , ο υπολογιστης δεν μπουταρει?

2 υποθεσεις.

Α) εχεις αφησει τον πολλαπλασιαστη του ΗΤΤ στο 5χ , οποτε θεωρω πολυ δυσκολο nf570 να ξεκιναει με 1500ΗΤΤ (μονο τα 590 νομιζω πηγαιναν τοσο..).

Β) αν εχεις πειραξει το διαιρετη των μνημων στο bios οριζοντας τες σαν "DDR 800" , τοτε για το 10χ cpu multi , βγαινουν cpu/5 , -> στην περιπτωση σου , 3000/5-> 1200(600*2)ΜΗΖ!!!!

υ.γ.> για ευκολια , κατεβασε αυτο το tool για να βλεπεις στα ποσα δουλευουν οι μνημες σου αναλογα με τον πολλαπλασιαστη της cpu και το "διαιρετη" απο το bios

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.