Jump to content



2 τροφοδοτικα μαζι - οχι θόρυβος ??


Louris7

Recommended Posts

Ας υποθεσουμε οτι καποιος θελει 2 τροφοδοτικα να βαλει στο συστημα του, για διαφορους λογους. π.χ για περισσοτερα watt, για να μην αγορασει 1 μεγαλο που θα βγαζει θορυβο, σταθεροτητα κ.τ.λ.

Το ερωτημα ειναι γινεται με το κουμπι POWER του κουτιου, να παίρνουν μπρος και τα δυο?...

Και δευτερη ερωτηση...Τι πρεπει να κανεις, ενώσεις, Modαρεις , στο τροφοδοτικο που δεν μπαινει πανω στη μητρικη, ωστε να ανοιγει?...Πως παιρνει μπρος ενα τροφοδοτικο οταν δεν ειναι πανω στην μητρικη?... (σιγουρα ισως να διαφερει απο τροφοδοτικο σε τροφοδοτικο)...

Ευχαριστω.:)

Link to comment
Share on other sites

Προφανως μιλαμε για κατι τετειο?

Λογικα αν θελεις να βαλεις 2 κανονικα τροφοδοτικα, το ενα θα πρεπει να παιζει με καποιο ειδος "ρελε" οπως οι αντλιες των πρωτων υδροψυκτων συστηματων.. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Louris7 [Σήμερα, στις 03:59]

Ας υποθεσουμε οτι καποιος θελει 2 τροφοδοτικα να βαλει στο συστημα του, για διαφορους λογους. π.χ για περισσοτερα watt, για να μην αγορασει 1 μεγαλο που θα βγαζει θορυβο, σταθεροτητα κ.τ.λ.

Το ερωτημα ειναι γινεται με το κουμπι POWER του κουτιου, να παίρνουν μπρος και τα δυο?...

Με τη βοήθεια ενός ρελέ

Ο xrist ή /και ο unseen πρέπει νάχουν δημοσιεύσει παλαιότερα κάτι σχετικό (θέλει αναζήτηση με υπομονή στο TheLab)

Αναφορές έχει κάνει και ο Jaco, για τη χρήση ρελέ (αλλά για άλλη περίπτωση, ψάξε καλύτερα για post του xrist)

Και δευτερη ερωτηση...Τι πρεπει να κανεις, ενώσεις, Modαρεις , στο τροφοδοτικο που δεν μπαινει πανω στη μητρικη, ωστε να ανοιγει?...Πως παιρνει μπρος ενα τροφοδοτικο οταν δεν ειναι πανω στην μητρικη?... (σιγουρα ισως να διαφερει απο τροφοδοτικο σε τροφοδοτικο)...

Χρειάζεσαι μια γέφυρα, να βραχυκυκλώσεις το 24άπινο του τροφοδοτικού, για να λειτουργήσει (ή ένα συρματάκι, που να ξέρεις που να το βάλεις).

Πάλι πρέπει να ψάξεις στο TheLab, έχουν δημοσιευτεί σχετικά (ή στο google, υπάρχουν αρκετά)

Δυστυχώς, σήμερα δεν έχω καθόλου χρόνο, να ψάξω.

Edit : αυτό που δείχνει ο blindy κάνει μια χαρά για το βραχυκύκλωμα

Link to comment
Share on other sites

Και δευτερη ερωτηση...Τι πρεπει να κανεις, ενώσεις, Modαρεις , στο τροφοδοτικο που δεν μπαινει πανω στη μητρικη, ωστε να ανοιγει?...Πως παιρνει μπρος ενα τροφοδοτικο οταν δεν ειναι πανω στην μητρικη?... (σιγουρα ισως να διαφερει απο τροφοδοτικο σε τροφοδοτικο)...

Ευχαριστω.:)

Απλα βραχυκυκλωνεις το πρασσινο καλωδιο του 20/24πινου με καποιο μαυρο (μπορεις να το κανεις με ενα καλωδιο η ακομα καλυτερα κοβοντας τα και βαζοντας ενα διακοπτη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Louris7

1)Πως παιρνει μπρος ενα τροφοδοτικο οταν δεν ειναι πανω στην μητρικη?... (σιγουρα ισως να διαφερει απο τροφοδοτικο σε τροφοδοτικο)...

2)Το ερωτημα ειναι γινεται με το κουμπι POWER του κουτιου, να παίρνουν μπρος και τα δυο?...

Ευχαριστω.:)

Σου αλλαξα λιγο το ποστ(στο quote) ..για να απαντησω πιο ευκολα..

1)Για ενα τροφοδοτικο με προλαβαν και αλλοι...απλα ενωνεις το πρασινο με καποιο μαυρο απο το 20-24πινο..

2)Για να παιρνουν μπρος και τα δυο ..ενωνεις ,με καλωδιακια ,τα πρασινα μεταξυ τους και δυο μαυρα μεταξυ τους.Την ιδια δουλεια κανει και το adaptoraki που ποσταρε ο blindy.

Link to comment
Share on other sites

Oκ παιδια ευχαριστω.

Για το βραχυκυκλωμα και τη συνδεση, καταλαβα πως μπορει να γινει, καπως ετσι το φανταζομουν.

Η ιδεα του να εχεις 2, ειναι καλη?...

Π.χ. αντι να παρει καποιος 1200 watt αυτη την εποχη, αξιζει να αγορασει 2 των 600 ή 2 των 700?...

Πιο αθορυβο το συστημα δεν θα ειναι?...?...

Link to comment
Share on other sites

To αθορυβο του πραματος εξαρταται απο αλλα πραματα..

Πολυ σπανια να πεσεις στην ειδικη περιπτωση..

Να ρωτησω τι θες να φορτωσεις και 8ες 1200watt...??(τοσα πολλα τελως παντων)

(ειτε με ενα ...ειτε με 2 psu)

Link to comment
Share on other sites

Εχω τα πραγματα που λεει το συστημα της υπογραφης μου, δηλαδη 2 ραπτορες,2 250gb, 1 80gb, ο επεξεργαστης μονιμα στα 3,375 με 1.5V (bios) , 5-6 funs, 8800gtx k.t.l.

Με το ενδεχομενο της δευτερης καρτας 8800gtx, οχι οτι τωρα δεν το σηκωνει το τροφοδοτικο μου, ισως ειναι καλυτερο να εχω 2 τροφοδοτικα. Και για αλλους λογους.

Πρωτος ειναι η φασαρια, γιατι το 1000 που εχω, οσο να ναι κανει λιγο...

Εγω μιλαω για 2 τροφοδοτικα τελειως αθορυβα!

Δευτερος λογος ειναι η ανεση των watt και η ανεση του να κανεις overclock, οσο χαζο overclock και αν κανω!

Τριτος το πολυ ενδεχομενο σεναριο παλι, στο αμεσο μελλον, με αλλαγη μητρικης, stiker 2 extreme, να βαλω και υδροψυξη, οποτε και εκει θα θελει καποια καταναλωση.

Με δεδομενο λοιπον οτι το τροφοδοτικο οσο θα ζοριζεται, θα "βαραει"- θα κανει θορυβο, ε , σκεφτομαι για 2 τροφοδοτικα.

Αυτες ειναι οι σκεψεις..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Louris7

Πρωτος ειναι η φασαρια, γιατι το 1000 που εχω, οσο να ναι κανει λιγο...

Εγω μιλαω για 2 τροφοδοτικα τελειως αθορυβα!

Πανω κατω αυτο εννοουσα στο προηγουμενο post..

To 1000αρη ειναι υπερβολικα ανετο για το συστημα που εχεις ...και ομως το θεωρεις οτι κανει θορυβο.

Μπορει ετσι να ειναι..

Απο κει και περα ειναι κα8αρα θεμα αυτιου ...οποτε πρεπει να βρεις καποιον που να εχει τα ιδια "αυτια" με σενα..και να εχει ακουσει τουλαχιστον 1-2 τροφοδοτικα ιδια με αυτα που εχεις ακουσει και εσυ ...ωστε να διαλεξεις με καποια ασφαλεια ενα(αντε 2) αθορυβο τροφοδοτικο.

Σαν watt δεν θες τοσα πολλα..και με 750 καλα εισαι ..ακομα και με δευτερη καρτα.

Για το μεγιστο score στο 3δ δεν πας..οποτε 8α σε καλυψει επισης μια χαρα.

Δεν μπορω να προτεινω με ασφαλεια καποιο τροφοδοτικο...μιας και δεν ξερω τι θορυβο κανει το δικο σου...αλλα

δες μια το zalman 600 (σιγουρα δεν ανηκει στα ποιοτικα -corsair-silverstone κλπ) αλλα θεωρειται αθορυβο.(δεν ξερω αν ισχυουν τα ιδια στα προσφατως μεγαλυτερα αδερφακια του.

Η το corsair 620hx

Στο υπαρχον συστημα σου ..σε καλυπτουν ανετα...ισως και με δευτερη καρτα.

(εχω σαφως χειροτερο (by far) τροφοδοτικο hiper 525 (30αμπ στην 12αρα) kαι σηκωνει quad @4100 και 8800gt @740-1850-1050 μαζι με 4χ 12αρηδες 3χ 9αρηδες και δυο σκληρους.

(@benches ..καθημερινα ειμαι στα 3600 καρτα default...ακομα και εκει ..μια καρτα ακομα την ειχα.)

Θα ελεγα να ψαξεις ΕΝΑ αθορυβο τροφοδοτικο ..στα 600-750watt..βαρια 850.(δεν νομιζω να χρειαστουν)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 15:31]

Πανω κατω αυτο εννοουσα στο προηγουμενο post..

To 1000αρη ειναι υπερβολικα ανετο για το συστημα που εχεις ...και ομως το θεωρεις οτι κανει θορυβο.

Μπορει ετσι να ειναι..

Απο κει και περα ειναι κα8αρα θεμα αυτιου ...οποτε πρεπει να βρεις καποιον που να εχει τα ιδια "αυτια" με σενα..και να εχει ακουσει τουλαχιστον 1-2 τροφοδοτικα ιδια με αυτα που εχεις ακουσει και εσυ ...ωστε να διαλεξεις με καποια ασφαλεια ενα(αντε 2) αθορυβο τροφοδοτικο.

Σαν watt δεν θες τοσα πολλα..και με 750 καλα εισαι ..ακομα και με δευτερη καρτα.

Για το μεγιστο score στο 3δ δεν πας..οποτε 8α σε καλυψει επισης μια χαρα.

Δεν μπορω να προτεινω με ασφαλεια καποιο τροφοδοτικο...μιας και δεν ξερω τι θορυβο κανει το δικο σου...αλλα

δες μια το zalman 600 (σιγουρα δεν ανηκει στα ποιοτικα -corsair-silverstone κλπ) αλλα θεωρειται αθορυβο.(δεν ξερω αν ισχυουν τα ιδια στα προσφατως μεγαλυτερα αδερφακια του.

Η το corsair 620hx

Στο υπαρχον συστημα σου ..σε καλυπτουν ανετα...ισως και με δευτερη καρτα.

(εχω σαφως χειροτερο (by far) τροφοδοτικο hiper 525 (30αμπ στην 12αρα) kαι σηκωνει quad @4100 και 8800gt @740-1850-1050 μαζι με 4χ 12αρηδες 3χ 9αρηδες και δυο σκληρους.

(@benches ..καθημερινα ειμαι στα 3600 καρτα default...ακομα και εκει ..μια καρτα ακομα την ειχα.)

Θα ελεγα να ψαξεις ΕΝΑ αθορυβο τροφοδοτικο ..στα 600-750watt..βαρια 850.(δεν νομιζω να χρειαστουν)

Thanx για την απαντηση.

Εχεις πολυ δικιο σε αυτο για το αυτι του καθενος..

Και αυτο ειναι που σκεφτομαι και εχω απορια, πως "κρινουμε" το εαν εχει θορυβο ή οχι , αφου ο καθενας εχει τα δικα του..db.

Οποτε ψαχνω για κατι που ειναι εντελως αθορυβο,π.χ χωρις ανεμιστηρα αλλα μετα δεν ξερω κατα ποσο η ποιοτητα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βραχυκυκλωσεις τις αντιστοιχες υποδοχες ωστε να λειτουργησεις το psu που εχεις ..χωρις καποιο φορτιο..μονο του ..απλα και μονο για να δεις ποσο θορυβο κανει.

Με δεδομενο αυτο ...και αν σου κανουν τη χαρη σε καποιο πλαισιο-multirama να κανουν την ιδια διαδικασια με καποιο "υποψηφιο" αθορυβο ..(πχ θα ηθελα οντως να ακουσω το zalman) και να συγκρινεις τους θορυβους χωρις φορτιο.

Βεβαια ..ακομα και ετσι παιζει να πεσεις εξω ..μιας και αν βαλεις το νεο τροφοδοτικο (οποιο και αν ειναι αυτο) μεσα στο κουτι ..με φορτιο..ισως (πολλα ισως εε??) θεωρησει ο κατασκευαστης οτι πρεπει το ανεμηστηρακι να ανεβασει στροφες για μεινει η θερμοκρασια χαμηλα μεσα στο psu.

Δεν μπορεις να κανεις και πολλα...παρα μονο να βρεις καποιο φιλο-μαγαζατορα(δυο διαφορετικα προσωπα εννοω) που να σου δωσουν τα επιμαχα τροφοδοτικα να τα δοκιμασεις σε κανονικες συν8ηκες.

Σαν εσχατη λυση ...ειναι να εμπιστευθεις τα αυτια του πιο ισχυρογνωμων που θα πεισει τους υπολοιπουε οτι εχει οντως το πιο αθορυβο τροφοδοτικο.

(που μπορει και να εχει...αλλα αν δεν το ακουσεις στο συστημα σου ..δεν μπορεις να ξερεις)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Louris7 [Χθες, στις 14:52]

Εχω τα πραγματα που λεει το συστημα της υπογραφης μου, δηλαδη 2 ραπτορες,2 250gb, 1 80gb, ο επεξεργαστης μονιμα στα 3,375 με 1.5V (bios) , 5-6 funs, 8800gtx k.t.l.

Με το ενδεχομενο της δευτερης καρτας 8800gtx, οχι οτι τωρα δεν το σηκωνει το τροφοδοτικο μου, ισως ειναι καλυτερο να εχω 2 τροφοδοτικα. Και για αλλους λογους.

Πρωτος ειναι η φασαρια, γιατι το 1000 που εχω, οσο να ναι κανει λιγο...

Εγω μιλαω για 2 τροφοδοτικα τελειως αθορυβα!

Δευτερος λογος ειναι η ανεση των watt και η ανεση του να κανεις overclock, οσο χαζο overclock και αν κανω!

Τριτος το πολυ ενδεχομενο σεναριο παλι, στο αμεσο μελλον, με αλλαγη μητρικης, stiker 2 extreme, να βαλω και υδροψυξη, οποτε και εκει θα θελει καποια καταναλωση.

Με δεδομενο λοιπον οτι το τροφοδοτικο οσο θα ζοριζεται, θα "βαραει"- θα κανει θορυβο, ε , σκεφτομαι για 2 τροφοδοτικα.

Αυτες ειναι οι σκεψεις..

με καλυψε ο ΝΤG ποιο πανω , δεν υπαρχει λογος να πας σε κατι παραπανω απο 650-700 "καλα" watts ομως.. ακομη και με sli .Αυτη τη στιγμη δε πιστευω οτι σε 3dmark η σε crysis, εχεις μεγαλυτερη καταναλωση απο 300w DC (πρακτικα πουθενα αλλου δε θα βγαλεις μεγαλυτερη..)

Link to comment
Share on other sites

H δοκιμή ενώς τροφοδοτικού για τον θόρυβο με βραχυκλύκλωμα των Pins του δεν είναι και ότι καλύτερο.

Έτσι όπως θα λειτουργεί χωρίς φορτία το πιθανότερο είναι να ρίξει τις στροφές του ανεμιστήρα του (ειδικά αν είναι κάποιο επώνυμο) και να νομίζεις ότι είναι αθόρυβο.

Μεγάλη σημασία έχουν τα φορτία που σηκώνει.

Αν αλαφρώσεις αυτό που έχεις τώρα πιθανότατανα διαπίστώσεις ότι θα λειτουργεί πολύ ποιό ήσυχα από ότι πριν.

Για αυτό το λόγο αν πάρεις ένα πολύ απλό τροφοδοτικό με 12άρη ανεμ. που θα λειτουργεί σαν δεύτερο και μοιράσεις τα φορτία μπορεί να δείς σημαντική μείωση του παραγώμενου θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis [Σήμερα, στις 00:41]

με καλυψε ο ΝΤG ποιο πανω , δεν υπαρχει λογος να πας σε κατι παραπανω απο 650-700 "καλα" watts ομως.. ακομη και με sli .Αυτη τη στιγμη δε πιστευω οτι σε 3dmark η σε crysis, εχεις μεγαλυτερη καταναλωση απο 300w DC (πρακτικα πουθενα αλλου δε θα βγαλεις μεγαλυτερη..)

+1

To Seasonic M12 700 που έχω, καθημερινώς σηκώνει μια GTX, 9 12άρηδες, δυο ραπτορες και εναν απλό και εχει μπεντσάρει και σε SLI με δυο GTX... Παρε κατι καλό. Αν παρ όλα αυτα θες κάτι ελαφρώς μεγαλύτερο, κάνε μια επένδυση και τσίμπα ενα hipro 1200 το οποίο θα σε συντροφεύει για πολλά χρόνια ακόμα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.